Zollinger Ellison Sendromu

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Zollinger Ellison Sendromu Nedir?

Zollinger Ellison Sendromu, ince bağırsağın duedonum adı verilen bölümünde veya pankreasta aşırı gastrin salınımına neden olan tümör gibi etkenlerin neden olduğu nadir görülen hastalıklardan bir tanesidir. Gastrinoma adı verilen bu tümörler bolca gastrin hormonu salgılarlar. Sıklıkla 20 ile 50 yaş aralığında tanı alırlar.

zollinger ellison sendromu nedir
ZES, görülen tümörlerin bir görüntüsü.

Bolca salınan gastrin aşırı miktarda mide asidi salınmasını tetikleyerek mide ve duedonumun ülserasyonuna sebebiyet verir.

Zollinger Ellison Sendromu Belirtileri

Zollinger Ellison Sendromu hastalarında her zaman belirti ve semptomlar görülmeyebilir. Sıklıkla karşımıza çıkan belirtiler ise şunlardır:

 1. Karın ağrısı
 2. İshal durumu
 3. Mide bulantısı ve kusma
 4. Yorgunluk ve halsizlik
 5. Mide ekşimesi
 6. Asit reflüsü
 7. İstenmeyen kilo verme durumu
 8. İştah azalması
 9. Midede yanma hissi
 10. Siyah renkli dışkılama
 11. Zayıf beslenme
 12. Kan kusma

Yukarıda bahsi geçen belirti ve bulgular peptik ülser hastalığında da görülebilmektedir.


Zollinger Ellison Sendromu Nedenleri

Zollinger ellison sendromunun nedenleri henüz tam olarak bilinmiyor. Hastalığın başlangıcı pankreasta veya duedonumda tümör gelişmesi ile başlangıç gösterir.

zollinger ellison sendromu nedenleri
ZEL, aşırı asit salınımına neden olan bir mide hastalığıdır.

Gastrinomalar aşırı gastrin hormonu salgılarlar ve doğal olarak aşırı asit birikimine neden olurlar. Aşırı asit peptik ülsere ve bazı durumlarda ishale sebebiyet verebilir.

Zollinger Ellison Sendromu Tanısı

Tıbbi öykünüzün alınmasını takiben hekiminiz bir takım kan testleri yapacaktır. Kanda yükselmiş gastrin seviyeleri oldukça önemli bir bulgu olacaktır. Gastrin seviyelerinden emin olunması için kan testi 3 kez tekrarlanmalıdır. Çünkü gastrin seviyeleri sık sık dalgalanmaktadır. Kronik mide hastalığı olanlar ve mide operasyonu geçirenler yüksek miktarlarda gastrin hormonuna sahip olabilirler. Ek olarak özofagogastroduodenoskopi adı verilen üst endoskopi yöntemi ile duedonum ve midenin içerisine kamera ile bakılabilir. MR, BT ve ultrason gibi görüntüleme yöntemleri teşhiste yararlıdır.


Zollinger Ellison Sendromu Tedavisi

Zollinger Ellison hastalığında tedavinin temel odak noktası tümörler ve ülserasyonlardır. Tümörler küçük olabilir ve bulunamayabilirler. Bazı durumlarda cerrahi olarak çıkarılamayan tümörler için kemoterapi, karaciğerin kısmı çıkarılması, embolizasyon ve tümöre doğrudan ilaç verilmesi gibi tedavi seçenekleri değerlendirilebilir. 1970’li yıllara kadar asidin tedavisinde mide sinirlerinin kesilmesi veya midenin çıkarılması gibi cerrahi operasyonlar uygulanmakta idi. Ancak son dönemlerde asit üretimini ve ülserasyonları kontrol altına alan ilaçlar geliştirildi. Şu anda aşırı asit üretiminin ilk ilacı proton pompa inhibitörleridir. Bu ilaç midede asit salgılayan hücrelerdeki pompaları inhibe ederek salgıyı azaltır. Sık kullanılan PPI lardan bir tanesi bir çoğumuzun yakından bildiği esomeprazol dur.

[su_box title=”Zollinger Ellison Sendromu Mail Grubu” box_color=”#6fe767″]Bu konu ile ilgili herhangi bir tedavi veya ilaç keşfi gibi yeni bilgiler eklendiğinde anında haberdar olmak için Zollinger Ellison Sendromu Mail Grubumuza abone olabilirsiniz. [email-subscribers namefield=”no” desc=”” group=”peterpan”][/su_box]

Mide asidi düştüğünde ülsere alanlar iyileşmek için fırsat bulacak ve semptomlar azalacaktır.

Yararlanılan Kaynaklar:

 1. http://ctisus.com/resources/library/teaching-files/stomach/360157.jpg

Merak ettiklerinizi ve eklemek istedikleriniz konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

[su_button url=”//plus.google.com/share?url=//doktordanhaberler.com/zollinger-ellison-sendromu/” target=”blank” style=”flat” background=”#e91f34″ size=”8″ wide=”yes” center=”yes” desc=”Hemen Buraya Tıklayarak Google Plus Profilinizde Paylaşın.”]Gönderiyi Paylaşarak Bilginin Yayılmasına Öncülük Edin ![/su_button]

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın