Endoskopik Biyopsi Nedir? Neden ve Nasıl Yapılır?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Endoskopik Biyopsi Ne Demektir?

Hastaların mide, on iki bağırsak ve yemek borusunda oluşan sorunlar bazı belirtiler ile tespit etmek mümkündür. Ancak bazı hastalıklarda kesin tanı koymak için gözle muayene şarttır. Yaşanılan bu tarz durumlarda endoskopi işlemi uygulanabilmektedir. Endoskopi sayesinde ileri teknoloji cihazlar ile hastanın on iki parmak bağırsağına kadar yumuşak bir hortum salınarak istenilen görüntüler elde edilebiliyor. Bazı durumlarda ise hastalıklı bölgeden örnek alarak gerekli tahlillerin yapılması gerekebilir. Endoskopik biyopsi ise bu işlem için kullanılarak parça alınmasına olanak sağlıyor.

endoskopik biyopsi nedir
Endoskopik biyopsi nedir ile ilişkili görsel.

Endoskopik biyopsi ile alınan örnekler patolojik laboratuvarlarında incelenerek doktor için gerekli veriler elde edilmektedir.

Endoskopik Biyopsi Neden Yapılır?

Doku örneği almak için kullanılan endoskopik biyopsi farklı birçok hastalığın tanısı için tercih edilmektedir. Özellikle en çok kullanılan durum ise 50 yaş üzerinde ve beş yıldan fazla reflü problemi görülen kişilerdir. Reflü gerekli tedaviler yapılıp engellenmediğinde bir süre sonra yemek borusuna zarar vermeye başlar.  Verilen zarar ile bu alandaki hücrelerin karakteristik özelliklerini değiştirerek kalın bağırsak veya ince bağırsak hücrelerine dönüştürür. Bu duruma ise Barrett denilmektedir. Yaşanılan bu durum ise bir kanser öncüsü olarak algılanır. Bu nedenle de incelenmesi ve takip edilmesi gerekir.

Yapılan muayenelerde reflü nedeni ile endoskopi yapılmış kişilerin %1’i veya %2’sinde Barrett’ rastlanmıştır. Ayrıca gözlemlenen bu durumda sadece %1’lik kesimin kansere dönüştüğü de görülmüştür.

Endoskopi Ne Kadar Sürer?

Uzman kişiler tarafından yapılan endoskopi işlemi ortalama olarak 10 ila 15 dakika içerisinde tamamlanmaktadır. Optik işlemlerin yanı sıra endoskopik biyopside yapılarak patolojik örnekler alınabilmektedir. Reflünün neden olduğu bazı hastalıkların incelenmesi ve diğer hastalıklar için tanı konulması veya hastalıkların izlenmesi için gerçekleştirilir.

Kimler Endoskopi Yaptırmalıdır?

Endoskopi işlemi ve endoskopik biyopsi işlemlerinin yapılım yapılmayacağını doktor karar vermektedir. Genel olarak bazı belirtiler görüldüğünde endoskopi yapılmaktadır. Ağızdan kan gelmesi ile kanın kahverengi veya siyah olduğu durumlarda tercih edilir. Yutma güçlüğü çeken özellikle yemek yerken besinlerin yemek borusunda takılması ve su ile yutulması ve yutma sırasında görülen ağrılarda kullanılır.

Kişinin mide veya bağırsak sorunlarının yanı sıra hızlı bir şekilde kilo kaybetmesi de endoskopi yapılmasını gerektirir. Kansızlığın yanı sıra özellikle Gaitada denilen dışkıda gizli kan bulunması durumlarında yapılmalıdır. Gaitada hastalığında kan sızıntısının tespiti ve hastalığın tanısı için biyopside uygulanabilir. Son olarak 5 yıldan daha fazla reflü hastası olan ve 50 yaşını aşmış kişler yılda en az bir kere endoskopi yaptırmalıdır.

Kimler Endoskopi Yaptırmamalıdır?

Reflü gibi hastalıklarda erken müdahale edilip ilaç tedavisi ile şikayetlerin azalması durumlarında endoskopi yaptırmaya gerek duyulmayabilir. Yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur. Kesin sonuç almak isteyenler yine de tercih edebilirler.

Endoskopi Nasıl Yapılıyor?

Endoskopi yapılmadan önce bazı noktalara hastanın dikkat etmesi gerekir. Öncelikle hasta doktoru ile kullandığı ilaçları paylaşmalıdır. Endoskopi öncesinde en az 8 saat katı veya sıvı hiçbir gıda alınmamalıdır. Bu işlem anestezi uygulanarak veya uygulanmadan yapılabilmektedir. Eğer anestezi uygulanmışsa işlem sonrasında doktorunun tavsiyelerini dinleyerek yapmaması gerekenlere dikkat etmelidir. Hortum geçmeden önce yemek borusunu uyuşturan bir ilaç sıkılmaktadır. Bu nedenle endoskopi sonrasında birkaç saat yemek yenilmemelidir. Bunların dışında eğer varsa doktorunuz yapılması veya yapılmaması gereken hususlar hakkında bilgi verecektir.

Endoskopik Biyopsiyi Hangi Doktor Yapar?

Çeşitli şikayetler sonucunda yapılacak endoskopi görüntüleme veya endoskopik biyopsi işlemleri iki bölüm tarafından yapılabilmektedir. Bu bölümler ise Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji bölümleridir. Bu bölümler üzerine uzmanlı olan doktorlar gerekli olan işlemleri uygulayacaktır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın