Kreş için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Kreşler belirli yaş arasındaki çocukların ailelerinden uzak olduğu zamanlarda hem güvenli bir yerde olmaları hem de temel eğitimlerini alarak vakitlerini etkili bir şekilde değerlendirebildikleri bir kuruluştur. Günümüzde özellikle çalışan ebeveynler çocuklarını kreşlere göndermektedir. Çocukların kreşe yazılması esnasında ise bir takım evraklar istenmektedir. Bu evraklar arasında ise sağlık raporu gelmektedir. Peki, kreş için sağlık raporu nasıl ve nereden alınır?

kres icin saglik raporu nasil alinir
Kreş için sağlık raporu nasıl alınır ile ilişkili görsel.

Kreşler Neden Sağlık Raporu İster?

Bilindiği gibi kreşler birçok çocuğun bir arada vakit geçirdiği yerlerdir. Kreşler, devlet tarafından belirlenen yönetmelikler ile hijyen kurallarına uymaları ve birçok özelliğe sahip olmaları gerekir. Çocuklar ise hijyeni kendileri tam olarak sağlayamadıkları için bu konuya ayrı özen gösterilmelidir.

Çocukların hep bir arada durmaları özellikle bulaşıcı hastalıkların olması durumunda diğer çocuklarında bu durumdan etkilenmesi anlamına gelmektedir. Diğer taraftan bazı çocukların ise bu tür ortamlarda bulunmasına mani sağlık durumları olabilmektedir.

Kreş kurumları hem kreşe yazılacak çocuğun sağlığı için hem de diğer çocukların sağlığı için sağlık raporu talep etmektedir. Bu sağlık raporu sayesinde uzman doktorlara çocuğun kreşte bulunması hususunda uzman bilgilerine danışılmaktadır. Böylelikle kreş ortamlarının daha sağlıklı bir yer olmasına katkıda bulunulmaktadır.

Kreş için Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olan sağlık kuruluşlarından kreş için sağlık raporu alınabilir. Kreş için sağlık raporu nereden alınır konusunda devlet hastaneleri tercih edilebileceği gibi özel hastaneler ve aile hekimleri de tercih edilebilmektedir.

Kreş için Sağlık Raporu Nasıl Alınır?

Çocuğunuzu kreşe kayıt ettirmek istediğinizde sizlerden sağlık raporu istenebilir. Bu durumda kreş için sağlık raporu nasıl alınır konusunda bilgi sahibi olmanız oldukça faydalı olacaktır. Yukarıda belirttiğimiz sağlık kuruluşlarına sağlık raporu almak için başvuruda bulunabilirsiniz. Sağlık raporu alırken hangi kurum için alındığının belirtilmesi de önemlidir. Çünkü kurumlara göre sağlık raporu hazırlanırken tahlillerde değişiklikler oluşabilmektedir.

Uzman doktorun sağlık raporu görüşleri belirtilirken iki farklı konu göz önünde bulundurulur. Sağlık raporu alınacak çocuğun kreş ortamına uygun olup olmadığı veya çocuğun kreş ortamına bulunmasına engel bir bulaşıcı hastalığının olup olmamasıdır.

Çocuklarda zaman zaman bulaşıcı hastalıklar görülebilmektedir. Geçici olan bu hastalıklarda diğer çocuklara bulaşma ihtimali olduğu için kreş gibi ortamlara daha sonradan katılması uygun görülebilir. Gerekli tahlil ve tetkikler ile bu duruma karar verilir. Ayrıca bazı durumlarda ise çocuğun kreş gibi ortamlarda sağlığının zarar görmesi söz konusu olabileceği için sağlık raporu uygun görüşle sonuçlanmayabilir. Bütün bu durumlar göz önünde bulundurularak sağlık raporu düzenlenir.

Kreş için Sağlık Raporu Ne Zaman Çıkar?

Genel olarak bu tarz raporların sonuçlanması oldukça kısa sürmektedir. Uzman doktorun görüşünün belirlenmesinde tahlillerin sonuçları gerektiği için rapor için tahlillerin beklenmesi süreyi uzatabilir. Bu süre genel olarak 1 ila 3 gün arasında değişmektedir. Bu noktada sağlık raporu konusunda yazmış olduğum detaylı yazıya da göz gezdirmenizi kesinlikle öneriyorum. Yazıma https://doktordanhaberler.com/saglik-raporu/ adresinden ulaşabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Kreş için Sağlık Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba eşim cezaevinde ve ikiz cocuklarım var bu süreçte daha iyi imkanlar için sosyal hizmetlere başvuru yaptım kreş sağladılar ama cocuklar bi 2 aydır sağlık problemleri yaşıyoruz bende artık kreşe girmelerinin fayda değil daha yorucu olduğunu farkettim benden sağlık raporu istediler ama cocuk doktorumuz vermedi nasıl bi yol izlemem gerekiyor yardımcı olabilir misiniz

    Cevapla

Yorum yapın