Ağız İçi Yaralara Hangi Bölüm Bakar?

0
329

Ağız İçi Yaralara Hangi Bölüm Bakar?Hangi Branş Bakar?

Ağız içi yaralara hangi bölüm bakar konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Tıp dilinde AFT olarak geçen ağız içi ülseri, Aftöz Ülser olarak tanımlanmaktadır. Ağız içinde ve dil çevresinde meydana gelen yaralar çoğu zaman mukoza tabakasında meydana gelen kılcal yaralanmalar ile ortaya çıkar. Ağız içinde koruyucu tabaka görevi olan mukoza çevresinde kırmızı ve oval şekilde oluşan yaralanmalara AFT Yaralanmaları denir.

agiz ici yaralara hangi bolum bakar
Ağız içi yaralara hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Yapısı gereği kadınlarda %40’lara varan rakamlarla sıkça rastlanmaktadır. Erkeklerde bu oran %20 dolaylarında gezinmektedir. Dengesiz ve sağlıksız beslenme başta olmak üzere aşırı vitaminsiz kalan sistem ağız içi yarası gibi çeşitli reaksiyonlar verir. Bu gibi eksiklik ve düzensizliklerin yanı sıra ağız içi deri ısırma, dudak ısırma, deri yeme gibi alışkanlıklar sürecin açık yaralanmalar ve ağız içi yaralanmalar ile sonuçlanmasına neden olur.

Kişisel alışkanlıklar ve düzensiz ve sağlıksız beslenme dışında dış etkenlere bağlı olarak da meydana gelen ağız içi yaraları, aşırı kafein ve çikolata tüketimi, yüksek miktarda baharatlı gıda tüketimi, zararlı maddeler içeren gargara sıvıları ve bazı sağlıksız diş macunları nedeniyle de ortaya çıkmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak insanlar şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Ağız yaralarına hangi bölüm bakıyor?
 2. Ağız yaraları için hangi bölüme gidilir?
 3. Ağız içi yaraları için hangi doktora gidilir?
 4. Ağız yarası için hangi bölüme gitmek gerekir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde ağız içi yaralara hangi bölüm bakar konusuna açıklık getirelim.

Ağız Yaraları için Hangi Doktora Gidilir?

Ergenlik döneminde ve ilk gençliğe geçiş döneminde takriben 4 ila 6 yıl arasındaki süreçte özellikle kadınlarda sıkça karşılaşılan ağız içi yarası, orta yaşlarda pek karşılaşılmasa da yaşın ilerlemesiyle birlikte sıkça ortaya çıkan enfeksiyonel bir durumdur.

agiz yaralari icin hangi doktora gidilir
Ağız yaraları için hangi doktora gidilir ile ilşkili görsel.

Kriter ve yaş grubu skalasında olun ya da olmayın, olası bir AFT vakası, yani ağız içi yarası şikâyetinizin oluşmasında durumunda başvurmanız gereken bölüm Dermatoloji dalıdır. Başvuracağınız bölümle beraber ağız içi yarasının ortaya çıkmasına neden olan başlıca nedenleri sıralamak gerekirse:

 • Mide ülseri. Mide ülserinde yer alan Helicobacter Pylori isimli bakteri, ağız içinde yara oluşmasının en sık rastlanan nedenlerinden.
 • Kolon ve barsak rahatsızlıkları. Kolon ve bağırsaklarda yer alan bakteriler AFT’nin tetiklenmesinden önemli rol oynuyor.
 • Çölyak hastalığı. Özellikle bağırsaklarda birçok soruna neden olan çölyak hastalığı, bir takım vitamin ve minerallerin emilmesine engel olup AFT rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikler.
 • Behçet hastalığı.
 • Zayıf bağışıklık sistemi.
 • Örneğini verdiğimiz ağız losyonları, gargara sıvıları ve bazı diş macunları.
 • Kadınlarda adet döneminde ağız içi yaraş oluşumuna sık rastlanmaktadır.
 • Sağlıksız ve düzensiz beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkan vitamin ve mineral eksikliği.
 • Bozuk, düzensiz ya da kırık dişler. Diş yapısının neden olduğu ağız içi deri ısırmaları zamanla AFT oluşumuna ve enfeksiyonel iltihabın ortaya çıkmasına neden olur.
 • Aşırı baharat ve limon, portakal ve greyfurt gibi asidik gıdaların tüketilmesi AFT’nin oluşmasında büyük rol oynar.

Ağız içi yaralara hangi bölüm bakar başlıklı yazımızın sonuna gelmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here