( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Beden ya da zihinde meydana gelen rahatsızlıklara hastalık ismi verilmektedir. İnsanlar rahatsızlık yaşayınca rahatsızlığın tedavisi için hangi doktora gideceklerini bilemediklerinde yanlış doktorlara gittiklerinde hem zaman kaybı yaşamakta hem de önemli bir hastalıkları varsa yaşayacakları zaman kaybı yüzünden tedaviye geç başlayabilmektedirler. Her hastalığın bir doktoru olduğu gibi göz hastalıkları yaşayan kişiler de göz doktorlarına gitmelidir. Göz Hastalıkları Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar? sorusunu soranların aşağıdaki hastalıklarda göz doktorundan randevu alması gerekmektedir.

goz hastaliklari neye bakar
Göz hastalıkları bölümü hangi hastalıklara bakar ve göz hastalıkları neye bakar ile ilişkili görsel.

Aşağıda yer alan sorular sizde de varsa hemen göz doktorundan randevu almalısınız. İşte göz bölümü neye bakar sorusunun cevabı:

 1. Ani görme kaybı yaşadım ne yapmalıyım?
 2. Gözümde sinekler uçuşuyor hangi doktora gitmeliyim?
 3. Işık çakmaları neden oluyor?
 4. Başım dönüyor. Göz doktoruna mı gitmeliyim?
 5. Arpacığın tedavisini kim geçiriyor?
 6. Görme netliğinde bozulma var
 7. Uzağı göremiyorum
 8. Yakını görmekte güçlük çekiyorum
 9. Gözümdeki kuruluk nasıl geçer?
 10. Gözümde kızarıklık ve yanma hissi yaşıyorum bu neden oluyor?
 11. Gözümde çapaklanma yaşıyorum
 12. Gözümün ağrısı geçmiyor
 13. Gözüm batıyor
 14. Renk körlüğü yaşıyorum
 15. Miyopum
 16. Göz tansiyonuyum
 17. Astigmatım
 18. Kataraktım. Ameliyatımı hangi doktor yapacak?
 19. Hipermetropum
 20. Şaşılık rahatsızlığım var
 21. Keratokonus Nedir? Hangi doktor bakar?
 22. Sarı nokta hastasıyım iyileşebilir miyim?
 23. Göz tembelliğimi nasıl geçirebilirim
 24. Göz nezlesiyim
 25. Oftalmik plastik cerrahi nedir?
 26. Gece körlüğü ile tavuk karası aynı hastalık mı?
 27. Retina hastalıklarına hangi doktor bakıyor?
 28. Kornea hastalıklarında hangi doktora gitmeliyim?

Başınız ağrıyorsa baş ağrısının farklı sebepleri olabilmektedir. Bunlar için diğer doktorlara müracaat edilebileceği gibi göz doktoruna da müracaat edilmesi gerekebilir. Bazı hastalıklarda ise göz sorunu gibi görülse de gidilmesi gereken yer göz hastalıkları bölümü değil nörolojidir. Bu durumlar ise çift görme, göz seğirmesi, gözün etrafında ya da vücudun herhangi bir noktasında sinek geziyor gibi bir his duyma olabilmektedir. Bu noktada gözde batma olması ile ilgili yazıma https://doktordanhaberler.com/goz-batmasi/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Göz Hastalıklarının Tedavisi

Hastalandığınızda çözüm için internetten kendi kendinize tedavi etmeye çalışmak yerine hangi hastalığınızın hangi uzmana gösterilmesi gerektiğini öğrenerek randevu alarak uzman doktora gitmek yanlış tedaviler yapmaktan daha iyidir ve sağlığımıza daha kolay kavuşmayı sağlamaktadır. Göz hastalıkları tedavisi yapılırken tetkikler ile hastalığın gözün ön kısmında oluşan hastalık mı yoksa arka kısmında meydana gelen bir sorun mu olduğu tespit edilmektedir. Hemen ayağa kalkınca göz kararması ile ilgili yazıma ulaşmak için https://doktordanhaberler.com/ayaga-kalkinca-goz-kararmasi-neden-olur/ linkine tıklayınız.

Göz Hastalıkları polikliniğinde rutin göz muayenesi hastanın sorunlarının dinlenmesidir. Bununla beraber göz doktoru kaşların, göz kapaklarının ve gözlerin bakış durumunun gözlenmesini gerçekleştirmektedir. Bundan sonra da bilgisayarlı ORM ve retinoskop ile hastanın refraksiyon kusuru ölçülmeli, her iki gözün de gözlüklü ve gözlüksüz olarak görme keskinlikleri tespit edilmelidir.

Hastanın şikayetine göre biomikroskopi muayenesi, göz tansiyonunun ölçülmesi gibi incelemeler gerçekleştirilmektedir. Ön ve arka segment muayenesi, glokom, biyometri, prizma testi, renk körü testi, gözde guatr testi, kontak lens uygulamaları ya da şeker hastalarında yapılan göz dibi takibi gibi gerekli görülen tetkiklerin yapılmasından sonra dikişsiz katarak cerrahisi, glokom ameliyatı, gözyaşı kanalı tıkanıklığı ameliyatı, dikişsiz katarakt cerrahisi gibi cerrahi işlemler hastaya uygulanmaktadır. Göz kapağında oluşan düşüklük hakkında bilgi veren yazıma https://doktordanhaberler.com/goz-kapagi-dusuklugu-icin-hangi-doktora-gidilir/ linkinden ulaşabilirsiniz.

Bazı göz hastalıklarında ise ilaç tedavisi hastalığın kontrol altına alınmasında yeterli olmaktadır. Fakat göz önemli bir organ olduğundan göz hastalıklarının tedavisi gerçekleşmediğinde ya da hasta doktorunu dinlemediğinde hasta kör olma tehlikesi yaşayabilmektedir. Örneğin göz tansiyonu yaşayan biri bu ilacı ömür boyu kullanmalıdır. Kullanmadığı takdirde kör olma riskiyle karşı karşıya kalmaktadır. Göz hastalıkları bölümü hangi doktorlara bakar başlıklı yazının sonuna gelmiş bulunuyoruz.

Bu sayfadaki yer alan hiçbir bilgi doktor tavsiyesi ya da reçete değildir. Hiçbir ilacı hekiminize muayene olmadan kullanmayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Yorum yapın