Tinea Unguium

2
3339

Tinea Unguium Nedir?

Tinea Unguium, ergenliğe girilmesiyle beraber sıklığında artış görülen ayak veya el tırnaklarında görülen mantar enfeksiyonlarına verilen isimdir. Onikomikozis olarak ta bilinmektedir. Ergenlik öncesi dönemde oldukça nadir görülmektedir.

tinea unguium nedir ve tedavisi

Genellikle trichophyton rubrum, trichophyton interdigitale gibi dermatofitler sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Ayrıca candida türü mantarlarla ortaya çıkan olgularda bilinmektedir.

Tırnağın ne kadarının tutulduğuna bağlı olarak karlımızı çeşitli formlarda çıkabilmektedir.

Tinea Unguium Nedenleri Nelerdir?

Tinea unguium dermatofit adını verdiğimiz bir grup mantarın neden olduğu bir enfeksiyondur. En sık görülen dermatofit enfeksiyonları şöyledir:

  1. Tinea Capitis
  2. Tinea Barbae
  3. Tinea Korporis
  4. Tinea Faciei
  5. Tinea İnguinalis
  6. Tinea Pedis
  7. Tinea Unguium

Dermatofitler sahip oldukları bazı enzimler nedeniyle cildin dış katmanların sertleşmeye neden olmaktadırlar ve genellikle dış yüzeyde etki gösterse de üzerine ikincil bakteriyel enfeksiyon binme eğilimi olduğundan hızlıca tedavi edilmelidirler.

Tinea Unguium Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu türdeki mantar enfeksiyonlarının tedavisi diğer türlere göre oldukça zor yapılmaktadır. Çünkü tedavide topikal olarak kullanılan itrakanozol ve terbinafin gibi anti fungal ajanlar tırnak yatağının tamamına nüfus ettirmek zor olacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

  1. 6 yıl olmak üzere, ayak sağ başparmaktaki mantar geçmedi onca ilaca tedaviye rağmen, yakın zamanda sol ayak başparmağa sıçradı, yılda kullanılacak olan ilaçları tükettim ama cila hep kullanıyorum 2 günde bir. nasıl sonlanacak acaba bu

  2. EŞİMİN AYAK TIRNAKLARINDA MEVCUT, BULAŞICIMIDIR? NELERE DİKAKT ETMEK LAZIMDIR. CEVAPLARSANIZ SEVİNİRİM. AYRICA AYAK PARMAKLARI ACAYİP ŞEKİLDE YAMULDU. ONUNLA İLGİLİ VACOMED DİYE BİR AAPARAD SATILIYOR FAYDASI VARMI ? DÜZELTEBİLYORMU O APARAD VE NE KADAR SÜRER* BİLGİ VERİRMİSİNİZ?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here