Tırnak Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İhmal edilmesi durumunda çoğu zaman cerrahi operasyon gerektiren tırnak hastalıkları hijyen alışkanlıkları, genetik yatkınlık, dış faktörler ve hastalığın türüne göre farklı yaş gruplarında ortaya çıkabilen bir hastalıklar bütününe verilen isimdir. Tırnak hastalıkları genelde basit ilaçlı tedaviler ile çözülürken bazı durumlarda kapsamlı cerrahi operasyonlara ihtiyaç duyulabilmektedir. Bu nedenle tırnağınızda oluşan durumları nasıl olsa geçer diye düşünerek küçümsemeyin.

Tırnağın normal yapısının çeşitli faktörler nedeniyle bozulması sonucu tırnak batması gibi sorunlar ortaya çıkabilirken hijyen ve diğer dış faktörler nedeniyle de tırnak mantarı ve buna benzer tırnak rahatsızlıkları görülebilir. En sık karşımıza çıkan tırnak hastalıkları arasında tırnak batması, tırnak mantarı bulunmaktadır.

tırnak hastalıkları
Tırnak hastalıklarının sayısı oldukça fazladır ve ortaya çıktığında ciddiye alınması gerekmektedir.

Bu iki rahatsızlık aile sağlığı merkezlerinde bana gelen hastalar arasında çok yaygın olarak görülmektedir. Tabi bölgeden bölgeye bu sıklık değişiklik gösterebilir. Peki, bu iki hastalıkla birlikte en sık karşılaşılan tırnak hastalıkları hangileridir?

 • Kaşık Tırnak: Genellikle küçük yaşlarda görülen kaşık tırnak hastalığı tırnakların ilerleyen yaşla birlikte normal formuna kavuşması ile yavaş yavaş kaybolur ve normalleşir. Tırnak yatağında kaşık şeklini alarak oval bir görünüm kazanması nedeniyle bu şekilde isimlendirilmiştir.
 • Kerpeten Tırnak: Dar ayakkabı giyimi, kullanılan bazı ilaçların yan etkileri, sedef hastalığı ve bazı diğer hastalıkların varlığı nedeniyle ortaya çıkan bir tırnak hastalığı türüdür. Tırnak yatağı kendi içinde dönerek bir silindir şekline girer. Bu nedenle kerpeten tırnak adı verilmiştir. Tedavi edilmezse tırnak yatağındaki şekil bozuklukları artarak ilerler ve cerrahi operasyonlar gerektirebilir.
 • Raket Tırnak: En sık olarak el baş parmağında görülen raket tırnak hastalığı, tırnağın normalden daha geniş ve kısa olması durumuna verilen isimdir. Kadınlarda daha sık karşılaşılan raket tırnak hastalığının bazı durumlarda kalıtsal bir kökeni olabilmektedir.
 • Sarı Tırnak: Genetik etkenlerin yanı sıra enfeksiyonun eşlik ettiği bir hastalık türü olarak kabul edilir. Enfeksiyonun yanı sıra tiroid gibi bazı organların hastalıklarına işaret edebilir. Sarı tırnakların yoğun bir biçimde görüldüğü Sarı Tırnak Sendromu başlıklı yazımı okumanız konusunda ısrar ediyorum. Şimdi bu saydığım tırnak çeşitlerinin resimlerini koyarak kavranmasını koaylaştıralım:
tırnak hastalığı çeşitleri
Özel olarak isimlendirilen tırnak hastalıklarından bazılarını resimli olarak görüyorsunuz.

Bu noktada hemen tırnak mantarı ile ilgili hazırlamış olduğum yazıma gitmenizi, okumanızı ve yazımın devamına ondan sonra devam etmenizi istiyorum. Yazıma ulaşmak için https://doktordanhaberler.com/tinea-unguium/ linkini takip ediniz. Döndüğünüze göre yazımıza devam edelim.

Tırnak Hastalıklarına Hangi Doktor Bakar?

Yukarıda bahsi geçen hastalıklardan herhangi birine sahipseniz ya da tırnaklarınızın sağlıklı ve doğal yapısında herhangi bir bozukluk şikâyetiniz varsa, başvurmanız gereken bölüm ilk etapta aile hekimliği polikliniğidir. Aile hekiminiz gerekli ilk muayenenizi yapacak ve teşhisi koyacaktır. Eğer teşhisi koyamazsa veya ileri bir tedavi olduğu kanısına varırsa sizi birkaç farklı branşa sevk edebilir. En sık sevk edilen bölüm cildiye ya da dermatoloji polikliniğidir.

Genel olarak tırnağın bütün hastalıklarıyla ilgilenen bölümlerin en başında cildiye bölümü bulunmaktadır. Tırnak ile ilgili birçok ilaçlı tedavi ve cerrahi işlemleri bu bölümün uzman hekimleri yani dermatologlar gerçekleştirirler. Şimdi hangi tarzda şikayetler için hangi bölümlere gidileceğini başlıklar halinde inceleyelim.

Tırnak Morarması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak morarması onlarca farklı nedenden ötürü ortaya çıkabilmektedir. En basitinden el veya ayak tırnaklarına alınan darbeler bu morarmaların oluşmasına sebebiyet verebilir. Darbe alınan bölgede kan toplanır ve zamanla pembeden mora doğru değişen renklerde şişlikler görülebilir. Bunlara ek olarak burkulmalar, bazı ilaç kullanımları, enfeksiyon hastalıkları da bu morarmalara sebebiyet verebilir.

tırnak morarması
Tırnak morarmasının bazı durumlarda ciddi sonuçları olabilir. Mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tırnakta morarma için hangi bölüme gidilir diye soracak olursanız cevabım ilk olarak aile hekimliği polikliniği olacaktır. Eğer çözüm bulunamazsa cildiye yani dermatoloji polikliniği olmalıdır. Dermatoloğunuz muayenesini yaptıktan sonra morarmayı ortaya çıkaran nedene yönelik bir takım tedaviler yapacaktır. Tırnak morarmasının tedavisinin kişiden kişiye değişiklik göstereceğini unutmayınız.

Tırnak Kırılması için Hangi Bölüme Gidilir?

Sağlıklı insanlarda bulunan normal tırnak dokusu oldukça sağlamdır ve kırılmalara karşı dayanıklıdır. Eğer herhangi bir darbeye maruz kalmaksızın tırnaklarda kırılma soyulma gibi durumlar ortaya çıkıyorsa bu altta yatan bir patolojik durumun olduğunu gösterir ve bu durumun araştırılması gerekir. Yapılacak kan tahlilleri ve diğer tetkikler ile altta yatan neden bulunmaya çalışılır ve ona göre tedaviler verilir.

tırnak kırılması
Tırnak kırılması için başvurulması gereken ilk bölüm aile hekimliğidir.

Tiroid bezi hastalıkları tırnak ile ilişkili bazı semptomlar verebilmektedir. Bu nedenle hekiminiz T3, T4 ve TSH gibi tiroid parametrelerine mutlaka bakacaktır. Tırnak kırılması için hangi doktora gidilir diye soracak olursanız cevabım ilk önce aile hekimliği olacaktır. Aile hekimi teşhis ve tedavide yetersiz kalırsa cildiye yani dermatoloji bölümüne sevk edecektir. Bazı durumlarda dahiliye bölümünden konsültasyon istenebilir.

Tırnak İltihabı için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak iltihabı çok sık olmasa da ortaya çıktığı zaman ciddi sonuçları olabilir. Lokal olarak başlayan enfeksiyon bütün vücuda yayıldığı zaman çok tehlikeli olmaktadır. Bu nedenle bu tip enfeksiyonların nasıl olsa kendiliğinden geçer diyerek küçümsemeden ciddiye alınması gerekmektedir. Bağışıklık sisteminin zayıf olduğu durumlar yine tırnak enfeksiyonlarının ciddiyetini artırmaktadır. Tırnakta ortaya çıkan enfeksiyonlardan biri olan Paronişi Nedir?başlıklı yazımı okumanızı şiddetle öneriyorum.

tırnak iltihabı
Tırnakta enfeksiyonlar ortaya çıktığında mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurunuz.

Tırnakta ortaya çıkan enfeksiyonlar için ilk gidilmesi gereken bölüm aile hekimliği polikliniğidir. Eğer aile hekiminiz teşhis ve tedavide yetersiz kalırsa sizi cildiye yani dermatoloji bölümüne sevk edecektir. Eğer enfeksiyon şiddetli bir hal almışsa enfeksiyon hastalıkları bölümüne de sevk edilebilirsiniz.

Tırnak Çıkması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak çıkması, tırnak düşmesi olarak da bilinmektedir. Tırnak mantarının en yaygın olarak gösterdiği sonuçlardan biridir. Zamanında müdahale edilmeyen tırnak mantarları zaman içerisinde tırnaklara zarar verirse tırnağın düşmesine neden olabilir. Tırnak çıkmasının diğer sebepleri arasında sedef hastalığı, kemoterapi, aşırı oje kullanılması gelir. Bazı enfeksiyon hastalıkları da tırnaklara zarar vererek düşmesine neden olur. Diğer yandan darbe alması gibi durumlarda da tırnak yerinden çıkabilmektedir.

Tırnak çıkması çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir.

Herhangi bir nedenden dolayı tırnak çıkmışsa mutlaka bir sağlık profesyonelinden yardım almalısınız. Tırnak çıktıktan yaklaşık olarak 6 ay gibi bir süre sonra yeni tırnak yerini alacaktır. Bu süre kişiden kişiye ve durumdan duruma göre değişmektedir ancak tırnağın çıkmadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir. Tırnak çıkması için hangi bölüme gidilir konusunda öncelikle bir cildiye uzmanına yani dermatoloğa gidilmelidir. Doktor gerektiğinde sizi farklı bölümlere sevk ederek cerrahi operasyonun yapılması talimatını verebilir.

Tırnak Mantarı için Hangi Bölüme Gidilir?

Mantar ciltte görüldüğü gibi tırnaklarda da görülmektedir. Genel olarak en çok ayak tırnaklarında görülmektedir. Sık ortaya çıkan bir hastalık olmasının yanı sıra ayak bölgesinde nemin fazla olması, hijyenin sağlanmaması, aşırı terlemenin görülmesi tırnak mantarının oluşmasına zemin hazırlayabilmektedir. Ayak mantarının tedavi edilmemesi sonucunda mantar tırnaklara yayılabilir ve sistemik bir hal alabilir.

tırnak mantarı hangi bölüm
Tırnak mantarı tedavi edilmezse sistemik bir hal alabilir. Bu durumda çok daha sert tedaviler uygulanır.

Tırnak mantarının tedavisinin kesin sonuç verilmesi için bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testler özellikle mantarın cinsini belirlemede kullanılır. Belirlenen mantar cinsine göre de tedavi uygulanarak tırnakları mantardan kurtarma hedeflenir. Eğer ayak cildinde de mantar varsa iki mantar aynı zamanda tedavi edilmelidir. Tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir sorusuna cevap olarak da cildiye bölümüne gidilerek tedavinin başlatılması gerekir. İlk etapta aile hekimine gitmek daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Aile hekiminiz gerekiyorsa farklı bölümlere de sevkinizi sağlayabilir. Hemen tırnak mantarı için gidilmesi gereken bölümü anlatan detaylı yazımıza buraya tıklayarak geçebilirsiniz.

Tırnak Üstünde Beyaz Lekeler için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak üzerinde beyaz lekeler nokta şeklinde veya çizgi şeklinde görülebilir. Her yaşta insanın tırnaklarında bu lekelerden dönem dönem görmek mümkün olduğu gibi sürekli olarak da görülebilir. Kadınlarda görüldüğünde akla ilk kozmetik ürünler gelmektedir. Özellikle oje sürülmesi ile ojenin içeriğine alerjinin olması beyazlamaların görülmesine neden olabilir. Diğer yandan çizgiler yatay şeklinde ise protein eksikliğinden şüphelenebilir. Peki, tırnak üstünde beyaz lekeler için hangi doktora gidilir?

Tırnakta beyaz lekelerin neden ortaya çıktığı mutlaka araştırılmalıdır.

Tırnaklarda görülen beyazlık çinko eksikliğinden, kalsiyum eksikliğinden, tırnak mantarından, tırnak yaralanmalarından dolayı oluşabileceği gibi daha ciddi hastalıklar olan karaciğer kanseri, böbrek hastalıkları, anemi gibi hastalıklar nedeni ile de bu beyazlıklar meydana gelebilmektedir.

Beyazlıklar süreklilik gösteriyorsa bu durumda dermatoloji bölüme başvurulması gereklidir. Uzman doktorlar gerekli teşhis işlemlerini yaparak beyazlıkların neden oluştuğu konusunda tespitlerini yaparlar. Tırnak üstündeki beyaz lekelerin tedavisi ise tamamen yapılan teşhise göre değişmektedir. Vitamin eksikliklerinde vitamin takviyesi, mantarlar için kremler ve diğer hastalıklar için hastalığa göre ilaç tedavileri gibi yöntemler hastaya uygulanarak hastanın tedavi süreci yürütülür.

Tırnak Çektirmek için Hangi Bölüme Gidilir?

El veya ayak tırnaklarında zaman zaman batmalar oluşabilir. Bu durum özellikle ayak tırnaklarında daha sık görülmektedir. Tırnakların uzama yönü parmak etinin içerisine doğru olduğunda tırnak batar ve bu durum insanları ciddi derecede rahatsız eder. Hatta tırnak batması nedeni ile oluşan ağrıların yanı sıra yürümede de güçlük çekilebilir. Tırnak batmasının bazı evrelerinde ise tırnak çektirmek gerekebilir. Peki, tırnak çektirmek için hangi bölüme gidilir?

Tırnak çektirme işlemi mutlaka bir sağlık profesyoneli tarafından yapılmalıdır.

Tırnaklarda oluşan bu sorunun birçok nedeni vardır. Bunlardan en önemlilerinden biri yanlış ayakkabı seçimidir. Özellikle ayağı sıkan, rahatsız ve ayak parmaklarının rahat olmadığı ayakkabılar zaman içerisinde parmaklarda ciddi sorunlar oluşturabilmektedir. Tırnak kesmekte bu konuda oldukça önemlidir. Tırnaklar düz kesilmelidir. Oval şekilde kesilen tırnakların kenarları deri içerisinde girmesi için daha müsaittir. Mantar ve yaralanmalarda tırnak sorunlarının oluşmasına sebebiyet verebilir.

Tırnakların çekilmesi gerektiği durumlarda ise gidilmesi gereken bölüm dermatolojidir. Uzman doktorlar gerekli incelemeleri yaptıktan sonra gerek duyduğunda tırnak çekilebilir. Tırnak çektirme işlemi mutlaka bir sağlık kuruluşunda doktorunuz önerdiyse yapılmalıdır. Çünkü enfeksiyon kapma riski vardır ve bu işlemin doğru yapılmaması diğer çeşitli sorunlarında ortaya çıkmasına neden olabilir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 19 Haziran 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 3 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Tırnak Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 29 yorum

 1. Benim tirnaklarim ufak ve yukari dogru uzuyor ayaklarimde ise sadece bas parmaklarimda var lutfen cvp verirmisiniz dogustan bu sekilde ne yapabilirm

  Cevapla
 2. Hocam merhaba el tırnaklarım eskisi pembe görünmüyor. Beyaz görünüyor. Uzarken de kırılıyor, şekilsiz ve geç uzuyor. Sebebi ne olabilir? Yardımcı olursanız sevinirim.

  Cevapla
 3. Merhabalar. El serçe parmağı dibinde bir beyazlık ve şekil bozukluğu olduğundan Nisan ayında cildiyeye başvurdum. Mantar diyerek canesten krem verildi. Gecmedi ve tirnak düşme haline girdi.başka bir doktora gittim. O mantar olamaz, darbe almış dedi ki böyle bişey yok. Sonuçta tırnak düştü. Ancak yeni gelen tırnak da dibinde kırmızı, üst yuzey düzgün degil ve parmak da hafif şişlik var. 3. Defa doktora gittim. Fucidin krem ve madecar krem verdi. Ayrıca biotin tablet. Ancak 1 aydır kullanmama rağmen düzelme yok. Acaba genel cerrah falan mı görmeli? Uzun yazdım kusura bakmayın. Şimdiden teşekkürler yardımınız için.

  Cevapla
 4. Hocam şeker hastasıyım ayak tırnaklarım geç büyüyor ve ete yapışık çıkıyor ve ayak tırnaklarım içten ağrı yapıyor ve bu ağrı bazen oturduğum yerden zıpladılar. Acaba hangi doktora gitmem gerekir. Yardımlarınızı bekliyorum.

  Cevapla
 5. Hocam merhaba benim ayak tirnagima ser bi isim düştü tirnak altinda morarma ve sislik olustu dinlendigim zaman sislik ve zonklama gidiyor fakat corap ve ayakkabi giydigimde 5 dakikadan fazla ayakta durdugumda ayak tekrar sisip zonkluyor bunun icin hangi bölüme gitmeliyim

  Cevapla
  • Merhabalar Büşra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum için cildiye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Hocam merhaba oğlum okulda parmağını kapıya sıkıştırdı parmağında ve tırnağında şekil bozukluğu oluştu hangi bölüme götürmeliyim

  Cevapla
 7. Merhaba.Benim ayak baş parmağımda 3 gündür ikisinde de yarısında morarma var.Sol parmağıma çamaşır askısı düştü,darbe aldım Sağ tarafımda da morarma görünce korktum.Pandemiden dolayı doktora çıkamıyorum.Kansizliktan mi kaynaklı bilemedim.Korkmaya başladım.

  Cevapla

Yorum yapın