Ayak Tırnağı Hastalıkları

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ayak tırnakları temel olarak koruyucu işlevleri olan saç ve cildinde yapısına katılan keratin adı verilen maddeden üretilirler.  Keratin, tırnakların günlük hayatta karşılarına çıkan tüm zorluklara karşı onları güçlü kılan maddedir.  Sürekli yapılan fiziksel aktiviteler, maruz kalınan ısı, nem gibi faktörler ve bazı hastalıklar tırnak sağlığını tehdit eden durumların başlıcalarıdır. Ayak tırnağında ağrı, kaşıntı ve renk değişikliği bazı durumlarda tehlikeli hastalıkların habercisi olabileceği için oldukça dikkatli olunmalıdır. Ayakta oluşan yanmalar için hemen https://doktordanhaberler.com/ayak-yanmasi-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkine tıklayarak bilgi alabilirsiniz.ayak tirnaginda renk degisikligi Ayak tırnağının renginde ortaya çıkan değişiklikler bazen ağrılı olabileceği gibi bazı durumlarda ağrısız olur. Renk değişiklikleri ortaya çıktığında bir sağlık profesyonelinden destek almanız tırnak sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

Ayak Tırnağı Mantarı

Onikomikoz olarak ta anılan tırnak mantarı her 10 insandan bir tanesinde ortaya çıkma eğiliminde olan yaygın bir hastalıktır. 70 yaşın üzerinde olan ve özellikle sosyoekonomik düzeyi düşük hastaların birçoğunda görülür.

İlk başta farkedilmeden ilerleyen bu hastalık zamanla tırnak yatağının renginin değişmesine ve kalınlığının artmasına sebebiyet verecektir. Tırnak yapısı giderek bozulacak ve tırtıklı bir hal alabilecektir. Ayrıca zaman geçtikçe mantar enfeksiyonu deriye ve diğer tırnaklara yayılabilir.

Ayak tırnağı mantarı sıklıkla duş, sauna, hamam ve soyunma odaları gibi ortak kullanım alanlarından bulaşır.

Bu açıdan ortak kullanım alanları kullanılırken iki kere dikkat etmenin sağlığımız açısından önemli olduğunu unutmamalıyız. Bu noktada ayak kokusu hakkında bilgiler verdiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/ayak-kokusu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Mantarlar en çok karanlık ve nemli ortamları severler. Bu nedenle ayakları uzun süre ıslak kalan veya her gün aynı ayakkabıları kullanan ve ayakları sık sık terleyen kişilerde ortaya çıkma olasılığı çok daha fazladır. Ayrıca diyabetes mellitus hastalığına yakalanan bireyler bu hastalık açısında risk altındadırlar.

Ayak tırnağı mantarı belirtileri şunlardır:

 • Renksiz, beyaz veya sarı renkte tırnak görünümleri
 • Kalınlaşmış tırnak yapısı
 • Biçimi bozulmuş tırnak yatağı
 • Kırılgan yapıda veya ufalanabilir tırnak yapısı
 • Kötü kokulu tırnak şeklinde sıralanabilir.

Ayak Tırnağı Batması

Ayak tırnağında batma en çok can yakan tırnak hastalıklarının başında gelmektedir. Genelde parmağın yan tarafından batmakta ve kırmızı-pembe bir alan oluşmasına neden olmaktadır. ayak tirnaginda sisme Genellikle ayak tırnağı parmağına köşesine doğru uzanma eğilimi gösterdiğinde ortaya çıkar. Oldukça acılı bir durum olmakla beraber yaygın olarak görülür.

Sıklıkla ayak tırnaklarının çok kısa kesilmesi, yanlış doğrultuda veya yönde kesim yapılması, ayak tırnağının hızlıca bir yere vurulması veya farklı bir şekilde travmaya uğraması sonucunda görülmektedir.

Koşu, bale gibi günlük hayatta sık olarak uyguladığımız bazı aktiviteler ayak tırnaklarında travma nedeni olabilirler. subungual hematom nedir Üstteki resimde subungual hematom adı verilen tırnak yatağının altında kan birikmesi durumu görülmektedir. Genellikle travma sonrasında görülebilir ve tırnağın düşmesine kadar giden bir yola girmenize sebebiyet verebilir.

Ayak tırnağında şiddetli acı, koyu kırmızı ve mor noktalar, hasarlanmış veya bölünmüş tırnak görünümü, tırnağın ciltten uzaklaşması, tırnak yatağının kalınlaşması, tırnakta kanama ve renginde değişme en sık karşımıza çıkan belirtilerden bazılarıdır.

Diğer görülen ayak tırnağı hastalıkları ise şu şekilde sıralanabilir:

Ayak Tırnağı Hastalıkları için Hangi Bölüme Gidilir?

Sık görülen bir hastalık olmasının yanı sıra ayak bölgesinde nemin fazla olması, hijyenin sağlanmaması, aşırı terlemenin görülmesi tırnak mantarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ayak mantarının tedavi edilmemesi sonucunda mantar tırnaklara yayılabilmektedir.

Ayak tırnağı mantarı tedavisi için Cildiye ya da Dermatoloji bölümüne gidilmelidir.

Tırnak mantarının tedavisinin kesin sonuç verilmesi için bazı testlerin yapılması gerekir. Bu testler özellikle mantarın cinsini belirlemede kullanılır. Belirlenen mantar cinsine göre de tedavi uygulanarak tırnakları mantardan kurtarma hedeflenir. Eğer ayak cildinde de mantar varsa iki mantar eş zamanlı tedavi edilmelidir. Dilerseniz ayakta burkulma hakkındaki yazıma https://doktordanhaberler.com/el-ve-ayak-burkulmasina-incinmesine-ne-iyi-gelir/ linkinden erişebilirsiniz.

Bu konu hakkında merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“Ayak Tırnağı Hastalıkları” üzerine 5 yorum

  • Merhabalar Aydın Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tırnaklarınızın muayenesini yapmadan size bilgi maalesef vermem doğru olmayacaktır. Bana bu bölümden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 1. sn. Dr. her iki ayak baş parmak tırnaklarında problem var size nasıl ulaşabilirim. saygılar.
  aydın Erciş ,(aydinercis@hotmail.com)
  ilginize şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Aydın Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tırnaklarınızın muayenesini yapmadan size bilgi maalesef vermem doğru olmayacaktır. Bana bu bölümden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba doktor bey. Benim iki ayak baş parmaklarımdaki tırnaklarda lekeler var renkleri açıkken koyuya döndü ve damar gibi oldu. Doktora gittim mantar dediler krem verdiler fakat fayda etmedi. Ayrıca çok halsiz yorgun nefes alamama sorunum var acaba bunlarla bi bağlantısı olabilir mi? Şuan hastaneye gidemiyorum bi kaç cümle söylerseniz çok mutlu olurum. Teşekkürler.

    Cevapla

Yorum yapın