Ağız İçi Yaralara Hangi Bölüm Bakar?

6
21584

Ağız İçi Yaralara Hangi Bölüm Bakar?Hangi Branş Bakar?

Ağız içi yaralara hangi bölüm bakar konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Tıp dilinde AFT olarak geçen ağız içi ülseri, Aftöz Ülser olarak tanımlanmaktadır. Ağız içinde ve dil çevresinde meydana gelen yaralar çoğu zaman mukoza tabakasında meydana gelen kılcal yaralanmalar ile ortaya çıkar. Ağız içinde koruyucu tabaka görevi olan mukoza çevresinde kırmızı ve oval şekilde oluşan yaralanmalara AFT Yaralanmaları denir.

agiz ici yaralara hangi bolum bakar
Ağız içi yaralara hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Yapısı gereği kadınlarda %40’lara varan rakamlarla sıkça rastlanmaktadır. Erkeklerde bu oran %20 dolaylarında gezinmektedir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme başta olmak üzere aşırı vitaminsiz kalan sistem ağız içi yarası gibi çeşitli reaksiyonlar verir. Bu gibi eksiklik ve düzensizliklerin yanı sıra ağız içi deri ısırma, dudak ısırma, deri yeme gibi alışkanlıklar sürecin açık yaralanmalar ve ağız içi yaralanmalar ile sonuçlanmasına neden olur.

Kişisel alışkanlıklar ve düzensiz ve sağlıksız beslenme dışında dış etkenlere bağlı olarak da meydana gelen ağız içi yaraları, aşırı kafein ve çikolata tüketimi, yüksek miktarda baharatlı gıda tüketimi, zararlı maddeler içeren gargara sıvıları ve bazı sağlıksız diş macunları nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Ağız yaralarına hangi bölüm bakıyor?
 2. Ağız yaraları için hangi bölüme gidilir?
 3. Ağız içi yaraları için hangi doktora gidilir?
 4. Ağız yarası için hangi bölüme gitmek gerekir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde ağız içi yaralara hangi bölüm bakar konusuna açıklık getirelim.

Ağız Yaraları için Hangi Doktora Gidilir?

Ergenlik döneminde ve ilk gençliğe geçiş döneminde takriben 4 ila 6 yıl arasındaki süreçte özellikle kadınlarda sıkça karşılaşılan ağız içi yarası, orta yaşlarda pek karşılaşılmasa da yaşın ilerlemesiyle birlikte sıkça ortaya çıkan enfeksiyonel bir durumdur.

agiz yaralari icin hangi doktora gidilir
Ağız yaraları için hangi doktora gidilir ile ilşkili görsel.

Kriter ve yaş grubu skalasında olun ya da olmayın, olası bir AFT vakası, yani ağız içi yarası şikâyetinizin oluşmasında durumunda başvurmanız gereken bölüm Dermatoloji dalıdır. Başvuracağınız bölümle beraber ağız içi yarasının ortaya çıkmasına neden olan başlıca nedenleri sıralamak gerekirse:

 • Mide ülseri. Mide ülserinde yer alan Helicobacter Pylori isimli bakteri, ağız içinde yara oluşmasının en sık rastlanan nedenlerinden.
 • Kolon ve barsak rahatsızlıkları. Kolon ve bağırsaklarda yer alan bakteriler AFT’nin tetiklenmesinden önemli rol oynuyor.
 • Çölyak hastalığı. Özellikle bağırsaklarda birçok soruna neden olan çölyak hastalığı, bir takım vitamin ve minerallerin emilmesine engel olup AFT rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikler.
 • Behçet hastalığı.
 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Örneğini verdiğimiz ağız losyonları, gargara sıvıları ve bazı diş macunları.
 • Kadınlarda adet döneminde ağız içi yaraş oluşumuna sık rastlanmaktadır.
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliği.
 • Bozuk, düzensiz ya da kırık dişler. Diş yapısının neden olduğu ağız içi deri ısırmaları zamanla AFT oluşumuna ve enfeksiyonel iltihabın ortaya çıkmasına neden olur.
 • Aşırı baharat ve limon, portakal ve greyfurt gibi asidik gıdaların tüketilmesi AFT’nin oluşmasında büyük rol oynar.

Ağızda Yara Çıkması ve Uçuk için Hangi Doktora Gidilir?

Ağızda oluşan yaraların birçok nedeni vardır. Özellikle ağız ve diş temizliğinin yeterli yapılmaması, düzensiz beslenme ve vitamin eksiklikleri ağızda yaralara ve uçuklara neden olmaktadır. Uçuk zaman zaman herkesin karşılaştığı bir virütik enfeksiyondur. Korku, stres, ateş gibi nedenlerden dolayı uçuk çıkabilmektedir. Ağızda yara çıkması ve uçuk için hangi doktora gidilir konusunda yapılması gereken Cildiye yani Dermatoloji bölümüne başvurmaktır.

Uçukların oluşmasında vücudun bağışıklık sistemi büyük rol oynar. Bağışıklık sisteminin zayıflaması ağızda oluşan yararların ve uçukların oluşmasının ihtimalini artırmaktadır. Bu konuda özellikle vitamin eksiklikleri görülüyorsa tedavi edilmesi gerekir. Uçuk ve yaralar çeşitli kremler ile hızlı bir şekilde tedavi edilmesi sağlanabilmektedir. Bu kremler uçuğun oluşmasına neden olan virüsün kısa sürede geçmesine neden olmaktadır ancak tamamen yok olmasını sağlayamamaktadır. Tedaviler genel olarak uçuğun kaybolmasına yöneliktir. Doktorlar tarafından ilaç ve krem ile yapılan tedavilerin yanı sıra bazı doğal tedavi yöntemleri de kullanılarak hem ağız çevresi temizlenebilir hem de vücudun direncini artıracak çözümler uygulanabilir. Böylelikle uçuk ve yaraların tekrar çıkmasına neden olacak durumlar engellenmiş olur.


Ağız içi yaralara hangi bölüm bakar başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

6 Yorum

 1. Merhaba
  Yaklaşık beş yıldır ağzımda yangı var aşırı ağız ve burun kuruluğu diş etlerimde baskı ve dilimde tahriş var dişlerimin dibi baskılı ve patlayacak gibi hissediyorum sanki ağzıma kum dökülüyor gibi gitmediğim doktor kalmadı ilk önce dişçiye gittim bir şey olmadığını söyledi sonra cildiyeci şögren sendromundan şüphelendi ve römotolağa gittim oda bir şey bulamadı endokrin dahiliye kulak burun bölümlerine gittim hepsi de bana hayalci muamelesi yaptılar ağzım yüzünden artık canımdan bıktım bu hastalık ne olabilir

 2. Merhabalar. Ben 21 yaşındayım ve lise yıllardından beri ağzımda çıkan yaralar bu dönemde daha çok artmaya başladı. İyileşmesini bilmiyor biri bitmeden diğeri çıkıyor. O kadar şiddetli oluyor ki ne yapsam ds geçmiyor. Bütün hayatımı etkilemiş durumda. Doktora gidiyorum aylık tedavi iacı verip göderiyorlar. Ne yapmalıyım gerçekten bıkmış bir durumdayım . yardımcı olur musunuz?

    • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     Bu tip durumlarda ilk etapta bu yaraların neden ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bağışıklık sisteminizde bir zayıflık veya altta yatan onlarca hastalığın birinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun tespit edilebilmesi için dahiliye veya dermatoloji bölümünden randevu almalı ve muayene olmalısınız. Muayene bulgularınız olmadan bir şeyler söylemek olasılıktan öteye geçmeyecektir. Doğal olarak muayene sonuçlarını paylaşırsanız durumunuz hakkında biraz daha detaylı konuşabiliriz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here