Saç Kepeklenmesi İçin Hangi Doktora Gidilir?

0
2660

Saç erkek ve kadın için daima önemli olmuştur. Yeri gelmiş yıpranmış yeri gelmiş dökülmüş yeri gelmiş bitlenmiş, kepeklenmiş ve yeri gelmiş kırlaşmıştır. Saçın da bir canlı varlık olduğu düşünülürse yaşadığı bu evreler gayet normal olup bu süreçlerin nedenleri ve tedavi yöntemleri araştırmalara konu olmuştur. Saç ile ilgili sorunlar fizyolojik olmakla birlikte psikolojik etki de yaratmaktadır.

sac kepekleri icin hangi doktora gidilir
Saç kepeklenmesi için hangi doktora gidilir ile ilişkili görsel.

Saç Kepeklenmesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

Saç hastalıkları patalojik birer sorun olduğu için tıp bilimi ve destekleyici tıp bu konuda araştırmalar yapmış ve bu konular hakkında klinik açmış aynı zamanda konularında eğitim almış uzmanlar yetiştirmiştir. Kamu yada özel hastanelerin polikliniklerinde görev alan ve halk arasında cildiyeci olarak bilinen dermatoloji uzmanları saç ile alakalı her soruna bakmaktadırlar. Saçınızda oluşan kepeğin ana nedenini bulup ve bundan kurtulmak için muhakkak bir dermatoloji uzmanından destek almak gerekir.

Saçın kepeklenmesine yağlı cilt, sık yıkanmama, saç diplerinde nem oranının azalması ve stres neden olur. Saç kepeklenmesinin nedenlerinden olan şampuanlar saçın iyi durulanmamasına bağlı olarak saç ve saç derisi arasında yer alır. Beyaz ince kağıt gibi olan ve pul pul olan bu parçacıklar giysilerin üzerine kar gibi yağar ve nahoş bir görüntü sağlar. Ayrıca saçın mat ve cansız görünmesine sebep olur.

Saç döküntülerine de sebep olabilir. Saç derisinde yer alan mantar hastalığı da kepek oluşumuna sebep olur. Kaşıntı ile kendini gösteren bu mantar ayrıca bit mikroorganizmasının yumurtaları olarak bilinen sirkeler de bazen kepek zannedilebilir. Bu sorunlardan bir ya da bir kaçını yaşıyor iseniz Dermatologlara başvurmanız önerilir. Dermatoloğun uygulayacağı tedavi yöntemi ile saçınız doğallığına kavuşacaktır.

Kepeğe Hangi Bölüm Bakar?

Saçında kepek gibi sorunu olanların tam teşekküllü devlet ve özel hastanelerdeki Dermatoloji polikliniğine gitmeleri gerekir. Dermatologlar devlet hastanelerinde bazen deri ve zührevi hastalıklar bölümü olarak geçebilir bu sizi yanıltmasın cildiye, dermatoloji ve deri ve zührevi hastalıkların hepsi saç ile ilgili sorunlara bakan poliklinikleri tanımlamaktadır. Kepeğin neye bağlı olarak geliştiğini halen araştıran uzmanlar bu konuda çalışmalarını sürdürmektedirler.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here