3 Aylık Kan Şekeri

1
7111

3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması Nedir?

3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması şeker hastalarının 3 aylık rutin kontrollerinde bizim için en büyük ve önemli kriterdir. Kısaltılmış adı HbA1c ‘dir. Dilerseniz hemen buraya tıklayarak HbA1c ile ilgili detaylı yazıma geçiş yapabilirsiniz.

3 aylık kan şekeri ortalamasıyla ilişkili görsel.

90 gün boyunca gün gün, saat saat bakılan kan şekerinin bir ortalaması niteliğindedir. Anlık bakılan kan şekerleri bazen yanıltıcı olabilmekte oysa 3 aylık kan şekeri bizi asla yanıltmaz.

3 Aylık Kan Şekerine Nasıl Bakılır?

Hastalar 3 aylık rutin kontrollerine gelirken aç veya tok karna kan vererek kan şekeri ortalamalarını görebilmektedirler. Aç veya tok olarak bakılınca sonucun değişmemesinin sebebi ise normal kan şekeri gibi anlık değerleri yansıtmayıp 3 aylık bir ortalamayı göstermesindendir.

Sonuç olarak hastalar aç, tok, günün herhangi bir zamanında tüm faktörlerden bağımsız olarak HbA1c değerlerine baktırabilirler.

3 Aylık Kan Şekeri Değeri Nasıl Yorumlanır?

Kitabi bilgi olarak 3 aylık kan şekeri normal değeri 6.5 ve altıdır. Ancak diyabet hekimlerinin bir çok hasta için hedeflediği değer 6 ve 6’nın altıdır.

Hastaların 3 aylık rutin kontrollerinde HbA1c değerinin 6 veya 6’nın altında olması bizim için işlerin iyi gittiğini göstermektedir.

3 Aylık Kan Şekeri Ortalaması Nasıl Düşürülür?

3 aylık kan şekeri değerinin düşürülmesi için hastaların tedavi planında birkaç temel madde eklenmelidir.

Diyet ve Beslenme

Bunların başında beslenme ve diyet gelmektedir. Kliniğimize gelen hastayı mutlaka diyetisyene yönlendirmeli yahut beslenme planını ayarlamalı, hangi besinleri çok tüketmesi gerektiğini anlatmalı, hangi besinlerden uzak durması gerektiğini söylemeliyiz.

Benim şahsi düşüncem takip edilen ve yeni tanı almış tüm şeker hastaları mutlaka ama mutlaka diyetisyene yönlendirilmelidir. Öyle ki hastalar bazen diyetisyenden gördüğü yararı metformin gibi şeker ilaçlarından bile görememektedirler. Bu nedenle diyet şeker hastanın yoluna ışık tutar.

Spor ve Egzersiz

Şeker hastalarının 3 aylık kan şekerini düşürmede ikinci önemli husus ise hastanın hayatında egzersiz olup olmamasıdır. Egzersizle 3 aylık kan şekeri değerleri çok ciddi seviyelerde düşebilmektedir. Bazen hastalara egzersiz dendiği zaman bunu sadece spor salonlarına yazılıp pilates yapmak gibi düşünebilmektedirler. Oysa en güzel egzersizlerden bir tanesi yürüyüştür. Sırtınızı terletmeyecek ama nemlendirecek kadar yaptığınız yürüyüşler şeker hastaları için kritik öneme sahiptir.

Üstelik doğru beslenme ve diyet ile birleşen düzenli spor alışkanlığı HbA1c değerine adeta darbe vurmakta ve minimum seviyelere çekmektedir. Eğer bir şeker hastasıysanız ve bu yazıyı okuyorsanız yüzlerce hastada denenmiş ve fayda görülmüş bu bilgiyi aklınızdan asla çıkarmayın. Beslenmenize dikkat edin ve bunu mutlaka diyetisyen eşliğinde yapın. Mutlaka egzersiz yapın.

Başka bir yazımızda görüşmek üzere kendinize iyi bakın.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

1 Yorum Yapılmış

  1. Bu bilgiler stajyer sağlık meslek öğrencileri için çok yararlı, okul harici ek olarak bilgi depolayabilecek bir site ürettiğiniz için teşekkürlerimi sunarım.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here