Tırnak Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

7
58366

Tırnak Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

İhmal edilmesi durumunda çoğu zaman cerrahi operasyon gerektiren tırnak hastalıkları hijyen alışkanlıkları, genetik yatkınlık, dış faktörler ve hastalığın türüne göre farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilen bir hastalıklar bütünüdür. Tırnak batması gibi basit işlemler ile çözülebilecek durumların yanı tırnak yatağında cerrahi operasyon gerektiren hastalıklar da söz konusudur.

tirnak hastaliklari icin hangi bolume gidilir
Tırnak hastalıkları için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Yapısal bozukluğa uğrayıp tırnak yatağındaki formunu kaybeden mevcut doku tırnak batması gibi sorunlara yol açarken, hijyen, dış etkenler (ayak bakımı veya darbe) ya da genetik yatkınlık gibi nedenlerle tırnak mantarı vb. hastalıklar da ortaya çıkabilir. Elbette bahsi geçen etkenler bütün hastalıklarda geçerli olmayıp, tırnak hastalıkları nedenlerinin incelenmesi ile saptanmaktadır.

Nitekim tırnak hastalığının belirtileri kadar türleri de azımsanmayacak denli fazladır. Zaten tırnak batması ve tırnak mantarı yaygın olarak karşılaşılan komplikasyon türlerinden olduğu için örnek teşkil ediyor. Peki, bu iki hastalıkla birlikte en sık karşılaşılan tırnak hastalıkları hangileridir?

 • Kaşık Tırnak: Genellikle küçük yaşlarda görülen kaşık tırnak hastalığı tırnakların ilerleyen yaşla birlikte normal formuna kavuşması ile geçer. Tırnak, yatağında bir kaşık şekline girerek oval bir görünüme kavuşur.
 • Kerpeten Tırnak: Dar ayakkabı giyimi, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri veya sedef hastalığı nedeniyle ortaya çıkan bir tırnak hastalığı türüdür. Tırnak yatağı kendi içinde dönerek bir silindir şekline girer. Tedavi edilmemesi durumunda tırnak yatağında da şekil bozukluklarına neden olurken şiddetli ağrılar yaşamanızı sağlar.
 • Raket Tırnak: El başparmağında görülen raket tırnak hastalığı, normalden daha geniş ve kısa olma durumudur. Kadınlarda daha sık karşılaşılan raket tırnak hastalığı çoğu durumda kalıtsal bir hastalık olarak kabul edilir.
 • Tırnak Mantarı: Çeşitli organizmalar nedeniyle tırnak dokusunun tamamen ya da kısmen bozulmasına, doğal rengini kaybetmesine ve tırnak yatağında yayılan en yaygın hastalık türüdür.
 • Sarı Tırnak: Kalıtsal ya da genetik etkenlerin yanı sıra enfeksiyonel bir hastalık türü olarak kabul edilir. Enfeksiyonel bir etkenin yanı sıra tiroid sorununa işaret eden bir tırnak hastalığıdır.

Tırnak Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Yukarıda bahsi geçen hastalıklardan herhangi birine sahipseniz ya da tırnaklarınızın sağlıklı ve doğal yapısında herhangi bir bozukluk şikâyetiniz varsa, başvurmanız gereken bölüm Dermatoloji (Deri Hastalıkları) kliniğidir.

Tırnak Morarması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak morarması farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. El veya ayak tırnaklarına gelen bir darbe tırnakların içerisinde kanın toplanmasına neden olur ve tırnaklarda morarmalar görülebilir. Burkulmalar, çeşitli ilaçlar, enfeksiyon hastalıkları, kırık ve çatlaklar tırnaklarda morarmanın meydana gelmesine neden olur. Tırnak morarması için hangi bölüme gidilir sorusunun cevabı ise Dermatoloji bölüme başvurmanız gerekmektedir.

Yapılan muayene sonrasında gerekli müdahaleler yapılarak morarmanın nedenine göre tedavi uygulanmaktadır. Özellikle tırnak altındaki morarma siyaha yakınsa bu durumda kan sızıntı yapmaya başlamış anlamına gelmektedir. Böyle durumlarda kanın uzaman hekim tarafından alınması gerekir. Enfeksiyon veya çeşitli ilaçlara dayalı morarmalar görüldüğünde ise tedavi bu hastalıklara yönelik devam ettirilerek morarmanın oradan kalkması sağlanmaya çalışılacaktır.

Tırnak Kırılması için Hangi Bölüme Gidilir?

Sağlıklı tırnak oldukça sağlamdır ve dayanıklıdır. Ancak tırnaklarınızda herhangi bir darbeye maruz kalmadan kırılma veya soyulma görüyorsanız bu durumun tıbbi olarak araştırılması gerekmektedir. Tırnaklarda görülen kırılmalar ve soyulmalar genel olarak vitamin eksikliği veya mineral eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. Böyle durumlarda yapılacak olan vitamin ölçümleri ile eksik olan vitaminlerin takviyesi yapılabilmektedir. Diğer neden ise tiroid hastalığı yanı guatr hastalığı nedeni ile tırnaklara oluşan kırılmadır.

Tiroidin fazla çalışılması nedeni ile zehirli guatr meydana gelmişse tırnaklara kırılmalar ve soyulmalar görülebilmektedir. Tırnakların kırılma sebeplerine göre de bölüm seçmeniz gerekir. Tırnak kırılması için hangi bölüme gidilir sorusuna cevap olarak Endokrin uzmanlarına guatr için gidilebilir. Diğer durumlarda ise dahiliye bölümüne gidilerek vitamin ölçümü yaptırılabilir.

Tırnak İltihabı için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnaklarda görülmek istenmeyen durumlardan biri olan tırnak iltihabı ciddiye alınması gereken bir hastalıktır. Bu iltihaplar genel olarak el tırnaklarında görülmektedir. Nadir olarak ayak tırnaklarında da görülebilmektedir. İltihabın meydana gelmesinde birçok sebep sayılabilir. Bağışıklık sisteminin zayıflaması iltihabın çoğalmasına zemin hazırlar. Dolama olarak bilinen bu hastalık tırnak kenarlarına gelen darbeler sonucu da oluşabilmektedir. Tırnak yemek, şeytan tırnağının çıkarılması, parmak emme, tırnak batması gibi durumlarda tırnaklar enfeksiyon nedeni ile iltihaplanır.

Tırnaklarınızda gördüğünüz iltihaplar içinse nedenine göre doktora gitmeniz gerekir. Tırnak iltihabı için hangi bölüme gidilir konusunda el cerrahisi, dermatoloji bölümlerine giderek tırnaklarda oluşan iltihabın araştırılması ve nedenine göre tedavi edilmesi gerekir. İltihap görüntü olarak insanları rahatsız ettiği gibi belirli seviyelerde ağrı ve kaşıntı da yapabilmektedir.

Tırnak Çıkması için Hangi Bölüme Gidilir? 

Tırnak çıkması, tırnak düşmesi olarak da bilinmektedir. Tırnak mantarının en yaygın olarak gösterdiği sonuçlardan biridir. Zamanında müdahale edilmeyen tırnak mantarları zaman içerisinde tırnaklara zarar verirse tırnağın düşmesine neden olur. Tırnak çıkmasının diğer sebepleri arasında sedef hastalığı, kemoterapi, aşırı oje kullanılması gelir. Bazı enfeksiyon hastalıkları da tırnaklara zarar vererek düşmesine neden olur. Diğer yandan darbe alması gibi durumlarda da tırnak yerinden çıkabilmektedir.

Herhangi bir nedenden dolayı tırnak çıkmışsa sadece doktor kontrolü yeterlidir. Tırnak çıktıktan 6 ay gibi bir süre sonra yeni tırnak yerini alacaktır. Ancak çıkmadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak çıkması için hangi bölüme gidilir konusunda öncelikle bir Dermatolog uzmanına gidilmelidir. Doktor gerektiğinde sizi farklı bölümlere sevk ederek cerrahi operasyonun yapılması talimatını verebilir.

Tırnak Mantarı için Hangi Bölüme Gidilir? 

Mantar ciltte görüldüğü gibi tırnaklarda da görülmektedir. Genel olarak en çok ayak tırnaklarında görülmektedir. Sık görülen bir hastalık olmasının yanı sıra ayak bölgesinde nemin fazla olması, hijyenin sağlanmaması, aşırı terlemenin görülmesi tırnak mantarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ayak mantarının tedavi edilmemesi sonucunda mantar tırnaklara yayılabilmektedir.

Tırnak mantarının tedavisinin kesin sonuç verilmesi için bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testler özellikle mantarın cinsini belirlemede kullanılır. Belirlenen mantar cinsine göre de tedavi uygulanarak tırnakları mantardan kurtarma hedeflenir. Eğer ayak cildinde de mantar varsa iki mantar aynı zamanda tedavi edilmelidir. Tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir sorusuna cevap olarak da cildiye bölümüne gidilerek tedavinin başlatılması gerekir. Hemen tırnak mantarı için gidilmesi gereken bölümü anlatan detaylı yazımıza buraya tıklayarak geçebilirsiniz.

Tırnak Üstünde Beyaz Lekeler için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak üzerinde beyaz lekeler nokta şeklinde veya çizgi şeklinde görülebilir. Her yaşta insanın tırnaklarında bu lekelerden dönem dönem görmek mümkün olduğu gibi sürekli olarak da görülebilir. Kadınlarda görüldüğünde akla ilk kozmetik ürünler gelmektedir. Özellikle oje sürülmesi ile ojenin içeriğine alerjinin olması beyazlamaların görülmesine neden olabilir. Diğer yandan çizgiler yatay şeklinde ise protein eksikliğinden şüphelenebilir. Peki, tırnak üstünde beyaz lekeler için hangi bölüme gidilir?

Tırnaklarda görülen beyazlık çinko eksikliğinden, kalsiyum eksikliğinden, tırnak mantarından, tırnak yaralanmalarından dolayı oluşabileceği gibi daha ciddi hastalıklar olan karaciğer kanseri, böbrek hastalıkları, anemi gibi hastalıklar nedeni ile de bu beyazlıklar meydana gelebilmektedir.

Beyazlıklar süreklilik gösteriyorsa bu durumda Dermatoloji bölüme başvurulması gereklidir. Uzman doktorlar gerekli teşhis işlemlerini yaparak beyazlıkların neden oluştuğu konusunda tespitlerini yaparlar. Tırnak üstündeki beyaz lekelerin tedavisi ise tamamen yapılan teşhise göre değişmektedir. Vitamin eksikliklerinde vitamin takviyesi, mantarlar için kremler ve diğer hastalıklar için hastalığa göre ilaç tedavileri gibi yöntemler hastaya uygulanarak hastanın tedavi süreci yürütülür.

Tırnak Çektirmek için Hangi Bölüme Gidilir?

El veya ayak tırnaklarında zaman zaman batmalar oluşabilir. Bu durum özellikle ayak tırnaklarında daha sık görülmektedir. Tırnakların uzama yönü parmak etinin içerisine doğru olduğunda tırnak batar ve bu durum insanları ciddi derecede rahatsız eder. Hatta tırnak batması nedeni ile oluşan ağrıların yanı sıra yürümede de güçlük çekilebilir. Tırnak batmasının bazı evrelerinde ise tırnak çektirmek gerekebilir. Peki, tırnak çektirmek için hangi bölüme gidilir?

Tırnaklarda oluşan bu sorunun birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri yanlış ayakkabı seçimidir. Özellikle ayağı sıkan, rahatsız ve ayak parmaklarının rahat olmadığı ayakkabılar zaman içerisinde parmaklarda ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Tırnak kesmekte bu konuda oldukça önemlidir. Tırnaklar düz kesilmelidir. Oval şekilde kesilen tırnakların kenarları deri içerisinde girmesi için daha müsaittir. Mantar ve yaralanmalarda tırnak sorunlarının oluşmasına neden olur.

Tırnakların çekilmesi gerektiği durumlarda ise gidilmesi gereken bölüm Dermatolojidir. Uzman doktorlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gerek duyduğunda tırnak çekilebilmektedir. Tırnak çektirme işlemi doktor olmayanlar haricinde yaptırılmamalıdır. Çünkü enfeksiyon kapma riski vardır ve bu işlemin doğru yapılmaması diğer çeşitli sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

7 Yorum

 1. Sol elimin serçe parmağım 3 kere tırnağın düştü ve şuan tırnak etten ayrıldı bir cila ve madessol kullandım iyileşmedi ne yapmalıyım lütfen yardımcı olur musunuz?

 2. Merhaba,hocam tırnağımda şekil bozukluğu,renginde değişme oldu.Cildiye doktoruna gösterdim.Ben bununla ilgilenmiyorum dedi.Genel cerrahi yada ortopedi tırnağa bakar ve tırnağı çekebilir dedi.Ben dermatoloji uzmanın ilgi alanı olduğunu ve bu iki bölüm tırnak konusunda uzak olduğunu düşünüyorum.sizce doğrumu?

 3. merhaba daha önce ayağımın üstüne ağırlık düştüğü için tırnağın yerinden çıkmıştı büyüdüğünde batma olduğu için çektiler ve tekrar büyüdü gene batınca çekmek zorunda kaldık daha sonra tırnağım yeniden çıktı ama çok kalın arada bir şekilde tırnağımın şekli bozuldu arada birde bu durum görüntüsünden hariç birde ağrı yapıyo hangi doktora gitmem gerekir bu durumda yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • Merhabalar Gül Hanım. Öncelikle geçmiş olsun.
   Bu bahsettiğiniz sorun için cildiye polikliniklerinden randevu almalı ve uzman bir hekime muayane olmalısınız. Cildiye ya da dermatoloji doktoru uygun görürse diğer tıbbi branşlardan destek alabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here