Pişik için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Pişik hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilen bir cilt hastalığıdır. Genel olarak bebeklerde ve çocuklarda görülse yetişkinlerde de görülebilmektedir. Tıp dilinde pişiğin adı amonyak dermatiti olarak bilinmektedir. Pişik bir çeşit mantardır ve pişiğe neden olan mantarın adı ise candida albicans mantarıdır.

pişik hangi bolum randevu
Pişik için hangi bölümün doktoruna gidilir ile ilişkili görsel.

Vücutta genel olarak yaz aylarında daha sık olarak görülmektedir. Pişik görüldüğünde genel olarak eczanelerden alınabilecek kremler ile pişik önlenebilir. Ancak bazı durumlarda kişinin pişik nedeni ile doktora başvurması gerekebilir. Peki bu tip durumlarda pişik için hangi doktora gidilir?

Pişin için Ne Zaman Doktora Gidilir?

Bazı hastalıklar kolay bir şekilde atlatılabilmektedir. Bu nedenle hastalığın görüldüğü zaman hemen doktora gidilmesi gerekmeyebilir. Pişik sağlık sorunu da bu hastalıklardan biridir. Pişik görüldüğünde bazı durumlarda doktora gitme ihtiyacı ortaya çıkabilir.  Bu duru özellikle bebeklerde çok iyi analiz edilmesi gerekir. Öncelikle ebeveynlerin çocuğun altının ıslak kalmamasına dikkat etmesi gerekir. Bebek bezi sık değiştirilmelidir. Bebeğin altı çok iyi kurulanmalı ve pişik kremleri kullanılmalıdır.

Pişik için ne zaman doktora gidilmeli konusunda eğer ebeveynler bu önlemleri aldıkları hale pişik oluşumu devam ediyorsa doktora gitmeleri gerekmektedir. Ayrıca pişik için kullanılan kremlerde de dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun nedeni ise bazı pişik kremlerinde antibiyotik yapı bulunmaktadır. Bir süre sonra bu kremlere karşı pişiğin direnç göstermesi söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bu tip kremleri kullanmadan önce hekim tarafından bilgi alınması önemlidir.

Pişik için Hangi Doktora Gidilir?

Pişik için hangi doktora gidilir konusunda yetişkin ve bebekler doktor bakımından farklı bölümlere gitmeleri gerekmektedir. Eğer pişik görülen kişi bir bebekse yapılması gereken öncelikle Çocuk Pediatri bölümüne başvurmaktır. Bu bölümde gerek olan incelemeler yapıldıktan sonra gerek görülen tedavi uygulanabilmektedir. Ayrıca ileri seviyedeki durumlar için farklı uzmanlıklara sevk edilebilmektedir.

Pişiğe Hangi Bölüm Bakar?

Pişiğe hangi bölüm bakar konusunda eğer söz konusun olan kişi yetişkin ise Dermatoloji bölümüne başvurması gerekmektedir. Bu bölümde pişik incelenir ve eğer gerek görülürse bazı testler uygulanabilir. Yapılacak olan tetkikler sonrasında ise gerekli olan tedaviye başlanmaktadır. Tedavi genel olarak pişik önleyici kremler ile yürütülmektedir. Bu kremler ile yapılan tedavi ile pişik tamamen tedavi edilebilir.

Pişik için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Pişik için hangi bölümden randevu alınmalıdır konusunda öncelikle bebekler Çocuk Pediatri bölümünden randevu alabileceği gibi yetişkinler ise Dermatoloji bölümünden randevu alabilirler. Gerçekleştirilecek olan tedaviler sonrasında pişiğin ortadan kalkması sonrasında ise kişilerin birçok noktaya dikkat etmesi gerekir. Çünkü pişiğe uygun ortamların tekrar oluşması pişiğin tekrar görülmesine neden olabilmektedir. Bu  nedenle pişiğin oluşmasına neden olabilecek etkenlerin ortadan kalkması çok önemlidir. Özellikle çocuklarda bu konuda ebeveynlerin çok dikkatli olarak çocuklarını pişikten korumak için gerekli önlemleri önceden almaları gerekir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın