Akli Meleke Raporu Almak ve Gizli Sorular

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genellikle altmış beş yaş üstü bireylerin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kullanılan ve çeşitli resmi işlemlerde istenen bir belgedir. Genellikle noter ve tapu tescil müdürlükleri tarfından talep edilen bu belge ile usülsüz yapılmak istenen işlemlerin önüne geçmek istendiği bilinmektedir. Rapor sonucunda ilgili bireylerin akli melekeleri yerindedir ya da akli melekeleri yerinde değildir şeklinde ibareler yer alır. Bazı hekim raporlarında ise akıl sağlığı yerindedir şeklinde yazar. Buna karar verilirken hekim tarafından bir takım sorular yönlendirilir.

Akli Meleke Raporu Soruları

Akli meleke raporunu verebilmek için doktorlar öncelikle hastayı muayene etmektedir. Muayene esnasında birçok soru sormaktadır. Sorulan sorular doktordan doktora değişiklik göstermektedir. En azından kırsal bölgelerde görev yaptığım sıralarda hastaların usulsüz olarak bu raporu almaya çalıştıklarına çok şahit oldum. Bu nedenle her hastaya farklı sorular soruyordum. Neden olduğunu siz anladınız 🙂

akli meleke raporu
Akli Meleke Raporu vermek üzere olan hekim bu ve buna benzer birçok farklı soruyla 65 yaş üstü bireyin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını sorgulamaya çalışır.

Akli Meleke Raporu Nereden Alınır?

Akli meleke raporunu alabilmek için öncelikle en yakın sağlık ocağına gitmeli ve aile hekiminize başvurmalısınız. Aile hekiminiz gerekli muayeneleri yaptıktan sonra akli meleke raporunu verebilir veya uzman bir hekime yönlendirme sağlayabilir.

Uzman bir hekim görüşüne ihtiyaç duyulduğunda akli meleke raporunu aile hekiminizden alamazsınız. Hastaneye giderek ilgili bölümde muayene olmalı ve raporu almalısınız.

Ne Zaman 65 Yaş Üstü Akli Meleke Raporu Alınır?

Herhangi bir kurumun keyfi olarak akli meleke raporu isteme hakkı bulunmamaktadır. Bu raporu istenebileceği durumlar kanunlar kapsamında belirlenmiştir. Temel olarak üç madde ile bu durum özetlenmiştir. Bunlar:

 • Devlet kurumlarda herhangi bir işlem yapmak için hukuki işlem yapma yeteneğini hakkında bilgi sahibi olunması gereken durumlarda
 • Bu konuyla ilgili olarak şikayet ya da ihbar bulunması gereken durumlarda
 • İşlem yapacak kişinin genel durumu, hastalığı veya dış görünüşü itibariyle şüphe uyandıran durumların varlığında

Bu gibi durumlarda ilgili hastadan kuvvetle muhtemel şüphe edildiğinde ilgili tabiplerden akli melekelerinin kontrol edilmesi amacıyla rapor talep edilebilir.

Akli Meleke Raporu Nasıl Alınır?

Aile hekiminize başvurunuzun ardından genellikle Folstein Mental Test soruları çerçevesinde hastaya bir takım sorular sorulur. Bu sorularla hastanın yönelimi, kayıt hafızası, dikkati, hesap yapması, hatırlaması ve lisan durumu sorgulanmaya çalışılır.

Kayıt hafızası için hastaya 3 isim söylenir ve bu üç ismi unutmaksızın söylemesi istenir. Yönelimi için hangi yılda olduğumuz, hangi mevsimde olduğumuz ve hangi ülkede yaşıyoruz gibi sorular sorularak ölçüm sağlanır.

akli meleke raporu ornegi
Bu görselde sizler için çekmiş olduğum bir adet akli meleke raporunun örneğini görmektesiniz.

Dikkati ve hesap yapma kontrolü için 100 den geriye doğru 5’er 5’er sayması istenir. Hatırlama durumu içinde bir takım kelimeler söylenir ve bunlardan kaçının hatırlandığı sorulur.

Lisan kontrolü için bazı nesneler gösterilir ve bu nesnelerin isimleri sorulur. Bie cümle söylenir ve bu cümlenin dinlendikten sonra tekrar edilmesi istenir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Her hekim bu muayeneyi kendine göre yapar. Yani sabit sorulan sorular genelde yoktur.

Akli Meleke Raporu Alabilmek için Gerekli Evraklar

Akli meleke raporunu alabilmek için nüfus cüzdanınız ve biyometrik ya da normal vesikalık fotoğrafınızla beraber aile hekiminize başvurabilir ya da hastanelerin psikiyatri bölümlerine gidebilirsiniz.

Aile hekiminiz uygun gördüğü takdirde akli meleke raporunu verecek ve işlemlerinizi başlatabileceksiniz.

2021 yılı ortaları itibariyle artık akli meleke raporu almak isteyen bireyler için e-devlet üzerinde “kişisel sağlık bilgi formu” doldurma zorunluluğu getirilmiştir. Rapor alacak bireyler mutlaka rapor almaya gitmeden önce e-devlet üzerinden formu doldurmalıdırlar. Aksi takdirde zaman ve işgücü kaybına sebep olacaklardır. Aşağıya kişisel sağlık bilgi formunun resmini bırakıyorum. Formu doldurmak için alttaki butona tıklayınız.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu e-devlet
Hastalar kişisel sağlık bilgi formunu doldurmadan rapor talep edememektedir.

Akli Meleke Raporu Ne İşe Yarar?

Akli meleke raporu bir takım işlemlerde kullanılır. Bunların başında benim en çok rastladığım tapu işlemleridir. Vekaletname, nikah ve diğer tasarruf işlemleri içinde akli meleke raporu gerekebilmektedir.

Üstte bahsettiğim tüm bu işlemler yapılacağı zaman genellikle 64 yaş üstü bireyler olmak üzere ilgili kişiyle ilgili mevzuat şu şekilde bilgi vermektedir:

İlgilinin yaşlılık, hastalık veya dış görünüşü itibariyle yeteneğinden şüphe edilmesi veya bu konuda ihbar ve şikayet bulunması hallerinde temyiz kudretinin varlığı doktor raporu ile saptanır. 

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5040&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Noterlik%20Kanunu%20Y%F6netmeli%F0i

Akli Meleke Raporunu Kim Verebilir?

Akli meleke raporu istenmesi halinde yazımın önceki bölümlerinde bahsettiğim gibi aile hekiminize başvurarak kayıt açtırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesini istediğim husus ilgili kişi bu raporu sadece kendi kayıtlı olduğu aile hekiminden alabilir. Örneğin Ankara’da yaşıyorsunuz ve İstanbul’a misafirliğe gittiniz. Raporunuzu İstanbul’daki aile hekimlerinden talep edemezsiniz.

Bunlara ek olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı diğer hastanelerden sevk veya doğrudan başvuru üzerine alınabilmektedir.

Akli Meleke Raporu Almak Ücretli mi?

Akli meleke raporu almak isteyen hastalarda aile sağlığı merkezlerinde aile hekimleri hiçbir ücret talep etmezler. Noter kısmında ise diğer belgelere eklenerek ekstra ücret talep edilmesi doğru bir uygulama değildir.

Bu yazımızı bitirdik. Eksik kalan bazı taşların yerine oturması adına Sağlık Raporu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kaynakça:

1. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü - Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge ve Hakem Hastane Listeleri Erişim Tarihi: 29.12.2021

(Bu yazı ilk defa 10 Ocak 2021 tarihinde yayınlanmıştır. Ardından 29 Aralık 2021 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Akli Meleke Raporu Almak ve Gizli Sorular” üzerine 32 yorum

 1. Hocam merhaba bir tapu işlemimiz oldu mülk sahibi 65 yaş üstü tapu dairesinde sorulan sorulara doğru cevaplar verildi tapu devrimiz gerçekleşti aradan 20 gün sonra mülk sahibinin akrabaları akli melekelerin yerinde olmadıgını ve bizi mahkemeye vereceklerini belirtti rapor için hastaneye başvurmuşlar bu durumda yapmamız gereken nedir saygılarımla

  Cevapla
 2. Hocam öncelikle hayırlı günler dilerim. Acaba teyzem 74 yaşında ona ben bakıyorum oda bana sahip olduğu evini vermek istiyor onun için noter bizden Dr raporu istiyor nereden ve nasıl alırım. Özel hastaneden olurmu acaba

  Cevapla
 3. Hocam babam 78 yaşında geçen yık evlendi kadın tüm mal varlığını kendi üstüne aldı rapor olmaksızın babamın kafa gelgit 30 senedir evlatlarım bana bakmıyor diyor halbuki kardeşim yanında beraber yaşıyor bizde her zaman hal hatır sorarız kendisine torunları var oynar şakalaşır ama kadın üfürükçü ile babamı bize düsman etti Fulya ilke umudun olsun YouTube 207 den sonra devamlı canlı yayındaydık hastaneden rapor bekliyoruz yanlız kadının eli çok uzun heryerden parmağı var napabiliriz

  Cevapla
 4. Merhaba 2012 yılında babam bana hastamede özürlü engelli raporu çıkarmış 2012 2013 arası buda benim sistemimde çıkıyor şuanda silahlı güvenliğim herhangi bir sıkıntım yok ehliyet alırken yada herhangi bir işlem yaparken kişinin engelli raporu bulunmaktadır diye hata alıyorum doktor tarafında. il sağlık bakanlığına gittim bana tek hekim piskiyatrk durum bildirir raporu almamı istedi bu raporu alınca sistem böyle hata vermeyeceğini düzeleceğini söyledi durum böylemi oluyor

  Cevapla

Yorum yapın