3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması Nedir?

3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması şeker hastalarının 3 aylık rutin kontrollerinde bizim için en büyük ve önemli kriterdir. Kısaltılmış adı HbA1c ‘dir. Dilerseniz hemen buraya tıklayarak HbA1c ile ilgili detaylı yazıma geçiş yapabilirsiniz.

3 aylık kan şekeri ortalamasıyla ilişkili görsel.

90 gün boyunca gün gün, saat saat bakılan kan şekerinin bir ortalaması niteliğindedir. Anlık bakılan kan şekerleri bazen yanıltıcı olabilmekte oysa 3 aylık kan şekeri bizi asla yanıltmaz.

3 Aylık Kan Şekerine Nasıl Bakılır?

Hastalar 3 aylık rutin kontrollerine gelirken aç veya tok karna kan vererek kan şekeri ortalamalarını görebilmektedirler. Aç veya tok olarak bakılınca sonucun değişmemesinin sebebi ise normal kan şekeri gibi anlık değerleri yansıtmayıp 3 aylık bir ortalamayı göstermesindendir.

Sonuç olarak hastalar aç, tok, günün herhangi bir zamanında tüm faktörlerden bağımsız olarak HbA1c değerlerine baktırabilirler.

3 Aylık Kan Şekeri Değeri Nasıl Yorumlanır?

Kitabi bilgi olarak 3 aylık kan şekeri normal değeri 6.5 ve altıdır. Ancak diyabet hekimlerinin bir çok hasta için hedeflediği değer 6 ve 6’nın altıdır.

Hastaların 3 aylık rutin kontrollerinde HbA1c değerinin 6 veya 6’nın altında olması bizim için işlerin iyi gittiğini göstermektedir.

3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması Nasıl Düşürülür?

3 aylık kan şekeri değerinin düşürülmesi için hastaların tedavi planında birkaç temel madde eklenmelidir.

Diyet ve Beslenme

Bunların başında beslenme ve diyet gelmektedir. Kliniğimize gelen hastayı mutlaka diyetisyene yönlendirmeli yahut beslenme planını ayarlamalı, hangi besinleri çok tüketmesi gerektiğini anlatmalı, hangi besinlerden uzak durması gerektiğini söylemeliyiz.

Benim şahsi düşüncem takip edilen ve yeni tanı almış tüm şeker hastaları mutlaka ama mutlaka diyetisyene yönlendirilmelidir. Öyle ki hastalar bazen diyetisyenden gördüğü yararı metformin gibi şeker ilaçlarından bile görememektedirler. Bu nedenle diyet şeker hastanın yoluna ışık tutar.

Spor ve Egzersiz

Şeker hastalarının 3 aylık kan şekerini düşürmede ikinci önemli husus ise hastanın hayatında egzersiz olup olmamasıdır. Egzersizle 3 aylık kan şekeri değerleri çok ciddi seviyelerde düşebilmektedir. Bazen hastalara egzersiz dendiği zaman bunu sadece spor salonlarına yazılıp pilates yapmak gibi düşünebilmektedirler. Oysa en güzel egzersizlerden bir tanesi yürüyüştür. Sırtınızı terletmeyecek ama nemlendirecek kadar yaptığınız yürüyüşler şeker hastaları için kritik öneme sahiptir.

Üstelik doğru beslenme ve diyet ile birleşen düzenli spor alışkanlığı HbA1c değerine adeta darbe vurmakta ve minimum seviyelere çekmektedir. Eğer bir şeker hastasıysanız ve bu yazıyı okuyorsanız yüzlerce hastada denenmiş ve fayda görülmüş bu bilgiyi aklınızdan asla çıkarmayın. Beslenmenize dikkat edin ve bunu mutlaka diyetisyen eşliğinde yapın. Mutlaka egzersiz yapın.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması Nedir?” üzerine 7 yorum

 1. hocam açlık kan şekerim 103 Hb a1c 6,4 doktorum şeker ilacı yazdı ama ben 1 aydır diyet ve spor yapıyorum ilaçları kullanmalımıyım?

  Cevapla
  • Merhabalar Necati Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Muayene bilgileri olmaksızın bu ilaçları kullanın veya kullanmayın diyemem tahmin edeceğiniz üzere ancak ben genellikle öncelikle diyet ve egzersiz ile ilaç kullandırmaktan kaçınarak tedaviler verilmesinden yanayım. İki tedavi şeklide doğrudur ancak hastaya göre tercih yapılır. Bu konuyu sizi muayene eden doktorunuzla görüşmeniz en doğrusudur.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 2. İyi günler hocam ..42 yaşında Tıp 2 diyabet hastasıyım..Hba1c değerim 14 çıktığında 3 aylık bir takipte gece insulin kullandım ve 3 ayın sonunda Hba1c değerim 7.6 çıktı doktorum insulini kesip ilaçlarla takibe devam edelim dedi..3 ayın sonunda ilaçlarla değerim 7.4 e düştü..Diyabet hastalığı bizde genetik anne ve üç kardeşte var..Benim sorum şu hocam..Gece 12.1 gibi şekerimi ölçüyorum 110 120 lerde fakat sabah açlık şekerim 140 larda bunun sebebi nedir ? Diyabetin yanında tansyon ve kolostrol hastasıyım ve ayın 18 inde safra kesemde taşlar olduğundan dolayı ameliyat olucam .Safra taşı şeker yükseklğine nedenmidir..Cevap verirseniz çok memnun olurum..Şimdiden çok teşekkür ederim..

  Cevapla
 3. T.2 Diyabet hastasiyim normal sekirim en fazla 200 150 180 civari ama 3 aylik sekerim 7.5 bunu dusurmek icin ne gibi seyler yapabilirim yardimci olurmusunuz tskler

  Cevapla
  • Merhabalar Ayşe Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Haftalık takiplerinizin seyrettiği şeker aralığı hedeflediğimiz değerlerin üstünde. Hba1c adını verdiğimiz üç aylık kan şekerinin düşürülebilmesi için diyet ve egzersiz diyorum. Zaten iyi seyreden bu değerinizi korumak ve daha iyi düzeylere çekmek için mutlaka fazla kilolarınızdan kurtulmalı ve düzenli olarak spor yapmalısınız.
   Dilerseniz Hba1c Nedir? adlı yazıma göz gezdirebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla
 4. Bu bilgiler stajyer sağlık meslek öğrencileri için çok yararlı, okul harici ek olarak bilgi depolayabilecek bir site ürettiğiniz için teşekkürlerimi sunarım.

  Cevapla

Yorum yapın