Sağlık Raporu

5
20980

Sağlık raporu hakkında merak edilen konuları bu sayfamızda paylaştık. Sağlık raporu nedir? Sağlık raporu nasıl alınır ve nereden alınır? Sağlık raporu ücreti ne kadar? Sağlık raporu çeşitleri nedir? Hangi durumlar için sağlık raporu gerekir? İşte tüm bu sorular için detaylı bir içerik hazırladık. Sayfa altındaki yorum kısmından aklınıza takılan her soruyu sormaktan çekinmeyiniz.

Nedir?Nasıl Alınır?Nereden Alınır?ÇeşitleriGerekli BelgelerÜcreti |

saglik raporu
Sağlık raporu nasıl alınır ve nereden alınır ile ilişkili görsel.

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız. Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir.

Sağlık raporu; yetkili doktorlar tarafından verilen, kişinin akıl sağlığı, beden sağlığı gibi unsurların yerinde olup olmadığını saptayan belgedir. Sağlık raporu tek bir doktor tarafından verileceği gibi bir heyet tarafından da verilebilmektedir. Sağlık raporu; devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, aile hekimlerinden alınabilir. Sağlık raporu almak isteyen kişi bir dilekçe ile başvurabilir. Daha sonra sağlık kurulundan verilen çizelge ile çizelgede yazılı olan doktorlara tek tek muayene olmak gerekecektir. Heyet raporu almak istediğinizde, heyetler belirli bir günde toplandıkları için heyetin toplandığı bir günü bulup hastaneye gitmek sizin içi daha iyi olacaktır. Sağlık raporunun hazırlanma süresi değişiklik göstermektedir.

Sağlık Raporu Çeşitleri

1- İş Başvurusu İçi Sağlık Raporu

İşe giriş için alınan sağlık raporları kişinin işe olan uygunluk derecesini saptar. İşe giriş için alınacak sağlık raporları kesinlikle özel hastanelerden alınamaz, bu sağlık raporları iş yeri hekimleri tarafından verilir.

2- Ehliyet İçin Sağlık Raporu

Ehliyete ilk kayıt olacak kişilerden ya da ehliyeti yenilenen kişilerden sağlık raporu istenir. Yapılan muayeneler sonucunda kişinin ehliyet almaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Aile hekimleri ehliyet için sağlık raporu vermektedir.

3- Üniversite Kayıt İçin Sağlık Raporu

Üniversitenin bazı bölümleri için alınan sağlık raporları: Üniversitelere kayıt yaptırılırken bazı bölümlerde (BESYO gibi) heyet raporu istenmektedir.

4- Evlenmek İçin Sağlık Raporu

Evlilik işlemleri için alınan sağlık raporları: Nikah işlemleri için sağlık raporu şarttır ve istenmektedir. Çiftlerin evlenmeye engel hastalıklarının olup olmadığı sağlık raporu ile ortaya çıkmış olur.

5- Askerlik İçin Sağlık Raporu

Askere gitmek için alınan sağlık raporları: Askere gidecek erkekler için sağlık raporu şarttır. Alınan sağlık raporuyla beraber kişinin askerliğe gidip gidemeyeceğinin uygun olup olmadığına karar verilir.

6- Spor Başvurusu İçin Sağlık Raporu

Spor için istenen sağlık raporları: Spor yapabilmek ve lisans çıkarabilmek adına çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından istenen bu rapor hayati öneme sahiptir. Sporculara mutlaka spor yapabilir raporu almalıdır.

7- Silah Ruhsatı İçin Sağlık Raporu

Silah ruhsatı almak için alınan sağlık raporları: Silah ruhsatı almak için sağlık raporu tabi ki gereklidir. Fakat özel hastanelerden alınan raporlar geçerli değildir.

8- Yüzme Havuzu İçin Sağlık Raporu

Yüzme havuzu için alınan sağlık raporları : Bazı hastalıklara sahip kişilerin yüzme havuzlarında bu hastalıkları diğer bireylere bulaştırmaması ve diğer yandan kendi sağlıklarınında korunması amacıyla bu raporlar oldukça önemlidir.

9- Kreş İçin Sağlık Raporu

Kreş için alınan sağlık raporları : Henüz belirli yaş aralığında yer alan çocukların kreşe gidebilmek için sağlık durumlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla bu raporlar istenir.

10- Memurluk İçin Sağlık Raporu

Memurluk için alınan sağlık raporları: Memuriyete yeni başlayacak olan devlet memurları işe başlamadan önce sağlık durumunun memuriyete uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bu raporu almak durumundadırlar.

11- Yurtdışı İçin Sağlık Raporu

Yurtdışına çıkmak için alınan sağlık raporları: Yurtdışı ziyaretlerine giden vatandaşlar, sağlık durumlarının bu ziyaretlere uygun olup olmadığı ve bazı bulaşıcı hastalıkların var oılup olmadığının öğrenilmesi için bu raporu almak zorundadırlar.

12- Av Tüfeği İçin Sağlık Raporu

Av tüfeği için alınan sağlık raporu: Av tüfeği alabilmek için bireylerin sağlık durumlarının kontrol edilmesi, psikiyatrik ve fiziksel olarak tüfek kullanabilirliğin denetlenmesi amacıyla bu sağlık raporunun alınması gerekmektedir.

Önceki başlıkta da belirttiğim gibi sağlık raporu almak için yapmanız gereken işlemler hangi amaçla rapor almak istediğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Aşağıda liste şeklinde sağlık raporları verilmiştir. İlgili başlıklara tıklayarak detaylarını öğrenebilirsiniz.

 1. Heyet Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler
 2. Vekaletname Verebilmek için Gerekli Sağlık Raporu
 3. İş Göremezlik Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler
 4. Akli Meleke Raporu

Bu amaçların dışında birçok sebeple sağlık raporları alınabilmektedir. Listemiz yakın gelecekte güncellenecektir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir. Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

Sağlık raporunu; devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, özel kliniklerden ve aile hekimlerinden almak mümkündür. Fakat sağlık raporu alınacak kurumlar değişiklik göstermektedir. Mesela işe girmek için almak istediğiniz sağlık raporunu aile hekiminden alamazsınız bu raporu iş yeri hekiminden alabilirsiniz ya da askerlik için gereken sağlık raporunu kolaylıkla aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel hastanelerde sağlık raporu vermektedir bu raporlar geçerli sayılmaktadır. Özel hastanelerden heyet raporu almak için heyette en az 3 uzman doktor bulunmalıdır. Özel hastanelerde sağlık raporu almak ücretlidir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir. Aİle hekimlikleri 2019 itibariyle birçok sağlık raporunu vermeye yetkilidir ancak her hasta her sağlık raporunu aile hekimliklerinden alabilecektir gibi kesin bir kaide yoktur. Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz. Temelde rapor alım süreçleri özel bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kısa sürmektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu metni incelemenizi öneririm.

Sağlık raporu almak için çeşitli nedenler olduğundan bahsetmiştik. Her bir neden için sağlık raporu hayati önem taşıyan bir belgedir. Sağlık raporunda çıkan sonuçlara hastalıklara göre kişi tedavi edilebilir. Mesela sağlık raporu istenmeden sürücü kursuna kayıt olan bir renk körü kişinin trafiği çıktığını bir düşünürsek bunun facia ile sonuçlandığını görebiliriz. Ama sağlık raporunda bu tespit edildiği anda kişi ehliyet almaya uygun olmayacaktır bu da sürücü adayının ve diğer sürücülerin lehine olacaktır. Sağlık raporu bu ve bu gibi bir çok olumsuz sonuçlanacak şeylerin önüne geçmek için mutlaka istenilmesi gereken bir belgedir. Bu nedenle sağlık raporu önem taşır.

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporlarının ücretleri başvurulan kuruma göre farklılık gösterir. Bazı sağlık raporları aile hekimliklerinden ücretsiz bir şekilde alınabilirken bazıları için belirlenmiş ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir. Fiyatlar konusunda başvuracağınız hastaneden bilgi almalısınız.

Sağlık Raporu Örneği

Aşağıda sizler için çekmiş olduğum istirahat sağlık raporu örneğini göreceksiniz. Sağlık raporu türlerine göre görsel açıdan farklılıklar içereceğini lütfen unutmayınız.

saglik raporu ornegi
Sağlık raporu örneği ile ilişkili görsel. Görseldeki sağlık raporunun türü istirahat için verilmiş durum bildirir tek hekim sağlık raporudur.

Sağlık Raporu için Gereken Belgeler, Evraklar, Testler

Sağlık raporu alabilmek için gereken belgeler, almak istediğiniz raporun türüne göre değişiklik gösterir. Sıklıkla tek hekimden alınan sağlık raporları için gerekli belgeleri şu şekilde sıralarız:

Sağlık Raporu Almak için Gerekli Belgeler
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • TC kimlik kartı

Ayrıca bazı sağlık raporları için daha farklı belgeler talep edilebilir. Bir başka husus ise sık sık mail aldığım sağlık raporu testleri konusu. Bazı durumlarda hekiminiz muayene sonrasında bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir ancak bu testler tamamen kişiye özeldir. Aynı testler istenmiş olsa bile farklı parametrelere bakılır. Testler arasında hemogram, biyokimya, pıhtılaşma ve idrar testleri bulunabilir. Ayrıca diğer tüm tıbbi belge örnekleri ve detayları için de ilgili kategoriye bakmanızı tavsiye ederiz.


Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 1 Ocak 2019 Tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Eylül 2019 tarihinde güncellenmiştir.)

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

5 Yorum

  • Merhabalar Güner Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Özel hastanelerde tahliller için kullanılan kitlerden tutun tüm verilen hizmetler daha farklı olabileceği için bir takım farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Fiyat farklılığı çoğu zaman hizmet ile ilgilidir. Verilen raporlar genellikle eşdeğerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 1. Yirmi yıldır sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim ve engelli raporu var temmuz Ağustos aylarında ücretli izin hakkı varmı acaba Aydın’da okulda bulunuyom tansiyon şeker hastalığı ve pipolar bozukluğu olan biriyim biriyim yüzde elibir heyet tarafından raporum var ne yapmalıyım saygılarımla

 2. Bir ABD vize başvurusu için sağlık belgesini hangi sağlık raporu çeşitine, hangi hastaneye başvurabilirim, ücreti ne kadar olabilir, kaç gün içerisinde alabileceğim?

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here