Nonspesifik Nedir?

72
21870

Nonspesifik Nedir?

Nonspesifik, özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

non-spesifik-nedir
Non spesifik ile ilişkili görsel.

Kökeni Fransızca olan Spesifik kelimesinin zıt anlamlı halidir.

Örneğin nonspesifik bir bulgu dediğimizde tüm hastalıklarda görülen,hiçbir hastalığa özgül olmayan bulgu anlamı çıkmaktadır.

Temel Bir Örnek Verelim

Kelime anlamının oturması için temel bir örnek verelim:

Göz ağrısı, yan ağrısı, baş ağrısı, ateş.

Yukarıdaki belirtileri inceleyelim. Baş ağrısını duyduğumuzda migren tarzı hastalıklar aklımıza gelir. Yan ağrısı dediğimizde böbrek bozuklukları akla gelir. Bu belirtiler belli hastalıklara özgüdür, belli hastalıklara spesifiktir. Oysa ateş belirtisinin hem böbrek hastalıklarında hemde diğer tüm sistemlerin hastalıklarında görülme ihtimali vardır. Yani belirli bir sisteme özgü değildir, Non spesifik bir belirtidir.

Nonspesifik : Raporlarda Sıkça Geçen Bir İfadedir

Herhangi bir şikayetiniz için hastaneye gittiğinizde doktorunuz sizden tahlil ve tetkikler istemektedir. Hastalığınızı belirlemek ve tedavi etmek amacıyla istenen bu tetkiklerin sonuçları çıktığında bir çok anlamı bilinmeyen tıbbi kelime ile karşı karşıya kalmaktasınız. Bunun temel sebebi rapor sonuçlarının sağlık profesyonelleri için yazılıyor olmasıdır. Bu kelimelerin en başında Non-Spesifik kelimesi gelmektedir. Bir günde hastanede herhangi bir  hastalıkla ilişkilendirilemeyen belki yüzlerce rapor çıkmakta ve ister istemez nonspesifik kelimesi kullanılmaktadır. Eğer raporunuzda :

“karaciğerde 2 adet non spesifik milimetrik hipodens lezyon var” diye yazıyorsa bunun anlamı şudur:

Karaciğerde 2 adet başka hastalıkla ilişkili bulunamamış lezyon var. Bu lezyonların yoğunluğu normal karaciğer dokusuna göre biraz daha düşük seviyelerde. Bu lezyonlar önemsiz olabilir.İyi veya kötü huylu kitleler olabileceği gibi sağlıksız bir yaşamın sonucu olan hepatik steatoz( karaciğer yağlanması)uda işaret ediyor olabilir. 

Bu ve bunun gibi örnekler konunun alt tarafındaki yorum bölümünde mevcuttur. Dilerseniz sizde rapor sonucunuzu yazabilir, yorumlanmasını bekleyebilirsiniz. (Not: Sorduğunuz sorular sıraya göre cevaplanmaktadır.)

 


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

72 Yorum

 1. Periventriküler bölgede milimetrik boyutta 7-8 adet nonspesifik intensite artımı izlenmiştir.klinik korelasyon önerilir. Diye sonuç yazılmış nedir bu açıklama getirirmisinz lütfen şimdiden teşşekkür edrim

  • Merhaba Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Karaciğerde 2 adet başka hastalıkla ilişkili bulunamamış lezyon var. Bu lezyonların yoğunluğu normal karaciğer dokusuna göre biraz daha düşük seviyelerde. Bu lezyonlar önemsiz olabilir.İyi veya kötü huylu kitleler olabileceği gibi sağlıksız bir yaşamın sonucu olan hepatik steatoz( karaciğer yağlanması)uda işaret ediyor olabilir.
   MR/BT sonuçları ve diğer tetkiklerinizle beraber en doğru yorumu hekiminiz yapacaktır.

 2. Nonspesifik ST-T bu ekg sonucunda cikti hocam nedir bu is icin saglik raporu slirken cikti fabrika doktoru tekrar ekg cekmemi istedi simdiden teşekkürler

 3. Hocam yorumlar mısınız bilateral sublentiform pvs ile uyumlu sinyal değişiklikleri mevcuttur solda periventrikuler ak maddede milimetrik nonspesifik odak mevcuttur

 4. Solda sentrum semiovale düzeyinde yaklaşık 13×7 mm ebadında T2Ave flair sekanslarda hiperintens nodüler sinyal degişiklik izlenmiştir. Ayrıca sol oksipital periventrikler beyaz cevher alanında 5 mm ebadında nonspesifik nodüler sinyal degişiklik izlenmiştir

 5. Merhaba hocam ben emar çektirdim ve emarin raporunda ( Her iki periventriküler beyaz cevherden T2A VE FLAİR hiperintens birkaç adet Gökalp odaklar izlenmiştir (nonspesifik?) ) Açıklama var ve muayene olduğum doktor bir ilaç yazdı (KEPPRA 500MG ) ve bana bir açıklama yapmadı ezacimda epilepsi ilacı dedi bana yardımcı olur musunuz

   • Merhabalar Fatma Hanım, geçmiş olsun.
    Çekilen MR’ınızda beyinde ventriküler bölgenin etrafında, herhangi bir hastalığın birincil olarak sebep olmadığı, bazı normal olmayan dokular tespit edilmiş. Muayene bilgileriniz ve bazı diğer tahlil sonuçlarınız olmaksızın bir şeyler söylemem doğru olmayacaktır. Ancak şunu söyleyebilirim:
    Keppra genelde epilepsi hastalığında nöbetlerin kontrol altına alınması amacıyla kullanılmaktadır.Ama şunu da unutmamak gerekir sadece epilepsi hastalığında kullanılan bir ilaç değildir. Farklı hastalıkların neden olduğu nöbetlerin tedavisinde de kullanılabilmektedir. En kesin ve doğru bilgiyi doktorunuzla görüşerek edinebilirsiniz. Lütfen doktorunuzla görüşmekten ve doktorunuza tekrar tekrar sormaktan çekinmeyiniz.

 6. İyi günler kolonoskopi raporunda terminal ileuma kadar gidildi.Terminal iliumda 10-15 cm.lik segment incelendi.İleo-çakal valve yakın lokalizasyonda aftöz ülser izlendi.Bx.ler alındı.Çekum tabanı ve ileo-çakal valv doğal.Çıkan kolon,hepatik fleksura,transvers kolon,splenik fleksura,inen kolon,sigmoid kolon ve rektumda mukoza ve lümen doğal.Anal kanalda retrofleksiyonda grade 1-2 internal hemoroidleri ve skin tagleri mevcut.Anal kanalda saat 3 hizasında yüzeysel anal fissür mevcuttur.
  TANI:Terminal ileumda aftöz ülser(Non spesifik?;İlaca sekonder?)
  Grade 1-2 internal hemoroid
  Skin tag
  Anal fissür

  Ban bu sonucu degerlendirebilirseniz sevinirim.Korkulacak bir şey varmı?İyi çalışmalar teşekkürler

  • Merhabalar Gürbüz Bey, geçmiş olsun.
   Raporda, bağırsaklarınızın bir bölümünde kullandığınız bazı ilaçlara bağlı olarak ya da diğer hastalıklarınızla ilişkisiz olarak ortaya çıkmış yaralar görülmüş. Seviye 1 Basur ve çatlaklar saptanmış. Neden kolonoskopi yapıldığını bilmediğim ve muayene bilgilerinize erişemediğim için net konuşamayacağım. Korkulacak bir şey olup olmadığına sizi tamamiyle muayene eden doktorunuz karar verecektir. Raporu değerlendirip yüksek olasılıkla size basur, yaralar ve çatlaklar için tedavi uygulayacak,beslenme planı değişiklikleri önerecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 7. BAŞIMDAKİ AĞRI NEDENİYLE DOKTARA GİTTİM.EMAR DA BALONCUK CIKTI BEYNİMDE.SONRA TOMOGRAFİ İSTEDİ DOKTORUM SONUCUNDA DA 1 CM ALTINDA LEF LONDLARI GÖRÜLDÜ.SONUCU DOKTORA GÖSTEREMEDİM.NE OLDUĞUNU TAM ANLAMIYLA BİLMİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ…

  • Geçmiş olsun öncelikle Nafiye hanım : mr ınızda Anevrizma yani size söylenen şekliyle beyin damarlarınızın birinde Baloncuk tespit edilmiş . Boyutları ise 1 cm den daha küçük ancak normale göre büyümüş lenf nodları tespit edilmiş . Şuan bu bilgiler ışığında herhangi bir yorum yapamamakla birlikte en kısa zamanda ayrıntılı bilgi ve tanı / tedavi amaçlı uzman bir Nöroloğa başvurmanızı öneririm.Sağlıklı günler dilerim …

 8. merhaba hocam. benim 2011 den bu yana sol gözümde çift görme şikayetim vardı ve iki gözüm arasıra ışıklı bi şekilde görüyordu. doktorum MR ve kan tahlilleri istedi. Mr ım da. Lateral ventriküllerde asimetri izlenmiştir. yapısal olabileceği düşünüldü. Serebral hemisferlerde beyaz cevherde T2 ağırlıklı görüntülerde birkaç adet nonspesifik hiperintensiteler izlendi. normal kişilerde izlenebileceği gibi migren, vaskülit, hipertansiyona sekonder de görülebilir. Demyelizian hastalıklarda kesin olarak ekarte edilemedi. Hatsnın klinik ve laboratuar korelasyonu önerilir. Maksiller sinüslerde, ethmoid hava hücrelerinde minimal mukozal hipertrofi izlendi.
  yorumlarsanız sevinirim hocam. Teşekkürler.

  • Geçmiş olsun öncelikle fatma hanım , MR’ınızın kısaca yorumu şu şekildedir : her insanın beyninde yapısal olarak bulunan venrikül denen genellikel birbirine simetrik boşlukların sizde simetrik OLMADIĞI bunun da normal olabileceği ; beyin dokunuzda herhangi bir şeyin belirtisi veya belli bir birşeye sebep olmayan mr da daha koyu görünen bölgelerin olduğu ; ama miyelin bozuklukları grubundan demiyelinizan denen bir takım hastalıkların ekarte edilemediği araştırılması gerektiği ayrıca mr’ınızın tek başına bir anlam ifade edemeyeceği labaratuar değerleriniz ve belirtilerinizle birlikte değerlendirilip sonuçlandırılması gerektiği söylenmiş. Tahminimce gittiğiniz takibinizi yapan nöroloji uzmanı doktor size daha ayrıntılı bilgi verecektir . Ayrıca sitemizde EKARTE ve KLİNİK KORELASYON kelimelerinin ne anlama geldiğini arama kısmına yazarak daha ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle iyi günler dilerim.

 9. ben dr. unutkanlık ve hafif baş dönmesinden dolayı gittim. bazı emarlar istedi Mr sonucunda bilateral frontal subkortikal beyaz cevherde milimetrik boyutta t 2 fair hiperintens non-spesifik sinyal artışı izlendi. sonucumda anlatılmak istenilen nedir.

 10. Merhaba hocam Ventriküler düzeyde sağda T2 A ve FLAİR sekanslarda bir kac adet nonspesifik milimetrik sinyal artisi izlenmektedeir yorumlarsaniz sevinirim hocam

  • Beyin dokusunun beyaz cevher adı verilen bölümünde hiçbir hastalıkla ilişkili bulunamamış normal dokudan daha yoğun bölümler saptanmış. Bu alanların anlamlı hale getirilebilmesi için klinikle korele bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Dilerseniz klinik korelasyon adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Hiperintens kelimesinin anlamı için ise şu yazımıza göz atmanızda fayda var.

 11. İyi günler hocam bir sorum olacaktı .
  Klinik Bilgi suBLINGUAL CA, TUKRUK BEzl CA, TAKIP

  TORAKS BT: Inceleme 100 ml intravenöz kontrast madde verilerek 5 mm kalinliğinda elde olunmuştur. Trakea ve ana bronşlar normaldir. Mediastinal hiler malign kitle ya da LAP saptanmadı. Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp doğaldır. izlenmektedir. Sol akciğer üst lob posteriorda subplevral 3 mm çapında 1 adet nonspesifik nod lezyonu alt lob lo konturlu metastaza ait izlenmektedir. Hastanin primer malignite öyküsü olması nedeniyle lezyonun olabileceği düşünülmüştür. Ancak primer AC CA’da gözönünde tutulmalıdır. Plevral yüzeyler doğaldır. yapılarda metastatik lezyon saptanmadı Kesitler dahilindeki kemik dejeneratif değişiklikler mevcut olup metastatik lezyon saptanmadi.

  Hocam bu ne demek açıklar mısınız şimdiden teşekkürler

 12. Selam.gecen hafta safra kesesinden ameliyat oldum.kapalı olarak yapılıp safra kesem alındı.patoloji sonucum az önce çıktı.kronik taşlı kolesistit.nonspesifik reaktif lenf nodu.yazılmış.bilgşlendirirseniz sevinirim.şimdiden.teşekkürler .

  • Merhabalar Bahar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kronik Taşlı Kolesitit ile ilgili şu yazımızı okursanız kafanızdaki birçok soruya cevap bulabileceğinizi düşünüyorum. İncelemelerinizde ise bilinen hiçbir hastalıkla ilişkilendirilememiş nodüller görülmüş. Bu nodüller için klinik bulgularınız ve muayene bigileri olmadığından iyi veya kötü demek doğru olmayacaktır ancak bunların boyutu çok önemlidir ve araştırılmalıdır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 13. Merhaba, “bilateral serebral beyaz cevher alanlarında birkaç adet nonspesifik sinyal artışları izlenmektedir. Kovam septum pellisidum end vergea izlenmektedir. Bilateral maksiller ve etmoid sinüslerde mukoinflomatuar reaksiyon izlenmektedir.” yorumlar mısınız? Teşekkürler.

  • Merhabalar Esra Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Beyinde beyaz cevher adını verdiğimiz bölgede olmaması gereken ancak herhangi bir hastalığa özgü olmayan bazı bulgular tespit edilmiş. Yine Septum pellisidum adını verdiğimiz beynin orta bölümündeki yapıda bazı bulgular tespit edilmiş. Bu bulgular tek başına bakıldığında anlamlı olmamaktadır. Anlam kazanabilmesi için sizi muayene eden hekim muayene bilgilerinizle beraber bu raporda yazan verileri değerlendirmelidir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 14. Sağ frontoparietl FLAIR kesitlerde hiperintens T1AG ve T2AG serilerde net izlenemeyen milimetrik boyutlu sinyal odağı izlenmiştir. ( nonspesifik ) ? Kortikal sulkus ve fissürler doğaldır. Hocam bu ne demektir? Önemli bir şey midir? Teşekkürler.

  • Merhaba Evren Hanım, geçmiş olsun.
   Beyin sağ üst ve orta bölümünde ufak boyutlarda bir hastalığa özgü olmayan bazı bulgular tespit edilmiş. Bu bulguların anlam kazanabilmesi için rapor sonucunu hekiminizin klinik bulgularinizla eş zamanlı olarak degerlendirmesi gerekmektedir.Aynı zamanda beynin yapısında bulunan bazı aralıkların ve bağlantıların olması gerektiği gibi olduğu ifade edilmiş.
   Ek olarak dilerseniz hiperintens nasil yorumlanır adlı yazımı okuyabilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 15. hocam iyi gunler iyi calısmalar dilerim. annem 70 yasında 20 yıldır kalp tansiyon seker ve beyın ilaçları kullanıyor… cok sık kasıntı halsizlık karında sıskınlık hissi oldugu için karaciğer kontrolunu yaptırdık ultrasonda söyle yazıyor
  abdminopelvik us de
  karaciğer TVU 165 mm ile normalden hafif buyuk boyutlarda duzgun konturludur. parankım ekojenitesi homojen ve normaldir
  Karaciğerde diffuz dağınık posterriorunda commet tail artefaktı olan punktat ekojeniteler izlenmiştir fokal lezyon saptanmamıstır. vaskuler dagılım normal sınırlardadır diyor.

  Yorumlarmısınız cok tesekkurler

  • Merhabalar, Volkan Bey. Geçmiş olsun.
   Ultrason sonucuna göre karaciğerin parankim dokusu olması gerektiği gibi görülmüş. Noktalı yapıda ekojeniteler gözlenmiş. Tek başına değerlendirildiğinde anlamlı olmayan bulgular tespit edilmiş. Bu bulguların hastayı muayene eden hekim tarafından hastanın şikayetleriyle beraber değerlendirilmesi sonucunda yorum yapılması daha anlamlı olacaktır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 16. Merhabalar hocam. Rektoskopi sonucunda biyopsi alındı. Sonuç “Non spesifik kronik kolit”. Doktor iltihaplanma var dedi. Daha sonra MR çekti birşey yok dedi. İlaç verdi enfeksiyon önleyici ve karın agri kesici için. Benimde şikayetlerim karın ağrısı ve tenesmus hissi idi. Hocam bu tani sıkıntılı bir tanı mı? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • Merhabalar Yasin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Sol akciğerinizin dış alt kısmında akciğer zarının hemen altında milimetrik boyutlarda nodül görülmüş. Nodülün içeriği, boyutları ve türü oldukça önemlidir. Klinik bulgularınızla beraber değerlendirildiğinde daha doğru yorumlanacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

  • Merhaba Hüseyin Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   PSMA, prostat spesifik membran antijeni anlamına gelen bir belirteçtir. PSMA tutulumu gösteren nonspesifik lezyonunuz hakkında yorum yapabilmemiz için tüm muayene bulgularınızı, tetkik ve tahlil sonuçlarınızı bilmemiz gerekmektedir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 17. İyi çalışmalar hocam.
  Tetkikimde, bilateral frontoparietal jukstakortikal beyaz cevherde birkaç adet nonspesifik plak mevcuttur. Diye yazılı fırsatım olmadığı için doktora gidemedim bana bunun açıklamasını yaparsanız çok teşekkür ederim. Sizlere kolay gelsin iyi çalışmalar dilerim…

  • Merhabalar Ferdi Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Tetkikinizde birkaç adet, hangi hastalık nedeniyle ortaya çıktığı saptanamamış, belki de bir hastalığa bağlı olmadan ortaya çıkmış plak şeklinde yapılar görülmüş. Görülen bu yapıların neye bağlı olduğunun saptanabilmesi için muayene bilgilerinize bakılmalı ve gerekirse tahlil ve ileri tetkik sonuçlarınıza bakılmalıdır. Lütfen bu durumu önemseyin ve sizi muayene eden hekiminize danışın. Önemsiz olabilir ancak danışmakta fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 18. Teşekkür ederim hocam fakat bugün görürdüm sonuçları hiçbirşeyin yok dedi ağrı kesici yazdım onu iç bisey olmaz diye cevap aldım kafam iyice karıştı ne yapacam diye…

 19. Beyin mr çekildi ve sonuçlar sıralamanmıştır.
  1: serebellar ve vermişmiş folial, verteks düzlemine doğru serebral kortikal sulkal belirgenleşmeler,
  2: sağda insüla medial anterior subkortikal alanında 1 adet nonspesifik-iskemik gliotik sinyal intensite değişikliği,
  3: sinüzit ile uyumlu bulgular,

 20. Mrb Hocam
  Annemden biopsi ile parça alındı ve patoloji raporu çıktı.
  Orada geçen cümle aynen şu şekilde.
  İnvaziv meme karsinomu, nonspesifik tip.
  Bunun ne anlam ifade ettiğini söylerseniz çok memnun olurum.
  Kolay gelsin, iyi çalışmalar.

 21. Merhaba hocam ben 14 yaşındayım ve beyincikte oluşan leke tedavisi 3 aya yakın bir zamandır görüyorum 2.ay çektiğim amar da doktorum lekenin küçüklüğünü söyledi ama 4. Ay çektiğim emar raporumda yazan her iki serebral hemisferde submilimetrik boyutlu bir kaç adet nonspesifik beyaz cevher hiperintensitesi izlenmektedir yazıyor tekrar mı oluşuyor acil cevap yazarsanız çok mutlu olurum

  • Merhaba İpek Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Leke olarak nitelediğiniz önceki lezyonun boyutlarını ve tam olarak ne olduğunu,lekenin zaman içindeki seyrini bilmeden birşeyler söylemek doğru olmayacaktır. Raporunuzda beyin yarım küresinde birkaç adet çok küçük boyutlu yoğunluk tespit edilmiş. Bu bilgilerle tekrar oluşuyor ve oluşmuyor diyemem ancak en yakın zamanda kontrole gittiğiniz hekiminize göstermenizde fayda var.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 22. Merhaba hocam 32 yaşindayın her iki serebral hemisfer ak maddede birkac adet nonspesifik milimetrik gliotik odağı düşundüren görünüm mevcuttur bu ne anlama gelmektedir.sol maksiller sinüste mukus retansiyon kisti lehine götünüm izlenmektedir bana bunun açiklamasini yapabilirmisiniz saygılarımla..

  • Merhabalar Duygu Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   Beynin beyaz madde adini verdiğimiz bölümünde olmamasi gereken bir görünüm tespit edilmiş. Bunun degerlendirilmesi icin sizin muayene bulgularınıza ihtiyaç olacaktır. Dogal olarak en doğru bilgiyi sizi muayene eden hekiminiz verecektir. Ek olarak burun boşluğunun devamında mukus birikimine bağlı olarak minik bir kist oluşumu gözlenmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 23. Sağ lateral ventrikul govde komşuluğunda parietal bölgede nonspesifik T2A serilerde hiperintens görünüm dikkati çekmektedir.( İskemik değişiklik ? Vaskulit ? Demiyelinizan ? ) Beyin mr imda böyle bir sonuç çıktı hocam ne olabilir acaba

  • Merhabalar Gülcan Hanım,öncelikle geçmiş olsun.
   MR’ınızda olmaması gereken bir yoğunluk tespit edilmiş. Bu yoğunluğun ilgili bölgenin beslenmesine mi veya damarsal yapıların etkilenmesine mi bağlı olarak ortaya çıktığı tespit edilememiş. Bu konuda sizi muayene eden hekiminize bu raporlar ile beraber giderseniz en dogru neticeyi size soyleyecektir.
   Saglikli ve mutlu gunler dilerim.

 24. Öncelikle merhaba.Kocaelinden yazıyorum bende.Sopalı’da çektirdiğimiz mr sonucunda “sol frontal subkortikal alanda bir adet radyolojik açıdan nonspesifik gliotik odak seçilmektedir, derin ak madde ve bazal ganglionlar korunmuştur (migrenöz vaskülit? ) yazmaktadır.Şimdiden teşekkür ederim

 25. Merhaba hocam 19 haftalık hamileyim bugün detaylı ultrasonda sol ventrikül içerisinde çok küçük iki adet milimetrik kalsifik odak mevcuttur öncelikle nonspesifik olarak değerlendirildi yazıyordu dr.um izinli olduğu için gidemiyorum bu ne anlama geliyor acaba

 26. -sol retroserebellar parankimal bası yapmayan 1.5 cm kalınlıkta araknoid kist mevcut olup beyin sapı ve serebellum parankim sdinyali normaldir.
  -periventriküler beyaz cevher, korona radiyata ve sentrum semiovale normaldir. Bilateral frontal subkortikal alanlara yakın birkaç adet 3mm daha ve daha küçük boyutta nonspesifik gliotik lezyon vardır. Serebral giral pattern ve serebral korteks normaldir.
  -sağ orta kranial fossada 2 cm kalınlıkta silvian fissür distalini genisleten ancak bariz parankimal bası yapmayan araknoid kist vardır.
  -Nazal septum sola deviye olup sağda Konya bülloza ve sol frontal-etmoidal sinüzit mevcuttur.

 27. merhaba hocam eşimin sağ akciğerde iki adet kitle görüldü ağızdan girilerek parça alındı patalojiye gitti şimdi sonuçta şu ifade yazıyor sağ ac de plevra tabanlı kaviter kitle lezyon olanhastaya fob yapıldı sol sistemden sekresyon geliş izlendi her iki sistemden lavaş alındı. tanı bronş lavajı 1 lam pap nonspesifik pürülan yangısal bronş lavajı.

 28. Merhabalar hocam
  Oğlum 3 yaşında ve boyun karın içinde kitleler var
  3 cm ve üstü patoloji sonucu non spesifik yazıyo
  7 aydır takipte bir küçülüyo bir büyüyü ama 2 cm altına düşmüyo
  Antibiyotik tedavisine cevap vermiyo kilo kaybı ateş yapıyo

 29. Verteks duzeyinde subortikal beyaz cevherde birkaç adet nonspesifik plak mevcuttur ne demek hocam simdiden tedekkurler bu beyin mr i sonucunda cikti

 30. Ben migren hastasıyım cekilen beyin emarında ” Her iki periventriküler ak maddede milimetrik birkac adet nonspesifik gliotik odak izlenmiştir yazıyor bu nedemektir.başımın sol tarafı normal migrenden farklı bir zonglama ile ağırdığı icin bunu istemişti doktorum

 31. iyi geceler doktor bey benim şiddetli baş ağrısı ve ağrıya bağlı şiddetli kusma ve ileri düzeyde unutkanlık şikayetleri ile doktora başvurdum ve benden emar istedi sonuçlar çıktı fakat doktorumun yeterince ilgilnmediğinden dolayı bende kendim araştırmak istedim mr sonucunda sağ sentrum semiovalede milimetrik boyutta nonspesifik intenside artımı izlenmektedir klinik korelasyon önerilir yazıyordu bu ne anlama geliyor

  • Merhabalar, Sema Hanım. Öncelikle geçmiş olsun.
   Çok küçük boyutlarda bir lezyon saptanmış ancak tek başına anlamlı bulunmamış. Sizi muayene eden hekimin bu raporu muayene bulgularınız eşliğinde değerlendirilmesi önerilmiş.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

 32. Merhaba hocam ben baş ağrısı , dönmesi ve uyuşma sebebi ile doktora gittim mr istedi sonucumda ; solda sentrum semiovale düzeyinde 4 mm çapında T2AG lerde ve flair sekanslarda hiperintens karakterde nonspesifik gliotik alan izlenmektedir. (Takibi önerilir) yazılmış . Ne anlama gelmektedir ?

 33. Merhabalar. Oğlum 9 yaşında, bas ağrısı ve kusma sikayetiyle basvurduk doktorumuz mr cekilmesi uygun gördü. Mr sonucunda yazan “sol temporal lobda, sol frontalde subkortikal beyaz cevher alanında nonspesifik gliotik sinyal intensite değişiklikleri dikkati cekmektedir.” cümlesinin ne olduğunu merak ediyorum. Yardımcı olursaniz cok sevinirim

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here