Nonspesifik Nedir?

35
6789

Nonspesifik Nedir?

Nonspesifik, özgül olmayan,karakteristik özelliği olmayan anlamına gelmektedir.Tıpta sık olarak kullanılan terimlerden biridir.

non-spesifik-nedir
Non spesifik ile ilişkili görsel.

Kökeni Fransızca olan Spesifik kelimesinin zıt anlamlı halidir.

Örneğin nonspesifik bir bulgu dediğimizde tüm hastalıklarda görülen,hiçbir hastalığa özgül olmayan bulgu anlamı çıkmaktadır.

Temel Bir Örnek Verelim

Kelime anlamının oturması için temel bir örnek verelim:

Göz ağrısı, yan ağrısı, baş ağrısı, ateş.

Yukarıdaki belirtileri inceleyelim. Baş ağrısını duyduğumuzda migren tarzı hastalıklar aklımıza gelir. Yan ağrısı dediğimizde böbrek bozuklukları akla gelir. Bu belirtiler belli hastalıklara özgüdür, belli hastalıklara spesifiktir. Oysa ateş belirtisinin hem böbrek hastalıklarında hemde diğer tüm sistemlerin hastalıklarında görülme ihtimali vardır. Yani belirli bir sisteme özgü değildir, Non spesifik bir belirtidir.

Nonspesifik : Raporlarda Sıkça Geçen Bir İfadedir

Herhangi bir şikayetiniz için hastaneye gittiğinizde doktorunuz sizden tahlil ve tetkikler istemektedir. Hastalığınızı belirlemek ve tedavi etmek amacıyla istenen bu tetkiklerin sonuçları çıktığında bir çok anlamı bilinmeyen tıbbi kelime ile karşı karşıya kalmaktasınız. Bunun temel sebebi rapor sonuçlarının sağlık profesyonelleri için yazılıyor olmasıdır. Bu kelimelerin en başında Non-Spesifik kelimesi gelmektedir. Bir günde hastanede herhangi bir  hastalıkla ilişkilendirilemeyen belki yüzlerce rapor çıkmakta ve ister istemez nonspesifik kelimesi kullanılmaktadır. Eğer raporunuzda :

“karaciğerde 2 adet non spesifik milimetrik hipodens lezyon var” diye yazıyorsa bunun anlamı şudur:

Karaciğerde 2 adet başka hastalıkla ilişkili bulunamamış lezyon var. Bu lezyonların yoğunluğu normal karaciğer dokusuna göre biraz daha düşük seviyelerde. Bu lezyonlar önemsiz olabilir.İyi veya kötü huylu kitleler olabileceği gibi sağlıksız bir yaşamın sonucu olan hepatik steatoz( karaciğer yağlanması)uda işaret ediyor olabilir. 

Bu ve bunun gibi örnekler konunun alt tarafındaki yorum bölümünde mevcuttur. Dilerseniz sizde rapor sonucunuzu yazabilir, yorumlanmasını bekleyebilirsiniz. (Not: Sorduğunuz sorular sıraya göre cevaplanmaktadır.)

 


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konunun alt tarafındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

doktordanhaberler

35 Yorum

 1. Periventriküler bölgede milimetrik boyutta 7-8 adet nonspesifik intensite artımı izlenmiştir.klinik korelasyon önerilir. Diye sonuç yazılmış nedir bu açıklama getirirmisinz lütfen şimdiden teşşekkür edrim

  • Merhaba Ayşe Hanım, geçmiş olsun.
   Karaciğerde 2 adet başka hastalıkla ilişkili bulunamamış lezyon var. Bu lezyonların yoğunluğu normal karaciğer dokusuna göre biraz daha düşük seviyelerde. Bu lezyonlar önemsiz olabilir.İyi veya kötü huylu kitleler olabileceği gibi sağlıksız bir yaşamın sonucu olan hepatik steatoz( karaciğer yağlanması)uda işaret ediyor olabilir.
   MR/BT sonuçları ve diğer tetkiklerinizle beraber en doğru yorumu hekiminiz yapacaktır.

 2. Nonspesifik ST-T bu ekg sonucunda cikti hocam nedir bu is icin saglik raporu slirken cikti fabrika doktoru tekrar ekg cekmemi istedi simdiden teşekkürler

 3. Hocam yorumlar mısınız bilateral sublentiform pvs ile uyumlu sinyal değişiklikleri mevcuttur solda periventrikuler ak maddede milimetrik nonspesifik odak mevcuttur

 4. Solda sentrum semiovale düzeyinde yaklaşık 13×7 mm ebadında T2Ave flair sekanslarda hiperintens nodüler sinyal degişiklik izlenmiştir. Ayrıca sol oksipital periventrikler beyaz cevher alanında 5 mm ebadında nonspesifik nodüler sinyal degişiklik izlenmiştir

 5. Merhaba hocam ben emar çektirdim ve emarin raporunda ( Her iki periventriküler beyaz cevherden T2A VE FLAİR hiperintens birkaç adet Gökalp odaklar izlenmiştir (nonspesifik?) ) Açıklama var ve muayene olduğum doktor bir ilaç yazdı (KEPPRA 500MG ) ve bana bir açıklama yapmadı ezacimda epilepsi ilacı dedi bana yardımcı olur musunuz

   • Merhabalar Fatma Hanım, geçmiş olsun.
    Çekilen MR’ınızda beyinde ventriküler bölgenin etrafında, herhangi bir hastalığın birincil olarak sebep olmadığı, bazı normal olmayan dokular tespit edilmiş. Muayene bilgileriniz ve bazı diğer tahlil sonuçlarınız olmaksızın bir şeyler söylemem doğru olmayacaktır. Ancak şunu söyleyebilirim:
    Keppra genelde epilepsi hastalığında nöbetlerin kontrol altına alınması amacıyla kullanılmaktadır.Ama şunu da unutmamak gerekir sadece epilepsi hastalığında kullanılan bir ilaç değildir. Farklı hastalıkların neden olduğu nöbetlerin tedavisinde de kullanılabilmektedir. En kesin ve doğru bilgiyi doktorunuzla görüşerek edinebilirsiniz. Lütfen doktorunuzla görüşmekten ve doktorunuza tekrar tekrar sormaktan çekinmeyiniz.

 6. İyi günler kolonoskopi raporunda terminal ileuma kadar gidildi.Terminal iliumda 10-15 cm.lik segment incelendi.İleo-çakal valve yakın lokalizasyonda aftöz ülser izlendi.Bx.ler alındı.Çekum tabanı ve ileo-çakal valv doğal.Çıkan kolon,hepatik fleksura,transvers kolon,splenik fleksura,inen kolon,sigmoid kolon ve rektumda mukoza ve lümen doğal.Anal kanalda retrofleksiyonda grade 1-2 internal hemoroidleri ve skin tagleri mevcut.Anal kanalda saat 3 hizasında yüzeysel anal fissür mevcuttur.
  TANI:Terminal ileumda aftöz ülser(Non spesifik?;İlaca sekonder?)
  Grade 1-2 internal hemoroid
  Skin tag
  Anal fissür

  Ban bu sonucu degerlendirebilirseniz sevinirim.Korkulacak bir şey varmı?İyi çalışmalar teşekkürler

  • Merhabalar Gürbüz Bey, geçmiş olsun.
   Raporda, bağırsaklarınızın bir bölümünde kullandığınız bazı ilaçlara bağlı olarak ya da diğer hastalıklarınızla ilişkisiz olarak ortaya çıkmış yaralar görülmüş. Seviye 1 Basur ve çatlaklar saptanmış. Neden kolonoskopi yapıldığını bilmediğim ve muayene bilgilerinize erişemediğim için net konuşamayacağım. Korkulacak bir şey olup olmadığına sizi tamamiyle muayene eden doktorunuz karar verecektir. Raporu değerlendirip yüksek olasılıkla size basur, yaralar ve çatlaklar için tedavi uygulayacak,beslenme planı değişiklikleri önerecektir.
   Sağlıklı günler dilerim.

 7. BAŞIMDAKİ AĞRI NEDENİYLE DOKTARA GİTTİM.EMAR DA BALONCUK CIKTI BEYNİMDE.SONRA TOMOGRAFİ İSTEDİ DOKTORUM SONUCUNDA DA 1 CM ALTINDA LEF LONDLARI GÖRÜLDÜ.SONUCU DOKTORA GÖSTEREMEDİM.NE OLDUĞUNU TAM ANLAMIYLA BİLMİYORUM YARDIMCI OLABİLİRMİSİNİZ…

  • Geçmiş olsun öncelikle Nafiye hanım : mr ınızda Anevrizma yani size söylenen şekliyle beyin damarlarınızın birinde Baloncuk tespit edilmiş . Boyutları ise 1 cm den daha küçük ancak normale göre büyümüş lenf nodları tespit edilmiş . Şuan bu bilgiler ışığında herhangi bir yorum yapamamakla birlikte en kısa zamanda ayrıntılı bilgi ve tanı / tedavi amaçlı uzman bir Nöroloğa başvurmanızı öneririm.Sağlıklı günler dilerim …

 8. merhaba hocam. benim 2011 den bu yana sol gözümde çift görme şikayetim vardı ve iki gözüm arasıra ışıklı bi şekilde görüyordu. doktorum MR ve kan tahlilleri istedi. Mr ım da. Lateral ventriküllerde asimetri izlenmiştir. yapısal olabileceği düşünüldü. Serebral hemisferlerde beyaz cevherde T2 ağırlıklı görüntülerde birkaç adet nonspesifik hiperintensiteler izlendi. normal kişilerde izlenebileceği gibi migren, vaskülit, hipertansiyona sekonder de görülebilir. Demyelizian hastalıklarda kesin olarak ekarte edilemedi. Hatsnın klinik ve laboratuar korelasyonu önerilir. Maksiller sinüslerde, ethmoid hava hücrelerinde minimal mukozal hipertrofi izlendi.
  yorumlarsanız sevinirim hocam. Teşekkürler.

  • Geçmiş olsun öncelikle fatma hanım , MR’ınızın kısaca yorumu şu şekildedir : her insanın beyninde yapısal olarak bulunan venrikül denen genellikel birbirine simetrik boşlukların sizde simetrik OLMADIĞI bunun da normal olabileceği ; beyin dokunuzda herhangi bir şeyin belirtisi veya belli bir birşeye sebep olmayan mr da daha koyu görünen bölgelerin olduğu ; ama miyelin bozuklukları grubundan demiyelinizan denen bir takım hastalıkların ekarte edilemediği araştırılması gerektiği ayrıca mr’ınızın tek başına bir anlam ifade edemeyeceği labaratuar değerleriniz ve belirtilerinizle birlikte değerlendirilip sonuçlandırılması gerektiği söylenmiş. Tahminimce gittiğiniz takibinizi yapan nöroloji uzmanı doktor size daha ayrıntılı bilgi verecektir . Ayrıca sitemizde EKARTE ve KLİNİK KORELASYON kelimelerinin ne anlama geldiğini arama kısmına yazarak daha ayrıntılı olarak öğrenebilirsiniz. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle iyi günler dilerim.

 9. ben dr. unutkanlık ve hafif baş dönmesinden dolayı gittim. bazı emarlar istedi Mr sonucunda bilateral frontal subkortikal beyaz cevherde milimetrik boyutta t 2 fair hiperintens non-spesifik sinyal artışı izlendi. sonucumda anlatılmak istenilen nedir.

 10. Merhaba hocam Ventriküler düzeyde sağda T2 A ve FLAİR sekanslarda bir kac adet nonspesifik milimetrik sinyal artisi izlenmektedeir yorumlarsaniz sevinirim hocam

  • Beyin dokusunun beyaz cevher adı verilen bölümünde hiçbir hastalıkla ilişkili bulunamamış normal dokudan daha yoğun bölümler saptanmış. Bu alanların anlamlı hale getirilebilmesi için klinikle korele bir şekilde değerlendirilmesi gerekmektedir. Dilerseniz klinik korelasyon adlı yazımızı okuyabilirsiniz. Hiperintens kelimesinin anlamı için ise şu yazımıza göz atmanızda fayda var.

 11. İyi günler hocam bir sorum olacaktı .
  Klinik Bilgi suBLINGUAL CA, TUKRUK BEzl CA, TAKIP

  TORAKS BT: Inceleme 100 ml intravenöz kontrast madde verilerek 5 mm kalinliğinda elde olunmuştur. Trakea ve ana bronşlar normaldir. Mediastinal hiler malign kitle ya da LAP saptanmadı. Mediastinal ana vasküler yapılar ve kalp doğaldır. izlenmektedir. Sol akciğer üst lob posteriorda subplevral 3 mm çapında 1 adet nonspesifik nod lezyonu alt lob lo konturlu metastaza ait izlenmektedir. Hastanin primer malignite öyküsü olması nedeniyle lezyonun olabileceği düşünülmüştür. Ancak primer AC CA’da gözönünde tutulmalıdır. Plevral yüzeyler doğaldır. yapılarda metastatik lezyon saptanmadı Kesitler dahilindeki kemik dejeneratif değişiklikler mevcut olup metastatik lezyon saptanmadi.

  Hocam bu ne demek açıklar mısınız şimdiden teşekkürler

 12. Selam.gecen hafta safra kesesinden ameliyat oldum.kapalı olarak yapılıp safra kesem alındı.patoloji sonucum az önce çıktı.kronik taşlı kolesistit.nonspesifik reaktif lenf nodu.yazılmış.bilgşlendirirseniz sevinirim.şimdiden.teşekkürler .

  • Merhabalar Bahar Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Kronik Taşlı Kolesitit ile ilgili şu yazımızı okursanız kafanızdaki birçok soruya cevap bulabileceğinizi düşünüyorum. İncelemelerinizde ise bilinen hiçbir hastalıkla ilişkilendirilememiş nodüller görülmüş. Bu nodüller için klinik bulgularınız ve muayene bigileri olmadığından iyi veya kötü demek doğru olmayacaktır ancak bunların boyutu çok önemlidir ve araştırılmalıdır.
   Sağlıklı günler dilerim.

 13. Merhaba, “bilateral serebral beyaz cevher alanlarında birkaç adet nonspesifik sinyal artışları izlenmektedir. Kovam septum pellisidum end vergea izlenmektedir. Bilateral maksiller ve etmoid sinüslerde mukoinflomatuar reaksiyon izlenmektedir.” yorumlar mısınız? Teşekkürler.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here