Tırnak Mantarı için Hangi Bölüme Gidilir?

1
14032

Tırnak Mantarı için Hangi Bölüme Gidilir?

Tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Ayak bölgesi, deri hastalıkları ve enfeksiyon nedenli ortaya çıkan hastalıkların en yaygın karşılaşıldığı tırnak mantarı, farklı yaş gruplarından kadın ve erkeklerde oldukça sık görülmektedir. Birçok farklı kriter, dış etken ve yapısal bozukluklara bağlı olarak ortaya çıkan tırnak mantarı rahatsızlığını tetikleyen bir takım unsurlar ortak bulguları işaret etse de, yapı bozukluğu ya da mesleki tempo en belirleyici etkenler olarak kabul edilebilir. Fakat en ayırt edici ve öne çıkan etkenler arasında yer alan nem, aşırı terleme ve hijyen kriteri tırnak mantarı oluşumunda önemli bir rol oynuyor.

tirnak mantarina hangi bolum bakar
Tırnak mantarına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Bu gibi kişisel ve dış etkenlerin yanı sıra sistemi doğrudan etkileyen ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan diyabet gibi hastalıklar da tırnak mantarı oluşumuna zemin hazırlayan etkenler arasında yer almaktadır.

Hastalığın oluşmasına neden olan faktörlerin çeşitliliği dışında vücut sisteminin ve kişisel alışkanlıkların da önemli bir etken olarak yer aldığı tırnak mantarı rahatsızlığının ortaya çıkmasında rol oynayan değişkenler, hastalığın türüne olduğu gibi, tedaviye ve sürece de önemli ölçüde etki etmektedir. Bulaşıcı olması nedeniyle tedavi ve sonrasında da oldukça özen isteyen tırnak mantarı rahatsızlığının genellikle ihmal kaynaklı ortaya çıktığı saptanmıştır. (Örn. Şahsi olması dışında bir başkasının ayakkabısını ya da çorabını giymek.)

Tırnak Mantarı Nedenleri Nelerdir?

Peki, kendi içinde değişkenlere bağlı olarak ortaya çıkan tırnak mantarı hastalığının en yaygın ve bilinen nedenleri nelerdir?

  1. Ayak temizliği ve bakımının yanı sıra tercih edilen çorap ve ayakkabıların havasız kalması, terleme sonrası temizlenmemesi, bakteri oluşumunu ve dolayısıyla tırnak mantarı oluşumunu tetiklemektedir.
  2. Ayak bölgesinde meydana gelen bir tırnak mantarı şikâyetiniz varsa, yalnızca başkalarının ayakkabı ve çorapları kullanmaktan imtina etmek yerine, kendi ayakkabı ve çoraplarınızı da başkalarıyla paylaşmaktan geri durmalısınız. Bulaşıcı olması nedeniyle bu madde önem arz etmektedir.
  3. Mümkün mertebe sentetik değil, pamuklu çoraplar tercih edilmeli. Özellikle ayak terleme sorunu olan kişiler mümkün olduğunca temiz ve pamuklu çoraplar tercih etmelidirler.
  4. Temizlik sonrası deri yüzeyi her daim kuru ve steril olmalıdır. Nemli bırakılan ve nemli olarak giyilen çorap ve ayakkabılar zaman içerisinde bakteri oluşumunu tetiklemektedir.
  5. Yapısal bir bozukluk nedeniyle tırnak batması gibi şikâyeti olan hastalar, doktor tavsiyesi doğrultusunda ortopedik ve sağlıklı ayakkabı tercihinde bulunmalıdır.
  6. Eğer herhangi bir nedenle tırnak mantarı hastalığına kapıldıysanız, gün içinde mümkün olduğunca ayaklarınızı belli aralıklarla yıkamalı, havalandırmalı 14ve temiz tutmalısınız. Yıkama ve sterilize sonrası ayak parmaklarınızın arasına kadar kurulamalı, sonrasında eğer imkânınız varsa çorap giymemeli ve bir müddet hava almasını sağlamalısınız.
tirnak mantari icin hangi bolume gidilir
Tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Tırnak Mantarı için Hangi Doktora Gidilir? Hangi Bölüm Bakar?

Herhangi bir etkene ya da hastalığa bağlı olsun ya da olmasın, tırnak mantarı rahatsızlığınızın oluşması durumunda başvurmanız gereken bölüm Dermatoloji (Cildiye) bölümüdür.


Tırnak mantarı için hangi bölüme gidilir başlıklı yazıyı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here