Nonspesifik Odak

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Nonspesifik Odak Nedir?

Nonspesifik Odak, MR ya da BT raporlarında sıkça yazılan veya doktorlardan çokça duyduğunuz bir ifadedir.İnternet ortamında birçok hasta non spesifik odak nedir diye aratmakta ve bilgi sahibi olmaya çalışmaktadır. Hastaların bu konuda en çok merak ettiği şeyler, bu ifade ne demek, tehlikeli bir şey mi, önemsiz mi gibi sorulardır.  Bu konuya açıklık getirmeye çalışalım.

Nonspesifik Odak ile ilişkili görsel.
Nonspesifik Odak ile ilişkili görsel.

Non spesifik odak ifadesinin ne anlama geldiğini kavramak için öncelikle nonspesifik kelimesinin ne anlama geldiğini kavramamız gerekmektedir.

Nonspesifik kısaca özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

Nonspesifik Nedir? adlı detaylı yazımızı okumak için tıklayınız.

Non spesifik odak, henüz herhangi bir hastalıkla ilişkilendirilememiş bir odak anlamına gelmektedir. Genelde doktorlar bu ifadenin geçtiği raporlar hakkında hastaya bilgi vermektedirler. Eğer MR (manyetik Rezonans Görüntüleme) ya da BT ( Bilgisayarlı Tomografi) raporunuzda nonspesifik odak ifadesi geçiyorsa bu ifade hakkında yorum yapabilmek ve bilgi sahibi olunabilmesi için şu bilgilere ihtiyaç vardır:

 • Hastanın şikayetleri,belirtileri, bulguları
 • Tetkikler ve sonuçları
 • Muayene bulguları

Yukarıda verilen bilgilere sahip olunduktan sonra kişinin raporunda yazan nonspesifik odak ifadesi düzgün bir şekilde yorumlanabilir.

Klinik Korelasyon Önerilir Ne Demektir adlı yazımızı okumak için tıklayınız.

Karaciğerde Hipodens Lezyon Görülmesi Ne Anlama Gelir adlı yazımızı okumak için tıkayınız.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Nonspesifik Odak” üzerine 7 yorum

 1. Merhaba hocam yardımcı olabilirseniz sevinirim . Nazal septum sağa deviyedir.

  Her iki maksiller sinüste sinüzite bağlı milimetrik polipoid mukozal kalınlaşmalar izlendi.

  Parietal alanda periventriküler mesafede 4.5mm çaplı nonspesifik glotik odak saptandı. Göz doktorum istedi yardımcı olabilirmisiniz

  Cevapla
 2. Merhaba. Şiddetli baş ağrılarım var hemen hemen hergün 1 yıldır böyle bide halsizlik yorgunluk unutkanlık saç dökülmesi elle ve ayaklarımda sürekli uyuşmazlık oluyor damarlarım şişiyor tıkanmış gibi hissediyorum yarım saat falan masaj yaptıktan sonra düzelme oluyor tabi bunlar Bi iş yaptığımda zorlandığımda yada el ve ayaklarımla Bi ağırlık tuttuğumda oluyor. Buda mr sonuçlarım. Her iki frontal, parietal lobda subkortikal derin beyaz cevher içinde çok sayıda yaklaşık 5 mm çapa ulaşan nonspesifik gliotik odaklar izlendi.

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Bahsettiğiniz şikayetler ve sonucunuzu sizi muayene eden bir hekime göstermeniz halinde anlam kazanacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
   • Merhaba kolay gelsin 23 yaşındayım çok şiddetli baş ağrısı ile doktora gittim mr sonucum da böyle birşey yazıyor ama ben anlamadım googledan araştırdım ama hiç bişey yazmıyor ne demek bu
    Sağ temporal lobda subkortikal beyaz cevherde T2AG ve FLAIR da hiperintens 8×6 mm boyutunda nonspesifik sinyal odağı dikkati çekmiştir. Klinik bulgular ile korelasyonu ve radyolojik takibi önerilir.

    Cevapla
    • Merhabalar Ceren Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
     MR’da normal olmayan dokulara denk gelinmiş. Bunların ne anlama geldiği, iyi veya kötü olup olmadığı gibi bilgilerin anlaşılabilmesi için farklı tetkikler yapılması ve muayene bulguları eşliğinde değerlendirilmesi istenmiş.
     Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

     Cevapla
    • Merhaba kolay gelsin 3 senedir sürekli baş agrısı cekıyorum mr cekıldım ve sonucum da sol tarafta periatrial cevherde T2ve ve FLAIR görüntülerde hiperintens difüzyon artışı saptanan nonspesifik odak izlenmistir. Yazıyor ınternetten bakım ve anlayamadım bilgi verirseniz cok sevinirim

     Cevapla

Yorum yapın