Tırnak Batması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tırnak Batması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak batması için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Genellikle dış etkenlere ya da yüzeydeki yapı bozukluklarına bağlı olarak meydana gelen tırnak batması, tırnak yapısının bozulmasına ve tırnakla beraber derinin de form bozukluğuna uğramasına neden olmaktadır.

tirnak batmasi icin hangi doktora gidilir
Tırnak batması için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Tırnak kesiminin olması gerekenden daha derin ya da biçimsiz, özensiz şekilde yapılmasıyla da ortaya çıkabilen tırnak batması, deriye uygulanan baskıyı yalnızca şiddetli ağrılar ile sınırlı bırakmıyor. Zaman içinde bölgede uygulanan baskı deri yüzeyinde enfeksiyon oluşumuna ve bakteri odaklı daha önemli hastalıkların ortaya çıkmasına neden oluyor. Özellikle günün büyük bölümünü ayakta ve yoğun bir tempoda geçirmesine neden olacak bir meslekte mesai harcayan bireylerde sıkça karşılaşılan bu durum, beraberinde zaman içerisinde çeşitli tırnak ve deri hastalıklarına da zemin hazırlıyor. Tırnak mantarı hastalığı da bunlardan bir tanesi.

Hijyen faktörü ise bu hususta oldukça önemli bir etken olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca ayak bakımı ya da temizliği değil, çorap ve ayakkabı tercihleri de tırnak batması şikâyetlerinin bir hastalığa evrilmesine neden oluyor.

Tırnak Batmasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Bütün bu kriterler bir araya geldiğinde tırnağı çevreleyen deri tabakasında zaman içerisinde şiddetli ağrının yanı sıra kaşıntı, şişkinlik, durdurulamayan kanama, iltihaplanma ve deri tabakasında form bozukluğuna bağlı olarak büyüme ya da sarkma meydana gelmektedir.

tirnakta batma icin hangi bolume gidilir
Tırnakta batma için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Genel etkenlerine bakıldığında çoğunlukla dış etkenlere ya da ihmale b13ağlı olarak ortaya çıkan tırnak batması nedenlerini başlıklar hâlinde inceleyelim.

  • Hijyen: Ayak bakımı ve temizliğinin yanı sıra çorap ve ayakkabı tercihleri tırnak batması rahatsızlığının bir hastalığa dönüşmesini tetiklemektedir. (Uzmanlar aynı ayakkabının üç gün art arda giyilememesi konusunda uyarıyor. Bu, hem ayak sağlığınız için hem de tırnak batması gibi şikâyetlerinizin büyük ölçüde tedavi edilmesi için en önemli kriterlerden biridir. Öte yandan ayak kokusu sorunu yaşayanlar için de dikkate alınması gereken bir esas.)
  • Aşırı terleme: Özellikle yoğun egzersiz alışkanlıklarınız varsa ya da sporun herhangi bir branşıyla ilgiliyseniz, ayak terleme sorunu beraberinde tırnak batması gibi şikâyetler doğurur.
  • Tırnak kesimi: Tırnak batması sorununun en yaygın nedenlerinden biri olan yanlış tırnak kesimi, farklı hastalıkların doğmasına da zemin hazırlıyor. Biçimsiz, çok derin, kenarları hizasız ve düzgün şekle sokulmamış tırnaklar, deri yüzeyine baskıda bulunur ve zaman içerisinde batmaya neden olurlar.
  • Çorap ve ayakkabı tercihi: Eğer tırnak batması ya da ortopedik bir nedene bağlı herhangi bir hastalığınız varsa, ortopedik bir ayakkabı tercihinde bulunmalısınız. Zira ayakların günün büyük bir bölümü sağlıksız bir çorap ve ayakkabı içinde bulunması, terleme ve beraberinde çeşitli hastalıkların doğmasını tetikler.
  • Çeşitli hastalıklar: Ayak yapı bozukluklarından obezite hastalığına, tırnak mantarı rahatsızlığından tırnakta darbeye bağlı meydana gelen şekil bozukluklarına kadar birçok dış etken ve hastalık, tırnak batması gibi şikâyetlere neden olurlar.

Tırnak Batmasına Hangi Bölüm Bakar?

Tırnak batması şikâyetiniz doğrultusunda gitmeniz gereken bölüm Ortopedi kliniğidir. Bu noktada diğer tüm tırnak hastalıkları ile ilgili bilgiler verdiğim tırnak hastalıkları yazıma https://doktordanhaberler.com/tirnak-hastaliklari-icin-hangi-bolume-gidilir/ linkini tıklayarak okumanızı öneriyorum.


Tırnak batması için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın