Üniversite Kayıtları İçin Sağlık Raporu

8
9045

Genel olarak devlet memurluğuna giriş için talep edilen heyet raporu, aynı zamanda özel şirketlere girişte ya da üniversite kayıtlarında da istenebilmektedir. Bu makalemizin konusu, üniversite kayıtları için sağlık raporu nasıl alınır, sorusu çerçevesinde olacak. Heyet raporu kimi zaman tam teşekküllü sağlık raporu olarak da anılır ve birden fazla hekimin, tam teşekküllü sağlık raporu talep eden kişinin fiziksel ve psikolojik olarak kontrollerini yapması ve sağlık durumunun uygun olması neticesinde verilir. Aynı zamanda uzun süreli istirahat gerektiren rahatsızlıklarda, bazı spor dallarında, askerlik kabulünde ve bazı üniversitelere, örneğin BESYO gibi spor üniversitelerine girişte heyet raporu talep edilebilir.

universite icin saglik raporu
Üniversite için sağlık raporu 2017 – 2018 ile ilişkili görsel.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu Hangi Hastanelerden Alınabilir?

Birçok insan, tam teşekküllü sağlık raporu talep ettiğini beyan etmeyen yerler için semt polikliniklerinden sağlık raporu alabiliyor. Fakat söz konusu heyet raporu olduğunda, tüm polikliniklerin bulunduğu hastaneler dışında bu raporu alabileceğiniz bir yer bulunmuyor. Elbette sağlık raporu almanın bir de maddi yönü var.

Sağlık raporu almak için ödemeniz gereken ücretler şu şekilde:

 • Sağlık Bakanlığı, tek hekim sağlık raporu ücreti: 50 TL.
 • Üniversite, tek hekim sağlık raporu ücreti: 75 TL.
 • Sağlık Bakanlığı, heyet raporu ücreti: 200 TL.
 • Üniversite, heyet raporu ücreti: 300 TL.

Elbette yukarıdaki rakamlar yalnızca devlet hastaneleri için geçerli. Yani özel bir hastaneye gidip tam teşekküllü sağlık raporu almak isterseniz, muhtemelen daha yüksek ödemeler yapmanız gerekecek. Zira bir muayene ücreti bile, kimi özel hastanelerde, devlet hastanesindeki heyet raporu ücretini geçebilmektedir. Üniversite kayıtları için sağlık raporu almak gerektiğinde, eğer üniversite size hangi hastaneden rapor almanız gerektiğini belirtmemişse, istediğiniz hastaneden sağlık raporu alabilirsiniz. Özellikle sıra beklemek istemeyenler, heyet raporu veren özel hastaneler pahalı bile olsa tercih edebiliyor. Eğer üniversite tam teşekküllü bir sağlık raporu talep etmediyse, yani tek hekim raporu da yeterli oluyorsa, yeni çıkan bir yasaya göre üniversite kayıtları için sağlık raporu aile hekimlerinden ücretsiz alınabiliyor. Fakat bu konuya dikkat etmenizi öneririz; kayıt olacağınız üniversite, heyet raporu mu istiyor yoksa sağlık raporu mu? Heyet raporu ve tek hekim sağlık raporu ücretlerini sizinle paylaştık. Şimdi de bu raporlarından nasıl alınacağı konusuna değinelim.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu Nasıl Alınabilir?

Üniversite kayıtları esnasında ya da mülakattan önce sizden talep edilen heyet raporunu almak için şu yolları izlemeniz gerekecek.

Öncelikle hastaneye giderek görevliye tam teşekküllü sağlık raporu almak istediğinizi belirtecek ve ardından ücreti vezneye ödedikten sonra, size verilecek olan kağıttaki polikliniklere tek tek gideceksiniz.

Gideceğiniz polikliniklerde hekim tarafından muayene edileceksiniz. Hekim, kendi sorumluluğunu yerine getirerek, varsa teşhisini, yoksa herhangi bir problem olmadığını elinizdeki belgede bulunan kendi bölümüne yazacak.

Tüm poliklinikleri dolaşıp bitirdiğinizde, elinizdeki belgeyi aldığınız yere götürmeniz gerekecek.

Heyet raporu, haftada bir gün toplanan hastane heyeti tarafından değerlendirildikten sonra size teslim edilecek. Elbette bu teslim tarihi size hastanedeki görevliler tarafından bildirilmiş olacak. Elbette heyet raporu alacak kişi, bu raporu neden almak istediğini belirtmelidir. Üniversite kayıtları için sağlık raporu almak isteyen birisi şöyle bir talepte bulunabilir. “Sağlık Bilimleri bölümünü okumasında sakınca yoktur.” Yukarıdaki tamamen örnek bir cümledir. Bunu kayıt yaptıracağınız üniversiteye danışabilirsiniz.

Devlet Hastanesi mi Yoksa Özel Hastane mi?

Birçok insan özel hastanelerin insanlardan fazla para aldığını söylüyor, birçok konuda haklılar. Genel olarak özel hastanelerin ücretleri, sağlık raporları açısından baktığımızda, devlet hastanelerinden çok daha fazla. Fakat eğer işiniz acilse ya da çok fazla poliklinikler arası dolaşmak istemiyorsanız, biraz daha fazla para ödeyip özel hastaneden heyet raporu almak konusunu düşünebilirsiniz. Genel olarak bir özel hastaneden sağlık raporu almak, yani poliklinikleri gezip tüm muayeneleri olmak yarım gün bile sürmeyebiliyor. Devlet hastanelerindeki yoğunluk nedeniyle bu işlemler tam gün sürebiliyor. Elbette devlet hastanelerinin daha ucuz olması, yarım gün kaybetmeyi çokta büyük bir problem haline getirmemeyi sağlamıyor değil.

Üniversite Kayıtları için Sağlık Raporu Neden İsteniyor?

Genel olarak fiziksel efor sarf edilen bölümler ya da öğretim üyelikleri için talep edilen bu raporlar, ilerleyen süreçte yapılacak olan dersler ya da laboratuvar çalışmaları esnasında hayati problemler yaşanmaması adına oldukça önemli. Eğer kalp rahatsızlığı olan bir genç, heyet raporu almadan yüksek tempolu bir spor dersine katılır ve sonucunda rahatsızlanırsa, bu durum hem öğrencinin, ailesinin hem de okul yönetiminin oldukça kötü günler geçirmesine neden olabilir. Sözün özü, tam teşekküllü sağlık raporu, diğer adıyla heyet raporu üniversite kayıtları için önemli olabiliyor. Bu makalemizde sizler için heyet raporu nasıl alınır? Heyet raporu ücreti ne kadardır? Üniversite kayıtları için sağlık raporu neden isteniyor? Devlet hastanesi mi yoksa özel hastaneden mi alınmalı? Gibi soruların yanıtlarını verdik. Umuyoruz ki faydalı bir makale olmuştur.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

8 Yorum

  • Merhabalar Batuhan Bey, öncelikle hoşgeldiniz.
   Herhangi bir fark olmayacaktır. Sadece raporu alırken ücret, işlemlerin hızı gibi faktörler değişiklik gösterecektir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here