Sağlık Raporu Nedir?

Bu yazı Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir ✓ 

Sağlık raporu hakkında merak edilen konuları bu sayfamızda paylaştık. Sağlık raporu nedir? Sağlık raporu nasıl alınır ve nereden alınır? Sağlık raporu ücreti ne kadar? Sağlık raporu çeşitleri nedir? Hangi durumlar için sağlık raporu gerekir? İşte tüm bu sorular için detaylı bir içerik hazırladık. Sayfa altındaki yorum kısmından aklınıza takılan her soruyu sormaktan çekinmeyiniz.

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı,sürücü belgesi alımı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız. Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

İş için Sağlık Raporu : İşe giriş için alınan sağlık raporları kişinin işe olan uygunluk derecesini saptar. İşe giriş için alınacak sağlık raporları kesinlikle özel hastanelerden alınamaz, bu sağlık raporları iş yeri hekimleri tarafından verilir.

Ehliyet (Sürücü Belgesi) için Sağlık Raporu : Ehliyete ilk kayıt olacak kişilerden ya da ehliyeti yenilenen kişilerden sağlık raporu istenir. Yapılan muayeneler sonucunda kişinin ehliyet almaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Aile hekimleri ehliyet için sağlık raporu vermektedir.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu : Üniversitenin bazı bölümleri için alınan sağlık raporları: Üniversitelere kayıt yaptırılırken bazı bölümlerde (BESYO gibi) heyet raporu istenmektedir.

Evlilik için Sağlık Raporu : Evlilik işlemleri için alınan sağlık raporları: Nikah işlemleri için sağlık raporu şarttır ve istenmektedir. Çiftlerin evlenmeye engel hastalıklarının olup olmadığı sağlık raporu ile ortaya çıkmış olur.

Askerlik için Sağlık Raporu : Askere gitmek için alınan sağlık raporları: Askere gidecek erkekler için sağlık raporu şarttır. Alınan sağlık raporuyla beraber kişinin askerliğe gidip gidemeyeceğinin uygun olup olmadığına karar verilir.

Spor için Sağlık Raporu : Spor için istenen sağlık raporları: Spor yapabilmek ve lisans çıkarabilmek adına çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından istenen bu rapor hayati öneme sahiptir. Sporculara mutlaka spor yapabilir raporu almalıdır.

Silah için Sağlık Raporu : Silah ruhsatı almak için alınan sağlık raporları: Silah ruhsatı almak için sağlık raporu tabi ki gereklidir. Fakat özel hastanelerden alınan raporlar geçerli değildir.

Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu : Yüzme havuzu için alınan sağlık raporları : Bazı hastalıklara sahip kişilerin yüzme havuzlarında bu hastalıkları diğer bireylere bulaştırmaması ve diğer yandan kendi sağlıklarınında korunması amacıyla bu raporlar oldukça önemlidir.

Kreş için Sağlık Raporu : Kreş için alınan sağlık raporları : Henüz belirli yaş aralığında yer alan çocukların kreşe gidebilmek için sağlık durumlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla bu raporlar istenir.

Memurluk için Sağlık Raporu : Memurluk için alınan sağlık raporları: Memuriyete yeni başlayacak olan devlet memurları işe başlamadan önce sağlık durumunun memuriyete uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bu raporu almak durumundadırlar.

Yurt Dışı için Sağlık Raporu : Yurtdışına çıkmak için alınan sağlık raporları: Yurtdışı ziyaretlerine giden vatandaşlar, sağlık durumlarının bu ziyaretlere uygun olup olmadığı ve bazı bulaşıcı hastalıkların var oılup olmadığının öğrenilmesi için bu raporu almak zorundadırlar.

Av Tüfeği için Sağlık Raporu : Av tüfeği için alınan sağlık raporu: Av tüfeği alabilmek için bireylerin sağlık durumlarının kontrol edilmesi, psikiyatrik ve fiziksel olarak tüfek kullanabilirliğin denetlenmesi amacıyla bu sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Bunların dışında ek durumlarda olabilir:

 1. Heyet Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler
 2. Vekaletname Verebilmek için Gerekli Sağlık Raporu
 3. İş Göremezlik Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler
 4. Akli Meleke Raporu

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir. Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

Sağlık raporunu; devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, özel kliniklerden ve aile hekimlerinden almak mümkündür. Fakat sağlık raporu alınacak kurumlar değişiklik göstermektedir. Mesela işe girmek için almak istediğiniz sağlık raporunu aile hekiminden alamazsınız bu raporu iş yeri hekiminden alabilirsiniz ya da askerlik için gereken sağlık raporunu kolaylıkla aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel hastanelerde sağlık raporu vermektedir bu raporlar geçerli sayılmaktadır. Özel hastanelerden heyet raporu almak için heyette en az 3 uzman doktor bulunmalıdır. Özel hastanelerde sağlık raporu almak ücretlidir.

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir. Aİle hekimlikleri 2019 itibariyle birçok sağlık raporunu vermeye yetkilidir ancak her hasta her sağlık raporunu aile hekimliklerinden alabilecektir gibi kesin bir kaide yoktur. Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz. Temelde rapor alım süreçleri özel bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kısa sürmektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu metni incelemenizi öneririm.

Sağlık raporu almak için çeşitli nedenler olduğundan bahsetmiştik. Her bir neden için sağlık raporu hayati önem taşıyan bir belgedir. Sağlık raporunda çıkan sonuçlara hastalıklara göre kişi tedavi edilebilir. Mesela sağlık raporu istenmeden sürücü kursuna kayıt olan bir renk körü kişinin trafiği çıktığını bir düşünürsek bunun facia ile sonuçlandığını görebiliriz. Ama sağlık raporunda bu tespit edildiği anda kişi ehliyet almaya uygun olmayacaktır bu da sürücü adayının ve diğer sürücülerin lehine olacaktır. Sağlık raporu bu ve bu gibi bir çok olumsuz sonuçlanacak şeylerin önüne geçmek için mutlaka istenilmesi gereken bir belgedir. Bu nedenle sağlık raporu önem taşır.

Sağlık Raporu Ücretli mi?

Sağlık raporlarının ücretleri başvurulan kuruma göre farklılık gösterir. Bazı sağlık raporları aile hekimliklerinden ücretsiz bir şekilde alınabilirken bazıları için belirlenmiş ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir. Fiyatlar konusunda başvuracağınız hastaneden bilgi almalısınız.

Sağlık Raporu Örneği

Aşağıda sizler için çekmiş olduğum istirahat sağlık raporu örneğini göreceksiniz. Sağlık raporu türlerine göre görsel açıdan farklılıklar içereceğini lütfen unutmayınız.

sağlık raporu örneği
Sağlık raporu örneği ile ilişkili görsel. Görseldeki sağlık raporunun türü istirahattir.

Sağlık Raporu için Gereken Belgeler, Evraklar, Testler

Sağlık raporu alabilmek için gereken belgeler, almak istediğiniz raporun türüne göre değişiklik gösterir. Sıklıkla tek hekimden alınan sağlık raporları için gerekli belgeleri şu şekilde sıralarız:

 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • TC kimlik kartı

Ayrıca bazı sağlık raporları için daha farklı belgeler talep edilebilir. Bir başka husus ise sık sık mail aldığım sağlık raporu testleri konusu. Bazı durumlarda hekiminiz muayene sonrasında bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir ancak bu testler tamamen kişiye özeldir. Aynı testler istenmiş olsa bile farklı parametrelere bakılır. Testler arasında hemogram, biyokimya, pıhtılaşma ve idrar testleri bulunabilir. Ayrıca diğer tüm tıbbi belge örnekleri ve detayları için de ilgili kategoriye bakmanızı tavsiye ederiz.

Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 1 Ocak 2019 Tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Eylül 2019 ve 22 Ekim 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂

Eğitimim:

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)

Çalıştığım Kurumlar:

Narman İlçe Devlet Hastanesi

Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi

Tekman İlçe Devlet Hastanesi

Akşar Aile Sağlığı Merkezi

Karayazı Aile Sağlığı Merkezi

Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?

Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05312073290 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum

Muayenehane Bilgileri:

Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.

Adresim:

Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Sağlık Raporu Nedir?” üzerine 5 yorum

 1. bilgiler icin tesekkürler doktor bey. sorum şu ki saglik raporları ozel hastanelerde neden daha pahalı. mantıgı nedir bunu yani

  Cevapla
  • Merhabalar Güner Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Özel hastanelerde tahliller için kullanılan kitlerden tutun tüm verilen hizmetler daha farklı olabileceği için bir takım farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Fiyat farklılığı çoğu zaman hizmet ile ilgilidir. Verilen raporlar genellikle eşdeğerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. bir yabanci olarak,ikamet iznimi uzatmaliyim.bunun icin benden saglik bir raporu istediler(goc idaresi). bunun ile ilgili hic soylemisiniz

  Cevapla
 3. Yirmi yıldır sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim ve engelli raporu var temmuz Ağustos aylarında ücretli izin hakkı varmı acaba Aydın’da okulda bulunuyom tansiyon şeker hastalığı ve pipolar bozukluğu olan biriyim biriyim yüzde elibir heyet tarafından raporum var ne yapmalıyım saygılarımla

  Cevapla
 4. Bir ABD vize başvurusu için sağlık belgesini hangi sağlık raporu çeşitine, hangi hastaneye başvurabilirim, ücreti ne kadar olabilir, kaç gün içerisinde alabileceğim?

  Cevapla

Yorum yapın