Gastrin Hormonu Nedir? Yüksekliği Düşüklüğü ve Normal Değerleri?

1
385

Gastrin Hormonu Nedir?

Gastrin hormonu, midede bulunan G hücreleri tarafından üretilmektedir. Gastrin hormonu nedir sorusuna kısaca, görevi ise sindirimin başlaması için midede bulunan paryetal hücrelerinin asit salgılamalarını başlatmaktır. Gastrin hormonunun salgılanmasına fiziksel olarak beslenme etki etmektedir. Gastrin hormonu kişinin beslenmesine göre gün içerisinde farklı düzeylerde vücutta bulunur. Hormonun en düşük seviyesi ise sabahlarıdır.

gastrin hormonu nedir
Gastrin hormonu nedir ile ilişkili görsel.

Gastrin hormonu vücutta belirli seviyelerde bulunması gerekmektedir. Normal seviyelerinin altına veya üzerine çıkması vücutta bazı sorunların oluştuğunun habercisi olabilir. Genel olarak normal değerler dışında yüksek değerlerde seyredir. Düşük değerlerde görülmesi nadir olarak karşılaşılan durumdur. Özellikle mide hastalıkları gastrin hormonunun yükselmesine neden olabilmektedir. Testlerin doğru yorumlanması içinse sabah aç karnına yapılması önemlidir.

Gastrin Hormonu Nerede Üretilir?

Gastrin hormonu vücudumuz için oldukça önemli bir hormondur. Bu nedenle hormonun normal düzeyleri dışına çıkması bazı sorunların oluştuğu anlamına gelebilmektedir. Hormonun dengesizliği genel olarak mide hastalıkları ile ortay acıkmaktadır. Gastrin hormonu nerede üretilir konusunda ise öncelikle besin tüketmeye başlamamız hormonun harekete geçmesini başlatmaktadır. Daha sonra ise hormon vücutta artarak besin sindirim aşamalarının başlamasını sağlamaktadır.

Gastrin hormonu pankreastaki delta hücreleri tarafından salgılanan bir hormondur. Hormon üretimi sonrasında midede bulunan paryetal hücreleri harekete geçerek mide asidinin üretimi başlar. Böylelikle proteinlerin sindirilmesi için başlaması gereken pepsin aktivasyonu başlamış olur.  Sindirimin doğru gerçekleşmesi ve tüketilen gıdalardan en iyi şekilde yararlanmak için oldukça önemli bir homondur.

Gastrin Hormonu Görevi Nedir?

Gastrin bir proteindir. Bu nedenle aminoasitler barındırmaktadır. Gastrin hormonu görevi nedir sorusuna kısaca, besin tüketildiğinde midenin besinleri sindirebilmesi için gerekli olan hidroklorik asidi arttırmaktır. Sindirimin başlaması için oldukça önemli bir göreve sahiptir. Gün içerisinde beslenme düzenine göre farklı seviyelerde bulunmaktadır. Bu nedenle kişinin gastrin seviyesinin ölçülmesi gerektiğinde sabah aç karnına testler yapılır.

Gastrin belirli seviyelerde bulunması gerekir. Normal seviyelerinin üzerine çıkması durumlarında görevini yaparken bazı sorunların oluştuğu anlamına gelebilmektedir. Genel olarak mide ülseri hastalığının gastrin hormonunun yüksek olmasından kaynaklandığı sanılsa da ülser hastalığının hormonun görevini tam olarak yapmaması ile çok ilişkili değildir. Mide ülserine midede oluşan enfeksiyonlar neden olmaktadır.

Gastrin Hormonu Ne İşe Yarar?

Gastrin hormonu ne işe yarar sorusuna cevap olarak sindirim için midedeki asit salınımını başlatan hormon denilebilir. Besin tüketmeye başladığımızda gastrin hormonu harekete geçer ve besinlerin midede sindirilmesi için gerek asitlerin salgılanmasını başlatır. Asitlerin salgılanması ile midede bulunan besinler sindirilmeye başlar. Tüketilen besine göre salgılandığı için gün içerisinde farklı seviyelerde bulunabilmektedir.

Gastrin Testi Nasıl Yapılır?

Gastrin seviyesi gün içerisinde sürekli olarak farklı değerler gösterir. Bu nedenle test yapılmadan önce bazı hazırlıkların yapılması gerekir. Test sonuçlarının doğru olması için kişi testten önce 12 saat yemek yememelidir. Ayrıca testten önce 24 saat boyunca alkol almaması da gerekir. Testi yapan doktor aynı zamanda kişinin bazı ilaçları belirli bir süre öncesinden bırakması gerektiği konusunda da uyarıda bulunabilir.

Gastrin testi nasıl yapılır konusunda ise bu test kişiden alınan kan numunesi ile gerçekleştirilmektedir. Test sonuçlarında ise gastrin seviyesine göre yorumlama yapılır. Yüksek derecede çıkan sonuçlarda hastalıklar araştırılabilir. Nadir olarak normal değerlerden daha düşük seviyelerde görülmektedir. Gerekli tetkikler sonrasında ise uygun tedavi yöntemleri tercih edilir.

Gastrin Hormonu Yüksekliği

Midemizde asit seviyesi gerekli seviyeden daha aşağı düştüğünde gastrin uyarılır ve asit seviyesinin artması için hareket geçmesi sağlanır. Mide asidinin yükselmesi ile de gastrin seviyesi düşer. Ancak gastrin bazı hastalıklar nedeni ile normal seviyelerden yüksek olabilmektedir. Gastrin hormonu ile birlikte mide asidinin arttığı durumlarda gastrinoma, G hücrelerinde çoğalma veya mide ameliyatları görülür.

Gastrin hormonu yüksek olduğu zamanlarda mide asidinin normal olması da pernisiyöz anemi, mide kanseri, vagus sinirinin ameliyat ile alınması, mide koruyucu tedavisi alanlarda görülen durumdur. Bazı durumlarda da gastrin yüksek olması ile birlikte mide asidinin de belirli bir seviyede yüksek olması şeker hastalığı, iltihaplı romatizma, böbrek yetmezliği, vitiligo hastalığı gibi hastalıkların neden olduğu durumdur.

Gastrin Değerleri

Aç olarak yapılan gastrin testinde normal değerler 0 ile 100pg/ml olarak kabul edilmektedir. Bu seviyelerden daha yüksek olan durumlarda yukarıdaki hastalıklar aranır. Serum gastrin değerleri 0-100pg/ml değerini aşması durumunda mide asidinin seviyesi de önem arz etmektedir. Çünkü gastrin seviyesinin artması ile mide asidi normal olabilir veya mide asidi de sürekli yüksek seviyelerde görülebilir.

Serum gastrin düzeyi çok nadir olarak düşük seviyelerde çıkar. Genel olarak düşük veya normal değerlerin test sonuçlarında çıkması herhangi bir takibi gerektirmeyebilir. Bu konuda elde ettiğiniz testlerin uzman bir doktor tarafından yorumlanması çok önemlidir. Çünkü test sonuçları kişinin yaşı ve  o anki fiziki durumuna göre de değişiklik gösterebilir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Bu Yazıya Toplamda 1 Yorum Yapılmıştır.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here