Hipoplastik Sol Kalp Sendromu

2
349

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Nedir?

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu, kalbin sağ tarafının hipertrofiye uğradığı sol tarafının ise iyi gelişemediği bir sendroma verilen isimdir.

Hipoplastik sol kalp sendromuyla ilişkili görsel.

Sağ taraftaki hipertrofiyi takiben bu bölgede dilatasyon oluşur. Duktusun genişlemesi neticesinde hem pulmoner hem de sistemik dolaşım sağlanmış olur.

Bu hastalığın gelişmesinde temel patoloji sağ ventriküler bölgenin yetersizliği ve buna bağlı olarak pulmoner venöz hipertansiyon gelişmesi olarak bilinmektedir. Sistemik dolaşım sadece pulmoner arterden aortaya atılan kan vasıtasıyla tamamlanmış olur.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromunun Belirtileri ve Bulguları

Bu hastalarda görülen belirti ve bulgular şöyledir:

  • Dispne
  • Karaciğer boyutunda artış
  • Kardiyak debide azalma olması
  • Bazı durumlarda periferik nabızlarda zayıflama
  • Siyanoz

Yukarıdaki bulgulardan siyanoz dışındakiler doğumdan hemen sonra görülürken siyanoz genelde 48 saat sonra görülmektedir. Üfürümler genelde duyulmazlar. Bazı durumlarda S2 sol üst sternum üzerinde duyulabilmektedir.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu EKG Bulguları

Elektrokardiyografi’de sağ ventrikülde iş yükü artışına bağlı hipertrofi izleri vardır ve sağ atriyumda da genişlemeler görülmektedir. Ayrıca V5 ve V6 derivasyonlarda R dalgalarının şiddetlerinde azalmalar saptanmaktadır.

Telekardiyografide ise akciğerin damarlanmasında artış ve kalp büyümesi bulguları görülebilmektedir.

Hipoplastik Sol Kalp Sendromu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bu sendromun tedavisi cerrahi olarak yapılmaktadır. Temel prensibimiz eksik bağlantıları yerine koymaktır. Bu amaçla çıkan aorta ile pulmoner arter arasında anastomoz cerrahisi yapılır. Aortanın tam gelişememesi nedeniyle prognoz genelde iyi değildir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

2 Yorum

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here