Saç Kepeklenmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Saç erkek ve kadın için daima önemli olmuştur. Yeri gelmiş yıpranmış yeri gelmiş dökülmüş yeri gelmiş bitlenmiş, kepeklenmiş ve yeri gelmiş kırlaşmıştır. Saçın da bir canlı varlık olduğu düşünülürse yaşadığı bu evreler gayet normal olup bu süreçlerin nedenleri ve tedavi yöntemleri araştırmalara konu olmuştur. Saç ile ilgili sorunlar fizyolojik olmakla birlikte psikolojik etki de yaratmaktadır.

sac kepekleri icin hangi doktora gidilir
Saç kepeklenmesi için hangi doktora gidilir suali hastalar tarafından sıkça sorulur.

Saç Kepeklenmesi Neden Olur?

Saç hastalıkları patolojik birer sorun olduğu için tıp bilimi ve destekleyici tıp bu konuda araştırmalar yapmış ve bu konular hakkında klinik açmış aynı zamanda konularında eğitim almış uzmanlar yetiştirmiştir. Kamu yada özel hastanelerin polikliniklerinde görev alan ve halk arasında cildiye doktoru olarak bilinen dermatoloji uzmanları saç ile alakalı her soruna bakmaktadırlar. Saçınızda oluşan kepeğin ana nedenini bulup ve bundan kurtulmak için muhakkak bir dermatoloji uzmanından destek almak gerekir.

Saçın kepeklenmesine yağlı cilt, sık yıkanmama, saç diplerinde nem oranının azalması ve stres neden olur. Saç kepeklenmesinin nedenlerinden olan şampuanlar saçın iyi durulanmamasına bağlı olarak saç ve saç derisi arasında yer alır. Beyaz ince kağıt gibi olan ve pul pul olan bu parçacıklar giysilerin üzerine kar gibi yağar ve nahoş bir görüntü sağlar. Ayrıca saçın mat ve cansız görünmesine sebep olur.

Saç döküntülerine de sebep olabilir. Saç derisinde yer alan mantar hastalığı da kepek oluşumuna sebep olur. Kaşıntı ile kendini gösteren bu mantar ayrıca bit mikroorganizmasının yumurtaları olarak bilinen sirkeler de bazen kepek zannedilebilir. Bu sorunlardan bir ya da bir kaçını yaşıyor iseniz Dermatologlara başvurmanız önerilir. Dermatoloğun uygulayacağı tedavi yöntemi ile saçınız doğallığına kavuşacaktır.

Kepeğe Hangi Bölüm Bakar?

Saçında kepek gibi sorunu olanların tam teşekküllü devlet ve özel hastanelerdeki Dermatoloji polikliniğine gitmeleri gerekir. Dermatologlar devlet hastanelerinde bazen deri ve zührevi hastalıklar bölümü olarak geçebilir bu sizi yanıltmasın cildiye, dermatoloji ve deri ve zührevi hastalıkların hepsi saç ile ilgili sorunlara bakan poliklinikleri tanımlamaktadır. Kepeğin neye bağlı olarak geliştiğini halen araştıran uzmanlar bu konuda çalışmalarını sürdürmektedirler.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Saç Kepeklenmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba hocam ben yıllardır kepek sorunu yaşıyorum hastaneye göründum fakat uyguladıkları tedavi işe yaramadı ne yapmam gerekiyor

  Cevapla
  • Merhabalar Halime Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Cildiye bölümünden randevu alarak uayene olmaya gitmeniz gerekiyor. Tedavi ile düzelmezse tekrar cildiye bölümüne giderek hekiminize başvurunuz. 2.basamak farklı bir tedaviye geçiş yapılır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Hocam ben 1 senedir bebek sampuanıyla yıkıyorum saçımı haddin den fazla kepek olmaya başladı

  Cevapla
  • Merhabalar Mustafa Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu şikayetleriniz için gidebiliyorsanız bir cildiye hekimine gidemiyorsanız aile hekiminize muayene olmanızı öneririm. Saç ve kepeklerin görülmesi ve ona göre tedavi verilmesi gerekmektedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Merhaba hocam son zamanlarda saçımda kepekler oluşmaya başladı. Saçımıda hafta da 2 kez yıkarım . Pasaklıyım desem değılim nedeni nedir? Yardımcı olur musunuz. Teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Nur Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kepek oluşumu oldukça farklı nedenlere bağlı olarak oluşabilen bir durumdur. Bazen farklı bir şampuanla saç yıkamak bile kepeğe neden olurken bazı altta yatan hastalıklar buna neden olur. Bu nedenle muayeneniz yapılmalı ve ondan sonra konuşulmalıdır. Cildiye bölümüne randevu alarak muayeneye gitmenizi öneririm.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın