Punch Biyopsi Hakkında Bilinmesi Gerekenler Her Şey

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Kişide kanser belirtileri görülebilir ancak kesin kanser tanısı için biyopsi yapılması gerekmektedir. kanser teşhisi için gerçekleştirilen biyopside, doku örneği alınır. Alınan doku örneği mikroskop yardımı ile incelenerek kesin tanı koyulur. Kanser çeşidine ve hastanın durumuna göre de farklı biyopsi teknikleri kullanılmaktadır. Punch biyopsi de bu tekniklerden biridir. Peki, Punch biyopsi nedir?

punch biyopsi nedir
Punch biyopsi nedir ile ilişkili görsel.

Punch Biyopsi Nedir?

Punch biyopsi, dermatologlar tarafından yapılan bir biyopsi çeşididir. Deri hastalıklarının doktor tarafından incelenmesi ve daha sonrasında kesin tanı konulması için uygulanan biyopsi yöntemidir. Uygulaması oldukça kolaydır. Öncelikle lokal anestezi uygulanır. Anestezi sonrasında dokunun alınacağı bölgede 2 veya 6 milimetre çaplarında silindir şeklinde doku alınır. Yuvarlak bisturi yardımı ile alınan doku örneği patolojik inceleme için laboratuvara gönderilir ve gerekli incelemeler gerçekleştirilir.

Punch biyopsi cerrahi bir müdahaledir ve çapı çok küçük olabileceği gibi doktorun kararına göre çapın büyümesi de olasıdır. Küçük çaplı işlemlerde herhangi bir dikişi işlemi uygulanmaz ve açılan yaranın kendiliğinden iyileşmesi beklenir. Alınan doku örneğinin çapı eğer büyükse bu durumda tek dikiş atılarak yararnın sağlıklı bir şekilde kapanması sağlanır.

Punch Biyopsi Sonrasında İz Kalır mı?

Biyopsi doku alma işlemi olduğu için kesiler ile doku alınır. Deri hastalıkları için kullanılan bir biyopsi çeşidi olan Punch biyopside belirli çaplarda deriden doku alınmaktadır. Doktorun kararına göre alınacak olan çap genişleyebildiği gibi çok küçükte olabilmektedir. Biyopsi sonrasında açılan yarar birkaç ay içerisinde iyileşmektedir. Küçük çaplı biyopsilerde yara içi çok az belli olabilecek şekilde kalabileceği gibi hiç belirginde olmayabilir.

Punch Biyopsiyi Kim Yapar?

Her biyopsi çeşidi farklı hastalıkları araştırdığı için biyopsiyi yapacak doktor ve analiz edecek doktor ayrıdır. Punch biyopsi ise deri hastalıklarının tespiti için tercih edildiği için biyopsi dermatolog doktorlar tarafından yapılmakta ve incelenerek tanı konulmaktadır.

Punch Biyopsi Öncesinde Nasıl Hazırlanılmalı?

Biyopsi uygulaması öncesinde işlemin yapılacağı yerde gerekli temizlik ve gerekli donanımların hazırlanması işlemleri gerçekleştirilmeli. Standart olarak preoperatif değerlemesi yapılmalı. Hastaya önceden yapılacak olan işlemler hakkında bilgi verilmeli işlemin aşamaları, komplikasyonları hakkında gerekli bilgiler verildiği gibi yazılı imzası da alınmalı. Biyopsiyi yapacak doktor eldiven, maske ve diğer koruyucu önlemlerini almalıdır.

Punch Biyopsi Zor mudur?

Der lezyonlarının tanısı için kullanılan Punch biyopsi sık kullanılan ve kolay bir şekilde gerçekleştirilen bir işlemdir. Yapılan biyopsinin çok küçük bölgeleri kapsaması ile kozmetik olarak da deride fazla görünmemesidir.

Punch Biyopsi Nasıl Yapılır?

Öncelikle biyopsi yapılacak olan alan kalemle belirtilir. Hastaya lokal anestezi yapıldıktan sonra biyopsinin yapılacağı bölgenin 5cm’lik çevresi antiseptik solüsyon ile temizlenir. Temiz ve delikli örtü biyopsinin yapılacağı bölgeye örtülür. Doktorun karar verdiği çapa göre punch seçimi yapılır ve iki parmak ile doku alınacak bölgedeki deri gerildikten sonra punch aleti dik bir şekilde deriye uygulanır. Vertikal basınç ile punch döndürülür ve deriden alınan doku zarar görmeden alınır. Dokunun zemini bir bisturi veya makas ile kesilerek işlem tamamlanır. Açılan yara eğer büyük ise tek dikiş atılır ve vazelin veya antibiyotikli pomad sürülür. Sonrasında gazlı bez ile kapatılarak üzeri bantlanır.

Yapılan bu cerrahi müdahale sonrasında alınan doku gerekli analizlerin yapılması için ilgili birime götürülür.

Punch Yan Etkileri Nelerdir?

Yapılan biyopsi sonrasında hastada çeşitli yan etkiler görülebilmektedir. Görülebilecek yan etkiler arasında kanama, keloid, hipertrofik skar gelişimi, enfeksiyon, dikişlerde açılma, damarlarda veya sinirlerde hasar oluşması gibi yan etkiler görülebilir. Bu tarz durumlarla karşılaşıldığında acil olarak doktorunuza başvurmanız gereklidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın