Calpol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? (En Doğru Kullanım)

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Calpol şurup sıklıkla bebeklerde ve çocuklarda ateşin düşürülmesi ve ağrının kesilmesi amacıyla kullanılan bir ilaçtır. İçerisinde etken madde olarak parasetamol bulundur. Piyasada tam olarak Calpol Süspansiyon 120mg/5ml şeklinde bilinmektedir. İnternet ortamında araştırmalar yaparken calpol şurup kullananlarla karşılaştım. Calpol şurup kullananların yorumlarına bakarken birçok uygulamanın yanlış yapıldığını fark ettim. Bu noktada kendi kendime neden calpol şurup kullanım şekli ile ilgili bir rehber hazırlamayayım dedim ve başladım 🙂 Haydi yazımıza geçelim.

Calpol Şurup Nedir?

Calpol şurup ya da bilinen diğer adıyla calpol süspansiyon etken madde olarak parasetamol içeren ağrı kesici ve ateş düşürücü özellikte bir ilaçtır. Şurubun içeriğine baktığınızda katı ve sıvı karışımı ya da çözelti şeklinde olduğunu görebilirsiniz. 150 ml hacminde şişe ile piyasaya sürülen bu ilacın yanında bir adet ölçek ile beraber gelmektedir. Temel olarak hafif ve orta seviyedeki ağrının giderilmesi ve ateşin düşürülmesi amacıyla üretilmiştir. Çok şiddetli ağrılarda ve aşırı yüksek ateşlerde yetersiz gelebilir.

calpol şurup ve calpol süspansiyon 120mg/5ml
Calpol süspansiyon içerisinde 120 mg parasetamol barındırır.

Bu şurubun mutlaka ama mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir. Doğrudan eczaneden alabileceğiniz bu ilacın hastanın kilosuna ve yaşına göre dozlarının hesaplanarak verilmesi gerekir. Ayrıca calpol şurup kullanım sıklığı bir doktor tarafından ayarlanmalıdır.

Calpol süspansiyon 120mg/5ml aile sağlığı merkezinde hastalara çok sık olarak reçete ettiğim ilaçlardan bir tanesidir. Reçete ettiğim hastalara özellikle dikkat etmelerini belirttiğim husus doz ayarlamasıdır. Genellikle kutunun içinden çıkan ölçekli kaşıkla bebeğin ayı ve kilosu farketmeden 1 ölçek vermekteler. Bu noktada siz değerli okuyucularımın çok daha dikkatli olmasını istiyorum. Diğer ilaçlar hakkında bilgi almak için https://doktordanhaberler.com/kategori/ilac/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Calpol Şurup Ne için Kullanılır?

Tıp dünyasında çok çeşitli ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar vardır. Bu ilaçlar tablet formunda olabileceği gibi fitil veya şurup formlarında da olabilmektedir. Özellikle çocukların ve bebeklerin ateş düşürücü, ağrı kesici kullanılması konusunda daha hassas olunmalı ve çocuklara özel ilaçlar kullanılmalıdır. Calpol şurupta çocuklar için kullanılan ateş düşürücü ve ağrı kesicilerden birisidir. Şurup formunda olan ilaç kolay içilmesi için ayrıca aromalıdır.

Hafif ve orta dereceli ateş veya ağrı durumları kullanılan ilaç oldukça etkilidir. Soğuk algınlıkları, diş çıkarma veya aşı öncesi ve sonrasında doktorlar tarafından tercih edilmektedir. Calpol 3 ay ve 6 yaş arasında kullanılabilmektedir. Etken maddesi parasetamol olan ilaç en zararsız ateş düşürücüler arasında yerini almaktadır.

Özellikle bebeklerin 1 aylık, 2 aylık, 6 aylık ve 1 yıllık aşılarını yaptıktan sonra annelere doktor muayenesi sonrasında calpol süspansiyon 120mg/5ml edinmelerini öneriyorum. Aşı sonrasında bebeklerde ateş yükselmesi durumu sık olarak görülüyor. Ancak calpol şurup kullanmadan önce ilk etapta bir bezi ılık suyla ıslatarak kasık bölgesi, koltuk altı gibi bölgelere koyarak vücudun ateşi kendi kendine düşürmesini sağlamaya çalışın. Eğer bunu başaramıyorsanız calpol süspansiyon kullanabilirsiniz.

Calpol Şurup Nasıl Kullanılır?

Calpol süspansiyonun kutusunu açtığınızda sizi bir şişe, bir ölçek kaşık ve calpol süspansiyon prospektüsü karşılayacaktır. Doktorunuzun reçete ettiği ve sizin aldığınız bu şurubu kullanmadan önce önceki başlıklarda belirttiğim ılık bezle ateş düşürme yöntemini deneyiniz.

Genellikle 2 aydan küçük bebeklere reçete etmeyiz. Özel ve zorunlu durumlar dışında uygulama bu şekildedir. 3. aya kadar yine zorda kalmadığımız sürece önermeyiz ancak bazı durumlarda kullanılmasında sakınca yoktur. O bazı durumlar hangisi dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Bu bazı durumlar muayene sonucunda hastanın durumuna göre değerlendirilmektedir.

calpol şurup kullanım sıklığı ve kullanım dozu
Calpol şurup doktor kontrolünde belirli bir dozda ve belirli bir sıklıkta kullanılmalıdır.

3. aydan 12. aya kadar olan çocuklarda doktorunuzun belirleyeceği ölçekte kullanmalısınız. Kullanılacak doz hesaplanırken esas olan kilodur. Kilo arttıkça kullanılacak doz artış göstermektedir. Bu nedenle mutlaka doktorunuzun reçetesinde yer aldığı şekilde kullanım yapınız.

Calpol Süspansiyon Etken Maddesi

Calpol şurup etken maddesi olarak yalnızca parasetamol bulundurmaktadır ancak bunun yanında yardımcı yan maddeler bulunmaktadır. Calpol süspansiyonda bulunan yardımcı maddeler şunlardır:

 1. Çilek aroması
 2. Sorbitol karışımı
 3. Sükroz
 4. Gliserol
 5. Nipagin M
 6. Karmoisin
 7. Ksantan Sakızı
 8. Saf Su

Tüm bu yardımcı maddeler sayesinde doğrudan veya dolaylı yoldan calpol şurubun etkinliği artmaktadır. Her bir şişe 150 ml hacmindedir. Bir ölçek 5 ml’dir. Her 5 ml’de 120 mg parasetamol bulunmaktadır.

Calpol Şurup Fiyatı 2022

Calpol şurup oldukça sık kullanılan ilaçlardan bir tanesidir. Bu kadar sık olarak kullanıldığı için haliyle insanlar 2022 yılında calpol süspansiyon fiyatını merak etmektedirler.

Calpol süspansiyon 120mg/5ml fiyatı 20 TL civarındadır.

İlacı reçete ettirmeniz halinde bir kısmını SGK karşılayacak ve haliyle size indirim yansıyacaktır. İlaca ne kadar indirim uygulayacağı sizin kurumunuzla ilişkili bir durumdur. Bütün kurumlarda uygulanan indirim oranları farklıdır.

Calpol Süspansiyon 120mg/5ml Muadili İlaçlar

Bütün ilaçlarda görüldüğü gibi calpol şurup eşdeğer ilaçları da mevcuttur. Eşdeğer ilaçlar farklı firmaların ürettiği ancak içerisine aynı etken maddeleri koyduğu ilaçlardır. Benzer şekilde etki gösterirler. İşte calpol süspansiyon eşdeğeri ilaçlar:

 1. A-Per Şurup 120mg 150ml
 2. Geralgine-P 120mg/5m Pediatrik Özel Çözelti 150 ml
 3. Gripin Bebe 120mg/5ml 100ml Şurup
 4. Minafen 120 mg 150cc Şurup
 5. Minamol 120mg/5ml Oral Süspansiyon 150ml
 6. Paranox 120mg/5ml Pediatrik Şurup 150ml
 7. Parol 120mg/5ml Oral Süspansiyon
 8. Tylol Ped. 120mg/5ml 100ml Süspansiyon

Calpol Şurup Zararlı mı?

Calpol süspansiyon çocuk ve bebekler için hafif, orta derecedeki ateşin düşürülmesi ve yine aynı seviyelerdeki ağrıların giderilmesi için kullanılır. İlaç tedavi edici değil ateş ve ağrı etkisinin belirtilerini giderici bir etkiye sahiptir. Özellikle çocukların aşı öncesi ve sonrası kullanılarak aşının etkilerinin daha rahat atlatılması için tercih edilir. Aşı dışında soğuk algınlığı, ateş, diş çıkarma gibi durumlarda da tercih edilir. Peki calpol süspansiyon zararlı mı?

Tıp dünyasında bütün ilaçların yararları olduğu gibi zararları da vardır. Bir hastaya bir ilaç reçete edilirken kar ve zarar dengesi gözetilir. Yararı zararından çok daha fazla olan ilaçlar genelde tercih edilirler. Calpol şurup doktorunuzun kontrolünde uygun dozlarda verildiğinde minimum zararlı etki gösterir. Türkiye’de 2021 itibariyle en sık kullanılan ağrı kesici ateş düşürücü şuruplardan bir tanesidir.

Calpol Şurup Hangi Durumlarda Kullanılmamalıdır?

Calpol şurup her hastada her zaman kullanılabilir şeklinde bir bilgi geçerliliği olmayan bir bilgidir. Bazı durumların varlığında calpol şurup kullanılmaması veya doktor kontrolünde kullanılması gerekir. Peki calpol şurubun kullanılmaması gereken durumlar hangileridir?

 1. Vücudun herhangi bir bölgesinde ciltte döküntü vb. allerjik reaksiyon görülmesi durumunda
 2. Kemoterapi veya radyoterapi gibi tedavi alınan durumların varlığı
 3. Sarı kantaron içeren maddelerin tüketiliyor olması
 4. Kansızlık olarak bilinen anemi rahatsızlığı varsa
 5. Akciğerle ilgili bazı bozuklukların varlığı
 6. Gilbert Sendromu varlığı
 7. Prematüre doğmus olma durumunun varlığı
 8. Farklı ilaçların kullanılıyor olması: Bu ilaçlar için mutlaka hekiminize danışınız.

Calpol Şurup Yan Etkileri

Her ilaçta olduğu gibi Calpol şurup yan etkileri de çocuklarda ve bebeklerde görülebilmektedir. Ciltte döküntü, kızarıklık, egzama, yüz, boğaz ve dilde şişler, ciltte kızarıklık, astım ve benzeri etkiler, nefes darlığı gibi yan etkilerin görülmesi oldukça ciddidir ve en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Bulantı, kusma, ishal, karın ağrısı, baş dönmesi, uyku, kan pulcuğu ve karaciğerin hasar görmesi de yan etkiler arasındadır.

Bu yan etkilerin görülme sıklığı oldukça düşük olmasına rağmen herhangi birinden şüphelendiğinizde ilk olarak ilacı kullanmayı bırakmanız gerekir. Daha sonra doktorunuz ile görüşerek farklı bir ilaç tavsiyesi alabilirsiniz. Özellikle bebeklerde bu etkilerin sonuçları ciddi olabileceği için daha dikkatli olunmalıdır.

Calpol Şurup Kaç Saatte Bir Verilir?

Doktorunuz calpol süspansiyon 120mg/5ml şurubunu nasıl kullanacağınız hakkında gerekli bilgiler verecektir. Genel olarak şurup 4 saatte bir kullanılması tavsiye edilir. 4 saatten daha fazla aralıklarla kullanılması da istenebilir. Gün içerisinde en fazla 4 defa şurup kullanılmalıdır. Ayrıca özellikle aşı zamanlarında aşıdan önce kullanılması tavsiye edilebilir. Bazı aşılarda aşı öncesinde şurup kullanılmalı ve aşı sonrasında bir süre kullanılmaya devam edilmelidir.

calpol şurup nasıl kullanılır
Calpol şurup en kısa 4 saatte bir verilir.

3 aydan küçük bebekler doktoru önerdiyse kilosuna göre yaklaşık olarak yarım ölçek kullanmalıdır. Bu ölçekte 2,5ml olmaktadır. 3 ay ile 1 yaş arasındaki bebekler ise yarım veya 1 ölçek kullanabilirler. 1 yaşından 6 yaşına kadar olanlar ise 1 veya 2 ölçek ilacı kullanabilirler. 6 yaşından sonraki çocuklar içinse tablet formundaki ilaçlar veya farklı şuruplar tavsiye edilebilir. Eğer çocuğunuz tablet yutmakta zorlanıyorsa doktorunuz uygun şurup verecektir. Dilerseniz dozları buraya tıklayarak detaylı inceleyebilirsiniz.

Calpol Ne Zaman Etkisini Gösterir?

Calpol oldukça ektili bir ateş düşürücü ve ağrı kesicidir. İçerisinde bulunan parasetamol etken maddesi ile kullanıldıktan kısa bir süre içerisinde etkisini gösterir. Ortalama olarak kullanıldıktan sonra yarım saat ile bir saat arasında ateş düşürücü etkisi ortaya çıkar. Bu durumu ilacı kullandıktan sonra çocuğun ateşini ölçerek takip edebilirsiniz.

Calpol şurup sıklıkla bebeğin ateşini ilk yarım saat içerisinde düşürmeye başlar.

İlaç ortalama olarak vücutta 4 saat kadar etkin bir şekilde kalmaktadır. Daha sonra etkisi gitmekte ve tekrar alınması gerekebilmektedir. Bu nedenle genel olarak 4 saatte bir alınması tavsiye edilir. Ayrıca ateş çıkmadıkça her zaman kullanılmasına gerek yoktur. Ateşin yükseldiği tespit edildiğin an kullanılmalıdır.

Calpol ve Dolven Dönüşümlü Nasıl Kullanılır?

Ebeveynler çocuklarının ateşlerini düşürmek için çeşitli ilaçları dönüşümlü olarak kullanmak isteyebilir. Calpol ve Dolven dönüşümlü nasıl kullanılır sorusunun cevabı ise dönüşümlü ilaç kullanılmaması gerektiğidir. Burada bir diğer ayrıntı ise Calpol parasetamol içerir, Doven ise ibuprofen içerir. Calpol özellikle 6 aydan küçük olanlara verilir ancak Dolven verilmez. Dolven 6 aydan küçük çocuklarda çeşitli yan etkilere sebebiyet verebilir.

İki farklı ilacı dönüşümlü olarak belirli aralıklarla verilmesi doğru değildir. İki farklı etkene sahip olan ilaçlar aynı zaman dilimlerinde kullanıldığında özellikle mideye zarar verir ve zehirlenmelere yol açabilir. Diğer yandan bu durum çocuğun iyileşmesini de yavaşlatır. Bu nedenle tek ilaç kullanılmalı ve eğer ilaç fayda vermiyorsa farklı bir ilaç için doktordan tavsiye alınmalıdır.

Calpol Şurup Bebeklerde Uyku Yapar mı?

Ateş veya ağrısı olan çocuklar huzursuz olurlar ve bu durum onların uyumasına da engel olur. Özellikle geceleri ağlayan çocuklarda ateş ve ağrıların olması olasıdır. Çocukların bu durumlarına karşı Calpol verilmesi sonrasında ilaç kısa sürede etki yaparak çocukların ateş ve ağrılarının etkilerini ortadan kaldıracağı için çocuklarda doğal olarak bir rahatlama görülecektir.

Rahatlayan çocukların ise uyuması oldukça normaldir. Uyku durumu Calpol şurubunun etkisi ile değil çocukların rahatlaması sonucu olduğu unutulmamalıdır. Calpol şurup bebeklerde uyku yapar mı konusunda endişelenmeye gerek yoktur. Aksine çocukların rahatlaması ve dinlenmesi onlar için daha iyi olacaktır. Eğer aşırı uyku varsa bu durum şuruptan değil farklı bir rahatsızlıktan dolayı oluşabileceği için ayrı bir şekilde araştırılmalıdır.

Calpol Öksürük Keser mi?

Soğuk algınlığı, grip gibi hastalıkların en büyük belirtileri öksürüktür. Vücutta oluşan enfeksiyonların dışarı atılması için öksürük oldukça doğaldır ve olması gereken bir durumdur. Öksürük ile tespit edilen soğuk algınlığı gibi hastalıklarda ise belirli bir yaş grubu arasındaki kişilere Calpol şurup verilebilmektedir. Şurubun etkisi ile hastalık ortadan kalktığı için doğal olarak öksürükte sonlanmaktadır. Burada untulmaması gereken calpol süspansiyon 120mg/5ml şurubun doğrudan enfeksiyonu giderici etkisi olmadığıdır. Enfeksiyonu kırmak için genelde antibiyotik ilaçlar reçete edilir.

Soğuk algınlığı gibi hastalıkların dışındaki öksürük durumlarında Calpol direk olarak tedavi edici bir özelliğe sahip değildir. Bu nedenle ilacın kullanılmasına rağmen öksürüğün geçmemesi gibi durumlarda öksürüğün gerçek nedeni araştırılmalı ve tedavi bulunan nedene göre devam ettirilmelidir.

Calpol Şurup Açıldıktan Sonra Kaç Gün Kullanılır?

İlaçların belirli kullanım ömürleri bulunmaktadır. Aldığınız calpol şurubunu 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklamanız gerekmektedir. Ayrıca ilacın ağzı her zaman kapalı olmalı ve çocukların ulaşamayacağı yerlerde saklanmalıdır. Diğer yandan ilaçların son kullanma tarihlerine büyük önem vermeniz gerekmektedir. Kutu üzerinde belirtilen tarihlerden önce tüketin. Tarihi geçmiş ilaçları tüketmeyin.

calpol süspansiyon zararları ve yan etkileri
Calpol şurup kapağı açıldıktan sonra özenle kullanılmalıdır.

İlaçlarda son kullanma tarihleri olsa da bazı durumlarda bu tarihleri beklemeden de ilaçları kullanmamanız gerekebilir. Bazı ilaçların saklama koşulları uygun olmadığında zamanından daha önce bozularak etkisini kaybedebilmektedir. Özellikle ilaçta şekerleme görülüyorsa kullanılmamalı ve ihtiyaç duyuluyorsa yenisi alınmalıdır. İlacı kullanmadan önce iyi bir şekilde çalkalamanız gerekmektedir. Ayrıca Calpol kullanırken su ile ilaç sulandırılmamalıdır.

Calpol Aç mı Tok mu Verilir?

Calpol aç karnına da alınabileceği gibi tok karnına da alınabilmektedir. Ancak bazı ilaçlar aç karnına daha iyi bir şekilde etki edebilmektedir. Calpol şurupta aç karnına alındığında daha iyi etki edeceği için aç karnına alınması tavsiye edilmektedir. Tok karnına da alındığında ilacın etkisi görülmektedir. Ancak özellikle yüksek karbonhidrat değerlerine sahip besinler tüketildikten sonra Calpol şurup kullanılırsa bu durumda ilacın emilimi azalacaktır.

Emilimi azalan ilacın ise etkisi çok az görülebileceği gibi istenilen etki görülmeyebilir. Bu nedenle farklı bir durum olmadıkça aç karnına verilmesi gerekir. Eğer beslenme yüksek karbonhidrat içeren besinler ile olmamışsa ilaç yine kullanılabilir ve fayda görülebilir. Bu noktada doktorunuzun önerdiği şekilde kullanım yapmaya özen gösteriniz.

Calpol Bebeklere Ne Kadar Verilmeli?

İlaç kullanımında ilacın dozu çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu durum özellikle bebeklerde daha da hassas bir şekilde takip edilmelidir. Bebeklerde görülebilecek olumsuz durumlar daha ciddi durumlara yol açabileceği için calpol bebeklerde ne kadar verilmeli bilinmelidir.

Calpol 6 yaşına kadar kullanılabilen bir ilaçtır. Bebeklerde ise en erken 3. aydan sonra kullanılması tavsiye edilir. Doktorun önermesi halinde 2.aydan sonra 2,5ml yani yarım ölçek verilmesi yeterlidir. İlaç en fazla 4 saatte bir ve günde maksimum 4 kere verilmelidir. Bu sınırlara gelmemek ve aşmamak önemlidir. İlaç istenilen etkiyi göstermediğinde doktor ile iletişime geçilmelidir.

Bebeklere Calpol Kaç Derece Ateşte Verilir?

Bebeklerin ateşini farklı bölgelerden ölçebilirsiniz. Bu bölgelere göre belirlenen bazı derecelerin aşıldığı durumlarda ateş düşürücü olarak Calpol süspansiyon verilir ve ateşin düşmesi sağlanır. Bebeğinizin ateşini makattan ölçmek en doğru verileri verecektir. Makattan ateş ölçümü yaptığınızda 38 dereceye kadar ateş normaldir. 38 dereceyi aştığında ateş düşürücü calpol şurup verebilirsiniz.

Bu derece koltuk altından ölçüldüğünde ise sınır olarak 37,3 baz alınmalıdır. Kulaktan ölçümlerde ise sınır 37,8 derecedir. Bu derecelerin aşıldığı görüldüğünde doktorunuz önerdiyse ilaç verilmelidir. İlaç verildikten sonra yarım saat sonra ve 1 saat sonra ölçümler yapılarak bebeğin ateşi takip edilmelidir. Eğer ateş düşmüyorsa doktora başvurulmalı ve ateşin düşürülmesi için gerekli tedavinin uygulanması sağlanmalıdır.

Bebeklerde Kulak Ağrısı için Calpol Verilir mi?

Bebeklere verilebilen en etkili ilaçlardan biri olan Calpol şurup birçok ağrı için ve özellikle ateş düşürmek için kullanılabilmektedir. Bebeklerde kulak ağırısı için calpol verilir mi konusunda bebeklerde görülen kulak ağrılarında ilaç verilebilmektedir. Özellikle orta kulak iltihabı geçiren çocuklarda Calpol şurup verilebilir. Calpol süspansiyon burada iltihabı söküp atmak için değil iltihabın neden olduğu ateşi düşürmek içindir.

Ancak kulak ağrı bebeklerde oldukça ciddi durumlardır. Özellikle 1 yaşından küçük çocuklarda orta kulak iltihabı gibi durumların oluşması ciddi olduğu için doktor kontrolüne alınması büyük önem arz etmektedir. Calpol bir ağrı gidericidir ve kısa süreli olarak bebeklerin ağrıyı hissetmemesini sağlar. Asıl tedavi ise doktorların vereceği diğer ilaçlar ile sağlanacaktır.

Calpol Fazla İçilirse Ne Olur?

Her ilacın olduğu gibi Calpol şurubunda bir kullanım ölçüsü vardır. Bu ölçü aşılması ise özellikle bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Çocukların yaşlarına göre çeşitli ölçeklerde ilaç kullanılabilmektedir. Tavsiye edilen ölçüler aşıldığında veya şurubun tavsiye edilen periyotlarından daha sık kullanılması durumunda da bebeklerde ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Calpol fazla içilirse iştahsızlık, kusma, bulantı görülebileceği gibi bazı durumlarda hiç belirti vermez. Ayrıca fazla kullanıldığında karaciğere zarar verebilmektedir. Etken madde olan parasetamol yüksek miktarda kullanıldığında zehirlenmeye de yol açabilir. Doz aşımlarında doktora başvurulması gerekir.

Calpol Astıma Neden Olur mu?

Yapılan son araştırmalara göre Calpol kullanan ve bunu düzensiz olarak kullanan bebeklerde doğrudan astım yapar demek yanlış olsa da astım ve benzeri semptomlar görülme riskinin arttırabilir. Calpol içerisinde etken madde olan parasetamol maddesine duyarlılığı olan çocuklarda bu risk daha da artmaktadır. Bu nedenle ilaç doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

Çocukların Calpol kullanırken nefes darlığı, akciğer seslerinde anormalleşme, hırıltılı nefes alma, akciğer ödemi gibi durumlarda ilaç bırakılmalı ve doktora başvurulmalıdır.

Calpol Şurup Kullananların Yorumları

Bu başlık altında bebeklerinde veya çocuklarında ateş, ağrı gibi şikayetleri için calpol kullanan annelerin aklına gelen sorulara tek tek cevap vermeye çalışacağım. En çok sorulan soruları sizler için derledim. İşte o sorular. Calpol Şurup:

Çok içilirse ne olur? – Şurup belirli miktarlardan fazla tüketilirse kanda miktarı artacak ve zehirlenmelere sebebiyet verebilecektir. Bu nedenle annelerin bu şurubu kullanırken oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Şurup çeşitleri nelerdir? – Bu şurubun iki türü vardır. Biri calpol süspansiyon diğeri de calpol 6 plus dır.

Diş ağrısına iyi gelir mi? – Diş ağrısına bebeklerde ve çocuklarda ağrı kesici özelliğinden ötürü iyi gelecektir.

Devlet karşılıyor mu? – Evet hekiminiz tarafından reçete edildiğinde sgk tarafından karşılanacaktır.

Yeni doğan bebeğe verilir mi? – Yenidoğan bebeklere doktorunuz önermediği sürece verilmemelidir. Genellikle 2 ayın üstündeki bebeklere verilir.

Gribe iyi gelir mi? – Grip veya soğuk algınlığı gibi durumlarda ortaya çıkan belirtilerden bazılarını giderdiği için bir nebze rahatlatabilir.

İshale iyi gelir mi? – Bu şurubun doğrudan ishali giderici herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.

Mama ile verilir mi veya mamaya katılır mı? – Hekiminiz önerdiği sürece mama ile verebilirsiniz. Mama ile verilmesi emilimi azaltabileceği için şurubun etkisini tam manasıyla göstermesine engel olabilir.

Süt ile verilir mi? – Sütte dahil olmak üzere herhangi bir besin ile bu şurubun verilmesi şurubun etkisinin azalmasına sebebiyet verebilir.

Reçetesiz satılır mı? – Evet reçetesiz olarak satılan bir üründür ancak doktorunuza reçete ettirip uygun kullanım şeklini öğrenmeniz en doğrusu olacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

(Bu yazı 16 Haziran 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 28 Aralık 2020, 03 Temmuz 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Calpol Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? (En Doğru Kullanım)” üzerine bir yorum

Yorum yapın