Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

2021 yılına girdiğimiz bu günlerde üniversite kayıtları için sağlık raporu almak isteyen heyecanlı öğrenci kardeşlerimin bu işlemi kolayca halledebilmesi adına bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), liseden mezun olduktan sonra üniversiteye kayıt esnasında kişilerin üniversiteye girişine engel olup olmadığını belirleyen sağlık raporunu zorunlu tutmaktadır. Bu sağlık raporu olmadan üniversiteye kayıt işlemi tamamlanamamaktadır. Şimdi sırasıyla hangi işlemleri yapacağınızı anlatacağım.

Üniversite Kayıt için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle sağlık raporunu nereden alacağınıza yani başvuracağınız kurumu seçmeniz gerekiyor. Biz aile sağlığı merkezlerini tercih edeceğiz. Aile sağlığı merkezlerini tercih etmemizin nedenlerini sıralayacak olursak:

 1. Hasta yoğunluğu olarak genellikle daha rahat olmaktadır. (Bu durum Türkiye’nin her yeri için geçerli değildir.)
 2. Rapor için herhangi bir ücret ödemezsiniz.
 3. Randevu almadan doğrudan aynı gün içerisinde raporu alma şansınız bulunmaktadır. (Bu durum Türkiye’nin her yeri için geçerli değildir.)

Aile sağlığı merkezinden bağlı olduğumuz aile hekimliği birimine randevumuzu alıyoruz. Randevu günümüz ve saatimizde gidiyoruz. Gitmeden önce yanımıza almamız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Üniversite sağlık raporu için gerekli evraklar:

 1. Nüfus Cüzdanı : mutlaka yanınızda bulundurunuz. Nüfus cüzdanınız olmadan hiçbir işlem başlatamazsınız.
 2. Fotoğraf : 1 adet vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayınız. Biyometrik özellik olması aranmaz.

Evraklarımızla beraber randevumuza gidip aile hekimimizin yanına giriyoruz ve derdimizi anlatıyoruz. Aile hekiminiz sizin tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve fizik muayene yapacaktır. Bu işlemler sonrasında gerek görürse kan tahlilleri veya bazı diğer tetkikleri yapabilir. Tüm muayene işlemi sonucunda üniversiteye girmenizde sağlık açısından bir sorun tespit edilmezse üniversiteye girebileceğinize dair raporu düzenleyecektir. Aşağıya daha önce bir hastama vermiş olduğum üniversite kaydı için sağlık raporu örneğini bırakıyorum.

üniversite kayıtları için sağlık raporu örneği
Üniversite kaydı için gerekli sağlık raporu örneğidir.

Düzenlenen raporda ilgili kişinin üniversiteye girişinde bir sakınca olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Bu noktada aile hekiminiz fotoğrafınızı raporunuzun üstüne yapıştırıp köşesinden kaşeleyerek size verecektir. Şimdi bana devamlı sorulan bazı sorulara cevap vereyim.

Sağlık raporunu devlet hastanesinden alamaz mıyım?

-Alabilirsiniz ama ücretli olduğunu unutmayın.

Sağlık raporumu özel hastaneden alabilir miyim?

-Alabilirsiniz ancak ücretli olduğunu unutmayın.

Raporumu üniversitenin bağlı olduğu tıp fakültesinden almak zorunda mıyım?

-Bazı kurumlar bunu talep edebilir. Talep edilmesi halinde bu şekilde almanız gerekmektedir ancak talep edilmemişse aile hekiminizden alacağınız sağlık raporunuz yeterli olacaktır.

Evet, artık raporunuzu almış bulunuyorsunuz. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz herhangi bir şey varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 9 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 23 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

“Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu” üzerine 9 yorum

 1. Ankarada iseniz bir çok yer veriyor. Ben Ankara Cerrahi tıp merkezinden aldım tek hekim 40 TL

  Cevapla
 2. Üniversite kaydı için gereken heyet raporunu özel hastaneden veya devlet hastanesinden almamız fark ediyor mu?

  Cevapla
  • Merhabalar Batuhan Bey, öncelikle hoşgeldiniz.
   Herhangi bir fark olmayacaktır. Sadece raporu alırken ücret, işlemlerin hızı gibi faktörler değişiklik gösterecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın