İnflamatuar

7
17323

İnflamatuar Nedir?

İnflamatuar, inflamasyon ile beraber giden, eş zamanlı giden durum anlamında kullanılmaktadır. Tıpta sıkça kullanılan bir terimdir.

İnflamasyon ise yaralanma veya herhangi bir travma durumuna karşılık vücudumuzun verdiği koruyucu tepki olarak anlatılabilir. İnflamasyonda amaç vücudu korumaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitimimi tamamladım. Şimdi Erzurum Karayazı ilçesinde aile hekimi olarak görev almaktayım. Bana erhan.yavuz@saglik.gov.tr veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

7 Yorum

 1. Merhaba
  Kizim trafik kazası sonucu kafa tasında darbe sonucu kırık oluştu beyin ameliyatı geçirdi kırık kemik alındi aradan 1 yıl geçti tomografi sonuçlarını bugün öğrendim herşey normal fakat biyerde inflamatuar mukaza kalınlaşması tesbit edildi ameliyat öncesi ve sonrası raporlar ve sonuçlarla karşılaştırılmasi yaziyordu buraya takildim nedemek inflamatuar mukaza kalınlaşması?simdiden tesekkur ederim verecginiz cevaplara

  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bu bel ağrıları birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Genellikle altta yatan bir hastalığın neticesi olarak görülür ancak en kesin bilgiyi sizi mauyene eden hekiminiz söyleyecektir. Hekiminizden bu konuda destek almaktan çekinmeyiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 2. Merhaba 4 yaşında bir kızım var bacaklarında kırmızı döküntüler çıkıyor, eritema nodozum tanısı belirtildi, kültür testi temiz çıktı,verem testi temiz, bir tedavi verilmedi. döküntüler ayda 1 ya 2 kes yenileniyor.ne yapabilirim?

  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   Tüberküloz testi ve kültür negatif çıktığı için yüksek olasılıkla doktorunuz tedavi vermemiş ve düzenli olarak takip edilmenizi önermiştir. Döküntülere eşlik eden farklı şikayetler olursa derhal doktorunuza gidiniz. Düzenli olarak takip randevularınıza gidiniz.
   Sağlıklı günler dilerim.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here