Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu

Havaların ısınması ile su sporlarına yönelişin artması özellikle yüzme havuzlarını tercih edenlerin sayısını da artırmakta. Havuz üyeliklerinde ise çoğu zaman havuz sağlık raporu istenmektedir. Özellikle küçük çocuklar için olan yüzme havuzlarında sağlık raporu alınması şart koşulmaktadır. Peki, yüzme havuzu için sağlık raporu nasıl ve nereden alınır?

havuza girmek icin saglik raporu
Yüzme havuzu için sağlık raporu nerede alınır ile ilişkili görsel.

Yüzme Havuzları için Sağlık Raporu Neden İstenir?

Bilindiği gibi yüzme havuzları birçok kişinin birlikte kullandığı alanlardır. Suda her zaman tam hijyenin sağlanması mümkün olmadığı için havuz sürekli olarak yenilenerek temiz tutulmaya çalışılır. İnsanların teri ve diğer etkileri ile sürekli kirlenebildiği için özellikle çocuklar için tehlike arz edebilir. Havuzun kendi temizliğinin yanı sıra insanlarda bulaşıcı hastalıkların olması da büyük bir riski ortaya çıkarmaktadır. Böyle bir durumda ise ciddi sorunların ortaya çıkması muhtemel olduğu için yüzme havuzunu kullanmak için üye olarak kişilerden sağlık raporu istenmektedir. Bu rapor sayesinde kişilerin sağlık nedeni ile herhangi bir sorun yaşayıp yaşamayacağı hakkında uzman doktorlardan görüş alınmış olur.

Hepatit, enfeksiyonlar, mantar gibi hastalıkların kişide olması ve toplu bir şekilde havuza girmesi diğer kişilere de bulaştırma ihtimalini artırmaktadır. Bu nedenle yüzme havuzu kurumları kişilerden sağlık raporu isteyerek yüzme havuzunda bulunmasını engelleyecek herhangi bir sağlık sorununun olup olmadığını görmek isterler.

Bu durum sadece yüzme havuzu için değil yüzecek olan kişi içinde önemlidir. Çünkü bazı durumlar kişinin havuzda yüzmesine engel olabilir. Özellikle kulak problemleri olan kişilerin kulaklarına su kaçma ihtimalinin yüksek olması nedeni ile yüzme havuzlarında yüzmeye uygun olmayabilir.

Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Yüzme havuzu için sağlık raporu nereden alınır konusunda yüzme havuzu kurumunun sağlık raporu istemesi durumunda çeşitli sağlık kuruluşlarına başvurularak sağlık raporu alınabilir. Aile hekimleri tarafından alınabilecek sağlık raporları aynı zamanda devlet ve özel hastanelerden de alınabilmektedir. Burada önemli olan bir ayrıntı ise kişi eğer sadece yüzme için sağlık raporu alacaksa sağlık raporunu hızlı bir şekilde alabilir. Ancak kişi yüzme branşı üzerine müsabakalara katılması için profesyonel sporcu olmak için sağlık raporu almak isterse sağlık raporu daha detaylı bir şekilde incelendikten sonra verilebilir.

Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Yüzme havuzu için sağlık raporu nasıl alınır konusunda yapılması gereken aile hekimlerine veya bir hastaneye başvurmaktır. Burada sizlerden bazı kan ve idrar tahlilleri istenecektir. Bu tahliller ile birçok veri alınarak özellikle bulaşıcı hastalıklar taşınıp taşınmadığına bakılır. Diğer yandan gerektiğinde görüntüleme sistemleri kullanılarak röntgen, ultrason gibi uygulamalar ile detaylı tetkikler yapılır.

İncelemeler sonrasında bu konuda yetkili olan doktor kişi için gerekli rapor bilgilerini doldurarak kişinin yüzme havuzunda bulunmasının sağlık açısından bir engel teşkil edip etmediği konusunda görüşlerini bildirecektir. Hazırlanan bu rapor ile yüzme havuzu için sağlık raporu alınmış olmaktadır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Yüzme Havuzu için Sağlık Raporu” üzerine 2 yorum

  1. Havuza girmek için sağlık raporunun gerekli olmadığını öğrendim fakat bu yöneticinize anlatamiyoruz

    Cevapla
  2. Merhabalar doktor bey bana site yönetimi tarafından havuza girebilmek için sağlık raporu getirmem gerektiği söylendi fakat ben aile hekiminden bu raporu alamıyorum devlet hastaneleri malum randevu almak skinti özel hastaneler ise yüksek ücret taleb ediyoler tahliller testler vs,incelemelerimin sonucunda havuza girmek için sağlık raporuna ihtiyaç duyulması gibi öğrendim sağlık bakanlığı onaylı ama bunu yönetime anlatamiyorm nasıl bir yol izlemeliyim teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın