Sağlık Raporu Alma Rehberi 2022

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı, sürücü belgesi alımı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız. Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir. Bu yazımı bitirdiğinizde sağlık raporu ile ilgili olarak aklınıza takılan bir soru kalmayacağını garanti ediyorum. Ha bende soru işareti kalır diyorsanız yorum bırakın onu da gidereyim 🙂

sağlık raporu verilen aile hekimliği
Aile hekimi olarak çalıştığım ve hastalarıma sağlık raporu verdiğim kurumun girişi.

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık raporu bireylerin temel olarak tıbbi geçmişini kapsayan ve sağlık durumunu gösteren önemli bir belgedir. Bazı durumda bazı insanlar için hayati öneme sahiptir. En ideal ve doğru sağlık raporları sizi muayene etmiş ve belirli bir süredir tanıyan hekimler tarafından verilir.

Hekim sağlık raporunu verirken ilgili hastanın aşağıdaki kayıtlarını inceler:

 • Kan tahlili sonuçları
 • Geçmişte uygulanmış tedaviler
 • Geçmiş tedavilere karşı verdiğiniz yanıt
 • Geçmiş dönemde aldığınız tanılar
 • Kapsamlı klinik muayene onucunda elde edilen muayene bulguları
 • Film ve diğer görüntüleme tetkikleri

Tüm bu kayıtlar incelenerek hazırlanan sağlık raporu kişinin sağlıklı olup olmadığını, herhangi bir eylem için sağlık durumunun uygun olup olmadığının kanıtı niteliğindedir.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Birçok konuda birçok kurum sağlık durumunun belirlenmesi amacıyla sağlık raporu istemektedir. Onlarca kurum onlarca farklı rapor isteyince sağlık raporu çeşitleri de haliyle artış göstermiştir. İşte sağlık raporu çeşitlerini aşağıda sizler için yazdım. İstediğiniz raporun üstüne tıklayarak detaylı bilginin açılmasını sağlayabilirsiniz.

İş için Sağlık Raporu

İşe giriş için alınan sağlık raporları kişinin işe olan uygunluk derecesini saptar. İşe giriş için alınacak sağlık raporları kesinlikle özel hastanelerden alınamaz, bu sağlık raporları iş yeri hekimleri tarafından verilir.

Ehliyet (Sürücü Belgesi) için Sağlık Raporu

Ehliyete ilk kayıt olacak kişilerden ya da ehliyeti yenilenen kişilerden sağlık raporu istenir. Yapılan muayeneler sonucunda kişinin ehliyet almaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Aile hekimleri ehliyet için sağlık raporu vermektedir.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu

Üniversitenin bazı bölümleri için alınan sağlık raporları: Üniversitelere kayıt yaptırılırken bazı bölümlerde (BESYO gibi) heyet raporu istenmektedir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/universite-kayitlari-icin-saglik-raporu/

Evlilik için Sağlık Raporu

Evlilik işlemleri için alınan sağlık raporları: Nikah işlemleri için sağlık raporu şarttır ve istenmektedir. Çiftlerin evlenmeye engel hastalıklarının olup olmadığı sağlık raporu ile ortaya çıkmış olur.

Askerlik için Sağlık Raporu

Askere gitmek için alınan sağlık raporları: Askere gidecek erkekler için sağlık raporu şarttır. Alınan sağlık raporuyla beraber kişinin askerliğe gidip gidemeyeceğinin uygun olup olmadığına karar verilir.

Spor için Sağlık Raporu

Spor için istenen sağlık raporları: Spor yapabilmek ve lisans çıkarabilmek adına çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından istenen bu rapor hayati öneme sahiptir. Sporculara mutlaka spor yapabilir raporu almalıdır.

Silah için Sağlık Raporu

Silah ruhsatı almak için alınan sağlık raporları: Silah ruhsatı almak için sağlık raporu tabi ki gereklidir. Fakat özel hastanelerden alınan raporlar geçerli değildir.

Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu

Yüzme havuzu için alınan sağlık raporları : Bazı hastalıklara sahip kişilerin yüzme havuzlarında bu hastalıkları diğer bireylere bulaştırmaması ve diğer yandan kendi sağlıklarının da korunması amacıyla bu raporlar oldukça önemlidir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/yuzme-havuzu-icin-saglik-raporu/

Kreş için Sağlık Raporu

Kreş için alınan sağlık raporları : Henüz belirli yaş aralığında yer alan çocukların kreşe gidebilmek için sağlık durumlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla bu raporlar istenir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/kres-icin-saglik-raporu-nasil-ve-nereden-alinir/

Memurluk için Sağlık Raporu

Memurluk için alınan sağlık raporları: Memuriyete yeni başlayacak olan devlet memurları işe başlamadan önce sağlık durumunun memuriyete uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bu raporu almak durumundadırlar.

Yurt Dışı için Sağlık Raporu

Yurtdışına çıkmak için alınan sağlık raporları: Yurtdışı ziyaretlerine giden vatandaşlar, sağlık durumlarının bu ziyaretlere uygun olup olmadığı ve bazı bulaşıcı hastalıkların var olup olmadığının öğrenilmesi için bu raporu almak zorundadırlar.

Yurtta Kalmak için Sağlık Raporu

Üniversitelere kayıt olan ve kyk ya da özel yurtlara kayıtlarını yaptırmak isteyen öğrencilerin sık olarak istediği raporlardan biridir. Öğrenci mutlaka çeşitli hastalıklar açısında taranır ve yurtta kalmaya elverişli olup olmadığı belirlenir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/pansiyonda-kalabilir-ibareli-saglik-raporu/

Av Tüfeği için Sağlık Raporu

Av tüfeği için alınan sağlık raporu: Av tüfeği alabilmek için bireylerin sağlık durumlarının kontrol edilmesi, psikiyatrik ve fiziksel olarak tüfek kullanabilirliğin denetlenmesi amacıyla bu sağlık raporunun alınması gerekmektedir.

Bunların dışında ek durumlarda olabilir:

 1. Heyet Raporu
 2. Vekaletname Verebilmek için Gerekli Sağlık Raporu
 3. İş Göremezlik Raporu
 4. Akli Meleke Raporu

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir. Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

sağlık ocağı sağlık raporu
Sağlık raporu alabilmek için ideal başvuru yerlerinden birisi aile sağlığı merkezleridir.

Sağlık raporunu; devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, özel kliniklerden ve aile hekimlerinden almak mümkündür. Fakat sağlık raporu alınacak kurumlar değişiklik göstermektedir. Mesela işe girmek için almak istediğiniz sağlık raporunu aile hekiminden alamazsınız bu raporu iş yeri hekiminden alabilirsiniz ya da askerlik için gereken sağlık raporunu kolaylıkla aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel hastanelerde sağlık raporu vermektedir bu raporlar geçerli sayılmaktadır. Özel hastanelerden heyet raporu almak için heyette en az 3 uzman doktor bulunmalıdır. Özel hastanelerde sağlık raporu almak ücretlidir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir. Aİle hekimlikleri 2021 itibariyle birçok sağlık raporunu vermeye yetkilidir ancak her hasta her sağlık raporunu aile hekimliklerinden alabilecektir gibi kesin bir kaide yoktur. Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz. Temelde rapor alım süreçleri özel bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kısa sürmektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu metni incelemenizi öneririm. Hızlıca aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

YouTube video

Sağlık raporu almak için çeşitli nedenler olduğundan bahsetmiştik. Her bir neden için sağlık raporu hayati önem taşıyan bir belgedir. Sağlık raporunda çıkan sonuçlara hastalıklara göre kişi tedavi edilebilir. Mesela sağlık raporu istenmeden sürücü kursuna kayıt olan bir renk körü kişinin trafiği çıktığını bir düşünürsek bunun facia ile sonuçlandığını görebiliriz. Ama sağlık raporunda bu tespit edildiği anda kişi ehliyet almaya uygun olmayacaktır bu da sürücü adayının ve diğer sürücülerin lehine olacaktır. Sağlık raporu bu ve bu gibi bir çok olumsuz sonuçlanacak şeylerin önüne geçmek için mutlaka istenilmesi gereken bir belgedir. Bu nedenle sağlık raporu önem taşır.

E-Devlet Üzerinden Sağlık Raporu Alınır mı?

Şunu net olarak belirtmekte fayda görüyorum. Hiçbir sağlık raporu doktora şahsen gidip muayene olmadan bir site ya da portaldan alınamaz.

Unutmayın !

Şahsen doktora muayene olmadan hiçbir şekilde sağlık raporu alamazsınız.

E-devlet üzerinden sağlık raporu alınır gibi bazı yanlış bilgiler okudum. E-devlet üzerinden sadece sağlık raporu başvuru formu doldurulabilir. Bu formda da hastalıklarla ilgili sorular yöneltildiği için bazı insanlar bunu raporun kendisi ile karıştırabiliyorlar. Zaman kayıplarını önlemek için dikkatli olmakta fayda var.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Gerekli mi?

Sağlık raporu alabilmek için 2021 yılında zorunlu hale getirilen kişisel sağlık bilgi formları gereklidir. Kişisel sağlık bilgi formunun nasıl doldurulacağını detaylıca anlattığım videoma ve yazıma aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlık Raporu Ücreti 2022

Sağlık raporları belirli bir hizmet karşılığı olarak alınmaktadır. Haliyle bu hizmetin bir karşılığı olmaktadır. Sağlık raporu ücreti devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında farklı olarak ücretlendirilmektedir. Bu nedenle herhangi bir sağlık raporu almak isteyen vatandaşların almadan önce ilgili sağlık kurumunu arayıp fiyat bilgilendirmesi istemeliler.

SGK’ya bağlı olarak çalışan birinci basamak sağlık kuruluşlarında herhangi bir rapor ücreti alınmaz. Aile sağlığı merkezleri raporlar için ideal başvuru noktalarıdır. Ücretsiz sağlık raporu almak için aile sağlığı merkezlerinde bağlı olduğunuz aile hekimliği birimine başvurmanız gerekmektedir. Aile hekiminiz muayene ettikten sonra hiçbir ücret talep etmeksizin raporunuzu verecektir. Bu noktada aile hekiminizden alabileceğiniz raporların bir listesine https://doktordanhaberler.com/aile-hekimi-hangi-raporlari-verebilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir.

Özel Hastanelerde Sağlık Raporu Ne Kadar?

Tahmin edeceğiniz üzere tüm özel hastanelerin bir fiyat standardı yoktur. Hastanenin sağlık raporunu verme aşamalarında sunduğu imkanlar dahilinde fiyatı da değişmektedir. Tüm bu fiyatların yüksek dahi olsa belirli bir hizmetin karşılığı olduğunu unutmayın.

Dikkat!

Özel hastanelerde sağlık raporu almak için fiyatlar ortalama olarak 50 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bu konuda net rakamlar vermek gerçeği yansıtmayacaktır. Alınan sağlık raporunun türüne göre bile fiyatlar değişebilecektir. En doğru bilgi için lütfen hastanenizi arayınız.

Devlet Hastanesinde Sağlık Raporu Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde rapor almak çoğu zaman özel hastanelerden rapor almaya göre daha uygundur. Tek hekimlerin verebildiği raporlar ile birden fazla sayıda hekimin verebileceği raporlar alınan hizmetin artması sebebiyle farklıdır.

Dikkat!

Devlet hastanelerinden alınacak tek hekim sağlık raporları için ortalama olarak 50 TL civarıdır. Üniversite hastanelerinde ise rapor ücreti ortalama olarak 80 TL’dir. Birden fazla sayıda hekimin bulunduğu sağlık kurulu raporu fiyatı ise 220 TL civarındadır.

En doğru bilgiyi başvuracağınızı hastaneyi telefonla arayarak öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Benim şahsi önerim tek hekimden alınabilecek raporlar için hastanelere başvurmamanız yönünde. Hem hastanelerdeki yoğunluğu artırmamak hem de raporunuzu hızlı bir şekilde alabilmek için aile sağlığı merkezlerine giderek ralepte bulunabilirsiniz.

Dikkat!

Aile sağlığı merkezlerinde aile hekiminiz tarafından verilen sağlık raporları için ücret alınmamaktadır.

Sağlık Raporu Örneği

Aşağıda sizler için çekmiş olduğum istirahat sağlık raporu örneğini göreceksiniz. Sağlık raporu türlerine göre görsel açıdan farklılıklar içereceğini lütfen unutmayınız.

sağlık raporu örneği
Sağlık raporu örneği ile ilişkili görsel. Görseldeki sağlık raporunun türü istirahattir.

Sağlık Raporu için Gereken Belgeler, Evraklar, Testler

Sağlık raporu alabilmek için gereken belgeler, almak istediğiniz raporun türüne göre değişiklik gösterir. Sıklıkla tek hekimden alınan sağlık raporları için gerekli belgeleri şu şekilde sıralarız:

 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • TC kimlik kartı
 • Sevk belgesi (Eğer ilk muayene sonrası sevk edildiyseniz)

Ayrıca bazı sağlık raporları için daha farklı belgeler talep edilebilir. Bir başka husus ise sık sık mail aldığım sağlık raporu testleri konusu. Bazı durumlarda hekiminiz muayene sonrasında bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir ancak bu testler tamamen kişiye özeldir. Aynı testler istenmiş olsa bile farklı parametrelere bakılır. Testler arasında hemogram, biyokimya, pıhtılaşma ve idrar testleri bulunabilir. Ayrıca diğer tüm tıbbi belge örnekleri ve detayları için de ilgili kategoriye bakmanızı tavsiye ederiz.

Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Başvurulan sağlık raporu ile ilgili olarak raporun çıkma süresi değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda bir sağlık raporu 5 dakika da verilebilirken bazı durumlarda ise 5 saat sürmektedir. Bu noktada farkı oluşturan nokta ilgili hastanın muayenesinin tamamlanma süresinin değişmesidir.

Bazı durumlarda hastanın muayenesi günler bile sürebilir. Bu nedenle sağlık raporu kaç günde alınır sorusunun cevabı hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir olacaktır. Rapor alma sürelerini gösteren tablo alttadır:

Bazı durumlarda hastanın muayenesi günler bile sürebilir. Bu nedenle sağlık raporu kaç günde alınır sorusunun cevabı hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir olacaktır. Ortalama olarak:

Sağlık Raporu ÇeşidiAlma Süresi
Ehliyet Raporu2 saat
Evlilik Raporu1 gün
Askerlik Raporu2 saat
Av Tüfeği Raporu2 saat
Akli Meleke Raporu2 saat
İstirahat Raporu2 saat
Sporcu Raporu1 gün
Gemici Raporu1 gün
Heyet Raporu1 hafta
Sağlık raporu ne kadar sürede alınır tablosu.

Burada verdiğim sağlık raporu alma süresi tamamen benim kişisel deneyimlerime dayalıdır. Resmi bir geçerliliği söz konusu değildir. Durumunuzu yorum bölümünden yazarsanız size rapor süresi hakkında bilgi vereceğim.

Sağlık Raporu için Randevu Gerekir mi?

Sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar bu taleplerini yerine getirebilmek amacıyla ilk etapta sağlık kurumlarından birine başvurmak durumundadırlar. 2021 itibariyle Türkiye’de bütün sağlık kurumlarına başvururken randevu alınması gerekmektedir. Aile sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin herhangi birine başvururken randevu alınması mecburidir.

Randevu almak için başvurulacak sağlık kuruluşu belirlendikten sonra https://mhrs.gov.tr/vatandas/ linkine tıklayarak randevularını oluşturmalıdırlar.

İpucu 🙂

Özel hastanelerden randevu almak için doğrudan hastanenin numarasını aramak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Sağlık raporlarında alındığı nedene bağlı olarak geçerlilik süresi değişkenlik gösterebilir. Örneğin akli melekelerin yerinde olup olmadığının belirlendiği rapor tiplerinde geçerlilik süresi çok kısayken sürücü belgesi almak için verilen sağlık raporlarının geçerlilik süresi yıllar sürmektedir.

muayene sonrası rapor geçerlilik süresi ekranı
Hastalarımı muayene ettikten sonra raporlarının geçerlilik sürelerini bu ekranda belirliyorum.

Eğer sizde raporunuzu ve durumunuzu yorum bölümüne yazarsanız rapor geçerlilik süresi hakkında bilgi verebilirim.

Sağlık Raporu Hangi Bölümden Alınır?

Sağlık raporu almak isteyen bireyler doğrudan arama motorlarında sağlık raporunu hangi bölümden alacaklarını aratmaktadırlar. Oysa bunun alınacağı belli bir bölüm bulunmamaktadır. Hangi sağlık raporunun nereden alınacağı bilgisi tamamen ne için sağlık raporu alınacağına bağlıdır. Örneğin evlilik için alınacak olan sağlık raporu aile hekimliği bölümünden alınırken farklı bir sağlık raporuysa farklı bir bölümden alınabilir. Şimdi bu sorunuzun nasıl açıklığa kavuşacağını açıklayayım.

sağlık raporu hangi bölümden alınır
Sağlık raporunu hangi branştan alacağınızı bilemeyebilirsiniz. Dahiliye, kulak burun boğaz, göz hastalıkları, üroloji, nefroloji gibi bölümler ilk akla gelen branşları oluşturur.

Bu konuda internette aradığınız soruya net cevaplar bulamayacağınızı garanti edebilirim. Çünkü her bireyin talepleri ve sağlık durumu farklılık gösterdiği için gideceği bölümler farklı olmaktadır. Şimdi sorunuza cevap almanız için yapmanız gerekeni söylüyorum. Ne için sağlık raporu almak istediğinizi tüm detaylarıyla alt taraftaki yorum bölümüne yazın. Saatler içerisinde cevap vermeye çalışacağım.

Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 1 Ocak 2019 Tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Eylül 2019, 22 Ekim 2020, 10 Ocak 2021, 19 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sağlık Raporu Alma Rehberi 2022” üzerine 66 yorum

 1. merhaba hocam. Ben memuriyet için sağlık raporu almak üzere aile hekimine gittim hekim vermedi osgb den git al dedi. Herhangi bir test falan yapılmadı. bu rapor durum bildirir rapor olur mu aklımda soru işareti kaldı. Pazertesi 300km yol gidip teslim edecem bi sıkıntı olur mu bilgilendirir misiniz? Teşekürler!

  Cevapla
 2. Spor için sağlık raporu alıcam aile hekimine gittim girişte kayıt yapan bayan burdan alınmıyor hastaneye gitmelisiniz dedi nasıl yapabiliriz yardımcı olurmusunuz

  Cevapla
 3. 65 yas ustuyum noterden vekalet verecegim gunluk saglik raporu istiyorlar devlet hastahanesinden hangi birimi muracaat etmem lazim

  Cevapla
 4. Merhabalar doktor bey benim tansıyonum düşüyor bununla ilgili bir sağlık raporu almam mümkün müdür nereden alabilirim
  Aldığım bu sağlık raporu ileride meslek hayatımda problem olur mu?

  Cevapla
 5. Merhabalar doktor bey size bir sorum olacak
  Benim tansıyonum düşüyor bununla ilgili bir sağlık raporu almam mümkün müdür nereden alabilirim aldığım bu sağlık raporu ileride meslek hayatımda problem olur mu
  Bu sağlık raporu başka bir liseye nakil aldırmamda ne kadar etkili olur

  Cevapla

Yorum yapın