Fibromiyalji Sendromu Nedir?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Fibromiyalji Sendromu,daha çok kadınlarda görülen,tüm kaslarda ağrıya sebep olabilen,uykusuzluk ve genel bir yorgunluk hali ile giden ağrı hastalığıdır.

Bu hastalığı 1843 yılında Froriep,ilk defa ağrılı noktalar ile giden hastalık olarak tanımlamıştır.1970’lerde ise Smythe ve Moldofsky arkadaşlar tarafından bir ağrı bozukluğu olarak tanımlanmıştır.

Fibromiyalji Sendromu Hangi Sıklıkta Görülür ?

Kadınlarda görülme sıklığı erkeklerden daha fazla olarak bildirilmiştir.Tüm dünyadaki erişkinlerin yüzde 2 sinde Fibromiyalji hastalığı görülmektedir.Bu sıklık eğer hasta kadın ve ileri yaşta ise yüzde 8 lere kadar çıkabilmektedir.Türkiye’de ise her yıl yaklaşık 90.000 hastaya Fibromiyalji tanısı konulmakta.

Fibromiyalji Sendromu Neden Olur ?

Bu hastalığın mekanizması hala tam olarak açıklanamamıştır ve hastalığın oluşumuna bir çok faktörün neden olduğu bilinmektedir.

Genetik geçiş konusunda ilişki tespit edilmiş durumda.Aynı ailede bireylerde çıkma olasılığı 7-8 kat daha fazla .Özetle ağrı mekanizmalarına etkili genetik faktörlerin bu sendromda da etkili olduğu düşünülüyor.

Fibromiyalji Sendromu Kadınlarda Daha Sık Görülür,Neden ?

Kadınlardaki hormonal değişikliklerin zemin hazırladığı düşünülüyor ve adet dönemleri,menapoz dönemleri,ev işleri ile uğraşıp strese maruz kalmalarının hastalığı tetiklediği tahmin ediliyor.

Fibromiyalji Sendromu’nun Klinik Bulguları Nelerdir ?

Fibromiyalji hastalığında ağrılı noktaların yerleri - Resmin kaynağı en alttadır.
           1.  Fibromiyalji hastalığında ağrılı noktalar

Genelde hafıza ile ilişkili sorunlar ortaya çıkar,ayaklarda ve ellerde uyuşmalar görülür.Egzersiz kapasitesinde azalma,çarpıntılar,depresif duygudurum,uykudan uyanmak istememe durumları da görülür.

Fibromiyalji Sendromu Hangi Hastalıklarla Karışır ?

Fibromiyaljinin ayırıcı tanısında şu hastalıklar olabilir :

  • Uyku Rahatsızlıkları
  • Kronik Yorgunluk Hastalığı
  • Depresif Duygudurum
  • Hipotiroidi
  • SLE
  • Miyofasiyal Ağrı Sendromu
  • Psikojenik Ağrı
  • Romatoid Artrit
  • Polimiyaljia Romatika
  • Sjögren Hastalığı

Fibromiyalji Sendromu Tanısı Nasıl Konur ?

Kesin tanının konulabilmesi için yukarıda belirttiğimiz semptomların en az üç ay boyunca devam ediyor olması ve en az 12 adet ağrılı hassas noktanın bulunması gerekiyor.

Amerikan Romatoloji Kolejine göre Fibromiyalji Sendromu
                                                  2. Amerikan Romatoloji Kolejine göre Fibromiyalji Tanısı
Amerikan Romatoloji Kolejine Göre Fibromiyalji Tanı Kriterleri
                                              3.  Amerikan Romatoloji Kolejine Göre Fibromiyalji Tanı Kriterleri

Fibromiyalji Sendromu Nasıl Tedavi Edilir ?

Hastalığın tedavisi tamamen kişiye bağlı olarak değişmektedir ve çok yönlü bir tedavi planı ile daha başarılı olunmaktadır.Tedavi için ilaçların gölgesine sığınan kesimler genelde kullandığı psikiyatrik ilaçlar neticesinde hem tedavi olamamakta hemde bağımlı olmaktadırlar.Psikiyatrik ilaçların sadece fibromiyaljiye ek olarak psikiyatrik rahatsizlıklar varsa kullanılması daha doğru olarak görülmekte.İlaç tedavisine ek olarak hastalara fizik tedavi programları yapılmalı ve hasta eğitimi yapılmalıdır.

Yararlandığım Kaynaklar :


Merak ettikleriniz varsa alt taraftaki yorum bölümünden sorabilirsiniz.Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Dr. Erhan Yavuz

Ben Kimim?
2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum’un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi’ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler’in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020’yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle 🙂
Eğitimim:
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi (2010 – 2016)
Çalıştığım Kurumlar:
Narman İlçe Devlet Hastanesi
Şenkaya İlçe Devlet Hastanesi
Tekman İlçe Devlet Hastanesi
Akşar Aile Sağlığı Merkezi
Karayazı Aile Sağlığı Merkezi
Bana Nasıl Ulaşabilirsiniz?
Bana sağlık sorularınız için erhan.yavuz@saglik.gov.tr mail adresinden, teknik konular için 05530742801 telefon numarasından ulaşabilirsiniz. Tıbbi sorularınızı yalnızca yorum bölümlerine yazmanız halinde cevaplıyorum
Muayenehane Bilgileri:
Türkiye’nin herhangi bir bölgesinde muayenehanem yoktur. Muayene kabul etmemekteyim. Sadece internet üzerinden herhangi bir ücret talep etmeksizin siz değerli hastalarımın sorularına cevaplar veriyorum.
Adresim:
Yeni Mahallesi, Çakmak Sokak, Karayazı Aile Sağlığı Merkezi, PK:25830 Karayazı/ERZURUM

Yorum yapın