Somatostatin Nedir? Nereden Salgılanır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Somatostatin Nedir?

Somatostatin, pankreastaki islet hücreleri ve bağırsaklarımızdaki myenterik pleksuslarda bulunan, tiroid releasing hormonu ve büyüme hormonunu inhibe edebilen bir hormondur.

Somatostatin bilinen inhibitör hormonlardan bir tanesidir. İnsülin,gastrin, sekretin, glukagon, VIP ve kolesistokinin gibi hormonları inhibisyona uğratmakla görevlidir.

Somatostatinin analogları olan oktreotidler akromegali, VIP salınımı yapan tümörler ve karsinoid tümör gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadırlar.

Oktreotidlerin en bilinen yan etkisi safra taşlarına sebebiyet vermesidir.


Merak ettiklerinizi yorum olarak yazabilirsiniz.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Somatostatin Nedir? Nereden Salgılanır?” üzerine bir yorum

  1. Neden somatostatin glukagon u inhibe eder , sonuçta ikisi de kan glukoz seviyesi düşünce salgılanırlar ?

    Cevapla

Yorum yapın