( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Akli Meleke Raporu

Genellikle altmış beş yaş üstü bireylerin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kullanılan ve çeşitli resmi işlemlerde istenen bir belgedir. Usülsüz yapılmak istenen işlemlerin önüne geçmek için istendiği bilinmektedir. Rapor sonucunda ilgili bireylerin akli melekeleri yerindedir ya da akli melekeleri yerinde değildir şeklinde ibareler yer alır. Bazı hekim raporlarında ise akıl sağlığı yerindedir şeklinde yazar. Buna karar verilirken hekim tarafından bir takım sorular yönlendirilir.

Akli Meleke Raporu Soruları

Akli meleke raporunu verebilmek için doktorlar öncelikle hastayı muayene etmektedir. Muayene esnasında birçok soru sormaktadır. Sorulan sorular doktordan doktora değişiklik göstermektedir. En azından kırsal bölgelerde görev yaptığım sıralarda hastaların usulsüz olarak bu raporu almaya çalıştıklarına çok şahit oldum. Bu nedenle her hastaya farklı sorular soruyordum. Neden olduğunu siz anladınız 🙂

akli meleke raporu
Akli Meleke Raporu vermek üzere olan hekim bu ve buna benzer birçok farklı soruyla 65 yaş üstü bireyin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını sorgulamaya çalışır.

Akli Meleke Raporu Nereden Alınır?

Akli meleke raporunu alabilmek için öncelikle en yakın sağlık ocağına gitmeli ve aile hekiminize başvurmalısınız. Aile hekiminiz gerekli muayeneleri yaptıktan sonra akli meleke raporunu verebilir veya uzman bir hekime yönlendirme sağlayabilir.

Uzman bir hekim görüşüne ihtiyaç duyulduğunda akli meleke raporunu aile hekiminizden alamazsınız. Hastaneye giderek ilgili bölümde muayene olmalı ve raporu almalısınız.

Akli Meleke Raporu Nasıl Alınır?

Aile hekiminize başvurunuzun ardından genellikle Folstein Mental Test soruları çerçevesinde hastaya bir takım sorular sorulur. Bu sorularla hastanın yönelimi, kayıt hafızası, dikkati,hesap yapması, hatırlaması ve lisan durumu sorgulanmaya çalışılır.

Kayıt hafızası için hastaya 3 isim söylenir ve bu üç ismi unutmaksızın söylemesi istenir. Yönelimi için hangi yılda olduğumuz, hangi mevsimde olduğumuz ve hangi ülkede yaşıyoruz gibi sorular sorularak ölçüm sağlanır.

akli meleke raporu ornegi
Bu görselde sizler için çekmiş olduğum bir adet akli meleke raporunun örneğini görmektesiniz.

Dikkati ve hesap yapma kontrolü için 100 den geriye doğru 5’er 5’er sayması istenir. Hatırlama durumu içinde bir takım kelimeler söylenir ve bunlardan kaçının hatırlandığı sorulur.

Lisan kontrolü için bazı nesneler gösterilir ve bu nesnelerin isimleri sorulur. Bie cümle söylenir ve bu cümlenin dinlendikten sonra tekrar edilmesi istenir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Her hekim bu muayeneyi kendine göre yapar. Yani sabit sorulan sorular genelde yoktur.

Akli Meleke Raporu Alabilmek için Gerekli Evraklar

Akli meleke raporunu alabilmek için nüfus cüzdanınız ve biyometrik ya da normal vesikalık fotoğrafınızla beraber aile hekiminize başvurabilir ya da hastanelerin psikiyatri bölümlerine gidebilirsiniz.

Aile hekiminiz uygun gördüğü takdirde akli meleke raporunu verecek ve işlemlerinizi başlatabileceksiniz.

Akli Meleke Raporu Ne İşe Yarar?

Akli meleke raporu bir takım işlemlerde kullanılır. Bunların başında benim en çok rastladığım tapu işlemleridir. Vekaletname, nikah ve diğer tasarruf işlemleri içinde akli meleke raporu gerekebilmektedir.

Üstte bahsettiğim tüm bu işlemler yapılacağı zaman genellikle 64 yaş üstü bireyler olmak üzere ilgili kişiyle ilgili mevzuat şu şekilde bilgi vermektedir:

İlgilinin yaşlılık, hastalık veya dış görünüşü itibariyle yeteneğinden şüphe edilmesi veya bu konuda ihbar ve şikayet bulunması hallerinde temyiz kudretinin varlığı doktor raporu ile saptanır. 

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5040&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Noterlik%20Kanunu%20Y%F6netmeli%F0i

Bu yazımızı bitirdik.Eksik kalan bazı taşların yerine oturması adına Sağlık Raporu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

“Akli Meleke Raporu” üzerine bir yorum

  1. Psikiyatri uzmanı ve yönetici operatör doktor imzalı Akli Denge Raporunun geçerlilik süresi ne kadar?Teşekkürler

    Cevapla

Yorum yapın