Ağız Yarası için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Ağız yarası ya da ağız içi yara günlük hayatta her yetişkin bireyin başına sıklıkla gelebilen durumlardan bir tanesidir. Önemli olan ağız içi yaranın neden ortaya çıktığıdır, altta yatan bir hastalığın olup olmadığı bilgisidir. Bu açıdan şimdi bazı kısa bilgiler verip ardından ağız yarasına bakan bölüm ile ilgili bilgileri yazacağım. Ağız içinde yara çıkması genellikle immün sistemde bir zaafiyet olduğunu işaret eder. İmmün sistemde savaşçı hücreler le ilişkili sıkıntılar olduğunda yeteri kadar defans sağlanamaz ve bu aft ya da ülser olarak ta geçen ağız yaraları oluşur ancak tüm ağız yaraları bu nedenle ortaya çıkmaz. Ağız yarası ortaya çıktığında bazı kişilerde buna ek olarak ağız kokusu görülür. Ağız kokusu hakkında detaylı bilgler verdiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/agiz-kokusu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Ağız içinde herhangi bir yara veya yara izi varsa başvurmanız gereken ilk bölüm aile sağlığı merkezlerinde bulunan aile hekiminizdir. Aile hekiminiz tıbbi geçmişinizi, ailevi hastalıkları ve diğer tüm bilgilerinizi detaylıca sorgulayacak ve gerekli gördüğü durumlarda bazı kan tahlilleri yapacaktır. Fizik muayeneyi de bitirdikten sonra tüm verileri beraber değerlendirerek ağız yarasının neden ortaya çıktığını bulmaya çalışacak veya bulamazsa da tahmin etmeye çalışacaktır. Eğer altta yatan neden tespit edilirse zaten tedavinizi hekiminiz başlayacaktır ancak tam teşhis konulamazsa sizi genel dahiliye, gastroenteroloji, cildiye gibi diğer tıbbi branşlara yönlendirebilir. Bu yönlendirme kişiden kişiye değişkenlik gösterir. Muayene edilen hastanın tıbbi hastalık geçmişi ve o anki şikayetleri ile tahlil, tetkik sonuçları bu değerlendirmede esastır.

ağız içinde yara için hangi bölüme gidilir
Ağız içi yaraları çok farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabileceği için hangi bölüme gidileceğini kestirmek zordur. Bu nedenle ilk önce aile hekiminize gidiniz.

Özetleyecek olursak ağız içi yarası için ilk gidilecek bölüm aile hekimliğidir. Bu noktada şikayetlerinizi veya sormak istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazarsanız cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂 Hemen ağız yarası nedenlerini anlattığım yazıma https://doktordanhaberler.com/agiz-yarasi-neden-olur/ linkine tıklayarak geçiş yapabilir ve okumaya devam edebilirsiniz.

(Bu yazı ilk defa 12 Temmuz 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 18 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Ağız Yarası için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba
  Yaklaşık beş yıldır ağzımda yangı var aşırı ağız ve burun kuruluğu diş etlerimde baskı ve dilimde tahriş var dişlerimin dibi baskılı ve patlayacak gibi hissediyorum sanki ağzıma kum dökülüyor gibi gitmediğim doktor kalmadı ilk önce dişçiye gittim bir şey olmadığını söyledi sonra cildiyeci şögren sendromundan şüphelendi ve römotolağa gittim oda bir şey bulamadı endokrin dahiliye kulak burun bölümlerine gittim hepsi de bana hayalci muamelesi yaptılar ağzım yüzünden artık canımdan bıktım bu hastalık ne olabilir

  Cevapla
 2. Oğlumun ağzında sürekli yara oluyor cano çok yanıyor doktorada götürdüm ama yine oluyor ne yapacağımı sasirdim

  Cevapla
 3. Merhabalar. Ben 21 yaşındayım ve lise yıllardından beri ağzımda çıkan yaralar bu dönemde daha çok artmaya başladı. İyileşmesini bilmiyor biri bitmeden diğeri çıkıyor. O kadar şiddetli oluyor ki ne yapsam ds geçmiyor. Bütün hayatımı etkilemiş durumda. Doktora gidiyorum aylık tedavi iacı verip göderiyorlar. Ne yapmalıyım gerçekten bıkmış bir durumdayım . yardımcı olur musunuz?

  Cevapla
    • Merhabalar Fatma Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     Bu tip durumlarda ilk etapta bu yaraların neden ortaya çıktığı tespit edilmelidir. Bağışıklık sisteminizde bir zayıflık veya altta yatan onlarca hastalığın birinden kaynaklanıyor olabilir. Bunun tespit edilebilmesi için dahiliye veya dermatoloji bölümünden randevu almalı ve muayene olmalısınız. Muayene bulgularınız olmadan bir şeyler söylemek olasılıktan öteye geçmeyecektir. Doğal olarak muayene sonuçlarını paylaşırsanız durumunuz hakkında biraz daha detaylı konuşabiliriz.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla

Yorum yapın