İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları) Hangi Hastalıklara Bakar?

0
4102

İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları) Hangi Hastalıklara Bakar?

Hangi sorun için hangi bölüme gitmesi gerektiğini bilmeyenler için intaniye (enfeksiyon hastalıkları) hangi hastalıklara bakar sorusunun cevabını veriyoruz.

Enfeksiyonlar ve bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda, doğrudan randevu alıp gidemeyeceğiniz intaniye bölümü, dahiliye (iç hastalıkları) ve diğer bölümlerin sizi sevk etmesi üzerine gidebileceğiniz bir bölümdür. Bu bölümde tedavi olmak isteyen ve çeşitli tetkikler yaptırmak isteyen hastaları dahiliye doktoru bu branştan randevu alabilmek üzere sevk eder.

İntaniye (Enfeksiyon Hastaliklari) Hangi Hastaliklara Bakar
İntaniye (Enfeksiyon Hastalıkları) Hangi Hastalıklara Bakar ile ilişkili görsel.

Sevk işleminden sonra randevu sisteminden ilgili branşın uygun randevularının alınması mümkün olur. Intaniye bölümünün baktığı hastalıklar şunlardır:

 • Grip,
 • Sarılık,
 • İdrar sorunları,
 • ishal,
 • Kabakulak,
 • Su çiçeği,
 • Brucella,
 • Öksürük ve balgam,
 • Kene ısırması,
 • Kedi köpek ısırması,
 • şarbon,
 • mantar,
 • Çeşitli cilt enfeksiyonları,
 • tenya bakterisi,
 • Zona gibi birçok hastalığın tedavi edilmesi için enfeksiyon bölümüne gidilmesi gerekmektedir.

Enfeksiyon Bölümünün Tedavi Uygulamaları

Enfeksiyon bölümünde birçok hastalığın tedavisi yapılır. Çeşitli virüslerin tespit edilmesi ve ilgili hastalığın ne olduğu konusunun netlik kazanması için intaniye bölümü hizmet vermektedir.

Sağlık açısından oldukça önemli olan bu bölümün uzmanları parazit, mikrop ve mantar gibi virüslerin neden olduğu hastalıkları tedavi etmektedir. Sarılık ve cilt renginde gözlerde sararma gibi birçok hastalık çeşidi üzerinde etkili olan tedavi yöntemleri ile kısa sürede iyileşmek mümkün olmaktadır.

Dahili doktorları genelde şüphe ettikleri durumlar söz konusu olduğunda enfeksiyon bölümüne sevk ettikleri hastalarla ilgili teşhislerini neticelendirmek için ileri tetkiklerde sorunların giderilmesini sağlamaktadır.

Detaylı bir şekilde değerlendirilecek olan enfeksiyonlar tespit edilerek hastanın sorununa göre tedavi uygulanır. Farklı özelliklere sahip olan hastalık gruplarında karantina alınma durumu söz konusu olabilir.

Hastalığın yayılmaması için gerekli tedbirlerin alınması durumunda enfeksiyon hastalıklarının bulaşması da önlenmektedir. Bu açıdan hastanın da kendini koruması ve gerekli olan önlemleri alarak hastalığın bulaşıcı olma riskini azaltması oldukça önemlidir.

HIV Virüsü ve Cüzzam Hastalığına Hangi Bölüm Bakar?

HIV virüsü gibi bulaşıcı hastalıkların da araştırmasını yapan intaniye, hastalığı yapan virüsler, hayvanlardan insanlara geçen hastalıklar, cinsel hastalıklar ve diğer hastalık türleri için bu bölüm uzmanları tercih edilir.

Doğum sırasında bebeğe bulaşan hastalıklar ya da ailesinde bulaşıcı hastalığı bulunanlar için bu bölüm tercih edilir. Bakteriyel kökenli olan tüm hastalıkların tedavisinde tercih edilen alan enfeksiyon hastalıkları bölümüdür. Bağırsak parazitleri, besin zehirlenmeleri, beyin absesi, Hepatit türleri, ishal, kabakulak, kızamık, nefrit, sedef hastalığı ve sıtma gibi birçok enfeksiyon hastalığının tedavisinde enfeksiyon bölümüne gidilir.

Tıpkı böcek ilaçlama firmaları gibi düşünülen bu bölüm, vücudumuzu istila eden enfeksiyonlarla savaşmayı sağlar.

Klinik Mikrobiyoloji

Tıp literatüründe parazit ve mikropların inan vücuduna girmesi sonucu oluşan birçok hastalık, insan vücuduna girerek sağlığı tehdit eder. Sonra da bulaşıcı özellikleri nedeniyle kişiden kişiye etkisi değişir.

Klinik mikrobiyoloji de bu sistemi inceleyerek kişilerin hastalıklarını önlemek, tedavi etmek için çalışır. Ciddiye alınmadığı hallerde ölümle sonuçlanabilen enfeksiyon hastalıklarına neden olan bakteriler ve virüsler bu alanda incelenir. Sağlıklı bireyler bile bulaşıcı hastalıklarla sorun yaşayabilir. Bu yüzden mutlaka profesyonel destek alınması gerekmektedir.

Klinik mikrobiyoloji alanında çalışma yapan uzmanlar, ateşi olan her astanın gitmesi gereken yerin enfeksiyon bölümü olması gerektiğini bilmektedir. sarılık, parazitler hastalıklar ve cilt enfeksiyonları gibi hastalıklarda ateş olmasa da, çoğu efektif hastalığın ilk belirtisi ateştir.

Ateşe kusma ve ishal de eşlik ediyorsa vakit kaybetmeden bir hekime başvurmak gerekmektedir. Aksi durumda hastanın enfeksiyonu yayılabilir.

Deri ve Zührevi Hastalıklar

Deri ve Zührevi Hastalık nedir derseniz bu da enfeksiyonlardan kaynaklanan bir hastalık grubudur. Bu yüzden zührevi hastalıklar, yani cinsel yolla bulaşan hastalıklar söz konusu olduğunda mutlaka enfeksiyon bölümüne de gitmeniz gerekecektir.

Kadın ve erkeklerin genital organlarında siğiller, lekeler, kaşıntılar ve çiş yaparken acı ve yanmalar varsa kesinlikle bu tür bir sorundan bahsedilebilir. Gerekli olan tedbirlerin alınması durumunda hastalığın niteliğine göre tedavi uygulanarak hastanın yaşam kalitesinin artması sağlanır.

Deri ve zührevi hastalıklara hangi bölüm bakar isimli yazımızı okumanız faydalı olacaktır.

Ancak bazı zührevi hastalıkların tedavisi ömür boyu sürer ve hastanın çocuk sahibi olması durumu için de tehlike arz eder. Bu durumda yapılması gereken en önemli şey, kişinin doktorun önerdiği tedavi yöntemleri ve yaşam şartlarım eksiksiz uygulamasıdır.

Hayvanlardan Bulaşan Ölümcül Hastalıklar

Bazı hastalıklar da hayvanlardan insanlara bulaşır. Bunlar, deli dana, kuş gribi ve benzer şekilde türeyim çoğalan hastalıklardır. Hastalıkların tedavi edilmesinde gerekli olan önlemlerin alınması için birçok kişi geç kalır.

Ancak erken tespit edilen bu hastalıkların tedavi edilmesi ve hastanın kurtarılması mümkün olabilir. Sağlıklı yaşam koşullarında olan bir insana yediği şeylerden de bulaşabilen birçok enfeksiyon hastalıkları vardır. Bunların bazılarında tedavi için geç kalındığı ve hastanın farklı hastalıklarının bulunduğu durumlarda ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

Mikrobiyoloji ile enfeksiyon etkeni olan virüsler ya da bakteriler tespit edilir. Çeşitli testlerden geçirilir. Bunun sonucunda uygunsuz antibiyotik kullanımları önlenerek hastanın tedavisi için gerekli önlemler alınır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here