Sağlık Raporu

0
239

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız.

Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir.

saglik raporu
Sağlık raporu nasıl alınır ve nereden alınır ile ilişkili görsel.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Önceki başlıkta da belirttiğim gibi sağlık raporu almak için yapmanız gereken işlemler hangi amaçla rapor almak istediğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Aşağıda liste şeklinde sağlık raporları verilmiştir. İlgili başlıklara tıklayarak detaylarını öğrenebilirsiniz.

  1. İş Başvurusu için Gereken Sağlık Raporu
  2. Ehliyet Almak için Gereken Sağlık Raporu
  3. Üniversiteye Kayıt Olmak için Gereken Sağlık Raporu
  4. Evlenmek için Gereken Sağlık Raporu
  5. Askere Gitmek için Gereken Sağlık Raporu
  6. Spor Başvuruları için Gereken Sağlık Raporu
  7. Silah Ruhsatı Almak için Gereken Sağlık Raporu
  8. Heyet Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler

Bu amaçların dışında birçok sebeple sağlık raporları alınabilmektedir. Listemiz yakın gelecekte güncellenecektir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir.

Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir.

Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz.

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporlarının ücretleri başvurulan kuruma göre farklılık gösterir. Bazı sağlık raporları aile hekimliklerinden ücretsiz bir şekilde alınabilirken bazıları için belirlenmiş ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir. Fiyatlar konusunda başvuracağınız hastaneden bilgi almalısınız.


Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here