Nonspesifik Nedir? Sonuçlarınızı Yorumluyorum!

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Nonspesifik ifadesi hastalara ait raporlarda çok fazlaca karşımıza çıkan ve hastalar tarafından internet ortamında çok fazla araştırılan bir tıp terimidir. Polikliniklere ilgili uzman hekimlere muayene olmaya giden hastalar çeşitli tetkik ve tahlil sonuçlarına göre aldıkları raporlarında nonspesifik ifadesine rastlamaktadır. Haliyle bu ifade hastaların kafasını kurcalamaktadır. İnternet ortamında tıpta nonspesifik nedir, nonspesifik ne demek, nonspesifik anlamı nedir gibi ifadelere çokça rastladık. Bu noktada bizler bu sorular daha fazla kafaları kurcalamasın diye bu yazıyı derledik. Aklınıza takılanları yorum bölümünden sormayı unutmayınız.

nonspesifik nedir
Nonspesifik tıpta spesifik olmayan manasında kullanılır.

Nonspesifik, özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir.Kökeni Fransızca olan spesifik kelimesinin zıt anlamlı halidir. Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.Örneğin nonspesifik bir bulgu dediğimizde tüm hastalıklarda görülen, hiçbir hastalığa özgül olmayan bulgu anlamı çıkmaktadır.!!

Temel Bir Örnek Verelim

Kelime anlamının oturması için temel bir örnek verelim:

Göz ağrısı, yan ağrısı, baş ağrısı, ateş.

Yukarıdaki belirtileri inceleyelim. Baş ağrısını duyduğumuzda migren tarzı hastalıklar aklımıza gelir. Yan ağrısı dediğimizde böbrek bozuklukları akla gelir. Bu belirtiler belli hastalıklara özgüdür, belli hastalıklara spesifiktir. Oysa ateş belirtisinin hem böbrek hastalıklarında hemde diğer tüm sistemlerin hastalıklarında görülme ihtimali vardır. Yani belirli bir sisteme özgü değildir, Non spesifik bir belirtidir. Aşağıda nonspesifik ile ilgili çeşitli ifadeleri göreceksiniz. Detaylar için tıklayınız.

 1. Nonspesifik Odak
 2. Nonspesifik Gliotik Odak
 3. Nonspesifik Milimetrik Lezyon

Nonspesifik : Raporlarda Sıkça Geçen Bir İfadedir

Herhangi bir şikayetiniz için hastaneye gittiğinizde doktorunuz sizden tahlil ve tetkikler istemektedir. Hastalığınızı belirlemek ve tedavi etmek amacıyla istenen bu tetkiklerin sonuçları çıktığında bir çok anlamı bilinmeyen tıbbi kelime ile karşı karşıya kalmaktasınız. Bunun temel sebebi rapor sonuçlarının sağlık profesyonelleri için yazılıyor olmasıdır. Bu kelimelerin en başında Non-Spesifik kelimesi gelmektedir. Bir günde hastanede herhangi bir  hastalıkla ilişkilendirilemeyen belki yüzlerce rapor çıkmakta ve ister istemez nonspesifik kelimesi kullanılmaktadır. Eğer raporunuzda :

“karaciğerde 2 adet non spesifik milimetrik hipodens lezyon var” diye yazıyorsa bunun anlamı şudur:

Karaciğerde 2 adet başka hastalıkla ilişkili bulunamamış lezyon var. Bu lezyonların yoğunluğu normal karaciğer dokusuna göre biraz daha düşük seviyelerde. Bu lezyonlar önemsiz olabilir.İyi veya kötü huylu kitleler olabileceği gibi sağlıksız bir yaşamın sonucu olan hepatik steatoz( karaciğer yağlanması)uda işaret ediyor olabilir. 

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum 🙂

(Bu yazı ilk defa 23 Ağustos 2019 tarihinde yazılmıştır. Ardından 12 Kasım 2020 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Nonspesifik Nedir? Sonuçlarınızı Yorumluyorum!” üzerine 167 yorum

 1. Hocam iyi günler ben geçen gün detaylı beyin mr girdim ve raporda şöyle bi ifade vardı
  Supratentorial kesitlerde; her iki serebral hemisferde beyaz madde içinde nonspesifik birkaç adet milimetrik hiperintensiteler mevcuttur.
  Bu ne anlama gelmektedir acaba .

  Cevapla
 2. Merhaba hocam bende 2 sene önce girdiğim ultrasonda karaciger yağlanması çıkmışti tüm batın tomografiye girdiğimde karaciğer normal boyutta, konturları düzgündür segment 4 a da 6 mm segment 4 b de 8.5 mm lik 2 adet hipodens non- spesifik nodüler lezyon kaydedilmiştir diyor hocam karaciğer yağlanması sonucu olmuş olabilirmi kötü bişey varmıdir

  Cevapla
 3. sağ akciğer alt zon inferior ve periferde kosta üzerine süperpoze yaklaşık 9×7 mm boyutlu hafif dens yapıda nonspesifik nodüler imaj klinik ile birlikte değerlendirme önerilir. Hocam bu yazıyor bunun türkçe meali nedir yardimci olurmusunuz

  Cevapla

Yorum yapın