Sağlık Raporu Alma Rehberi 2022

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı, sürücü belgesi alımı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız. Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir. Bu yazımı bitirdiğinizde sağlık raporu ile ilgili olarak aklınıza takılan bir soru kalmayacağını garanti ediyorum. Ha bende soru işareti kalır diyorsanız yorum bırakın onu da gidereyim 🙂

sağlık raporu verilen aile hekimliği
Aile hekimi olarak çalıştığım ve hastalarıma sağlık raporu verdiğim kurumun girişi.

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık raporu bireylerin temel olarak tıbbi geçmişini kapsayan ve sağlık durumunu gösteren önemli bir belgedir. Bazı durumda bazı insanlar için hayati öneme sahiptir. En ideal ve doğru sağlık raporları sizi muayene etmiş ve belirli bir süredir tanıyan hekimler tarafından verilir.

Hekim sağlık raporunu verirken ilgili hastanın aşağıdaki kayıtlarını inceler:

 • Kan tahlili sonuçları
 • Geçmişte uygulanmış tedaviler
 • Geçmiş tedavilere karşı verdiğiniz yanıt
 • Geçmiş dönemde aldığınız tanılar
 • Kapsamlı klinik muayene onucunda elde edilen muayene bulguları
 • Film ve diğer görüntüleme tetkikleri

Tüm bu kayıtlar incelenerek hazırlanan sağlık raporu kişinin sağlıklı olup olmadığını, herhangi bir eylem için sağlık durumunun uygun olup olmadığının kanıtı niteliğindedir.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Birçok konuda birçok kurum sağlık durumunun belirlenmesi amacıyla sağlık raporu istemektedir. Onlarca kurum onlarca farklı rapor isteyince sağlık raporu çeşitleri de haliyle artış göstermiştir. İşte sağlık raporu çeşitlerini aşağıda sizler için yazdım. İstediğiniz raporun üstüne tıklayarak detaylı bilginin açılmasını sağlayabilirsiniz.

İş için Sağlık Raporu

İşe giriş için alınan sağlık raporları kişinin işe olan uygunluk derecesini saptar. İşe giriş için alınacak sağlık raporları kesinlikle özel hastanelerden alınamaz, bu sağlık raporları iş yeri hekimleri tarafından verilir.

Ehliyet (Sürücü Belgesi) için Sağlık Raporu

Ehliyete ilk kayıt olacak kişilerden ya da ehliyeti yenilenen kişilerden sağlık raporu istenir. Yapılan muayeneler sonucunda kişinin ehliyet almaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Aile hekimleri ehliyet için sağlık raporu vermektedir.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu

Üniversitenin bazı bölümleri için alınan sağlık raporları: Üniversitelere kayıt yaptırılırken bazı bölümlerde (BESYO gibi) heyet raporu istenmektedir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/universite-kayitlari-icin-saglik-raporu/

Evlilik için Sağlık Raporu

Evlilik işlemleri için alınan sağlık raporları: Nikah işlemleri için sağlık raporu şarttır ve istenmektedir. Çiftlerin evlenmeye engel hastalıklarının olup olmadığı sağlık raporu ile ortaya çıkmış olur.

Askerlik için Sağlık Raporu

Askere gitmek için alınan sağlık raporları: Askere gidecek erkekler için sağlık raporu şarttır. Alınan sağlık raporuyla beraber kişinin askerliğe gidip gidemeyeceğinin uygun olup olmadığına karar verilir.

Spor için Sağlık Raporu

Spor için istenen sağlık raporları: Spor yapabilmek ve lisans çıkarabilmek adına çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından istenen bu rapor hayati öneme sahiptir. Sporculara mutlaka spor yapabilir raporu almalıdır.

Silah için Sağlık Raporu

Silah ruhsatı almak için alınan sağlık raporları: Silah ruhsatı almak için sağlık raporu tabi ki gereklidir. Fakat özel hastanelerden alınan raporlar geçerli değildir.

Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu

Yüzme havuzu için alınan sağlık raporları : Bazı hastalıklara sahip kişilerin yüzme havuzlarında bu hastalıkları diğer bireylere bulaştırmaması ve diğer yandan kendi sağlıklarının da korunması amacıyla bu raporlar oldukça önemlidir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/yuzme-havuzu-icin-saglik-raporu/

Kreş için Sağlık Raporu

Kreş için alınan sağlık raporları : Henüz belirli yaş aralığında yer alan çocukların kreşe gidebilmek için sağlık durumlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla bu raporlar istenir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/kres-icin-saglik-raporu-nasil-ve-nereden-alinir/

Memurluk için Sağlık Raporu

Memurluk için alınan sağlık raporları: Memuriyete yeni başlayacak olan devlet memurları işe başlamadan önce sağlık durumunun memuriyete uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bu raporu almak durumundadırlar.

Yurt Dışı için Sağlık Raporu

Yurtdışına çıkmak için alınan sağlık raporları: Yurtdışı ziyaretlerine giden vatandaşlar, sağlık durumlarının bu ziyaretlere uygun olup olmadığı ve bazı bulaşıcı hastalıkların var olup olmadığının öğrenilmesi için bu raporu almak zorundadırlar.

Yurtta Kalmak için Sağlık Raporu

Üniversitelere kayıt olan ve kyk ya da özel yurtlara kayıtlarını yaptırmak isteyen öğrencilerin sık olarak istediği raporlardan biridir. Öğrenci mutlaka çeşitli hastalıklar açısında taranır ve yurtta kalmaya elverişli olup olmadığı belirlenir.

Detaylar: https://doktordanhaberler.com/pansiyonda-kalabilir-ibareli-saglik-raporu/

Av Tüfeği için Sağlık Raporu

Av tüfeği için alınan sağlık raporu: Av tüfeği alabilmek için bireylerin sağlık durumlarının kontrol edilmesi, psikiyatrik ve fiziksel olarak tüfek kullanabilirliğin denetlenmesi amacıyla bu sağlık raporunun alınması gerekmektedir.

Bunların dışında ek durumlarda olabilir:

 1. Heyet Raporu
 2. Vekaletname Verebilmek için Gerekli Sağlık Raporu
 3. İş Göremezlik Raporu
 4. Akli Meleke Raporu

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir. Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

sağlık ocağı sağlık raporu
Sağlık raporu alabilmek için ideal başvuru yerlerinden birisi aile sağlığı merkezleridir.

Sağlık raporunu; devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, özel kliniklerden ve aile hekimlerinden almak mümkündür. Fakat sağlık raporu alınacak kurumlar değişiklik göstermektedir. Mesela işe girmek için almak istediğiniz sağlık raporunu aile hekiminden alamazsınız bu raporu iş yeri hekiminden alabilirsiniz ya da askerlik için gereken sağlık raporunu kolaylıkla aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel hastanelerde sağlık raporu vermektedir bu raporlar geçerli sayılmaktadır. Özel hastanelerden heyet raporu almak için heyette en az 3 uzman doktor bulunmalıdır. Özel hastanelerde sağlık raporu almak ücretlidir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir. Aİle hekimlikleri 2021 itibariyle birçok sağlık raporunu vermeye yetkilidir ancak her hasta her sağlık raporunu aile hekimliklerinden alabilecektir gibi kesin bir kaide yoktur. Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz. Temelde rapor alım süreçleri özel bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kısa sürmektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu metni incelemenizi öneririm. Hızlıca aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Sağlık raporu almak için çeşitli nedenler olduğundan bahsetmiştik. Her bir neden için sağlık raporu hayati önem taşıyan bir belgedir. Sağlık raporunda çıkan sonuçlara hastalıklara göre kişi tedavi edilebilir. Mesela sağlık raporu istenmeden sürücü kursuna kayıt olan bir renk körü kişinin trafiği çıktığını bir düşünürsek bunun facia ile sonuçlandığını görebiliriz. Ama sağlık raporunda bu tespit edildiği anda kişi ehliyet almaya uygun olmayacaktır bu da sürücü adayının ve diğer sürücülerin lehine olacaktır. Sağlık raporu bu ve bu gibi bir çok olumsuz sonuçlanacak şeylerin önüne geçmek için mutlaka istenilmesi gereken bir belgedir. Bu nedenle sağlık raporu önem taşır.

E-Devlet Üzerinden Sağlık Raporu Alınır mı?

Şunu net olarak belirtmekte fayda görüyorum. Hiçbir sağlık raporu doktora şahsen gidip muayene olmadan bir site ya da portaldan alınamaz.

Unutmayın !

Şahsen doktora muayene olmadan hiçbir şekilde sağlık raporu alamazsınız.

E-devlet üzerinden sağlık raporu alınır gibi bazı yanlış bilgiler okudum. E-devlet üzerinden sadece sağlık raporu başvuru formu doldurulabilir. Bu formda da hastalıklarla ilgili sorular yöneltildiği için bazı insanlar bunu raporun kendisi ile karıştırabiliyorlar. Zaman kayıplarını önlemek için dikkatli olmakta fayda var.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu Gerekli mi?

Sağlık raporu alabilmek için 2021 yılında zorunlu hale getirilen kişisel sağlık bilgi formları gereklidir. Kişisel sağlık bilgi formunun nasıl doldurulacağını detaylıca anlattığım videoma ve yazıma aşağıdaki butona tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Sağlık Raporu Ücreti 2022

Sağlık raporları belirli bir hizmet karşılığı olarak alınmaktadır. Haliyle bu hizmetin bir karşılığı olmaktadır. Sağlık raporu ücreti devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında farklı olarak ücretlendirilmektedir. Bu nedenle herhangi bir sağlık raporu almak isteyen vatandaşların almadan önce ilgili sağlık kurumunu arayıp fiyat bilgilendirmesi istemeliler.

SGK’ya bağlı olarak çalışan birinci basamak sağlık kuruluşlarında herhangi bir rapor ücreti alınmaz. Aile sağlığı merkezleri raporlar için ideal başvuru noktalarıdır. Ücretsiz sağlık raporu almak için aile sağlığı merkezlerinde bağlı olduğunuz aile hekimliği birimine başvurmanız gerekmektedir. Aile hekiminiz muayene ettikten sonra hiçbir ücret talep etmeksizin raporunuzu verecektir. Bu noktada aile hekiminizden alabileceğiniz raporların bir listesine https://doktordanhaberler.com/aile-hekimi-hangi-raporlari-verebilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir.

Özel Hastanelerde Sağlık Raporu Ne Kadar?

Tahmin edeceğiniz üzere tüm özel hastanelerin bir fiyat standardı yoktur. Hastanenin sağlık raporunu verme aşamalarında sunduğu imkanlar dahilinde fiyatı da değişmektedir. Tüm bu fiyatların yüksek dahi olsa belirli bir hizmetin karşılığı olduğunu unutmayın.

Dikkat!

Özel hastanelerde sağlık raporu almak için fiyatlar ortalama olarak 50 TL ile 300 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Bu konuda net rakamlar vermek gerçeği yansıtmayacaktır. Alınan sağlık raporunun türüne göre bile fiyatlar değişebilecektir. En doğru bilgi için lütfen hastanenizi arayınız.

Devlet Hastanesinde Sağlık Raporu Ne Kadar?

Devlet hastanelerinde rapor almak çoğu zaman özel hastanelerden rapor almaya göre daha uygundur. Tek hekimlerin verebildiği raporlar ile birden fazla sayıda hekimin verebileceği raporlar alınan hizmetin artması sebebiyle farklıdır.

Dikkat!

Devlet hastanelerinden alınacak tek hekim sağlık raporları için ortalama olarak 50 TL civarıdır. Üniversite hastanelerinde ise rapor ücreti ortalama olarak 80 TL’dir. Birden fazla sayıda hekimin bulunduğu sağlık kurulu raporu fiyatı ise 220 TL civarındadır.

En doğru bilgiyi başvuracağınızı hastaneyi telefonla arayarak öğrenebilirsiniz.

Aile Hekimi Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Benim şahsi önerim tek hekimden alınabilecek raporlar için hastanelere başvurmamanız yönünde. Hem hastanelerdeki yoğunluğu artırmamak hem de raporunuzu hızlı bir şekilde alabilmek için aile sağlığı merkezlerine giderek ralepte bulunabilirsiniz.

Dikkat!

Aile sağlığı merkezlerinde aile hekiminiz tarafından verilen sağlık raporları için ücret alınmamaktadır.

Sağlık Raporu Örneği

Aşağıda sizler için çekmiş olduğum istirahat sağlık raporu örneğini göreceksiniz. Sağlık raporu türlerine göre görsel açıdan farklılıklar içereceğini lütfen unutmayınız.

sağlık raporu örneği
Sağlık raporu örneği ile ilişkili görsel. Görseldeki sağlık raporunun türü istirahattir.

Sağlık Raporu için Gereken Belgeler, Evraklar, Testler

Sağlık raporu alabilmek için gereken belgeler, almak istediğiniz raporun türüne göre değişiklik gösterir. Sıklıkla tek hekimden alınan sağlık raporları için gerekli belgeleri şu şekilde sıralarız:

 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • TC kimlik kartı
 • Sevk belgesi (Eğer ilk muayene sonrası sevk edildiyseniz)

Ayrıca bazı sağlık raporları için daha farklı belgeler talep edilebilir. Bir başka husus ise sık sık mail aldığım sağlık raporu testleri konusu. Bazı durumlarda hekiminiz muayene sonrasında bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir ancak bu testler tamamen kişiye özeldir. Aynı testler istenmiş olsa bile farklı parametrelere bakılır. Testler arasında hemogram, biyokimya, pıhtılaşma ve idrar testleri bulunabilir. Ayrıca diğer tüm tıbbi belge örnekleri ve detayları için de ilgili kategoriye bakmanızı tavsiye ederiz.

Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Başvurulan sağlık raporu ile ilgili olarak raporun çıkma süresi değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda bir sağlık raporu 5 dakika da verilebilirken bazı durumlarda ise 5 saat sürmektedir. Bu noktada farkı oluşturan nokta ilgili hastanın muayenesinin tamamlanma süresinin değişmesidir.

Bazı durumlarda hastanın muayenesi günler bile sürebilir. Bu nedenle sağlık raporu kaç günde alınır sorusunun cevabı hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir olacaktır. Rapor alma sürelerini gösteren tablo alttadır:

Bazı durumlarda hastanın muayenesi günler bile sürebilir. Bu nedenle sağlık raporu kaç günde alınır sorusunun cevabı hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir olacaktır. Ortalama olarak:

Sağlık Raporu ÇeşidiAlma Süresi
Ehliyet Raporu2 saat
Evlilik Raporu1 gün
Askerlik Raporu2 saat
Av Tüfeği Raporu2 saat
Akli Meleke Raporu2 saat
İstirahat Raporu2 saat
Sporcu Raporu1 gün
Gemici Raporu1 gün
Heyet Raporu1 hafta
Sağlık raporu ne kadar sürede alınır tablosu.

Burada verdiğim sağlık raporu alma süresi tamamen benim kişisel deneyimlerime dayalıdır. Resmi bir geçerliliği söz konusu değildir. Durumunuzu yorum bölümünden yazarsanız size rapor süresi hakkında bilgi vereceğim.

Sağlık Raporu için Randevu Gerekir mi?

Sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar bu taleplerini yerine getirebilmek amacıyla ilk etapta sağlık kurumlarından birine başvurmak durumundadırlar. 2021 itibariyle Türkiye’de bütün sağlık kurumlarına başvururken randevu alınması gerekmektedir. Aile sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri, üniversite hastaneleri ve özel hastanelerin herhangi birine başvururken randevu alınması mecburidir.

Randevu almak için başvurulacak sağlık kuruluşu belirlendikten sonra https://mhrs.gov.tr/vatandas/ linkine tıklayarak randevularını oluşturmalıdırlar.

İpucu 🙂

Özel hastanelerden randevu almak için doğrudan hastanenin numarasını aramak işinizi oldukça kolaylaştıracaktır.

Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Sağlık raporlarında alındığı nedene bağlı olarak geçerlilik süresi değişkenlik gösterebilir. Örneğin akli melekelerin yerinde olup olmadığının belirlendiği rapor tiplerinde geçerlilik süresi çok kısayken sürücü belgesi almak için verilen sağlık raporlarının geçerlilik süresi yıllar sürmektedir.

muayene sonrası rapor geçerlilik süresi ekranı
Hastalarımı muayene ettikten sonra raporlarının geçerlilik sürelerini bu ekranda belirliyorum.

Eğer sizde raporunuzu ve durumunuzu yorum bölümüne yazarsanız rapor geçerlilik süresi hakkında bilgi verebilirim.

Sağlık Raporu Hangi Bölümden Alınır?

Sağlık raporu almak isteyen bireyler doğrudan arama motorlarında sağlık raporunu hangi bölümden alacaklarını aratmaktadırlar. Oysa bunun alınacağı belli bir bölüm bulunmamaktadır. Hangi sağlık raporunun nereden alınacağı bilgisi tamamen ne için sağlık raporu alınacağına bağlıdır. Örneğin evlilik için alınacak olan sağlık raporu aile hekimliği bölümünden alınırken farklı bir sağlık raporuysa farklı bir bölümden alınabilir. Şimdi bu sorunuzun nasıl açıklığa kavuşacağını açıklayayım.

sağlık raporu hangi bölümden alınır
Sağlık raporunu hangi branştan alacağınızı bilemeyebilirsiniz. Dahiliye, kulak burun boğaz, göz hastalıkları, üroloji, nefroloji gibi bölümler ilk akla gelen branşları oluşturur.

Bu konuda internette aradığınız soruya net cevaplar bulamayacağınızı garanti edebilirim. Çünkü her bireyin talepleri ve sağlık durumu farklılık gösterdiği için gideceği bölümler farklı olmaktadır. Şimdi sorunuza cevap almanız için yapmanız gerekeni söylüyorum. Ne için sağlık raporu almak istediğinizi tüm detaylarıyla alt taraftaki yorum bölümüne yazın. Saatler içerisinde cevap vermeye çalışacağım.

Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 1 Ocak 2019 Tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Eylül 2019, 22 Ekim 2020, 10 Ocak 2021, 19 Eylül 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Sağlık Raporu Alma Rehberi 2022” üzerine 57 yorum

 1. Merhabalar erhan bey, ben hemipleji nedeniyle %84 sol alt ve üst extremite engelli raporum var engellimehliyeti raporu için başvurdum beyin( pıhtı natmasıyla) kanaması geçirdim.
  Sağ frontal lob hasarlı elilepsi şüphesi ile raporlu ilaç kullanıyor idim. Fakat hiç epilepsi nöbeti geçirmedim. Tam olarakta 16 aydır ilaç kullanmıyorum.tekrar rapor almak için ili yıl beklemem gerekliymiş . Nörölonji hariç diğer heyet üyeleri otomatik vites araç kullanabilir onayı verdi iki yıl dolunca yeni başvurum olumlu geçermi. Fikriniz nrdir acaba
  Şimdiden teşekkürler.
  Saygılarımla
  Murat ünal

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Başvurunuz hakkında size bilgiler verebilmem için muayenenizi yapmış olmam gerekir. Size söyleyeceklerim muayene bilgileri olmaksızın anlamsızdır. Heyet sonucunun istediğiniz gibi geçmesi dileğiyle.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 2. benim bi sorum var ben aile hekimime gittim işe giriş için sağlık raporu almak istiyorum dedim bana onu biz vermiyoruz büyük hastehaneye vermen gerekiyor dedi bende bizim ordaki devlet hastanesine gittim ismi ssk daha sonrasında ordakiler beni çok devasa bi araştırma hastanesi bi hastaneye gönderdiler orda gittim ücreti ödedim bazı testler oldum vs sonuçlar çıktı doktor bana burnunda mikrop var krem sürdükten sonra 5 gün sonra tekrar geliceksin tekrar test olucaksın diyo benim işe başlamam lazım başka birisini alıcaklar yoksa ben yaklaşık 5 gün uğraştım bi 7 8 gün daha beklemem gerekiyor nerdeyse 1 hafta geçti yani sorum şu benin burnumda mikrop olması sağlık raporu almaya bi engel mi birde çalıştığım yerde herkes aile hekiminden almış toplam 5 kişi 5 ide aile hekimlerinden almış ama benim aile hekimim nedense vermiyo ben bu sağlık raporunu kısa bi zaman diliminde nasıl alabilirim yanıtlarsanız çok iyi olur şimdiden teşekkürler biraz uzun oldu ama kusuruma bakmayın.

  Cevapla
  • Merhabalar Abdulhamit Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   2020 yılı itibariyle artık aile hekimleri iş yeri ile ilgili raporları verememektedir. Eğer aile hekimlerinden bu şekilde rapor almışlarsa yanlış bir uygulama yapılmış demektir. Hekiminiz muayenesi sonrası nasıl uygun gördüyse o plana sadık kalmalısınız. Şu an için en kestirme yol budur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Erhan bey merhaba lisans yenileme için aile hekiminden 17/12/2020 sağlık raporu alınmıştı bu sene tekrar lisans yenileme için sağlık raporu istendi federasyon tarafından ama aile hekimim 18/12/2021 de tekrar sağlık raporu verebileceğini önceki raporun 1 yıl geçtiğini söyledi ve alamadık ama aynı klupte başkaları aynı şartlarda sağlık raporunu alabildi nasıl oluyor bilgi alabilirsek sevinirim iyi akşamlar

  Cevapla
 4. Merhaba Erhan Bey yuzme havuzundan tam idrar tahlili ve dermatoloji testi raporu istendi bunun icin enfeksiyon klinigine gitmem dogru olur mu? Ayri ayri doktorlardan mi bu raporu almam gerekir? Havuz bana bunu sormama ragmen bu bilgiyi net sekilde veremedi sanirim sadece ellerinde bir rapor olmasi yeterli olacaktir.

  Cevapla
  • Merhabalar Seda Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Tam idrar tahlili için aile sağlığı merkezine giderek aile hekiminize başvurabilirsiniz. Dermatoloji testi derken neyi kast ettiğinizi anlamadım ancak cildiye bölümünenden yardım alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Hocam merhabalar ben özel Yurta kayıt olacağım bunun için sağlık raporu istendi sağlık ocağından alabilirmiyim ve gitmek için randevu gereklimi teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Hasan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile sağlığı merkezine randevu alarak başvurmalısınız. Hekiminize durumunuzu izah ettiğinizde yardımcı olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Hocam oğlum uçak elektrik elektronik bölümüne kayıt yaptıracak. Amatör futbol oynuyor. MSÜ sahil güvenlik için Ankarada heyete girmişti.hafif karaciğer büyümesi hafif sağ böbrek büyümesi teşhisi koydular A45 F12 kodu verdiler işitme,görme,kalp,pisikolog,v.s.sorun çıkmadı,dahiliyeci heyette ben varım geçemezsin dedi çocuk feragat edip yarım bıraktı. şimdi uçak elektrik elektronik bölümünü kazandı.Tekrar heyet raporu için başka bir hastaneye başvuracak .A45 F12 kodu kayıt yaptırmasında bir engel olur mu.Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun. Hafif karaciğer büyümesi hafif sağ böbrek büyümesi teşhisi bahsettiğiniz raporu alabilmenize engel değildir ancak hastanın muayene bilgilerine vakıf olmadan söylediğim herşey olasılıktan ibarettir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. tıp doktoru olabilir raporu almak için aile hekiminden almam yeterli olur mu? olmuyorsa hastanenin hangi bölümüne gitmek gerekiyor ve rapor alma süresi kaç gün acaba? şimdiden teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Faruk Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminizden alacağınız “istenen ibareli rapor” geçerli olacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 8. Hocam iyi günler, ben meslek yüksekokulunun özel güvenlik ve koruma bölümüne yerleştim. Üniversite bizden, özel güvenlik görevlisi olur ibareli bir sağlık raporu istedi. Bu raporu aynı gün içerisinde alabilir miyim acaba

  Cevapla
  • Merhabalar Alperen Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Aynı gün içerisinde yüksek olasılıkla alabileceksiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Azize hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu zaten bir sağlık raporudur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Merhaba Hocam, üniversite kaydı için heyet raporu almam gerekiyor. Bu raporu almak için muayene olacağımız doktorların her biri e-nabız sistemine tanı girmek zorunda mı? Ve öğrenci belgesi göstererek devlet veya özel hastaneden raporu ücretsiz alabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhabalar Merve Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hastanelerden alacağınız raporlar istisnai durumlar dışında ücretlidir. E-nabız sistemine tanılar muayeneden sonra otomatik olarak gider zaten.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. Merhaba ben işe giriş için sağlık raporu alacam ama randevuyu hangi bölüme alacağımı bilmiyorum yardımcı olabilir misiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   İşe giriş için işe gireceğiniz kurumun anlaşmalı olduğu iş yeri hekimine gitmeniz en doğru seçenek olacaktır. En doğru bilgiyi kendi aile hekiminizden alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Hocam merhaba
  Öğretim görevlisi olarak işe alım sağlık raporunda göz muayenesinde doktor, “lenz veya gözlük ile çalışmasında bir sakınca yoktur” diye yazmış, bu durumda işe girmem için bir sakınca olmaz mı? Sgk kabul edermi? Yabancıyım ve kurallara pek hakim değilim.
  Lütfen yardımcı olurmusunuz?

  Cevapla
  • Merhabalar.
   Sorun olacağını düşünmüyorum ancak ise gireceğiniz kurum ile görüşmeniz de fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 12. Merhabalar kardeşimin BESYO sınavı için sağlık raporuna ihtiyacımız var ve iki gün içersinde bu belgeyi edinmemiz gerekiyor.Ozel hastanelerde 1000 TL olduğu söylendi.Devlet hastaneleri ise çok geç randevu veriyor.Bir öneriniz var mı bu konuda? Sağlık ocağı da bu belgeyi vermiyor ancak bizim süremiz kısıtlı olduğu için hemen bu belgeye ulaşmamız gerekmekte.

  Cevapla
  • Merhabalar Sena Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Devlet hastanelerde randevu sistemini aşmanız mümkün değil. Aile hekiminiz sizi muayene edip uygun görürse sevk edebilir ya da özel hastanelere başvurabilirsiniz. Bunun dışında ulaşmanızın bir yolu maalesef bulunmuyor.
   Mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 13. SAYIN HOCAM
  KAMU KURUMUNA İŞÇİ OLARAK GİRECEĞİM
  SOL GÖZÜMDE %50 GÖRME KAYBI VAR,
  SAFRA KESEM ALINDI
  İŞE GİRMEMDE SAĞLIK RAPORUNDA NASIL ETKİLER
  NE OLUR ACİL YARDIMCI OLURMUSUMUZ
  TEŞEKKÜR EDERİM

  Cevapla
  • Merhabalar Remzi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Önceden aile hekimleri ise giriş sağlık raporu verebiliyordu. 2021 itibariyle artık aile hekimlerinin ise giriş raporları geçerli değil. İş yeri hekiminden ya da hastanelerden ise giriş raporu alabilirsiniz. Bu noktada yapacağınız işte değerlendirilecek olup sorduklariniz muayene sonrasında karar verilebilir sorulardir ancak ben raporu sorunsuz alabileceğinizi düşünüyorum.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 14. Hocam msü fiziki mulakatı için durum bildirir tek hekim saglik raporunu saglik ocagina gittim vermesi hatanelerdede randevu yok
  Raporu alamiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Hasan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Başvurduğunuz rapor için EKG,EKO ve diğer çeşitli tetkik ile tahlilleri yapılması gerekebilir. Başvurduğunuz aile hekiminin bu imkanları yoksa rapor vermeyebilir ancak durum bildirir hekim raporu için sizi hastaneye sevk edebilir ya da doğrudan hastaneye başvurabilirsiniz. Bu iki yol dışında işinizi hızlandıracak bir yöntem bulunmamaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 15. Iyi günler memuriyette yer değişikliği yapmak istiyorum annemin kemik erimesi hastalığı olduğu için rapor isteniyor heyetmi olacak yoksa hastalığını belirten bir rapor mu ozelden alınan kabul edilir mi yoksa araştırma veya devletten mi alınmalı

  Cevapla
 16. Erhan Bey staj yapmam için gereken sağlık raporumu aile hekimimden veya sağlık ocaklarıdan alabilir miyim?

  Cevapla
 17. Erhan Bey ben bir makina imalthane şirketinde 30 günlük yaz stajı yapacağım bunun için sağlık raporumu aile hekimimden alabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhabalar Tayfun Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İkametgah sağlık raporu ile ilgili bir durum değildir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 18. Memurluk için sağlık raporu isteniyor. Bende tek hekim sağlık raporu mevcut bu yeterli midir? Eğer değilse aile hekimliğinde kaç günde çıkar ne kadar süre geçerlidir?

  Cevapla
  • Merhabalar Cİhat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz. Geçerlilik süresi hekiminiz tarafından belirlenir. Genellikle aynı gün içerisinde çıkarabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 19. Merhaba Hocam,
  Ben Türkiyede eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciyim. Doktora için burs programına başvuru yapacağım ve sağlık raporuna ihtiyacım var. Rapor alma süresi ve ücretle ilgili bilgi verebilirmisiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Doktora programına başvurmak için gerekli sağlık raporunu aile hekiminizden muayene sonrasında ücretsiz ve hızlı bir biçimde temin edebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 20. hocam merhabalar kolay gelsin öncelikle ,devlet bankasında işe giriş için sağlık raparu istendi bu tetkikleri yapan doktorlar geçmişteki bütün tedavilerimizi görür mü ben genital siğil tedavisi oldum dermataloji bölümünde iyileştive bitti ama bunları görmelerını istemıyorum bır de bu sepebten dolayı bana sorun yaratırlar mı ehvam yaptım cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz şimdiden çok teşekkür ederim .

  Cevapla
  • Merhabalar Burak Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumun işe giriş için engel teşkil edeceğini düşünmüyorum. Rapor için gittiğiniz doktorunuz enabız bilgileriniz üzerinden hastalık geçmişinize ve aldığınız tedavilere kadar tüm bilgilere erişebilir. Erişilse bile işe giriş raporunda bunlarla ilgili bilgi yer almaz. Özetle endişe etmeyin. Muayene olduğunuz hekiminiz dışında kimsenin bilgisi olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
     • erhan hocam tekrardan merhaba sağlık şartımızda ,
      Görevini devamlı yapmaya engel olabilecek hastalığının olmaması ,görevini yapmaya ve seyahat etmeye elverişli olması isteniyo yani benim için bi sorun yok demi .]]]

      Cevapla
      • Merhabalar Burak Bey.
       Muayene bilgilerinize vakıf olmadığın için net konuşamıyorum ancak muhtemelen sorun olmayacaktır.
       Mutlu günler.

       Cevapla
 21. Merhaba hocam sporcu lisansı çıkarmak için sağlık raporu almam gerek ve e devlet üzerinden sevk oluşurdum .
  182 yi arayarak hangi bölümden randevu alacagim (spor saglik belgesi için )
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Soner Bey, öncelikle hoşgeldiniz.
   E-sporcu raporu için aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Aile hekiminiz genel muayeneniz sonrasında gerekli görürse sizi kardiyoloji gibi bölümlere sevk edecektir. Dilerseniz Aile Hekimi Hangi Raporları Verebilir? linkini takip ederek aile hekiminizin verebileceği raporları öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Aile hekimim rapor vermiyor hastaneden almam gerek
    E devlet uzerinden sevk oluşturdum ama 182 den hangi randevuyu alacagimi bilmiyorum sporcu saglik yapailir raporunu

    Cevapla
    • Tekrar merhabalar Soner Bey.
     Aile hekiminiz e-sporcu raporu için muayenenizi yapmak durumundadır. Gerekli tetkik ve tahliller bulunduğu kurumda yok ise daha kapsamlı bir kuruma sevkinizi sağlamalıdır. Aile hekiminizin yükümlülükleri arasındadır. İşleyiş bu şekildedir. Bu işleyişin dışında bana fikrimi soracak olursanız seçimim kardiyoloji olacaktır.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
     • E sporcu degil
      Basketbol için lisans çıkartıcam onun icin spor yapabiir raporu almak istiyorun hocam

      Cevapla
 22. Merhabalar. B sınıfı ehliyet alacağım ama benim gözlerimde çok problem var. Sağlık raporu işine girişmeden size sormak istedim. Astigmat var, göz tembelliği var. Renk körlüğü var. Sol üç buçuk, sağ beş buçuk. Normal hayatımda gözlük kullanıyorum. Renk körü ise kısmidir. Normal hayatta bütün renkleri ayırt edebiliyorum ama renk körlüğümde varmış. Ehliyet ve sağlık raporu alabilirmiyim ? Cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Erdal Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Renk körlüğü son yıllarda yapılan güncelleme ile sürücü için ehliyet raporu gerekliliklerinden kaldırıldı. Gözlük ile göz muayenesini başarıyla geçerseniz ve ek hastalıklarınız yok ise ehliyet raporunuzu alabilirsiniz. Aile hekiminiz ayrıca fizik muayene yapacaktır. Gözlerinizin derecesini endişe etmeden gözlüğünüzle beraber muayeneye gidiniz. Aile hekiminiz sevk etse bile göz hastalıkları doktorundan raporunuzu alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 23. bilgiler icin tesekkürler doktor bey. sorum şu ki saglik raporları ozel hastanelerde neden daha pahalı. mantıgı nedir bunu yani

  Cevapla
  • Merhabalar Güner Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Özel hastanelerde tahliller için kullanılan kitlerden tutun tüm verilen hizmetler daha farklı olabileceği için bir takım farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Fiyat farklılığı çoğu zaman hizmet ile ilgilidir. Verilen raporlar genellikle eşdeğerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 24. bir yabanci olarak,ikamet iznimi uzatmaliyim.bunun icin benden saglik bir raporu istediler(goc idaresi). bunun ile ilgili hic soylemisiniz

  Cevapla
 25. Yirmi yıldır sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim ve engelli raporu var temmuz Ağustos aylarında ücretli izin hakkı varmı acaba Aydın’da okulda bulunuyom tansiyon şeker hastalığı ve pipolar bozukluğu olan biriyim biriyim yüzde elibir heyet tarafından raporum var ne yapmalıyım saygılarımla

  Cevapla
 26. Bir ABD vize başvurusu için sağlık belgesini hangi sağlık raporu çeşitine, hangi hastaneye başvurabilirim, ücreti ne kadar olabilir, kaç gün içerisinde alabileceğim?

  Cevapla

Yorum yapın