Barth Sendromu Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Barth Sendromu Nedir?

Barth Sendromu, genellikle erkeklerde görülen ve çocuk yaşlarda ortaya çıkan, tafazzin genindeki mutasyondan kaynaklanan ve kalp hastalığı, kas güçsüzlüğü ve öğrenme güçlüğüne sebebiyet veren oldukça nadir görülen kalıtsal bir hastalıktır.

Anne genleri aracılığıyla taşınmaktadır ancak anne de hiçbir belirti veya bulgu vermezler. Belirti ve bulgular geni taşıyan erkek bebeklerde ortaya çıkmaktadır. Bu sendroma yakalanan bireylerin aileleleri de mutlaka taranmalıdır.

Barth Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Barth hastalığı belirtileri genellikle çocuk yaşlarda ortaya çıkmaktadır ancak belirtilerin ileri yaşlarda çıktığı nadir durumlarda olabilmektedir.

barth sendromu
Barth sendromuna yakalanan hastalardan bazıları.

Sıklıkla görülen belirtiler şunlardır:

  • Kardiyolojik problemler ve kalp kaslarında zayıflama görülmesi
  • Yavaşlamış ve zayıf kalmış kas tonusu
  • Pnömoni ve benzeri enfeksiyonlar
  • İskelet kaslarında anormallikler
  • Yorgunluk, halsizlik ve nefes darlığı
  • Öğrenme güçlüğü
  • Normal ağırlıklarına normal beklenen sürede ulaşamama

Barth Sendromu Nedenleri Nelerdir?

Barth Sendromu temelde TAZ adını verdiğimiz gendeki mutasyonlarda gizlidir. TAZ geninde meydana gelen mutasyonlar nedeniyle tazaffin adını verdiğimiz proteinin fonksiyonu azalmış veya kaybolmuş versiyonunu üretilir.

barth sendromu nedenleri
Barth sendromlu çocuklar.

Tazaffinler kardiyolipin dediğimiz mitokondrinin fonksiyonunu etkileyen maddenin yapımında sorumludur. Doğal olarak mitokondriyal fonksiyon kaybı ortaya çıkacak ve fizyolojik işleyiş bozulacaktır.

Barth Sendromu Tedavisi

Barth sendromunun kesin bir tedavisi henüz bulunamamıştır. Şu anda bu hastalık için temel tedavi yaklaşımımız var olan semptomları ortadan kaldırmak, hastalığın progresyonunu azaltmak ve durdurmaktır. Bu yaklaşım doktorunuz tarafından size planlı bir şekilde uygulanmalıdır.

barth sendromu nedir
Tafazzin geni, kalp ve kas hücrelerinde bulunan bir protein olan tafazzini kodlar.

Barth Sendromunda Kullanılan İlaçlar

Barth Sendromunda en sık kullanacağımız ilaç antibiyotiklerdir. Bu şekilde bakteriyel enfeksiyonların önüne geçilmek amaçlanır. Kardiyak problemler için kardiyoloji bölümüne detaylıca muayene olunmalı ve gerekli farmakolojik tedaviye ondan sonra karar verilmelidir. Hastalar mutlaka doktorlarından aldıkları farmakolojik tedaviye ek olarak diyetisyene yönlendirilmelidir. Uygun hazırlanmış diyet farmakolojik tedavinin olmazsa olmaz bir parçasıdır.

Barth Sendromunda Yaşam Beklentisi

Bu hastalarda yaşam beklentisi tamamen hastalığın ne zaman teşhis edildiği, teşhis edilmeden önce ne kadar süre geçtiği ve hastalığın ne kadar progresyon gösterdiği ile yakından ilişkilidir. Genellikle enfeksiyonların varlığını sürdürmesi ve kardiyak problemler devam ettiğinde yıllar sonra ölümle sonuçlanabilmektedir. O yüzden kontrol altına alınmalıdır.

Yaşam beklentisi bu hastalarda ortalama olarak 20-30 yıl civarındadır. Ancak bu kanun hükmünde değildir ve iyi bakım ve sıkı kontrolle beraber bu süreler uzatılabilmektedir.

Aşağıdaki videoda Barth sendromlu bir çocuğumuzun videosunu izleyebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı ilk defa 25 Mart 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 9 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın