( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Nonspesifik Odak

Nonspesifik Odak Nedir?

Nonspesifik Odak, MR ya da BT raporlarında sıkça yazılan veya doktorlardan çokça duyduğunuz bir ifadedir.İnternet ortamında birçok hasta non spesifik odak nedir diye aratmakta ve bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Hastaların bu konuda en çok merak ettiği şeyler, bu ifade ne demek, tehlikeli bir şey mi, önemsiz mi gibi sorulardır.  Bu konuya açıklık getirmeye çalışalım.

Nonspesifik Odak ile ilişkili görsel.
Nonspesifik Odak ile ilişkili görsel.

Non spesifik odak ifadesinin ne anlama geldiğini kavramak için öncelikle nonspesifik kelimesinin ne anlama geldiğini kavramamız gerekmektedir.

Nonspesifik kısaca özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

Nonspesifik Nedir? adlı detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

Non spesifik odak, henüz herhangi bir hastalıkla ilişkilendirilememiş bir odak anlamına gelmektedir. Genelde doktorlar bu ifadenin geçtiği raporlar hakkında hastaya bilgi vermektedirler. Eğer MR (manyetik Rezonans Görüntüleme) ya da BT ( Bilgisayarlı Tomografi) raporunuzda nonspesifik odak ifadesi geçiyorsa bu ifade hakkında yorum yapabilmek ve bilgi sahibi olunabilmesi için şu bilgilere ihtiyaç vardır:

  • Hastanın şikayetleri,belirtileri, bulguları
  • Tetkikler ve sonuçları
  • Muayene bulguları

Yukarıda verilen bilgilere sahip olunduktan sonra kişinin raporunda yazan nonspesifik odak ifadesi düzgün bir şekilde yorumlanabilir.

Klinik Korelasyon Önerilir Ne Demektir adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Karaciğerde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Anlama Gelir adlı yazımızı okumak için tıkayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Yorum yapın