Ehliyet için Sağlık Raporu

0
1618

Karayolları dâhilinde motorlu taşıtları kullanabilme yetkisine sâhip olabilmek için bireylerin ehliyet, diğer adıyla sürücü belgesi almaları zorunludur. Yeni yapılan yasal düzenlemeler gereği, uluslar arası kullanım hüviyetine bürünen sürücü belgelerini alabilmek için, detaylı sağlık raporu da şart koşulmuştur. Buna göre ilk defa ehliyet almak isteyenler, sürücü belgelerine yeni bir sınıf ekleyecekler ve kaybedilen ehliyetlerini yenilemek zorunda kalanlar ehliyet için sağlık raporu almak zorundadırlar.

ehliyet icin saglik raporu
Ehliyet için sağlık raporu 2017 2018 ile ilişkili görsel.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Millî Eğitim Bakanlığı tarafından sürücü belgesi alımlarında zaruri koşulan sağlık raporları muhtelif kurum ve kuruluşlardan tedarik edilebilmektedir. Sağlık raporunu aşağıda belirtilen kurumlar arasında istediğinizden alabilirsiniz.

  • Sağlık Ocağı (Aile Sağlığı Merkezi)
  • Kamu (Devlet) Hastanesi
  • Özel Hastane
  • Özel Tıp Merkezi
  • Özel Muayenehâne
  • Özel Poliklinik
  • Üniversite Hastanesi

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Ücretli mi?

Sürücü belgenizi almak için sağlık muayenesinden geçmeniz zorunludur. Bu muayeneyi yukarıda belirtilen kurumların herhangi birinden yapabilirsiniz. Aile hekimliğine başvurularda ücretsiz olarak ehliyet için sağlık raporu alabilirsiniz. Ancak özel hastane ve polikliniklere yapacağınız başvurular ücretlidir. Bu ücret, Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen tarifeler doğrultusunda uygulanmaktadır. Biz, sürücü belgesi için sağlık raporunu en yakın aile sağlığı merkezinden, ücretsiz olarak almanızı önermekteyiz. Ancak aile hekiminiz, herhangi bir sağlık probleminizden ötürü sizi bir kamu hastanesinde görevli doktora sevk ederse, elli lira ücret karşılığında sağlık raporu almak zorunda kalırsınız. Bu ücret, eğitim ve araştırma hastanelerinde yetmiş beş liradır.

Grup Kavramları Ne Demektir?

Yeni sistem ile birlikte sürücü belgelerinin sınıf uygulaması değiştiğinden ötürü, sağlık raporu işlemleri de değişikliğe büründü. Buna göre sağlık raporları, iki temel grupta ifâde edilmektedir.

Birinci Grup Sağlık Raporu: A, A1, A2, B, B1, BE, F ve M sınıfına ait sürücü belgesi almak isteyenleri ilgilendirmektedir. Bu gruba dâhil olan sınıflandırmalar, daha alt düzeydeki hafif motorlu taşıtları kullanabilme yetkisini ifâde etmektedir.

İkinci Grup Sağlık Raporu: C, C1, C1E, CE, D, D1, D1E, DE ve G sınıfına ait sürücü belgesi almak isteyenleri ilgilendirmektedir. Bu gruba dâhil olan sınıflandırmalar, ağır araç düzeyindeki motorlu taşıtları ve ticârî araçları kullanabilme yetkisini ifâde etmektedir.

Sağlık Raporu Süresi Kaç Yıldır?

Birinci grup sağlık raporunun geçerlilik süresi, alındığı tarihten itibaren on yıldır. Bu sürenin sonunda sağlık raporunuzun yenilenmesi gerekmektedir. İkinci grup sağlık raporunun geçerlilik süresi ise alındığı tarihten itibaren beş yıldır.

Dilerseniz heyet raporu nasıl alınır? adlı konumuza geçebilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here