Eritema Nodozum

0
1416

Eritema Nodozum Nedir?

Eritema Nodozum, cilt üzerinde eritemli zeminde birleşmeye eğilimli makülopapüler lezyonlarla karakterize sık görülen dermatolojik bir hastalıktır.Çoğu zaman hastalık olarak değilde hastalığı işaret eden kıymetli bir bulgu olarak karşımıza çıkar.  Çoğunlukla bacaklarda, dizlerde, topuklarda ve ellerde ortaya çıkma eğilimindedir. 20 ile 40 gün içinde tedavi gerektirmeksizin kaybolabilmektedir ancak kronik tipleri daha kalıcıdır. Kadınlarda erkeklere oranla 6 kat daha fazla görülmekle beraber en sık 20 ile 40 yaş aralığında tutulum gösterir.

eritema nodozum resimleri

Eritema Nodozum Nedenleri

Eritema nodozum nedenleri genellikle bir takım bakteriyel enfeksiyonlar, bazı malign hastalıklar, ilaç kullanımları ve diğer enfeksiyonlardır. Tüm etkenleri aşağıda sizler için hazırlamış olduğumuz tablodan detaylıca inceleyebilirsiniz. İlk tabloda eritema nodozum yapan nedenler bakteriyel, viral,fungal ve protozoal şeklinde sınıflandırılacak:

Bakteriyel Etkenler Viral Etkenler Fungal Etkenler Protozoal Etkenler
Streptokok enf. H. simpleks enf. Dermatofit enf. Askariyazis
Yersinia ve Salmonella Hepatit B hastalığı Blastomikozlar Amebiyazis
Tüberküloz enf. Kızamık Aspergilloz Giardiyazis
Brusella,Kamplobakter CMV ve EMN Histoplazmozis Toksoplazmozis
Difteri, shigella, sifiliz Orf hastalığı Sportrikozis Diğer protozoa enf.

 

Eritema nodozum yapan ilaçlar ve eritema nodozum yapan hastalıklar ikinci tabloda detaylıca mevcuttur.

İlaçlar Malign Bozukluklar Diğer Bozukluklar
Salisilatlar Non hodgkin lenfomalar Ülseatif kolit
Sülfonamidler Hodgkin lenfomalar Sarkoidoz, Crohn
Fenitoin Renal karsinomlar Behçet, Reiter sendromu
İsoretinoinler Lösemi Gebelik,takayasu hastalığı
Hepatit B Aşıları Sarkomalar Sweet sendromu

 

Eritema Nodozum Nereyi Tutar?

Eritema nodozum nerede görülür sorusuna verilecek ilk cevap şüphesiz alt ekstremite ön yüzleri olacaktır. Aniden başlar, simetrik tutulum gösterir.

Eritema Nodozum Belirtileri

Simetrik olarak görülen eritema nodosum nodülleri hassas ve ağrılı bir yapıdadır. Çapları 1 ile 10 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Lezyon sayısı olgudan olguya değişmekle beraber genellikle 9 – 10 adettir.

eritema nodozum gorselleri

Resimlerde de görüldüğü üzere kol ve el tutulumu oldukça nadir görülür. Mor renkle başlangıç gösteren lezyonlar zamanla pembeleşirler. Son oluşan bu görüntü eritema nodozum teşhisi için önemlidir.

Eritema Nodozum Tanısı

Eritema nodozum  tanısı için genellikle lezyonlara bakılması yeterlidir. Tecrübeli bir göz hemen tanıyı koyacaktır. Şüpheli olgularda lezyonlardan biyopsi alınarak tanı kesinleştirilebilir. Bu hastalığa yakalananlarda sedimentasyon yüksekliği, aso yüksekliği dikkat çekicidir. Ayrıca tanıya gitmek için gaita kültürü, idrar kültürü, boğaz kültürü yardımcı olabilmektedir.

Eritema Nodosum Ayırıcı Tanısı

Ayırı tanıda ise böcek ısırıkları, erizipel, sifilitik gomlar, yağ nekrozları ve ürtiker bulunmaktadır. Ürtikerin akut formları nadiren de olsa benzerlik gösterebilmektedir.

Eritema Nodozum Tedavisi

lezyonlar genellikle 3 ile 4 haftada kendiliğinden ortadan kaybolmasına rağmen bazı şiddetli vakalarda bu süre 1.5 ayı bulabilmektedir. Eritema nodozum tedavisi öncelikle semptomatiktir. Islak pansuman ile hastalığın seyri kontrol altına alınır. Steroid, kolşisin gibi ilaçlardan oluşun farmakoterapi ise altta yatan hastalığa bağlı olarak uygulanır. Eritema Nodozum bitkisel tedavisi ise asla doktorunuzdan bağımsız olmamalıdır. Mutlaka bitkisel tedaviler faydalı olacaktır ancak asıl tedavinizle uyuşmayan maddelerin kullanımı tedavi sürecinizi sekteye uğratabilir.

Eritema Multiforme adlı yazıma buradan ulaşabilirsiniz.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here