Calpol Şurup – Calpol Süspansiyon Kullanmadan Önce Mutlaka Okuyun!

0
2159

Calpol Süspansiyon (Ateş Düşürücü Şurup) Zararlı mı?

Calpol Süspansiyon, çocuk ve bebekler için hafif ve orta derecedeki ateşin düşürülmesi ve yine aynı seviyelerdeki ağrıların giderilmesi için kullanılır. İlaç tedavi edici değil ateş ve ağrı etkisinin belirtilerini giderici bir etkiye sahiptir. Calpol Süspansiyon, etken madde olarak içerisinde parasetamol barındırmaktadır. 150ml şişelerde şurup formunda bulunmaktadır. Özellikle çocukların aşı öncesi ve sonrası kullanılarak aşının etkilerinin daha rahat atlatılması için tercih edilir. Aşı dışında soğuk algınlığı, ateş, diş çıkarma gibi durumlarda da tercih edilir. 3 aylık bebeklerden 6 yaşındaki çocuklara kadar ilaç kullanılabilir.

calpol oksuruk ates terleme
Calpol şurup ile ilişkili görsel.

Calpol Süspansiyon Zararlı mı?

Calpol Süspansiyon, doktorlar tarafından verilen güvenli bir ilaçtır. Ancak her ilaçta olduğu gibi Calpol Süspansiyon’da çeşitli yan etkilere sahiptir ve aynı zamanda tavsiye edilenden daha çok kullanılmasında zararlıdır. Özellikle içeriğinde bulunan parasetamol etken maddesine alerjisi bulunanlar için zararlıdır.

Calpol Şurup Kaç Saatte Bir Verilir?

Doktorunuz Calpol Süspansiyon ilacını nasıl kullanacağınız hakkında gerekli bilgiler verecektir. Genel olarak şurup 4 saatte bir kullanılması tavsiye edilir. 4 saatten daha fazla aralıklarla kullanılması da istenebilir. Gün içerisinde en fazla 4 defa şurup kullanılmalıdır. Ayrıca özellikle aşı zamanlarında aşıdan önce kullanılması tavsiye edilebilir. Bazı aşılarda aşı öncesinde şurup kullanılmalı ve aşı sonrasında bir süre kullanılmaya devam edilmelidir.

3 aydan küçük bebekler yarım ölçek kullanmalıdır. Bu ölçekte 2,5ml olmaktadır. 3 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler ise yarım veya 1 ölçek kullanabilirler. 1 yaşından 6 yaşına kadar olanlar ise 1 veya 2 ölçek ilacı kullanabilirler. 6 yaşından sonraki çocuklar içinse tablet formundaki ilaçlar tavsiye edilebilir. Eğer çocuğunuz tablet yutmakta zorlanıyorsa doktorunuz uygun şurup verecektir.

Calpol ve Dolven Dönüşümlü Nasıl Kullanılır?

Ebeveynler çocuklarının ateşlerini düşürmek için çeşitli ilaçları dönüşümlü olarak kullanmak isteyebilir. Calpol ve Dolven dönüşümlü nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise dönüşümlü ilaç kullanılmaması gerektiğidir. Burada bir diğer ayrıntı ise Calpol parasetamol içerir, Doven ise ibuprofen içerir. Calpol özellikle 6 aydan küçük olanlara verilir ancak Doven verilmez. Doven 6 aydan küçük çocuklarda çeşitli yan etkilere sebep verebilir.

İki farklı ilacı dönüşümlü olarak belirli aralıklarla verilmesi doğru değildir. İki farklı etkene sahip olan ilaçlar aynı zaman dilimlerinde kullanıldığında özellikle mideye zarar verir ve zehirlenmelere yol açabilir. Diğer yandan bu durum çocuğun iyileşmesini de yavaşlatır. Bu nedenle tek ilaç kullanılmalı ve eğer ilaç fayda vermiyorsa farklı bir ilaç için doktordan tavsiye alınmalıdır.

Calpol Şurup Ne için Kullanılır?

Çok çeşitli ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tablet formunda olabileceği gibi fitil veya şurup formlarında da olabilmektedir. Özellikle çocukların ateş düşürücü veya ağrı kesici kullanılması konusunda daha hassas olunmalı ve çocuklara özel ilaçlar kullanılmalıdır. Calpol şurupta çocuklar için kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. Şurup formunda olan ilaç kolay içilmesi için ayrıca aromalıdır.

Hafif ve orta dereceli ateş veya ağrı durumları kullanılan ilaç oldukça etkilidir. Soğuk algınlıkları, diş çıkarma veya aşı öncesi ve sonrasında doktorlar tarafından tercih edilmektedir. Calpol 3 ay ve 6 yaş arasında kullanılabilmektedir. Etken maddesi parasetamol olan ilaç en zararsız ateş düşürücüler arasında yerini almaktadır.

Calpol Şurup Bebeklerde Uyku Yapar mı?

Ateş veya ağrısı olan çocuklar huzursuz olurlar ve bu durum onların uyumasına da engel olur. Özellikle geceleri ağlayan çocuklarda ateş ve ağrıların olması olasıdır. Çocukların bu durumlarına karşı Calpol verilmesi sonrasında ilaç kısa sürede etki yaparak çocukların ateş ve ağrılarının etkilerini ortadan kaldıracağı için çocuklarda doğal olarak bir rahatlama görülecektir.

Rahatlayan çocukların ise uyuması oldukça normaldir. Uyku durumu Calpol şurubunun etkisi ile değil çocukların rahatlaması sonucu olduğu unutulmamalıdır. Calpol şurup bebeklerde uygu yapar mı konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Aksine çocukların rahatlaması ve dinlenmesi onlar için daha iyi olacaktır. Eğer aşırı uyku varsa bu durum şuruptan değil farklı bir rahatsızlıktan dolayı oluşabileceği için ayrı bir şekilde araştırılmalıdır.

Calpol Şurup Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Calpol şurup yan etkileri de çocuklarda görülebilmektedir. Ciltte döküntü ve kızarıklık, egzama, yüz, boğaz ve dilde şişler, ciltte kızarıklık, astım ve benzeri etkiler, nefes darlığı gibi yan etkilerin görülmesi oldukça ciddidir ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi, uyku, kan pulcuğu ve karaciğerin hasar görmesi de yan etkiler arasındadır.

Bu yan etkilerin görülme sıklığı oldukça düşük olmasına rağmen herhangi birinden şüphelendiğinizde ilk olarak ilacı kullanmayı bırakmanız gerekir. Daha sonra doktorunuz ile görüşerek farklı bir ilaç tavsiyesi alabilirsiniz. Özellikle bebeklerde bu etkilerin sonuçları ciddi olabileceği için daha dikkatli olunmalıdır.

Calpol Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Calpol oldukça ektili bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. İçerisinde bulunan parasetamol etken maddesi ile kullanıldıktan kısa bir süre içerisinde etkisini gösterir. Ortalama olarak kullanıldıktan sonra yarım saat ile bir saat arasında ateş düşürücü etkisi ortaya çıkar. Bu durumu ilacı kullandıktan sonra çocuğun ateşini ölçerek takip edebilirsiniz.

İlaç ortalama olarak vücutta 4 saat kadar etkin bir şekilde kalmaktadır. Daha sonra etkisi gitmekte ve tekrar alınması gerekebilmektedir. Bu nedenle genel olarak 4 saatte bir alınması tavsiye edilir. Ayrıca ateş çıkmadıkça her zaman kullanılmasına gerek yoktur. Ateşin yükseldiği tespit edildiğin an kullanılmalıdır. İlaç kısa süre içerisinde etkisini göstermelidir.

Calpol Öksürük Keser mi?

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların en büyük belirtileri öksürüktür. Vücutta oluşan enfeksiyonların dışarı atılması için öksürük oldukça doğaldır ve olması gereken bir durumdur. Öksürük ile tespit edilen soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ise belirli bir yaş grubu arasındaki kişilere Calpol şurup verilebilmektedir. Şurubun etkisi ile hastalık ortadan kalktığı için doğal olarak öksürükte sonlanmaktadır.

Soğuk algınlığı gibi hastalıkların dışındaki öksürük durumlarında Calpol direk olarak tedavi edici bir özelliğe sahip değildir. Bu nedenle ilacın kullanılmasına rağmen öksürüğün geçmemesi gibi durumlarda öksürüğün gerçek nedeni araştırılmalı ve tedavi bulunan nedene göre devam ettirilmelidir. Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıklarda Calpol kullanıldığı için öksürüğü ortadan kaldırıcı etkiye sahip olması ile Calpol öksürüğü keser mi sorusu sorulmaktadır.

Calpol Şurup Açıldıktan Sonra Kaç Gün Kullanılır?

İlaçların belirli kullanım ömürleri bulunmaktadır. Aldığınız Calpol ilacını 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklamanız gerekmektedir. Ayrıca ilacın ağrı her zaman kapalı olmalı ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklamanız önemlidir. Diğer yandan ilaçların son kullanma tarihlerine büyük önem vermeniz gerekmektedir. Kutu üzerinde belirtilen tarihlerden önce tüketin. Tarihi geçmiş ilaçları tüketmeyin.

İlaçlarda son kullanma tarihleri olsa da bazı durumlarda bu tarihleri beklemeden de ilaçları kullanmamanız gerekebilir. Bazı ilaçların saklama koşulları uygun olmadığında zamanından daha önce bozularak etkisini kaybedebilmektedir. Özellikle ilaçta şekerleme görülüyorsa kullanılmamalı ve ihtiyaç duyuluyorsa yenisi alınmalıdır. İlacı kullanmadan önce iyi bir şekilde çalkalamanız gerekmektedir. Ayrıca Calpol kullanırken su ile ilaç sulandırılmamalıdır.

Calpol Aç mı Tok mu Verilir?

Calpol aç karına da alınabileceği gibi tok karnına da alınabilmektedir. Ancak bazı ilaçlar aç karnına daha iyi bir şekilde etki edebilmektedir. Calpol şurupta aç karnına alındığında daha iyi etki edeceği için aç karnına alınması tavsiye edilmektedir. Tok karnına da alındığında ilacın etkisi görülmektedir. Ancak özellikle yüksek karbonhidrat değerlerine sahip besinler tüketildikten sonra Calpol şurup kullanılırsa bu durumda ilacın emilimi azalacaktır.

Emilimi azalan ilacın ise etkisi çok az görülebileceği gibi istenilen etki görülmeyebilir. Bu nedenle farklı bir durum olmadıkça aç karnına verilmesi gerekir. Eğer beslenme yüksek karbonhidrat içeren besinler ile olmamışsa ilaç yine kullanılabilir ve fayda görülebilir.

Calpol Bebeklere Ne Kadar Verilmeli?

İlaç kullanımında ilacın dozu çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. İlaçlar bizlerin tedavi olması için kullanılır ancak gerektiğinden fazla kullanıldığında bu duruma bizlere zarar verebilir. Bu durum özellikle bebeklerde daha da hassas bir şekilde takip edilmelidir. Bebeklerde görülebilecek olumsuz durumlar daha ciddi durumlara yol açabileceği için Calpol bebeklerde ne kadar verilmeli bilinmelidir.

Calpol 6 yaşına kadar kullanılabilen bir ilaçtır. Bebeklerde ise en erken 2.aydan sonra kullanılması tavsiye edilir. 2.aydan sonra 2,5ml yani yarım ölçek verilmesi yeterlidir. İlaç en fazla 4 saatte bir ve günde maksimum 4 kere verilmelidir. Bu sınırlara gelmemek ve aşmamak önemlidir. İlaç istenilen etkiyi göstermediğinde doktor ile iletişime geçilmelidir.

Bebeklerde Calpol Şurup Zararlı mı?

Bebeklerde Calpol şurup zararlı mı sorusu doğal olarak ebeveynlerin sorduğu bir sorudur. Bebekler gerekmedikçe ilaç kullanması istenmeyen bir durumdur. Yetişkinlere göre daha zayıf olan bebekler ilaçlar ile tedavi edilirken oldukça dikkatli olunmalıdır. Calpol ise 2.aydan sonra bebeklere verilebilen ağrı kesici ve ateş düşürücüdür. Bu ilaç kesinlikle doktor kontrolünde ve doktorun bebeğinize göre belirleyeceği dozlarda ve periyotlarda kullanılmalıdır.

Calpol parasetamol maddesi içermektedir. Parasetamol maddesine alerjisi olan bebeklerin kullanması zararlıdır. Ayrıca Calpol ile aynı içeriğe sahip farklı ilaçlar ile birlikte kullanılması vücuda yüksek derecede parsetamol girişi olacağı için zararlı olabilecektir. Bu nedenle doktorun tavsiye ettiği dozlarda kullanılması çok önemlidir.

Bebeklere Calpol Kaç Derece Ateşte Verilir?

Bebeklerin ateşini farklı bölgelerden ölçebilirsiniz. Bu bölgelere göre belirlenen bazı derecelerin aşıldığı durumlarda ateş düşürücü olarak Calpol verilir ve ateşin düşmesi sağlanır. Bebeğinizin ateşini makattan ölçmek en doğru verileri verecektir. Makattan ateş ölçümü yaptığınızda 38 dereceye kadar ateş normaldir. 38 dereceyi aştığında ateş düşürücü verebilirsiniz.

Bu derece koltuk altından ölçüldüğünde ise sınır olarak 37,3 baz alınmalıdır. Kulaktan ölçümlerde ise sınır 37,8 derecedir. Bu derecelerin aşıldığı görüldüğü an ilaç verilmelidir. İlaç verildikten sonra yarım saat sonra ve 1 saat sonra ölçümler yapılarak bebeğin ateşi takip edilmelidir. Eğer ateş düşmüyorsa doktora başvurulmalı ve ateşin düşürülmesi için gerekli tedavinin uygulanması sağlanmalıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı için Calpol Verilir mi?

Bebeklere verilebilen en etkili ilaçlardan biri olan Calpol şurup birçok ağrı için ve özellikle ateş düşürmek için kullanılabilmektedir. Bebeklerde kulak ağırısı için Calpol verilir mi konusunda bebeklerde görülen kulak ağrılarında ilaç verilebilmektedir. Özellikle orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda Calpol şurup verilebilir.

Ancak kulak ağrı bebeklerde oldukça ciddi durumlardır. Özellikle 1 yaşından küçük çocuklarda orta kulak iltihabı gibi durumların oluşması ciddi olduğu için doktor kontrolüne alınması büyük önem arz etmektedir. Calpol bir ağrı gidericidir ve kısa süreli olarak bebeklerin ağrıyı hissetmemesini sağlar. Asıl tedavi ise doktorların vereceği diğer ilaçlar ile sağlanacaktır.

Calpol Fazla İçilirse Ne Olur?

Her ilacın olduğu gibi Calpol şurubunda bir kullanım ölçüsü vardır. Bu ölçü aşılması ise özellikle bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Çocukların yaşlarına göre çeşitli ölçeklerde ilaç kullanılabilmektedir. Tavsiye edilen ölçüler aşıldığında veya şurubun tavsiye edilen periyotlarından daha sık kullanılması durumunda da bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Calpol fazla içilirse iştahsızlık, kusma, bulantı görülebileceği gibi bazı durumlarda hiç belirti vermez. Ayrıca fazla kullanıldığında karaciğere zarar verebilmektedir. Etken madde olan parasetamol yüksek miktarda kullanıldığında zehirlenmeye de yol açabilir. Doz aşımlarında doktora başvurulması gerekir.

Calpol Astıma Neden Olur mu?

Yapılan son araştırmalara göre Calpol kullanan ve bunu düzensiz olarak kullanan bebeklerde astım riskinin arttığı görülmüştür. Calpol içerisinde etken madde olan parasetamol maddesine duyarlılığı olan çocuklarda bu risk daha da artmaktadır. Bu nedenle ilaç doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Çocukların Calpol kullanırken nefes darlığı, akciğer seslerinde anormalleşme, hırıltılı nefes alma, akciğer ödemi gibi durumlarda ilaç bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Anonim Yazar, misafir kullanıcılar tarafından sitemiz için hazırlanan makalelerin yayınlandığı kullanıcı hesabıdır. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here