Tırnak Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

0
33

Tırnak Hastalıkları İçin Hangi Bölüme Gidilir?

İhmal edilmesi durumunda çoğu zaman cerrahi operasyon gerektiren tırnak hastalıkları hijyen alışkanlıkları, genetik yatkınlık, dış faktörler ve hastalığın türüne göre farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilen bir hastalıklar bütünüdür. Tırnak batması gibi basit işlemler ile çözülebilecek durumların yanı tırnak yatağında cerrahi operasyon gerektiren hastalıklar da söz konusudur.

tirnak hastaliklari icin hangi bolume gidilir
Tırnak hastalıkları için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Yapısal bozukluğa uğrayıp tırnak yatağındaki formunu kaybeden mevcut doku tırnak batması gibi sorunlara yol açarken, hijyen, dış etkenler (ayak bakımı veya darbe) ya da genetik yatkınlık gibi nedenlerle tırnak mantarı vb. hastalıklar da ortaya çıkabilir. Elbette bahsi geçen etkenler bütün hastalıklarda geçerli olmayıp, tırnak hastalıkları nedenlerinin incelenmesi ile saptanmaktadır.

Nitekim tırnak hastalığının belirtileri kadar türleri de azımsanmayacak denli fazladır. Zaten tırnak batması ve tırnak mantarı yaygın olarak karşılaşılan komplikasyon türlerinden olduğu için örnek teşkil ediyor. Peki, bu iki hastalıkla birlikte en sık karşılaşılan tırnak hastalıkları hangileridir?

  • Kaşık Tırnak: Genellikle küçük yaşlarda görülen kaşık tırnak hastalığı tırnakların ilerleyen yaşla birlikte normal formuna kavuşması ile geçer. Tırnak, yatağında bir kaşık şekline girerek oval bir görünüme kavuşur.
  • Kerpeten Tırnak: Dar ayakkabı giyimi, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri veya sedef hastalığı nedeniyle ortaya çıkan bir tırnak hastalığı türüdür. Tırnak yatağı kendi içinde dönerek bir silindir şekline girer. Tedavi edilmemesi durumunda tırnak yatağında da şekil bozukluklarına neden olurken şiddetli ağrılar yaşamanızı sağlar.
  • Raket Tırnak: El başparmağında görülen raket tırnak hastalığı, normalden daha geniş ve kısa olma durumudur. Kadınlarda daha sık karşılaşılan raket tırnak hastalığı çoğu durumda kalıtsal bir hastalık olarak kabul edilir.
  • Tırnak Mantarı: Çeşitli organizmalar nedeniyle tırnak dokusunun tamamen ya da kısmen bozulmasına, doğal rengini kaybetmesine ve tırnak yatağında yayılan en yaygın hastalık türüdür.
  • Sarı Tırnak: Kalıtsal ya da genetik etkenlerin yanı sıra enfeksiyonel bir hastalık türü olarak kabul edilir. Enfeksiyonel bir etkenin yanı sıra tiroid sorununa işaret eden bir tırnak hastalığıdır.

Tırnak Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Yukarıda bahsi geçen hastalıklardan herhangi birine sahipseniz ya da tırnaklarınızın sağlıklı ve doğal yapısında herhangi bir bozukluk şikâyetiniz varsa, başvurmanız gereken bölüm Dermatoloji (Deri Hastalıkları) kliniğidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here