Egzama için Hangi Doktora Gidilir?

0
34

Egzama, tıp dilinde Dermatit olarak adlandırılan bir cilt hastalığıdır. Ortaya çıkmasında birçok neden etken rol oynayabilmektedir. Oluştuğu bölgede kızarıklık, su kabarcıkları, pullanma, kaşıntı gibi belirtiler gösterir. Egzama her yaşta görülebileceği gibi genel olarak 30 ve 50 yaş aralığında daha sık görülmektedir. En çok el ve ayak bölgesinde görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın görülmesi ile fazla geciktirmeden doktora başvurmak çok önemlidir. Çünkü hastalık ilerleyebilen bir yapıya sahiptir. Peki, egzama için hangi doktora gidilir?

dermatit ile ilişkili
Egzama ile ilişkili görsel.

Egzama için Ne Zaman Doktora Gidilmelidir?

Egzama için ne zaman doktora gidilmelidir sorusunu merak eden kişi bu konuda fazla geç kalmamalıdır. Bunun nedeni ise egzama hastalığının ilerleyebilir bir hastalık olmasının yanı sıra yayılabilme özelliği vardır. Bu nedenle fazla gelişmeden hastalığa müdahale edildiğinde egzamanın daha hızlı ve etkin bir şekilde tedavi edilmesinin de yolu açılmış olmaktadır. Peki, egzama nasıl anlaşılır? Deri üzerinde fark edeceğiniz bazı belirtiler egzamadan şüphelenmenize yetecektir.

Deri üzerinde egzama genel olarak aynı belirtileri göstermektedir. Bu belirtiler arasında kaşıntı ve yanma, kızarıklık, deri dökülmesi ve pullanma, kaşıntı sonrasında oluşan çatlaklar, çatlaklar ile oluşan kanama, içerisinde su dolu olan kabarcıklar, derinin normalden daha kalın olması bulunmaktadır. Kişinin bu tip belirtileri tespit etmesi ile kısa süre içerisinde doktora başvurması çok önemlidir. Erken tedaviler hastalığın yayılmasını engellemekte etkilidir.

Egzama için Hangi Doktora Gidilir?

Egzama için hangi doktora gidilir sorusunu merak eden kişi Cildiye veya Dermatoloji bölümlerine başvurabilir. Bölüm uzmanları öncelikle hastalığın teşhisini gerçekleştirecektir. Bunun için genel olarak gözle muayene yeterli olmaktadır. Çünkü egzamanın belirtileri oldukça belirgindir. Egzama olduğu belirlendikten sonra ise hastalığın durumuna göre tedavi başlatılmaktadır.

Egzamaya Hangi Doktora Bakar?

Egzamaya hangi doktora bakar sorusunu merak eden kişi Cildiye veya Dermatoloji bölümlerine başvurabilir. Egzama tespit edildikten sonra genel olarak krem tedavisine başvurulur. Krem tedavisi ile birlikte hastanın da dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu unsurlara azami derecede önem verilmesi gerekmektedir. Çünkü bu hususlara dikkat edilmediğinde tedavinin sonuç vermesi gecikebileceği gibi hastalığın tekrar etmesi de söz konusu olabilmektedir. Kişi cildini kuru bırakmamalıdır, sürekli temizlik malzemelerine ve sabuna temas etmemelidir, cildinin nem dengesini ayarlamalıdır, dar kıyafetler tercih edilmemelidir gibi birçok unsura dikkat edilmesi önemlidir.

Egzama için Hangi Bölümden Randevu Alınmalıdır?

Egzama için hangi bölümden randevu alınmalıdır merak eden kişi randevusunu Cildiye bölümünden alabilir. Bölüm gerekli incelemeleri yaptıktan sonra tedaviye başlayacaktır. Bazı durumlarda tedavinin daha etkili olması için farklı bölümlerinde hastayı görmesi gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktor hastayı farklı bölümlere sevk edebilmektedir. Egzamanın birçok çeşidi bulunmaktadır. Bu nedenle doktorun egzama çeşidini doğru bir şekilde tespit etmesi hastalığın doğru bir şekilde tedavi edilmesi içinde oldukça önemlidir.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here