Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Psikiyatri branşı temel olarak bozulan ruhsal durum ile ilgilenen bir tıp branşıdır. Ruh sağlığı ve hastalıkları olarak ta bilinmektedir. Türkiye’de 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde psikiyatrik hastalık sayısı her geçen gün daha da fazla artmaktadır. Son yıllarda yapılan bir çok araştırmaya bakıldığında kişide ruhsal bir bozukluk ortaya çıkıp çıkmaması, kişinin genetik yapısı ve yaşam stresi ile doğrudan ilişkili bulunmaktadır. Dolayısıyla kovid-19 unda dahil olduğu böylesine stresli günlerin ruh hallerinde bozulmaları ne kadar arttırdığını siz de tahmin edebilirsiniz. Konuyu çok uzatmadan psikiyatri hangi hastalıklara bakar sorusunu açıklamaya başlayalım.

psikiyatri neye bakar
Psikiyatri branşı birçok farklı durumun tedavisi ile ilgilenir.

Psikiyatri bölümünün baktığı hastalıklar ve ilgilendiği şikayetler oldukça fazladır. Konsantrasyonda bozukluk, sürekli devam eden üzüntü durumu, günlük olarak karşılaşılan stresin üstesinden gelememe durumu, insanları anlamakta zorlanmak, geçmişte keyif aldığınız eylemlerden ve düşüncelerden artık keyif alamama durumu, süreklilik gösteren endişe, korku hali, hızlı değişen ruh hali ve benzeri şikayetleri olan hastalar psikiyatri bölümüne randevu alarak muayene olmaya gitmelidirler. İşte o hastalıklar:

 1. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu
 2. Otizm Bozukluğu
 3. Bipolar Bozukluk
 4. Anksiyete Bozukluğu
 5. Fobi Bozukluğu
 6. Panik Atak Rahatsızlığı
 7. Kaygı Bozukluğu
 8. Stres Bozukluğu
 9. Disosiyatif Bozukluk
 10. Somatoform Bozukluk
 11. Yeme Bozukluğu
 12. Depresif Bozukluk
 13. Madde Kullanımına Bağlı Bozukluk
 14. Nörobilişsel Bozukluk
 15. Şizofreni
 16. Obsesif Kompulsif Bozukluk
 17. Kişilik Bozukluğu

şeklinde listeyi uzatabiliriz. Psikiyatri neye bakar hususuna az da olsa açıklık getirdiğimi düşünüyorum. Eğer aklınıza takılan bir şey ya da bir soru varsa alt tarafta yer alan yorum bölümüne detaylı bir biçimde yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 16 Şubat 2019 tarihinde yazılmıştır. Ardından 24 Kasım 2020, 10 Aralık 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 7 yorum

 1. Hocam, başımda sürekli uyuşukluk, ellerimde kollarımda güçzüzlük, yanlız kalma korkusu, aşırı dikkat kaybı, görmede bulanıklık, yaşadığım ve çalıştığım ortamlarda aşırı gerginlik, ani zayıflamalar, aşırı sigara tüketimi, küçük bir sorun karşısında bile aşırı umutsuzluk ve karamsarlık, dünyada fazla olduğum hissi, varlığımın sanki herkese zararı var düşüncesi,ve şu anda aklıma gelmeyen aşırı mutsuzluk ve yaşamaktan bıkma duygularıyla karşı karşıyayım. Yardım edebilirmisiniz?

  Cevapla
 2. Hocam benim küçüklükten gelen bir hastalık gibi görünüyor bilmiyorum ama normal insanlar gibi konuşamıyorum çok yavaş konuşuyorum ne yapmalıyım

  Cevapla
 3. Kıskanc birisiyim ve bu sürekli mutsuz olmama ve karşı tarafı mutsuz etmeme sebep oluyo sürekli kısıkliyorum ve kafamda surekli olmuycak şeyler kurguluyorum bunun çaresi varmi yada kiskanclik icin bi tedavi.

  Cevapla
  • Merhabalar Ulviye Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sorununuz için bir psikiyatri polikliniğine giderek destek alabilirsiniz. Hekiminizle sorunlarınızı paylaşıp önerilerini dikkate alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Iyi günler hocam ben esimden ayrıldım sorunlarim var ne yapmam lazim kendi kendime konusmalar hic aklimdan cikmiyor ne yapmam lazim

    Cevapla

Yorum yapın