Hipoplastik Sol Kalp Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedir?

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu, kalbin sağ tarafının hipertrofiye uğradığı sol tarafının ise iyi gelişemediği bir sendroma verilen isimdir.

hipoplastik sol kalp sendromu
Hipoplastik sol kalp sendromuyla ilişkili görsel.

Sağ taraftaki hipertrofiyi takiben bu bölgede dilatasyon oluşur. Duktusun genişlemesi neticesinde hem pulmoner hem de sistemik dolaşım sağlanmış olur.

Bu hastalığın gelişmesinde temel patoloji sağ ventriküler bölgenin yetersizliği ve buna bağlı olarak pulmoner venöz hipertansiyon gelişmesi olarak bilinmektedir. Sistemik dolaşım sadece pulmoner arterden aortaya atılan kan vasıtasıyla tamamlanmış olur.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromunun Belirtileri ve Bulguları

Bu hastalarda görülen belirti ve bulgular şöyledir:

 • Dispne
 • Karaciğer boyutunda artış
 • Kardiyak debide azalma olması
 • Bazı durumlarda periferik nabızlarda zayıflama
 • Siyanoz

Yukarıdaki bulgulardan siyanoz dışındakiler doğumdan hemen sonra görülürken siyanoz genelde 48 saat sonra görülmektedir. Üfürümler genelde duyulmazlar. Bazı durumlarda S2 sol üst sternum üzerinde duyulabilmektedir.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu EKG Bulguları

Elektrokardiyografi’de sağ ventrikülde iş yükü artışına bağlı hipertrofi izleri vardır ve sağ atriyumda da genişlemeler görülmektedir. Ayrıca V5 ve V6 derivasyonlarda R dalgalarının şiddetlerinde azalmalar saptanmaktadır.

Telekardiyografide ise akciğerin damarlanmasında artış ve kalp büyümesi bulguları görülebilmektedir.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sendromun tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Temel prensibimiz eksik bağlantıları yerine koymaktır. Bu amaçla çıkan aorta ile pulmoner arter arasında anastomoz cerrahisi yapılır. Aortanın tam gelişememesi nedeniyle prognoz genelde iyi değildir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim? 2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :) Eğitimim: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 - 2016) Çalıştığım Kurumlar: Narman İlçe Devlet Hastanesi Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi Tekman İlçe Devlet Hastanesi Akşar Aile Sağlığı Merkezi Karayazı Aile Sağlığı Merkezi Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz? Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum Muayenehane Bilgileri: Türkiye'nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum. Adresim: Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Hipoplastik Sol Kalp Sendromu” üzerine 2 yorum

 1. 23+6günlük gebeyim hipoplastik kalp sendromu dediler bebegimin yaşama sansi yüzde kac nerde dogum yapmaliyim

  Cevapla
 2. Değerli bilgiler için teşekürler Dr. erhan bey okudum tedavi yöntemini de okudum bir bilgi daha edindim sayenizde 🙂

  Cevapla

Yorum yapın