Sağlık Raporu

3
18710

Sağlık Raporu Nedir?

Sağlık Raporu, bireylerin sağlıklı olduklarının kanıtlanması gereken iş başvurusu, evlilik, askerlik, üniversite kaydı, spor lisansı başvurusu ve silah ruhsatı alma gibi durumlarda gereken tıbbi bir belgedir. Bu belgeyi alabilmek için sağlık kurumlarına giderek talep ettiğiniz konu ile ilgili gerekli muayenelerin yapılmasını sağlamalısınız.

Sağlık durumuzun bir göstergesi niteliğinde olan sağlık raporu hangi amaçla talep edildiğine bağlı olarak farklı kurum veya kuruluşlardan ücretli ya da ücretsiz olarak alınabilmektedir.

saglik raporu
Sağlık raporu nasıl alınır ve nereden alınır ile ilişkili görsel.

Sağlık Raporu Çeşitleri Nelerdir?

Önceki başlıkta da belirttiğim gibi sağlık raporu almak için yapmanız gereken işlemler hangi amaçla rapor almak istediğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Aşağıda liste şeklinde sağlık raporları verilmiştir. İlgili başlıklara tıklayarak detaylarını öğrenebilirsiniz.

 1. İş Başvurusu için Gereken Sağlık Raporu
 2. Ehliyet Almak için Gereken Sağlık Raporu
 3. Üniversiteye Kayıt Olmak için Gereken Sağlık Raporu
 4. Evlenmek için Gereken Sağlık Raporu
 5. Askere Gitmek için Gereken Sağlık Raporu
 6. Spor Başvuruları için Gereken Sağlık Raporu
 7. Silah Ruhsatı Almak için Gereken Sağlık Raporu
 8. Heyet Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler
 9. Vekaletname Verebilmek için Gerekli Sağlık Raporu
 10. Yüzme Havuzu için Gerekli Sağlık Raporu
 11. Kreşe Girmek için Gerekli Sağlık Raporu 
 12. İş Göremezlik Raporu ile İlgili Önemli Bilgiler
 13. Memurluğa Giriş için Gerekli Sağlık Raporu
 14. Yurtdışı için Gerekli Sağlık Raporu 

Bu amaçların dışında birçok sebeple sağlık raporları alınabilmektedir. Listemiz yakın gelecekte güncellenecektir.

Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Devlet hastaneleri, askeri hastaneler, özel hastaneler, özel sağlık kuruluşları ve aile hekimliklerinden alınabilir. Her kurum önceki başlıkta belirttiğim tüm sağlık raporlarını veremez. Talep ettiğiniz sağlık raporunun ne için istendiğine bağlı olarak ilgili kuruma başvurmanız gerekecektir.

Örnek verecek olursak iş başvurusu için almak istenilen bir rapor hususunda aile hekimliği yardımcı olamayabilir. Raporu alabilmek için doğru adres iş yeri hekimliğidir. Bu konuda raporu isteyen kurumdan başvurmanız gereken sağlık kuruluşu ile ilgili en net bilgiyi alabilirsiniz.

Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle hangi sağlık kuruluşuna başvuracağınızı net bir şekilde belirlemelisiniz. Aile hekimliğine giderseniz hekiminiz sizi muayene edecek ve gerekli olduğu durumlarda ileri araştırma için hastanelere yönlendirebilecektir.

Devlet hastaneleri ve özel hastanelere başvurmanız halinde ilk etapta sağlık raporunun ücretini ödemelisiniz. Daha sonra polikliniklerde muayene olacak ve raporu alabileceksiniz.

Sağlık Raporu Ücreti Ne Kadar?

Sağlık raporlarının ücretleri başvurulan kuruma göre farklılık gösterir. Bazı sağlık raporları aile hekimliklerinden ücretsiz bir şekilde alınabilirken bazıları için belirlenmiş ücretler ödemeniz gerekmektedir.

Devlet hastanelerinde genellikle xx gibi iki haneli rakamlar ödenirken üniversite hastanelerinde 2xx, 3xx gibi üç haneli rakamlar ödenmektedir. Özel hastanelerde ise rapor fiyatları oldukça değişkenlik gösterir. Fiyatlar konusunda başvuracağınız hastaneden bilgi almalısınız.

Sağlık Raporu Örneği

Aşağıda sizler için çekmiş olduğum istirahat sağlık raporu örneğini göreceksiniz. Sağlık raporu türlerine göre görsel açıdan farklılıklar içereceğini lütfen unutmayınız.

saglik raporu ornegi
Sağlık raporu örneği ile ilişkili görsel. Görseldeki sağlık raporunun türü istirahat için verilmiş durum bildirir tek hekim sağlık raporudur.

Sağlık Raporu için Gereken Belgeler, Evraklar, Testler

Sağlık raporu alabilmek için gereken belgeler, almak istediğiniz raporun türüne göre değişiklik gösterir. Sıklıkla tek hekimden alınan sağlık raporları için gerekli belgeleri şu şekilde sıralarız:

 1. 1 adet vesikalık fotoğraf
 2. TC kimlik kartı

Ayrıca bazı sağlık raporları için daha farklı belgeler talep edilebilir. Bir başka husus ise sık sık mail aldığım sağlık raporu testleri konusu. Bazı durumlarda hekiminiz muayene sonrasında bir takım testlerin yapılmasını isteyebilir ancak bu testler tamamen kişiye özeldir. Aynı testler istenmiş olsa bile farklı parametrelere bakılır. Testler arasında hemogram, biyokimya, pıhtılaşma ve idrar testleri bulunabilir.


Sağlık raporu ile ilgili aklınıza takılan tüm soruları konu alt tarafında bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

3 Yorum

 1. Bir ABD vize başvurusu için sağlık belgesini hangi sağlık raporu çeşitine, hangi hastaneye başvurabilirim, ücreti ne kadar olabilir, kaç gün içerisinde alabileceğim?

 2. Yirmi yıldır sürekli işçi statüsünde çalışan biriyim ve engelli raporu var temmuz Ağustos aylarında ücretli izin hakkı varmı acaba Aydın’da okulda bulunuyom tansiyon şeker hastalığı ve pipolar bozukluğu olan biriyim biriyim yüzde elibir heyet tarafından raporum var ne yapmalıyım saygılarımla

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here