Akli Meleke Raporu Almak ve Gizli Sorular

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genellikle altmış beş yaş üstü bireylerin akıl sağlığının yerinde olup olmadığının belirlenmesi amacıyla kullanılan ve çeşitli resmi işlemlerde istenen bir belgedir. Genellikle noter ve tapu tescil müdürlükleri tarfından talep edilen bu belge ile usülsüz yapılmak istenen işlemlerin önüne geçmek istendiği bilinmektedir. Rapor sonucunda ilgili bireylerin akli melekeleri yerindedir ya da akli melekeleri yerinde değildir şeklinde ibareler yer alır. Bazı hekim raporlarında ise akıl sağlığı yerindedir şeklinde yazar. Buna karar verilirken hekim tarafından bir takım sorular yönlendirilir.

Akli Meleke Raporu Soruları

Akli meleke raporunu verebilmek için doktorlar öncelikle hastayı muayene etmektedir. Muayene esnasında birçok soru sormaktadır. Sorulan sorular doktordan doktora değişiklik göstermektedir. En azından kırsal bölgelerde görev yaptığım sıralarda hastaların usulsüz olarak bu raporu almaya çalıştıklarına çok şahit oldum. Bu nedenle her hastaya farklı sorular soruyordum. Neden olduğunu siz anladınız 🙂

akli meleke raporu
Akli Meleke Raporu vermek üzere olan hekim bu ve buna benzer birçok farklı soruyla 65 yaş üstü bireyin akıl sağlığının yerinde olup olmadığını sorgulamaya çalışır.

Akli Meleke Raporu Nereden Alınır?

Akli meleke raporunu alabilmek için öncelikle en yakın sağlık ocağına gitmeli ve aile hekiminize başvurmalısınız. Aile hekiminiz gerekli muayeneleri yaptıktan sonra akli meleke raporunu verebilir veya uzman bir hekime yönlendirme sağlayabilir.

Uzman bir hekim görüşüne ihtiyaç duyulduğunda akli meleke raporunu aile hekiminizden alamazsınız. Hastaneye giderek ilgili bölümde muayene olmalı ve raporu almalısınız.

Ne Zaman 65 Yaş Üstü Akli Meleke Raporu Alınır?

Herhangi bir kurumun keyfi olarak akli meleke raporu isteme hakkı bulunmamaktadır. Bu raporu istenebileceği durumlar kanunlar kapsamında belirlenmiştir. Temel olarak üç madde ile bu durum özetlenmiştir. Bunlar:

 • Devlet kurumlarda herhangi bir işlem yapmak için hukuki işlem yapma yeteneğini hakkında bilgi sahibi olunması gereken durumlarda
 • Bu konuyla ilgili olarak şikayet ya da ihbar bulunması gereken durumlarda
 • İşlem yapacak kişinin genel durumu, hastalığı veya dış görünüşü itibariyle şüphe uyandıran durumların varlığında

Bu gibi durumlarda ilgili hastadan kuvvetle muhtemel şüphe edildiğinde ilgili tabiplerden akli melekelerinin kontrol edilmesi amacıyla rapor talep edilebilir.

Akli Meleke Raporu Nasıl Alınır?

Aile hekiminize başvurunuzun ardından genellikle Folstein Mental Test soruları çerçevesinde hastaya bir takım sorular sorulur. Bu sorularla hastanın yönelimi, kayıt hafızası, dikkati, hesap yapması, hatırlaması ve lisan durumu sorgulanmaya çalışılır.

Kayıt hafızası için hastaya 3 isim söylenir ve bu üç ismi unutmaksızın söylemesi istenir. Yönelimi için hangi yılda olduğumuz, hangi mevsimde olduğumuz ve hangi ülkede yaşıyoruz gibi sorular sorularak ölçüm sağlanır.

akli meleke raporu ornegi
Bu görselde sizler için çekmiş olduğum bir adet akli meleke raporunun örneğini görmektesiniz.

Dikkati ve hesap yapma kontrolü için 100 den geriye doğru 5’er 5’er sayması istenir. Hatırlama durumu içinde bir takım kelimeler söylenir ve bunlardan kaçının hatırlandığı sorulur.

Lisan kontrolü için bazı nesneler gösterilir ve bu nesnelerin isimleri sorulur. Bie cümle söylenir ve bu cümlenin dinlendikten sonra tekrar edilmesi istenir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Her hekim bu muayeneyi kendine göre yapar. Yani sabit sorulan sorular genelde yoktur.

Akli Meleke Raporu Alabilmek için Gerekli Evraklar

Akli meleke raporunu alabilmek için nüfus cüzdanınız ve biyometrik ya da normal vesikalık fotoğrafınızla beraber aile hekiminize başvurabilir ya da hastanelerin psikiyatri bölümlerine gidebilirsiniz.

Aile hekiminiz uygun gördüğü takdirde akli meleke raporunu verecek ve işlemlerinizi başlatabileceksiniz.

2021 yılı ortaları itibariyle artık akli meleke raporu almak isteyen bireyler için e-devlet üzerinde “kişisel sağlık bilgi formu” doldurma zorunluluğu getirilmiştir. Rapor alacak bireyler mutlaka rapor almaya gitmeden önce e-devlet üzerinden formu doldurmalıdırlar. Aksi takdirde zaman ve işgücü kaybına sebep olacaklardır. Aşağıya kişisel sağlık bilgi formunun resmini bırakıyorum. Formu doldurmak için alttaki butona tıklayınız.

Kişisel Sağlık Bilgi Formu e-devlet
Hastalar kişisel sağlık bilgi formunu doldurmadan rapor talep edememektedir.

Akli Meleke Raporu Ne İşe Yarar?

Akli meleke raporu bir takım işlemlerde kullanılır. Bunların başında benim en çok rastladığım tapu işlemleridir. Vekaletname, nikah ve diğer tasarruf işlemleri içinde akli meleke raporu gerekebilmektedir.

Üstte bahsettiğim tüm bu işlemler yapılacağı zaman genellikle 64 yaş üstü bireyler olmak üzere ilgili kişiyle ilgili mevzuat şu şekilde bilgi vermektedir:

İlgilinin yaşlılık, hastalık veya dış görünüşü itibariyle yeteneğinden şüphe edilmesi veya bu konuda ihbar ve şikayet bulunması hallerinde temyiz kudretinin varlığı doktor raporu ile saptanır. 

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx?MevzuatKod=7.5.5040&MevzuatIliski=0&sourceXmlSearch=Noterlik%20Kanunu%20Y%F6netmeli%F0i

Akli Meleke Raporunu Kim Verebilir?

Akli meleke raporu istenmesi halinde yazımın önceki bölümlerinde bahsettiğim gibi aile hekiminize başvurarak kayıt açtırabilirsiniz. Burada dikkat edilmesini istediğim husus ilgili kişi bu raporu sadece kendi kayıtlı olduğu aile hekiminden alabilir. Örneğin Ankara’da yaşıyorsunuz ve İstanbul’a misafirliğe gittiniz. Raporunuzu İstanbul’daki aile hekimlerinden talep edemezsiniz.

Bunlara ek olarak Sağlık Bakanlığı’na bağlı diğer hastanelerden sevk veya doğrudan başvuru üzerine alınabilmektedir.

Akli Meleke Raporu Almak Ücretli mi?

Akli meleke raporu almak isteyen hastalarda aile sağlığı merkezlerinde aile hekimleri hiçbir ücret talep etmezler. Noter kısmında ise diğer belgelere eklenerek ekstra ücret talep edilmesi doğru bir uygulama değildir.

Bu yazımızı bitirdik. Eksik kalan bazı taşların yerine oturması adına Sağlık Raporu başlıklı yazımızı okumanızı şiddetle öneriyorum.

Bu konuyla ilgili olarak merak ettiklerinizi ve sormak istediklerinizi alt taraftaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kaynakça:

1. Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü - Sağlık Raporları Usul ve Esasları Hakkında Yönerge ve Hakem Hastane Listeleri Erişim Tarihi: 29.12.2021

(Bu yazı ilk defa 10 Ocak 2021 tarihinde yayınlanmıştır. Ardından 29 Aralık 2021 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Akli Meleke Raporu Almak ve Gizli Sorular” üzerine 33 yorum

 1. Psikiyatri uzmanı ve yönetici operatör doktor imzalı Akli Denge Raporunun geçerlilik süresi ne kadar?Teşekkürler

  Cevapla
  • Noter veya tapuda yapılacak işlemler aynı gün içinde yapılmalı aksi taktirde rapor gün bitimi kullanılamaz günlük rapor şeklinde almalısınız

   Cevapla
 2. Ito gunler benim eşim 26.01.2020 tarihinde kısmı felç geçirdi şükür şu an tedavilerle çok çok iyi sadece el ve ayağında güç kaybı var borcundan dolayı arsamızı satmak istiyorum ama ilk eşinden olan oğlu babanın akli melekeleri yarında değil satılamaz diyor hastaneden tek hekim akli melekeleri yerindedir diye raporu da var ne yapabiliriz

  Cevapla
  • Merhabalar Gülgün Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Hekim değerlendirmesi sonucu raporunda “aklı melekeleri yerindedir” şeklinde raporunuz varsa ve geçerlilik süresi dolmadıysa her türlü yasal işlemi kendi kararıyla yapabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
  • Merhabalar Güven Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu tip raporları genlde aile hekimleri vermektedir. Aile hekiminizle görüşebilirsiniz. Ayrıca bulunduğunuz bölgede toplum sağlığı merkezine giderek bahsettiğiniz konu hakkında en doğru bilgi alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 3. Vekaletname işlemleri için akli melek raporu almak istemekteyiz fakat 80 yaş üstü dedemin kulakları pek duymadığından muayene sonucu gecememektedir vekalet işlemleri için noter ya psikiyatri biriminden yada nöroloji bölümünden yazı almamizin yeterli olacağını söylemektedir nöroloji biriminden nasıl işlemler yapılmaktadır bu konuda desteklerinizi rica ederiz.

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum için ilgili bölümlerde özel testler uygulanır ve akli melekelerinin yerinde olup olmadığı tespit edilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. uydurma , bir davada ( hiç açılmaması gereken delilsiz bir olayda) 

  hakimle tartıştım oda bana sen suçun mahiyetini anlamamışsın yaz kızım sanığın akıl sağlığı yerinde olup olmadığını kontrol için akıl hastanesine sevkine

  iki üniversite bitirdim , yaşım altmış hiçbir suça olaya karışmadım 

  soru şu beni bir heyet mi kontrol edecek ( heyette kaç kişi doktor var yada bir doktor kontrol edip raporunu mu yazacak ) 

  ben raporu kabul etmezsem ne olacak 

  Cevapla
  • Merhabalar Rıfat Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Rapora itiraz edebilirsiniz. Akli meleke raporu tek hekim tarafından verilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 5. Hocam hayırlı işler dilerim benim babam 1933 dogumlu 5 yıldır ben bakıyorum bir takım ameliyatlar gecirdi okur yazar deyil imzasını atabiliyor vekalet verebilirmi

  Cevapla
  • Merhabalar Adem bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tabi muayeneden geçebilirse raporunu alabilir. Okur yazar olmaması problem değil.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 6. Aile Hekimi’nden alınan akli meleke raporunu noter kabul etse bile; ilerleyen yıllarda açılan miras davalarında; mahkeme aile hekiminden alınan akli meleke raporunu usülen iptal etmekte ve geçersiz saymaktadır; bu konuyu avukatlara danışabilirsiniz; akli meleke raporu psikiatri uzmanı tarafından verilmelidir; bilginize…

  Cevapla
  • Merhabalar Mehmet Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Aile hekiminizden alacağınız akli meleke raporu geçerli ve yeterlidir. Aile hekimi akli melekelerinin yerinde olduğuna kanaat getiremediği durumlarda ilgili kişiyi psikiyatri bölümüne sevk ederek hastanın değerlendirilmesini sağlamaktadır. Olayın adli boyutunu ve özel durumları avukatlara danışabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 7. Slm Hocam Aklı Makale Raporu Aile Sağlık Merkezinin Verdiği Rapor Geçerli mi En Güzel Akşamlar

  Cevapla
  • Merhabalar Kadir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Evet aile sağlığı merkezinden alacağınız akli meleke raporu geçerli ve yeterlidir.
   Sağlıklı ve mutlu günler.

   Cevapla
 8. Merhabalar,kayınpederim eşime ölene kadar bakma akdiyle 2 yıl kadar önce tarla verdi,81 yaşında akıl sağlığıyla ilgili hiç bir sorunu yok,tapu da bu raporu bizden istemedi,öldüğünde kardeşler dava açarsa bu rapor olmadığından sıkıntı yaşar mıyız?şimdi alsa bu raporu geçmişe dönük geçerliliği olur mu?(gelece yönelik olmaması tabbi ki mantıklı)teşekkürler

  Cevapla
  • Merhabalar Sevim Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Olayın dava yani adli kısmı hakkında bilgi sahibi değilim. Şu anda alacağınız raporun geçmişe dönük geçerliliği olmaz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 9. Merhaba babam yazdan beri unutkanlık yaşıyordu biz bunu yaşlılığa bagliyorduk 67yasinda 20kasimda özel bir hastaneye aşırı uyku ve yeme içme nin azalması kilo kaybı ile baş vurduk bize koa başlangıcı zatürre ve beyinde enfeksiyon olduğu araştırılması söylendi bizde devlet hastanesi ne girdik kovit testi istendi ve pozitif çıktı hastaneye yatırdılar 10gun yattı şimdi beyindeki enfeksiyon u araştırma yapıyorlar ama denge bozukluğu konuşulanları aldilamakda zorlanma maaşı ile ilgili soruları hatirlamama konuşma bozukluğu oluyor biz görsel hatırlama az tedavi süreci uzun diyor uzman doktorlar biz maaşını nasıl alabiliriz teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhabalar Gülzahir Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Akli melekeleri yerinde olduğu sürece ilgili hasta “akli meleke raporu yerindedir” raporu alarak faydalanabilir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dileirim.

   Cevapla
 10. Benim bir eşim var bu adam 22yildir beni aldatır yakaladığında ise bana sürekli iftara atar yani yuz üstüne çıkar neden boşanmadiniz diyeceksiniz o noktaya geldiğinde sürekli tehdit ve iftiralari olur buda yetmez gibi ese dostta akrablara kadar rezil etme çabasında bulunur 2kizim var onlar için dayanmak ve ayakta durmak zorundayım hiç bir güvencem de yok ne bir kimsem sürekli hatalar yapıp aldatma olsun vs.gibi bunu bn öğrendiğimde dahada yüzsüz olup hatasının sebebini beni gösterir bn ev hanımıyim ve beni aldatmasına rağmen çok affettim fakat son 3yildir artık dayanamıyorum bni ölümle tehdit ettiği için bisey de yapamıyorum bazen tamam bosanalim diyor yemin ediyor tam kurtuldum derken ertesi günü bni arayıp hiç bir şey olmamış gibi askim napiyon der artık onun yüzünden tansiyon hastası oldum sinirlerim bozuldu ona çok kere psikoloğa gidelim dedim kabul etmedi bn delimiyim diye ama dengesiz her günü sürekli yaptığı hataların ona göre çok iyi bir şey olduğunu normal bir şey yapmış gibi ona ama bazen öyle konusyorki bnm namusumdan supe eder ki bnde kişi nasılsa karsisindakinide öyle görürmüş derim fakat 3yildir saygı sevgi hiç yok bende hersey bitti bu konuda bana yardımcı olabilirsiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Hatice Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz durum için hemen bir psikiyatri bölümü hekiminden randevu alarak muayene olmaya gitmelisiniz. Ordaki hekim arkadaşlarım sizin için en doğru yolu göstereceklerdir.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 11. Bilgiler için çok teşekkür ederim. kişisel sağlık bilgi formunu arayıp duruyordum sayenizde hallettim.

  Cevapla
 12. Merhabala ,
  isitme engelli bir anneyim.Esime 4 yil önce siddetli gecimsizlikten dolayi bosanma davasi actim.Son mahkemede benim ruh hastasi oldugumu mahkemeye bildirmis.Bende bunu ispat etmesini istedim.Bundan 21 yil önce sadece 1 defa Psikiyatriye gittim ve kaygi bozuklugu tanisi konuldu.Bu taniyla actigim bosanma davasi gecerlimidir? Hakim 14 yasindaki oglumu yani suanda gecici velayeti ben de bulunan yavrumu bu tanidan dolayi babasina verebilirmi?Ben akil hastasi olsam davayi onun acmasi gerekmezmi?Neden bana 25 yil sabretmis bende buna sasirdim!Haklarimi kaybetmemem icin beni aydinlatirsaniz sevinirim.

  Simdiden Tesekkürler
  Saygilar

  Cevapla
  • Merhabalar Rüya Hanım, öncelikle hoşgeldiniz.
   Anlattığınız boyutta hukuki bilgim olmadığı için size yanlış bilgiler vermek istemem. Bir hukuk danışmanından bu soruların cevaplarını alabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın