Dressler Sendromu

0
374

Dressler Sendromu Nedir?

Dressler Sendromu, perikard adı verilen kalbi çevreleyen yapının iltihaplanması durumuna verilen isimdir. Tıp dünyasında post perikardiyotomi sendromu veya post-miyokard enfarktüsü sendromu olarak ta bilinmektedir. Sıklıkla miyokart enfarktüsünden, yaralanmalardan ve bazı kalp ameliyatlarından sonra ortaya çıkmaktadır. Bazı bilim çevreleri tarafından bu olaylar sonrası gelişen bir immün mekanizma olduğu düşünülmektedir.

dressler sendromu nedir
Kalp ameliayatı öncesinde ve sonrasında çekilen filmlerde Dressler Sendromu oluşumu görülüyor.

İlk kez 1956 yılında tanımlanmıştır. Tüm akut miyokard infarktüsü vakalarının %3 veya %4 ‘lük bir kısmında görülmektedir.

Belirtileri

Dressler sendromu belirtileri kalp ameliyatlarını, travmaları ve kalp krizini takip eden haftalar ve aylar içerisinde ortaya çıkmaktadır.  Sıklıkla karşılaşılan semptomlar şunlardır:

 1. Yatarken ve derin soluk aldıkça kötüleşen göğüs ağrısı
 2. Yüksek ateş
 3. Yorgunluk hali
 4. İştah azlığıNedenleri

Dressler sendromu nedenleri henüz tam olarak ortaya çıkarılabilmiş değil.Kalp ameliyatları, kalp krizleri ve göğüs travmalarına takiben ortaya çıkma eğilimindedir. Kalp hasarına karşı oluşan bağışıklık tepkisi söz konusudur. Vücut otomatik olarak hasarlanan bölgeye onarıcı ve savaşçı proteinler göndermekte ve bu durum bazen aşırı iltihap oluşumuna neden olmaktadır. Postperokardiyotomi sendromu kalp ameliyatı geçiren her 4 kişiden 1 ini etkileyebilmektedir. Kalp pili takılması, stent ameliyatları gibi cerrahi durumlarda Dressler sendromunu tetikleyebilir.

Tanısı

Hekiminiz bir steteskop yardımıyla kalp seslerinizi dinlemekte dahil olmak üzere detaylı bir fizik muayene yapacaktır. Steteskop yardımıyla duyulan bazı sesler kalpte biriken sıvı olduğunu gösterebilir. Sıklıkla diğer hastalıkların ekarte edilebilmesi için bir takım testlere tabi tutulabilirsiniz. Bunlar:

 1. EKG
 2. EKO
 3. Röntgen
 4. Kan testleri
 5. Manyetik rezonans görüntüleme

Kan testleri içerisinde tam kan sayımı ve kan kültürü sonuçları Dressler sendromu tanısı için kıymetlidir.


Tedavisi

Tedavide temel amacımız ağrıyı azaltmak ve iltihabın kontrol altına alınmasını sağlamaktır. Hekiminiz aspirin,ibuprofen ve naproksen gibi ilaçları reçete edebilir. Bu ilaçlar ile kontrol altına alınmayan durumlarda şu ilaçlar faydalı olabilir:

 1. Kolşisin
 2. Kortikosteroidler

Sıklıkla yan etkilerinin şiddetli olması nedeniyle kortikosteroidler en son olarak tercih edilir.

Dressler Sendromu Mail Grubu
Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Dressler Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”dresslersendromu”]

Komplikasyonları

Zamanında ve yeterli bir şekilde tedavi edilmeyen dressler sendromu vakalarında bir takım komplikasyonlar gelişebilmektedir. Komplikasyonlar şunlardır:

 1. Konstriktif perikardit
 2. Kalp tamponadı

Bu komplikasyonların gelişmesi halinde agresif bazı tedavi prosedürleri uygulanabilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

 

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here