Aile Hekimi Hangi Raporları Verebilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

2021 yılı itibariyle aile hekimleri bir yandan pandemi sürecinin daha iyi bir şekilde atlatılması için katkı sağlarken diğer yandan vatandaşların rutin işlerinin sorunsuz bir biçimde devam etmesini sağlamaktadır. Siz değerli ziyaretçilerimin sitenin yorum bölümlerine sık sık aile hekimi şu raporu verebilir mi şeklinde sorular yazdığınıza şahit oluyorum. Bu nedenle bu konuya açıklık getirmek istiyorum.

Aile hekiminizi öğrenmek için hemen Aile Hekim Bilgisi Sorgulama (turkiye.gov.tr) linkine gidiniz ve e-devlet ile giriş yaparak öğreniniz. Şimdi başlıklar halinde aile hekiminden alınan raporlardan bahsedelim.

Ehliyet Almak için Sağlık Raporu

Daha önce hiç ehliyet almamış kişiler ve ehliyetini yenilemek isteyen kişiler aile hekimlerine doğrudan başvurarak sürücü belgesi için sağlık raporu almak istediklerini beyan ederek raporu alabilirler. Bu raporu nasıl alabileceğinizi https://doktordanhaberler.com/ehliyet-icin-saglik-raporu/ linkini takip ederek öğrenebilirsiniz.

Askere Gitmek için Sağlık Raporu

Askerliğini yapmamış vatandaşların askere gitmesinin kişinin sağlığı açısından bir sorun oluşturup oluşturmadığının belirlenmesi için verilen bu raporu almak isteyenler doğrudan aile hekimlerine başvurabilirler.

Askerlik için sağlık raporu nasıl alınır konusunda detaylı bilgiler verdiğim yazıma https://doktordanhaberler.com/askerlik-icin-saglik-raporu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Evlenmek için Sağlık Raporu

Evlenmek isteyen çiftler resmi olarak evlilik işleminin gerçekleşmesi için bu rapora ihtiyaç duymaktadırlar. Evlilik raporu alabilmek için çiftler şahsen aile hekimliklerine başvurarak taleplerini iletmelidir.

Evlilik için sağlık raporu hakkında yazmış olduğum detaylı yazıma hemen https://doktordanhaberler.com/evlilik-icin-saglik-raporu/ linkinden erişebilirsiniz.

Sağlık Durumunu Gösterir Rapor

Aslında bu rapor genellikle kişilerin yapılan fizik muayenesi sonrasında herhangi bir durum için sağlık problemi olup olmadığının tespit edilerek raporlaştırılmasıdır. Sevmediğim rapor türlerinden biridir. Burada bizden kısıtlı imkanlarla kısıtsız raporlar vermemiz istenmektedir.

İstirahat Raporu

Hastaların muayeneleri sonrasında istirahat etmesinin gerekli olduğunu düşündüğümüz zamanlarda verdiğimiz raporlardan bir tanesidir. Çalışanlar için SGK İş Göremezlik Raporu olarak da geçmektedir.

Hemen bu rapor hakkında hazırlamış olduğum detaylı yazıma https://doktordanhaberler.com/is-goremezlik-raporu-nasil-ve-nereden-alinir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

İşe Giriş Raporu

Önceden hafif işler için işe giriş muayenesini yapıp raporlarını biz aile hekimleri veriyorduk ancak 2020’nin ikinci yarısından itibaren bu görev artık iş yeri hekimlerine verilmiştir. İş yerine giriş için raporlarınızı aile hekimlerinizden alamazsınız.

Akli Meleke Raporu

Bireylerin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının tespit edilmesi gereken durumlarda bu rapor istenebilmektedir. Bu raporu aile hekiminize doğrudan başvurarak temin edebilirsiniz.

Dilerseniz bu hususta yazmış olduğum yazıma hemen https://doktordanhaberler.com/akli-meleke-raporu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Yivsiz Tüfek Raporu

Yivsiz özellikte tüfek kullanmak isteyen vatandaşlar bu taleplerini aile hekimlerine ileterek muayene sonrası bu raporu alabilirler. Tabancalar için aynı durum geçerli değildir . Tabanca raporları aile hekiminden alınamaz.

Bu konuda yazmış olduğum yazıma göz gezdirmek isterseniz https://doktordanhaberler.com/yivsiz-av-tufegi-icin-saglik-raporu/ linkine tıklayabilirsiniz.

Sporcu Raporu

Çeşitli aktivitelerde spor yapacak bireylerin genel sağlık durumlarına göre aile hekimleri e-sporcu raporu verebilmektedir. Muayene sonrasında doğrudan raporu verebildiği gibi duruma göre hastanın sevkini de sağlayabilir.

Bu hususta detaylı bilgilerin yer aldığı yazıma https://doktordanhaberler.com/spor-icin-saglik-raporu/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Gemici Sağlık Raporu

Genellikle balıkçı gemilerinde veya küçük gemilerde çalışılabildiğine dair rapor aile hekimliklerinden verilebilmektedir. Bu raporu aile hekiminiz sizi muayene ettikten sonra uygun görürse verecektir.

Doğum Raporu

Doğrum raporları genellikle doğumun yapıldığı kurumdan alınır ancak aile hekimleride doğumun gerçekleştiği tarih, bebeğin cinsiyeti gibi bilgileri içeren basit doğum raporu verebilmektedir.

Adli Durum Raporu

Bazı adli durumların tespiti halinde aile hekimi adli raporu tutabilir ve ilgili kurumlara bildirebilir. Bu raporlar kesin veya geçici olarak verilebilmektedir.

Aile hekiminizden alabileceğiniz raporların sonuna gelmiş bulunuyoruz. Burada başlıklar halinde verdiğim raporlar dışında aile hekiminizden alacağınız raporlar çoğu zaman usülsüzdür. Sizde durumunuzu yorum bölümüne yazarsanız doğru bir şekilde yönlendireceğim. Sağlıkla kalın.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın