Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

2
549

Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Romatoloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce kısaca bilgi verelim. Romatizmal rahatsızlıklar başta olmak üzere bağışıklık sisteminde meydana gelen sağlıksız çalışma ya da fonksiyon kaybına bağlı ortaya çıkan iltihabi hastalıkların incelenmesine Romatoloji bilimi yardımcı olmaktadır. Etnik kökeni gereği sistemde meydana gelen fonksiyon kaybı nedeniyle ortaya çıkan eklem iltihaplanmalarını, romatizmal rahatsızlıkları ve benzeri diğer hastalıkları inceleyen Romatoloji dalının hastalığa bağlı olarak kendi içinde de birçok alt branşı bulunmaktadır.

romatoloji hangi hastaliklara bakar
Romatoloji hangi hastalıklara bakar ve romatoloji bölümünün baktığı hastalıklar ile ilişkili görsel.

Genetik yatkınlık nedeniyle ortaya çıkan romatoid artrit gibi ileri derece risk teşkil eden hastalıkların yanı sıra basit medikal tedaviler ile kontrol altına alınabilen hastalıkları da inceleyen Romatoloji bölümünün geçmişi tıp dünyasında oldukça köklüdür. Nitekim tedavi yöntemleri de bu tarih nedeniyle oldukça gelişmiş boyutlardadır. Bölümün incelediği birçok hastalığın saptanmış en belirgin bulguları aşağıdaki gibidir:

 1. Vücudun belirli bölgelerinde yanma, sızlama hissi
 2. Deride alerjik ve dokusal reaksiyonlar
 3. Romatizmal ateş
 4. Kas ağrıları
 5. Hissizlik, uyuşma ve karıncalanma
 6. El ve ayak parmaklarında, diz kapaklarında ve eklem yerlerinde sertleşmeler, şişmeler ve şekil bozukluklarının meydana gelmesi
 7. Vasküler lezyonlar
 8. Elem bölgelerinde ödem oluşumu

İnsanlar internet ortamında bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Romatolojik hastalıklar hangileridir?
 2. Romatoloji hangi bölüme giriyor?
 3. Romatoloji hangi hastalıklarla ilgilenir?
 4. Romatolojiye giren hastalıklar nelerdir?
 5. Romatoloji bölümünün baktığı hastalıklar hangileridir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde romatoloji hangi hastalıklara bakar konusuna açıklık getirelim.

Romatoloji Bölümü Hangi Hastalıklara Bakar?

Romatoloji bölümünün baktığı hastalıklar arasında en sık görülenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 1. Behçet Hastalığı
 2. Romatoid Artrit
 3. Reaktif Artrit
 4. Kristal Artrit
 5. Akut Eklem Romatizması
 6. Akdeniz Ateşi
 7. Dev Hücreli Arterit
 8. Ankilozan Spondilit
 9. Bağ Dokusu Hastalıkları
 10. Skleroderma
 11. Sjögren Sendrom
 12. Paget Hastalığı

Romatoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

2 Yorum

 1. Sol kolumda avuç içinden dirseğe kadar yanma karıncalaşma uyuşma ve ağrı var Bazen ağrı omuza kadar çıkıyor bilhassa geceleri yattığım zaman şikayetlerim daha çok artıyor yaklaşık 4 yıldır çekiyorum Son zamanlar iyice şiddetlendi fizik tedaviye ve beyin cerrahına gittim çare bulamadım Ne olur bana yardımcı olun

  • Merhabalar Müstecep Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Uyuşma ve karıncalanma şikayetlerinize neden olabilecek altta yatan patolojik nedenlerin saptanabilmesi tedavi planlaması için altın değerindedir. Bunun için benin önerim bulunduğunuz ilin üniversite hastanesinin romatoloji bölümünden bir randevu alın. Muayenenizi yapan hekiminiz gerekli görürse sizi diğer bölümlere yönlendirecektir. Muayene bilgilerinizi olmadan hastalığınız hakkında konuşmak ve size bilgi vermek doğru olmayacaktır. Muayeneniz sonrasında geri dönüş yaparsanız cevap vermekten mutluluk duyarım.
   Sağlıklı ve mutlu güner dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here