Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

2021 yılına girdiğimiz bu günlerde üniversite kayıtları için sağlık raporu almak isteyen heyecanlı öğrenci kardeşlerimin bu işlemi kolayca halledebilmesi adına bu yazıyı yazmaya karar verdim. Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK), liseden mezun olduktan sonra üniversiteye kayıt esnasında kişilerin üniversiteye girişine engel olup olmadığını belirleyen sağlık raporunu zorunlu tutmaktadır. Bu sağlık raporu olmadan üniversiteye kayıt işlemi tamamlanamamaktadır. Şimdi sırasıyla hangi işlemleri yapacağınızı anlatacağım.

Üniversite Kayıt için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Öncelikle sağlık raporunu nereden alacağınıza yani başvuracağınız kurumu seçmeniz gerekiyor. Biz aile sağlığı merkezlerini tercih edeceğiz. Aile sağlığı merkezlerini tercih etmemizin nedenlerini sıralayacak olursak:

 1. Hasta yoğunluğu olarak genellikle daha rahat olmaktadır. (Bu durum Türkiye’nin her yeri için geçerli değildir.)
 2. Rapor için herhangi bir ücret ödemezsiniz.
 3. Randevu almadan doğrudan aynı gün içerisinde raporu alma şansınız bulunmaktadır. (Bu durum Türkiye’nin her yeri için geçerli değildir.)

Aile sağlığı merkezinden bağlı olduğumuz aile hekimliği birimine randevumuzu alıyoruz. Randevu günümüz ve saatimizde gidiyoruz. Gitmeden önce yanımıza almamız gereken bazı evraklar bulunmaktadır. Üniversite sağlık raporu için gerekli evraklar:

 1. Nüfus Cüzdanı : mutlaka yanınızda bulundurunuz. Nüfus cüzdanınız olmadan hiçbir işlem başlatamazsınız.
 2. Fotoğraf : 1 adet vesikalık fotoğraf götürmeyi unutmayınız. Biyometrik özellik olması aranmaz.

Evraklarımızla beraber randevumuza gidip aile hekimimizin yanına giriyoruz ve derdimizi anlatıyoruz. Aile hekiminiz sizin tıbbi geçmişinizi sorgulayacak ve fizik muayene yapacaktır. Bu işlemler sonrasında gerek görürse kan tahlilleri veya bazı diğer tetkikleri yapabilir. Tüm muayene işlemi sonucunda üniversiteye girmenizde sağlık açısından bir sorun tespit edilmezse üniversiteye girebileceğinize dair raporu düzenleyecektir. Aşağıya daha önce bir hastama vermiş olduğum üniversite kaydı için sağlık raporu örneğini bırakıyorum.

üniversite kayıtları için sağlık raporu örneği
Üniversite kaydı için gerekli sağlık raporu örneğidir.

Düzenlenen raporda ilgili kişinin üniversiteye girişinde bir sakınca olmadığı belirtilmiş olmalıdır. Bu noktada aile hekiminiz fotoğrafınızı raporunuzun üstüne yapıştırıp köşesinden kaşeleyerek size verecektir. Şimdi bana devamlı sorulan bazı sorulara cevap vereyim.

Sağlık raporunu devlet hastanesinden alamaz mıyım?

-Alabilirsiniz ama ücretli olduğunu unutmayın.

Sağlık raporumu özel hastaneden alabilir miyim?

-Alabilirsiniz ancak ücretli olduğunu unutmayın.

Raporumu üniversitenin bağlı olduğu tıp fakültesinden almak zorunda mıyım?

-Bazı kurumlar bunu talep edebilir. Talep edilmesi halinde bu şekilde almanız gerekmektedir ancak talep edilmemişse aile hekiminizden alacağınız sağlık raporunuz yeterli olacaktır.

Evet, artık raporunuzu almış bulunuyorsunuz. Aklınıza takılan veya sormak istediğiniz herhangi bir şey varsa alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 9 Kasım 2017 tarihinde yazılmıştır. Ardından 23 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu” üzerine 30 yorum

 1. Meraba hocam ben att bölümüne hazirlanıyorum bu sene elimde de sürücü olur sağlık raporu var bu rapor yeterlimidir sizce yoksa bi daha almak zorundamiyiz

  Cevapla
 2. hocam merhaba. ben yalova üniv. özel koruma ve güvenliği bölümünü kazandım. okul benden sağlık kurulu raporu istiuor. Ama Yök ün duyurusunda ASM merkezlerinden rapor alınabılır yazıyor. okul neden yokusa suruyor işi anlamış değilim.

  Cevapla
  • Merhabalar Orhan Bey, öncelikle hayırlı olsun.
   Hiçbir kurum bağlı olduğu YÖK’ün kararlarının ötesine geçmemelidir ancak okul yönetimiyle görüşerek nedenlerini öğrenebilir ya da YÖKün web sitesinde şikayet iletebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 3. Merhaba AÖF kayıt için heyet raporu isteniyordu muayene oldum fakat heyet raporunun çıkma günü okul kayıt günleri tarihlerini iki gün aşıyor. Erken heyet raporu alma şansım var mı bu durumda ne yapmam gerekiyor ?

  Cevapla
  • Merhabalar Akın Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Heyet raporu işlem süreçlerine müdahale edemezsiniz. Benim önerim okul yöneticisi ile iletişime geçerek yardım talep etmeniz yönündedir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. merhabalar, sürücü olur sağlık raporu acaba kayıt olurken geçerli olurmu ? yarın kocaeli üniversitesine kayıt yapmaya gideceğim 🙂

  Cevapla
  • Merhabalar Soner Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sürücü raporları üniversite kayıt için gerekli sağlık raporunun yerine geçerli olmayacaktır. Üniversite için ayrı bir sağlık raporu almalısınız.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Azize hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Olur raporu zaten bir sağlık raporudur. Fazladan almanıza gerek yoktur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Merhaba ben üniversite kayıtı icin rapor alınması gerektiğini zannedip ücretini ödeyerek raporu hazırlamaya başladım lakin gerekmiyormuş faturam makbuzum var raporu iptal edip geri ücretin tarafıma geri iade edilmesini talep edebilir miyim ?

  Cevapla
  • Merhabalar Sümeyye hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Giriş yapıldıysa muhtemelen iade etmeyeceklerdir ancak yine de hastaneyle görüşerek en doğru bilgiyi edienebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Beslenme ve diyetetik bölümünü okuycam üniversitesi için sağlık raporu almam gerek sağlık ocağından alabilirmiyim sorun olur mu

  Cevapla
  • Merhabalar Ayça Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz raporu sağlık ocağından alabilirsiniz.
   Mutlu günler.

   Cevapla
  • Merhabalar Reyhan Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Muhtemelen engel teşkil etmeyecektir ancak nihai sonuç muayene sonucunda açığa çıkar.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Psikiyatri tanısı raporu olumsuz etkiler mi (karışık anksiyete ve depresif bozukluk) ve bu durum psikoloji okumama engel olur mu?

  Cevapla
 8. Psikiyatri tanısı raporu olumsuz etkiler mi (karışık anksiyete ve depresif bozukluk) ve bu durum psikoloji okumama engel olur mu?

  Cevapla
  • Merhabalar Emre Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Genellikle bu tip sağlık raporları birçok hastalığın varlığında alınabilmektedir. Siz durumunuzu paylaşabilirseniz net bilgiler verebilirim.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • bildiğim bir hastalığım yok ama olaki son anda bilmediğimiz bir şeyler çıktı kan testlerinde falan yine de bir sıkıntı olmuyor o zaman öylemi?

    Cevapla
    • Tekrar merhaba Emre Bey.
     Yüksek olasılıkla sıkıntı olmayacaktır ancak tahlil sonuçlarınızı paylaşırsanız net bilgiler ile yardımcı olabilirim.
     Mutlu günler.

     Cevapla
 9. Ankarada iseniz bir çok yer veriyor. Ben Ankara Cerrahi tıp merkezinden aldım tek hekim 40 TL

  Cevapla
 10. Üniversite kaydı için gereken heyet raporunu özel hastaneden veya devlet hastanesinden almamız fark ediyor mu?

  Cevapla
  • Merhabalar Batuhan Bey, öncelikle hoşgeldiniz.
   Herhangi bir fark olmayacaktır. Sadece raporu alırken ücret, işlemlerin hızı gibi faktörler değişiklik gösterecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın