Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Romatoloji bölümü kemikler, kaslar ve eklemlerle ilişkili patolojik durumlara odaklanmış ve genellikle artrit hastalıkları etrafında kümelenmiştir. Bu tip hastalıkların eklem ağrısı, eklemlerde şişlik, kızarıklık ve hareket kaybı gibi semptomları bulunmaktadır. Bu klinik belirtilerin ortaya çıkmasına neden olan temel faktör vücudun immün sisteminin yine vücudun kendi hücrelerine saldırmasıdır. Bunlar genelde otoimmün ve iltihaplı hastalıklardır.

romatolojik hastalıklar
Romatoloji bölümü en sık olarak eklem hastalıkları ile ilgilenir.

Ulusal Artrit Derneği‘ne göre eklem, kas ve iskelet sisteminde görülen 100’den fazla sayıda hastalık bulunmaktadır. Bu hastalıklar genellikle genetik faktörler, yaşam tarzı, çevresel faktörler, enfeksiyonlar, metabolik faktörlere bağlı olarak ortaya çıkar. Romatoloji bölümünde uzmanlaşan hekimlere romatolog adı verilir. 6 yıllık tıp fakültesi eğitiminin ardından 4 yıllık iç hastalıkları uzmanlık eğitimi alınır. Sonrasında 3 yıl romatoloji yan dal eğitimi alınır ve romatolog olmaya hak kazanılır. Peki romatoloji bölümü hangi hastalıklara bakar? Hemen bu sorunun cevabına odaklanalım ve romatolojik hastalıklar hakkında detaylı bilgiler verelim.

Romatoloji Hangi Hastalıklarla İlgilenir?

100’den fazla sayıda hastalıkla ilgilendiği bilinen romatoloji bilim dalının odaklandığı hastalıklar çoğu zaman tam olarak nedenleri tespit edilemeyen gruptadır. Bazen genetik bir neden bazen başka bir hastalık bazen de çevresel bir takım faktörler sebebiyet verir. Şimdi romatoloji neye bakar madde madde yazalım:

 1. Kireçlenme : Osteoartrit olarak bilinmektedir. Sık karşılaşılan bir eklem hastalığıdır.
 2. Ankilozan Spondilit : Bir artrit türüdür.
 3. Fibromiyalji : uyku problemlerinin eşlik ettiği yorgunluk ve halsizlik ile kendini gösteren bir hastalıktır.
 4. Enfeksiyoz Artrit : Akut olarak ortaya çıkan viral veya bakteriyel kaynaklı artrit çeşididir.
 5. Lupus Hastalığı : Bağışıklık sisteminin vücudun kendi hücrelerini tanımayıp onlara saldırdığı bir hastalıktır.
 6. Psöriyatik Artrit : Deri ve eklemleri etkileyen yaygın bir hastalıktır.
 7. Vaskülit : Kan damarlarında iltihaplanma ile kendini gösteren bir rahatsızlıktır.
 8. Behçet Hastalığı : Kan damarlarında enfeksiyonların görüldüğü otoimmün bir hastalıktır.
 9. Ailevi Akdeniz Ateşi : FMF olarak bilinen bu hastalık genetik olarak aktarılır.
 10. Gut Hastalığı : Eklemlerde meydana gelen şişlik ve kızarılıkla kendini gösterir.
 11. Akondroplazi : Genetik olarak aktarılan bir cücelik çeşididir.
 12. Ehler Danlos Sendromu : Bağ dokusunu etkileyen kalıtsal bir rahatsızlıktır.
 13. Marfan Sendromu : Yine bağ dokusunun etkilendiği hastalıklardan bir tanesidir.
 14. Raşitizm : Vitamin eksikliği ile seyreden bir rahatsızlıktır.
 15. Sjögren Sendromu : Genellikle kadınları etkileyen otoimmün ve inflamatuvar bir hastalıktır.
 16. Polimiyalji Romatika : Temporal arterit ile seyreden yumuşak doku romatizmasına verilen isimdir.
 17. Juvenil İdiyopatik Artrit : Eklemlerde devamlı eklem iltihaplanması ile seyreden kronik bir hastalıktır.
 18. Osteomalazi : Kemiklerin zayıfladığı hastalıklardan bir tanesidir.
 19. Bel Ağrısı : Bazı bel ağrısı nedenleri arasında romatolojik nedenler bulunmaktadır.

Genel olarak Romatoloji bölümünde tedavi edilen romatolojik hastalıklar verdiğim bu listedeki gibidir. Bunların dışında listeye yazabileceğimiz onlarca hastalık bulunmaktadır ancak konunun aşırı şekilde uzamaması için en sık görülenleri listeledik.

Hangi Belirtiler Ortaya Çıktığında Romatoloji’ye Başvurmalıyım?

Hangi belirtiler ortaya çıktığı zaman romatoloji bölümüne başvurmanız gerektiği hakkında kısa açıklama yapacağım. Romatoloji bölümündeki hastaların en sık şikayetleri eklem ağrısı. Eklem ağrısı olan hasta sayısı inanılmaz derecede fazla. Yine eklemlerde şişlik ve kızarıklık gibi belirtiler de çok fazla görülüyor.

Romatoloji bölümüne doğrudan randevu alamayabilirsiniz. Bu nedenle ilk etapta aile hekiminize ya da dahiliye bölümüne randevu almalısınız.

Hastalar sabah uyandıklarında 1 saate yakın eklem yerlerinde sertlik olduğunu söylüyorlar. Uzun vadeli sürekli eklem ağrısı çekmeleri oldukça dikkat çekici. Yine eklem bölgelerinde vücudun diğer bölgelerine göre sıcaklık artışı ve hassasiyet oluyor. Genel bir yorgunluk hali de sıkça karşılaşılan belirtiler listesinde.

Tüm bu belirtilerden biri veya birkaçı ortaya çıktığında hemen bir dahiliye bölümünden randevu alarak muayene olmaya gidiniz. Eğer dahiliye hekimi gerekli görürse sizi romatoloğa sevk edecektir. Aklınıza takılanları ve söylemek istediklerinizi alt tarafta yer alan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Romatoloji Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine 3 yorum

 1. Allah razı olsun böyle aydınlatıcı bir site yapmışsınız..Başarılarınızın devamını dilerim..

  Cevapla

Yorum yapın