( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Sağlık Raporu

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı, sürücü belgesi alımı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız. Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir.

sağlık raporu verilen aile hekimliği
Aile hekimi olarak çalıştığım ve hastalarıma sağlık raporu verdiğim kurumun girişi.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

İş için Sağlık Raporu : İşe giriş için alınan sağlık raporları kişinin işe olan uygunluk derecesini saptar. İşe giriş için alınacak sağlık raporları kesinlikle özel hastanelerden alınamaz, bu sağlık raporları iş yeri hekimleri tarafından verilir.

Ehliyet (Sürücü Belgesi) için Sağlık Raporu : Ehliyete ilk kayıt olacak kişilerden ya da ehliyeti yenilenen kişilerden sağlık raporu istenir. Yapılan muayeneler sonucunda kişinin ehliyet almaya uygun olup olmadığı tespit edilmektedir. Aile hekimleri ehliyet için sağlık raporu vermektedir.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu : Üniversitenin bazı bölümleri için alınan sağlık raporları: Üniversitelere kayıt yaptırılırken bazı bölümlerde (BESYO gibi) heyet raporu istenmektedir.

Evlilik için Sağlık Raporu : Evlilik işlemleri için alınan sağlık raporları: Nikah işlemleri için sağlık raporu şarttır ve istenmektedir. Çiftlerin evlenmeye engel hastalıklarının olup olmadığı sağlık raporu ile ortaya çıkmış olur.

Askerlik için Sağlık Raporu : Askere gitmek için alınan sağlık raporları: Askere gidecek erkekler için sağlık raporu şarttır. Alınan sağlık raporuyla beraber kişinin askerliğe gidip gidemeyeceğinin uygun olup olmadığına karar verilir.

Spor için Sağlık Raporu : Spor için istenen sağlık raporları: Spor yapabilmek ve lisans çıkarabilmek adına çeşitli kurum ve kuruluşlar tarafından istenen bu rapor hayati öneme sahiptir. Sporculara mutlaka spor yapabilir raporu almalıdır.

Silah için Sağlık Raporu : Silah ruhsatı almak için alınan sağlık raporları: Silah ruhsatı almak için sağlık raporu tabi ki gereklidir. Fakat özel hastanelerden alınan raporlar geçerli değildir.

Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu : Yüzme havuzu için alınan sağlık raporları : Bazı hastalıklara sahip kişilerin yüzme havuzlarında bu hastalıkları diğer bireylere bulaştırmaması ve diğer yandan kendi sağlıklarınında korunması amacıyla bu raporlar oldukça önemlidir.

Kreş için Sağlık Raporu : Kreş için alınan sağlık raporları : Henüz belirli yaş aralığında yer alan çocukların kreşe gidebilmek için sağlık durumlarının uygun olup olmadığının belirlenmesi amacıyla bu raporlar istenir.

Memurluk için Sağlık Raporu : Memurluk için alınan sağlık raporları: Memuriyete yeni başlayacak olan devlet memurları işe başlamadan önce sağlık durumunun memuriyete uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla bu raporu almak durumundadırlar.

Yurt Dışı için Sağlık Raporu : Yurtdışına çıkmak için alınan sağlık raporları: Yurtdışı ziyaretlerine giden vatandaşlar, sağlık durumlarının bu ziyaretlere uygun olup olmadığı ve bazı bulaşıcı hastalıkların var oılup olmadığının öğrenilmesi için bu raporu almak zorundadırlar.

Av Tüfeği için Sağlık Raporu : Av tüfeği için alınan sağlık raporu: Av tüfeği alabilmek için bireylerin sağlık durumlarının kontrol edilmesi, psikiyatrik ve fiziksel olarak tüfek kullanabilirliğin denetlenmesi amacıyla bu sağlık raporunun alınması gerekmektedir. Bunların dışında ek durumlarda olabilir:

 1. Heyet Raporu
 2. Vekaletname Verebilmek için Gerekli Sağlık Raporu
 3. İş Göremezlik Raporu
 4. Akli Meleke Raporu

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir. Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

sağlık ocağı sağlık raporu
Sağlık raporu alabilmek için ideal başvuru yerlerinden birisi aile sağlığı merkezleridir.

Sağlık raporunu; devlet hastanelerinden, özel hastanelerden, özel kliniklerden ve aile hekimlerinden almak mümkündür. Fakat sağlık raporu alınacak kurumlar değişiklik göstermektedir. Mesela işe girmek için almak istediğiniz sağlık raporunu aile hekiminden alamazsınız bu raporu iş yeri hekiminden alabilirsiniz ya da askerlik için gereken sağlık raporunu kolaylıkla aile hekiminizden alabilirsiniz. Özel hastanelerde sağlık raporu vermektedir bu raporlar geçerli sayılmaktadır. Özel hastanelerden heyet raporu almak için heyette en az 3 uzman doktor bulunmalıdır. Özel hastanelerde sağlık raporu almak ücretlidir.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir. Aİle hekimlikleri 2021 itibariyle birçok sağlık raporunu vermeye yetkilidir ancak her hasta her sağlık raporunu aile hekimliklerinden alabilecektir gibi kesin bir kaide yoktur. Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz. Temelde rapor alım süreçleri özel bir rahatsızlığınız olmadığı sürece kısa sürmektedir. Bu konuda sağlık bakanlığının yayınlamış olduğu metni incelemenizi öneririm. Hızlıca aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz:

Sağlık raporu almak için çeşitli nedenler olduğundan bahsetmiştik. Her bir neden için sağlık raporu hayati önem taşıyan bir belgedir. Sağlık raporunda çıkan sonuçlara hastalıklara göre kişi tedavi edilebilir. Mesela sağlık raporu istenmeden sürücü kursuna kayıt olan bir renk körü kişinin trafiği çıktığını bir düşünürsek bunun facia ile sonuçlandığını görebiliriz. Ama sağlık raporunda bu tespit edildiği anda kişi ehliyet almaya uygun olmayacaktır bu da sürücü adayının ve diğer sürücülerin lehine olacaktır. Sağlık raporu bu ve bu gibi bir çok olumsuz sonuçlanacak şeylerin önüne geçmek için mutlaka istenilmesi gereken bir belgedir. Bu nedenle sağlık raporu önem taşır.

Sağlık Raporu Ücreti 2021

Sağlık raporlarının ücretleri başvurulan kuruma göre farklılık gösterir. Bazı sağlık raporları aile hekimliklerinden ücretsiz bir şekilde alınabilirken bazıları için belirlenmiş ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir. Fiyatlar konusunda başvuracağınız hastaneden bilgi almalısınız.

Sağlık Raporu Örneği

Aşağıda sizler için çekmiş olduğum istirahat sağlık raporu örneğini göreceksiniz. Sağlık raporu türlerine göre görsel açıdan farklılıklar içereceğini lütfen unutmayınız.

sağlık raporu örneği
Sağlık raporu örneği ile ilişkili görsel. Görseldeki sağlık raporunun türü istirahattir.

Sağlık Raporu için Gereken Belgeler, Evraklar, Testler

Sağlık raporu alabilmek için gereken belgeler, almak istediğiniz raporun türüne göre değişiklik gösterir. Sıklıkla tek hekimden alınan sağlık raporları için gerekli belgeleri şu şekilde sıralarız:

 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 • TC kimlik kartı

Ayrıca bazı sağlık raporları için daha farklı belgeler talep edilebilir. Bir başka husus ise sık sık mail aldığım sağlık raporu testleri konusu. Bazı durumlarda hekiminiz muayene sonrasında bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir ancak bu testler tamamen kişiye özeldir. Aynı testler istenmiş olsa bile farklı parametrelere bakılır. Testler arasında hemogram, biyokimya, pıhtılaşma ve idrar testleri bulunabilir. Ayrıca diğer tüm tıbbi belge örnekleri ve detayları için de ilgili kategoriye bakmanızı tavsiye ederiz.

Sağlık Raporu Fiyatı Ne Kadar?

Sağlık raporları belirli bir hizmet karşılığı olarak alınmaktadır. Haliyle bu hizmetin bir karşılığı olmaktadır. Sağlık raporu ücreti devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ve diğer sağlık kuruluşlarında farklı olarak ücretlendirilmektedir. Bu nedenle herhangi bir sağlık raporu almak isteyen vatandaşların almadan önce ilgili sağlık kurumunu arayıp fiyat bilgilendirmesi istemeliler.

SGK’ya bağlı olarak çalışan birinci basamak sağlık kuruluşlarında herhangi bir rapor ücreti alınmaz. Aile sağlığı merkezleri raporlar için ideal başvuru noktalarıdır. Ücretsiz sağlık raporu almak için aile sağlığı merkezlerinde bağlı olduğunuz aile hekimliği birimine başvurmanız gerekmektedir. Aile hekiminiz muayene ettikten sonra hiçbir ücret talep etmeksizin raporunuzu verecektir. Bu noktada aile hekiminizden alabileceğiniz raporların bir listesine https://doktordanhaberler.com/aile-hekimi-hangi-raporlari-verebilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bu durum hastanelerde biraz daha farklıdır. Şu hastanede bu kadar fiyat istenir desem yanlış olur. Bu nedenle başvuracağınız hastaneyi arayarak sağlık raporu ücretleri hakkında mutlaka fikir alınız. Özel hastanelerde verilen hizmete bağlı olarak ücretler değişiklik gösterebilmektedir.

Sağlık Raporu Kaç Günde Çıkar?

Başvurulan sağlık raporu ile ilgili olarak raporun çıkma süresi değişiklik göstermektedir. Bazı durumlarda bir sağlık raporu 5 dakika da verilebilirken bazı durumlarda ise 5 saat sürmektedir. Bu noktada farkı oluşturan nokta ilgili hastanın muayenesinin tamamlanma süresinin değişmesidir.

Bazı durumlarda hastanın muayenesi günler bile sürebilir. Bu nedenle sağlık raporu kaç günde alınır sorusunun cevabı hastaya bağlı olarak değişiklik gösterir olacaktır. Ortalama olarak:

Sağlık Raporu ÇeşidiAlma Süresi
Ehliyet Raporu2 saat
Evlilik Raporu1 gün
Askerlik Raporu2 saat
Av Tüfeği Raporu2 saat
Akli Meleke Raporu2 saat
İstirahat Raporu2 saat
Sporcu Raporu1 gün
Gemici Raporu1 gün
Heyet Raporu1 hafta
Sağlık raporu ne kadar sürede alınır tablosu.

Burada verdiğim sağlık raporu alma süresi tamamen benim kişisel deneyimlerime dayalıdır. Resmi bir geçerliliği söz konusu değildir. Durumunuzu yorum bölümünden yazarsanız size rapor süresi hakkında bilgi vereceğim.

Sağlık Raporu için Randevu Gerekir mi?

Sağlık raporu almak isteyen vatandaşlar bu taleplerini yerine getirebilmek amacıyla ilk etapta sağlık kurumlarından birine başvurmak durumundadırlar. 2021 itibariyle Türkiye’de bütün sağlık kurumlarına başvururken randevu alınması gerekmektedir.

Randevu almak için başvurulacak sağlık kuruluşu belirlendikten sonra https://mhrs.gov.tr/vatandas/ linkine tıklayarak randevularını oluşturmalıdırlar.

Sağlık Raporu Ne Kadar Süre Geçerlidir?

Sağlık raporlarında alındığı nedene bağlı olarak geçerlilik süresi değişkenlik gösterebilir. Örneğin akli melekelerin yerinde olup olmadığının belirlendiği rapor tiplerinde geçerlilik süresi çok kısayken sürücü belgesi almak için verilen sağlık raporlarının geçerlilik süresi yıllar sürmektedir.

Eğer sizde raporunuzu ve durumunuzu yorum bölümüne yazarsanız rapor geçerlilik süresi hakkında bilgi verebilirim.

Sağlık Raporu Hangi Bölümden Alınır?

Sağlık raporu almak isteyen bireyler doğrudan arama motorlarında sağlık raporunu hangi bölümden alacaklarını aratmaktadırlar. Oysa bunun alınacağı belli bir bölüm bulunmamaktadır. Hangi sağlık raporunun nereden alınacağı bilgisi tamamen ne için sağlık raporu alınacağına bağlıdır. Örneğin evlilik için alınacak olan sağlık raporu aile hekimliği bölümünden alınırken farklı bir sağlık raporuysa farklı bir bölümden alınabilir. Şimdi bu sorunuzun nasıl açıklığa kavuşacağını açıklayayım.

sağlık raporu hangi bölümden alınır
Sağlık raporunu hangi branştan alacağınızı bilemeyebilirsiniz.

Bu konuda internette aradığınız soruya net cevaplar bulamayacağınızı garanti edebilirim. Çünkü her bireyin talepleri ve sağlık durumu farklılık gösterdiği için gideceği bölümler farklı olmaktadır. Şimdi sorunuza cevap almanız için yapmanız gerekeni söylüyorum. Ne için sağlık raporu almak istediğinizi tüm detaylarıyla alt taraftaki yorum bölümüne yazın. Saatler içerisinde cevap vermeye çalışacağım.

Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 1 Ocak 2019 Tarihinde yazılmıştır. Ardından 20 Eylül 2019, 22 Ekim 2020, 10 Ocak 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

“Sağlık Raporu” üzerine 30 yorum

 1. Hocam msü fiziki mulakatı için durum bildirir tek hekim saglik raporunu saglik ocagina gittim vermesi hatanelerdede randevu yok
  Raporu alamiyorum

  Cevapla
  • Merhabalar Hasan Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Başvurduğunuz rapor için EKG,EKO ve diğer çeşitli tetkik ile tahlilleri yapılması gerekebilir. Başvurduğunuz aile hekiminin bu imkanları yoksa rapor vermeyebilir ancak durum bildirir hekim raporu için sizi hastaneye sevk edebilir ya da doğrudan hastaneye başvurabilirsiniz. Bu iki yol dışında işinizi hızlandıracak bir yöntem bulunmamaktadır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. Iyi günler memuriyette yer değişikliği yapmak istiyorum annemin kemik erimesi hastalığı olduğu için rapor isteniyor heyetmi olacak yoksa hastalığını belirten bir rapor mu ozelden alınan kabul edilir mi yoksa araştırma veya devletten mi alınmalı

  Cevapla
 3. Erhan Bey staj yapmam için gereken sağlık raporumu aile hekimimden veya sağlık ocaklarıdan alabilir miyim?

  Cevapla
 4. Erhan Bey ben bir makina imalthane şirketinde 30 günlük yaz stajı yapacağım bunun için sağlık raporumu aile hekimimden alabilir miyim?

  Cevapla
  • Merhabalar Tayfun Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   İkametgah sağlık raporu ile ilgili bir durum değildir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Memurluk için sağlık raporu isteniyor. Bende tek hekim sağlık raporu mevcut bu yeterli midir? Eğer değilse aile hekimliğinde kaç günde çıkar ne kadar süre geçerlidir?

  Cevapla
  • Merhabalar Cİhat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sağlık raporunu aile hekiminizden alabilirsiniz. Geçerlilik süresi hekiminiz tarafından belirlenir. Genellikle aynı gün içerisinde çıkarabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Merhaba Hocam,
  Ben Türkiyede eğitim gören yabancı uyruklu öğrenciyim. Doktora için burs programına başvuru yapacağım ve sağlık raporuna ihtiyacım var. Rapor alma süresi ve ücretle ilgili bilgi verebilirmisiniz?

  Cevapla
  • Merhabalar Murat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Doktora programına başvurmak için gerekli sağlık raporunu aile hekiminizden muayene sonrasında ücretsiz ve hızlı bir biçimde temin edebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. hocam merhabalar kolay gelsin öncelikle ,devlet bankasında işe giriş için sağlık raparu istendi bu tetkikleri yapan doktorlar geçmişteki bütün tedavilerimizi görür mü ben genital siğil tedavisi oldum dermataloji bölümünde iyileştive bitti ama bunları görmelerını istemıyorum bır de bu sepebten dolayı bana sorun yaratırlar mı ehvam yaptım cevaplarsanız beni çok mutlu edersiniz şimdiden çok teşekkür ederim .

  Cevapla
  • Merhabalar Burak Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durumun işe giriş için engel teşkil edeceğini düşünmüyorum. Rapor için gittiğiniz doktorunuz enabız bilgileriniz üzerinden hastalık geçmişinize ve aldığınız tedavilere kadar tüm bilgilere erişebilir. Erişilse bile işe giriş raporunda bunlarla ilgili bilgi yer almaz. Özetle endişe etmeyin. Muayene olduğunuz hekiminiz dışında kimsenin bilgisi olmayacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
     • erhan hocam tekrardan merhaba sağlık şartımızda ,
      Görevini devamlı yapmaya engel olabilecek hastalığının olmaması ,görevini yapmaya ve seyahat etmeye elverişli olması isteniyo yani benim için bi sorun yok demi .]]]

      Cevapla
      • Merhabalar Burak Bey.
       Muayene bilgilerinize vakıf olmadığın için net konuşamıyorum ancak muhtemelen sorun olmayacaktır.
       Mutlu günler.

       Cevapla
 8. Merhaba hocam sporcu lisansı çıkarmak için sağlık raporu almam gerek ve e devlet üzerinden sevk oluşurdum .
  182 yi arayarak hangi bölümden randevu alacagim (spor saglik belgesi için )
  Teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Soner Bey, öncelikle hoşgeldiniz.
   E-sporcu raporu için aile hekiminizden randevu alabilirsiniz. Aile hekiminiz genel muayeneniz sonrasında gerekli görürse sizi kardiyoloji gibi bölümlere sevk edecektir. Dilerseniz Aile Hekimi Hangi Raporları Verebilir? linkini takip ederek aile hekiminizin verebileceği raporları öğrenebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Aile hekimim rapor vermiyor hastaneden almam gerek
    E devlet uzerinden sevk oluşturdum ama 182 den hangi randevuyu alacagimi bilmiyorum sporcu saglik yapailir raporunu

    Cevapla
    • Tekrar merhabalar Soner Bey.
     Aile hekiminiz e-sporcu raporu için muayenenizi yapmak durumundadır. Gerekli tetkik ve tahliller bulunduğu kurumda yok ise daha kapsamlı bir kuruma sevkinizi sağlamalıdır. Aile hekiminizin yükümlülükleri arasındadır. İşleyiş bu şekildedir. Bu işleyişin dışında bana fikrimi soracak olursanız seçimim kardiyoloji olacaktır.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
     • E sporcu degil
      Basketbol için lisans çıkartıcam onun icin spor yapabiir raporu almak istiyorun hocam

      Cevapla
 9. Merhabalar. B sınıfı ehliyet alacağım ama benim gözlerimde çok problem var. Sağlık raporu işine girişmeden size sormak istedim. Astigmat var, göz tembelliği var. Renk körlüğü var. Sol üç buçuk, sağ beş buçuk. Normal hayatımda gözlük kullanıyorum. Renk körü ise kısmidir. Normal hayatta bütün renkleri ayırt edebiliyorum ama renk körlüğümde varmış. Ehliyet ve sağlık raporu alabilirmiyim ? Cevaplarsanız sevinirim.

  Cevapla
  • Merhabalar Erdal Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Renk körlüğü son yıllarda yapılan güncelleme ile sürücü için ehliyet raporu gerekliliklerinden kaldırıldı. Gözlük ile göz muayenesini başarıyla geçerseniz ve ek hastalıklarınız yok ise ehliyet raporunuzu alabilirsiniz. Aile hekiminiz ayrıca fizik muayene yapacaktır. Gözlerinizin derecesini endişe etmeden gözlüğünüzle beraber muayeneye gidiniz. Aile hekiminiz sevk etse bile göz hastalıkları doktorundan raporunuzu alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 10. bilgiler icin tesekkürler doktor bey. sorum şu ki saglik raporları ozel hastanelerde neden daha pahalı. mantıgı nedir bunu yani

  Cevapla
  • Merhabalar Güner Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Özel hastanelerde tahliller için kullanılan kitlerden tutun tüm verilen hizmetler daha farklı olabileceği için bir takım farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Fiyat farklılığı çoğu zaman hizmet ile ilgilidir. Verilen raporlar genellikle eşdeğerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. bir yabanci olarak,ikamet iznimi uzatmaliyim.bunun icin benden saglik bir raporu istediler(goc idaresi). bunun ile ilgili hic soylemisiniz

  Cevapla
 12. Yirmi yıldır sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim ve engelli raporu var temmuz Ağustos aylarında ücretli izin hakkı varmı acaba Aydın’da okulda bulunuyom tansiyon şeker hastalığı ve pipolar bozukluğu olan biriyim biriyim yüzde elibir heyet tarafından raporum var ne yapmalıyım saygılarımla

  Cevapla
 13. Bir ABD vize başvurusu için sağlık belgesini hangi sağlık raporu çeşitine, hangi hastaneye başvurabilirim, ücreti ne kadar olabilir, kaç gün içerisinde alabileceğim?

  Cevapla

Yorum yapın