Egzama için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Egzama tıp dilindeki adıyla “dermatit“, günlük hayatta çok sık karşımıza çıkan genellikle ciltte kızarıklık ile kendini gösteren dermatolojik bir hastalıktır. Cildin enfekte olması sonucu kaşıntı kızarıklık, döküntü ile tepki vermesi durumu söz konusudur. 2020 itibariyle egzamanın kesin nedeni henüz tespit edilememiş olsa da temel olarak allerjen maddelerin bağışıklık sisteminin fazla çalışmasına sebebiyet vererek bu tepkiyi oluşturduğunu biliyoruz. Konuyu çok fazla uzatmadan yazılış amacına geçmek istiyorum.

Egzamanın çeşitleri vardır. Her çeşidinin oluşum mekanizması farklıdır ve farklı sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Egzama varlığında hangi bölüme gidilmesi gerektiği hususunda ilk tercih edilecek yer aile sağlığı merkezidir. Aile sağlığı merkezine giderek aile hekiminize muayene olmalısınız. Aile hekiminiz geçmiş hastalıklarınızı, kullandığınız ilaçları, geçirdiğiniz ameliyatları sorgulayacak ve muayene yapacaktır. Muayene sonrasında gerekli gördüğü durumlarda kan tahlili ve diğer tetkikleri yaptıracaktır. Tüm bunlar sonuçlandığında sizin için bir ilk tedavi planı başlatabilir ya da yine duruma göre uzman bir hekime sevkinizi sağlayabilir.

Egzama için ilk gidilmesi gereken bölüm “aile hekimliği”dir.

egzama için hangi bölüme gidilir
Egzama ya da dermatit için gidilmesi gereken bölüm aile hekimliğidir.

Aile hekimine ulaşılamadığı bölgelerde ya da aile hekimine gidilmek istenmiyorsa egzama için gidilmesi gereken bölüm dermatolojidir. Dermatoloji uzman hekimi ilgili lezyonlara bakacak ve uygun bir tedavi şeması yazacaktır. Bu konuyla ilgili olarak merak ettiğiniz bir husus varsa alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂 Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 17 Ekim 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 11 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın