İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Nedir? Nasıl Yapılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Nedir?

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi, genellikle meme, tiroid, boyun, koltuk altı lenf düğümlerinden örnek alabilmek amacıyla kullanılan invaziv bir biyopsi çeşididir. Çoğu zaman tanı için kullanılan bu biyopsi çeşidi bazı durumlarda tedavi ve hastalığın seyrini belirleme gibi hayati önemi olan konularda bizlere kolaylık sağlar. Birçok invaziv işleme ve diğer biyopsi türlerine göre oldukça güvenli olarak kabul edilmektedir. Bunun temel sebebi işlemin invazivliğinin minimuma indirilmiş olmasıdır.

ince igne aspirasyon biyopsisi nedir
İnce iğne aspirasyon biyopsisi nedir ile ilişkili görsel.

Bu işlem gerçekleştirilirken çok ince bir iğne kullanılır. Bu iğne ile vücutta daha önceden belirlenmiş ve anormal olarak işaretlenmiş bölgeye giriş yapılır. Bu bölgeden numune alınır ve daha sonra mikroskop altında incelenir. Yazımın devamında bazı yerlerde ince iğne aspirasyon biyopsisi ifadesi yerine İİAB kullanacağım.

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki bu biyopsi ancak hastane koşullarında yapılabilir. Genellikle bu biyopsi işleminin yapılabilmesi için özel bir hazırlık yapmanıza gerek yoktur. Eğer biyopsi alınan yerde bir zorluk çıkmazsa 15 dakika gibi kısa bir sürede tüm işlem tamamlanabilir.

ince igne aspirasyon biyopsisi nasil yapilir
İnce iğne aspirasyon biyopsisi nasıl yapılır ile ilişkili görsel. Şekilde tiroid dokusundan alınan bir biyopsiyi görmektesiniz. Bu biyopsi biçiminin sadece tiroid için kullanılmadığını unutmamalısınız.

İlk önce hasta sedye ya da benzer bir aracın üzerine yatar. Biyopsiyi yapacak ekipte bulunan sağlık profesyoneli biyopsi yapacağı bölgeyi anti septik solüsyonlar yardımıyla temizler. Daha sonra ilgili bölgede ağrıyı azaltmak için lokal olarak uygulanan anestezik maddeler uygulanacaktır.

Hekimler ince iğne aspirasyon biyopsisinin yapılacağı yere göre ultrason gibi görüntüleme yöntemlerinden yardım alabilirler. Bu görüntüleme yöntemleri ile iğnenin ilerleyişi net olarak görülür ve doğru yerden biyopsi alınması sağlanır. Birçok hekim büyük alandan ve kolay alınabilen örnek dokular için bu görüntüleme yöntemlerini kullanmadan işlem yapabilirler.

İşaretlenen ya da önceden biyopsinin alınacağı bölgeye şırınganın ucundaki iğne ile yavaşça girilir. Uygun yere gelince şırınga yardımıyla bu bölgeden örnek sıvılar alınmaya çalışılır.  Daha sonra bu sıvılar lam ve lamellere yerleştirilerek mikroskop altında incelenir.

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Ağrılı mıdır?

Oldukça kısa süren ve minimal zararları olan ince iğne aspirasyon biyopsisi işlemi sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değildir. Çoğu zaman lokal anestezik maddeler kullanıldığı için bu ağrı minimalize olur ve neredeyse hissedilmez.

ince igne aspirasyon biyopsisi agrili midir
İnce iğne aspirasyon biyopsisi ağrı yapar mı ile ilişkili görsel.

Bu biyopsi işleminden korkan birçok kişi bulunmaktadır ancak bu kişiler bilmelidirler ki bu en güvenli biyopsi prosedürlerinden biridir. Bu konu hakkında merak ettiğiniz bir husus varsa yorum bölümünden bana yazabilirsiniz.

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Yan Etkileri

IIAB olarak kısaltılan ince iğne aspirasyon biyopsisi yan etkileri oldukça az olan güvenli bir prosedürdür ancak bazı durumlarda istenmeyen bazı etkiler ortaya çıkabilir. Bu IIAB yan etkilerini maddeler halinde sıralayacak olursak şu şekilde olacaktır:

  1. Rahatsızlık hissi ve ağrı
  2. Biyopsinin yapıldığı bölgede kanama görülmesi
  3. İlgili bölgede başlangıç gösteren enfeksiyon
  4. Biyopsi alınan bölgeye yakın dokulara hasar verilmesi

İnce İğne Aspirasyonu Biyopsisi Neden Yapılır?

Doktorlar ince iğne aspirasyon biyopsisini temelde altta yatan herhangi bir hastalık olup olmadığını, hastalık varsa ne derece ilerlediğini saptamak amacıyla isterler. Sıklıkla hekiminiz muayene neticesinde belirlenen veya görüntüleme yöntemlerinde çıkan bölgelere uygulanır.

ince igne aspirasyon biyopsisi sonuclari
İnce iğne aspirasyon biyopsisi sonuçları ile ilişkili görsel. Şekilde meme üzerine uygulanan bir İİAB örneğini görüyorsunuz.

İİAB yapıldıktan sonra birkaç farklı sonuç çıkabilir. Bunlar biyopsi örneğindeki hücreler normaldir, biyopsi alınan örnek yetersizdir, biyopsi örneğindeki hücrelerde kanserleşme yoktur, biyopsi alınan hücrelerde kanserleşme eğilimi söz konusudur veya biyopsi alınan bölgede kanserli dokular mevcuttur şeklindedir.

İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Faydaları Nelerdir?

İİAB, bir cerrahın operasyon ile yapacağı biyopsilere göre oldukça güvenli bir yöntemdir. Cerrahın yapacağı biyopside skarlaşma, ağrı ve enfeksiyon riski daha fazladır. Ayrıca İİAB operasyon ile yapılacak biyopsilere göre çok daha hızlı bir yöntemdir. İyileşme süreleri normal biyopsilere göre çok kısadır. Bu nedenle tıp dünyasında sıkça tercih edilir.

Nadir görülen ancak can sıkıcı risklerinden birisi ise biyopsi süresinde kanserli hücre bulaşmamış dokuya kanserli hücrelerden bulaştırılması olasılığıdır.

Aşağıda paylaşmış olduğum videoda tiroid nodülü için İİAB yapılan bir hastayı izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Aşağıda paylaşmış olduğum videoda ise meme için İİAB yapılan bir hastayı izleyerek fikir edinebilirsiniz.

Yararlanılan Kaynaklar:

  1. Virtual Medical Centre : Fine Needle Aspiration Biopsy
  2. Inside RadiologyBreast Fine Needle Aspiration

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi yorum bölümünden yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

“İnce İğne Aspirasyon Biyopsisi Nedir? Nasıl Yapılır?” üzerine bir yorum

  1. Merhaba burundan yapilan iiab nasıl uygulanır ve uygulama sırasında ağrı acı duyulurmu. Internette cok araştırdım ama hiçbir sonuç bulamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim. Iyi çalışmalar.

    Yanıtla

Yorum yapın