Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

6
4457

Ruh bilimi olarak ta bilinen psikiyatri branşı aslında halk arasında kötü olarak bilinen ancak aslında oldukça iyi bilinmesi gereken bölümlerden birisidir. İnsanlar psikiyatriye gitmekten çekinmekte ve uzak durmaktadırlar. Oysa psikiyatriden destek alan hastalarda tıpkı her birimiz gibi normal bireylerdir. Bu noktada psikiyatri bölümü hangi hastalıklara bakar, psikiyatri neye bakar ve psikiyatri hangi hastalıklarla ilgilenir sorularının açıklığa kavuşması amacıyla bu yazıyı sizler için derledik.

Psikiyatri Hangi Hastalıklara Bakar?

Psikiyati hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Dönemsel uykusuzluktan ağır depresyona, kronik panik atak rahatsızlığından dikkat eksikliğine kadar birçok psikolojik rahatsızlığı inceleyen Psikiyatri dalı, hastalığın yalnızca tedavisinde değil, teşhis edilmesi, nedenleri, sonuçları, yaşam düzenine etkileri gibi birçok faktörü de araştıran bir ana daldır. Aile bireylerinden aktarılan genetik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklarda olduğu gibi bireysel nedenlerle ortaya çıkan ağır psikolojik hastalıkları da Psikiyatri dalında incelenmektedir.

psikiyatri doktoru hangi hastaliklarla ilgilenir
Psikiyatri hangi hastalıklara bakar ve psikyatri neye bakar ile ilişkili görsel.

Dikkat eksikliği ya da uykusuzluk ile şizofreni ya da panik atak gibi iki farklı noktada ele alınabilecek olan psikolojik rahatsızlıklar bu anlamda örnek oluşturabilir. Ülkemiz tıp dünyasında her ne kadar son dönemde Psikiyatri alanında önemli araştırmalar ve yatırımlar öne çıksa da, yurttaşlar arasında hâlâ tam anlamıyla kabul edilememiş olan Psikiyatri bölümü, diğer birçok hastalığın neden ve bulguları arasında yer almaktadır. Bu faktör de hastalığın teşhis ve tedavisinde oldukça önemli bir rol oynamaktadır. İnsanlar internet ortamında bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Psikiyatri bölümü hangi hastalıklara bakar?
 2. Psikiyatri uzmanı hangi hastalıklara bakar?
 3. Ruh sağlığı ve hastalıkları hangi hastalıkara bakar?
 4. Psikiyatri hangi bölüme giriyor?
 5. Psikiyatrların baktığı hastalıklar nelerdir?
 6. Psikiyati hangi hastalıklar ile ilgilenir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde psikiyatri hangi hastalıklara bakar konusuna açıklık getirelim.

Psikiyatri Bölümü Doktorları Hangi Hastalıklara Bakar?

Maddeler hâlinde sıralayacağımız bölüm hastalıklarında da dikkat edeceğiniz üzere Psikiyatri bölümünün baktığı hastalıklar yalnızca genetik ya da bireysel anlamda kronik nedenlere değil, çevresel etkenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilmektedir. (Diğer bölümlerde olduğu gibi Psikiyatri bölümü makalemizde de gerekli uyarıyı düşmek de fayda var: Psikolojik bulgular, ana dalın teşhis ettiği birçok hastalıkla ortak nokta gösterse de, hastalık bulguları kendi içinde farklılık göstermektedir. Bu gibi bulguların tanı ve teşhisi, gerekli tedavi yöntemlerinin belirlenmesi uzman hekimler tarafından yapılmalıdır.)

 1. Uyku düzensizliği ya da uykusuzluk
 2. Herhangi bir nedene bağlanamayan huzursuzluk ya da karamsar ruh hâli
 3. Birçok farklı nedene bağlı olarak ortaya çıkan davranış bozuklukları
 4. Kekemelik
 5. Asosyal olarak tanımlanan sosyalleşme bozukluğu
 6. Nedeni belirlenemeyen gereksiz korkular
 7. Depresyon
 8. Nedeni saptanamayan ve sürekli devam eden melankolik ruh hâli
 9. Kaygı bozukluğu
 10. Aşırı tedirginlik
 11. Bipolar bozukluk olarak tanımlanan duygu değişim rahatsızlığı
 12. Öğrenme güçlüğü
 13. Kişilik bozuklukları
 14. Hiperaktivite
 15. Dikkat eksikliği
 16. Şizofreni
 17. Anksiyete bozukluğu
 18. Sosyal fobi rahatsızlığı
 19. Panik atak
 20. Alkol ya da uyuşturucu madde bağımlılığı
 21. Zekâ geriliği olarak bilinen mental retardasyon

Psikiyatri hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

6 Yorum

 1. Hocam, başımda sürekli uyuşukluk, ellerimde kollarımda güçzüzlük, yanlız kalma korkusu, aşırı dikkat kaybı, görmede bulanıklık, yaşadığım ve çalıştığım ortamlarda aşırı gerginlik, ani zayıflamalar, aşırı sigara tüketimi, küçük bir sorun karşısında bile aşırı umutsuzluk ve karamsarlık, dünyada fazla olduğum hissi, varlığımın sanki herkese zararı var düşüncesi,ve şu anda aklıma gelmeyen aşırı mutsuzluk ve yaşamaktan bıkma duygularıyla karşı karşıyayım. Yardım edebilirmisiniz?

 2. Kıskanc birisiyim ve bu sürekli mutsuz olmama ve karşı tarafı mutsuz etmeme sebep oluyo sürekli kısıkliyorum ve kafamda surekli olmuycak şeyler kurguluyorum bunun çaresi varmi yada kiskanclik icin bi tedavi.

  • Merhabalar Ulviye Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Sorununuz için bir psikiyatri polikliniğine giderek destek alabilirsiniz. Hekiminizle sorunlarınızı paylaşıp önerilerini dikkate alarak bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here