Preoperatif Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Preoperatif Nedir?

Preoperatif, ameliyat öncesi anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Cerrahi bölümler bu terimi çok sık olarak kullanırlar. Temel olarak preoperatif bakım, cerrahi bir operasyon öncesinde hastanın bireysel ihtiyaçları göz önünde bulundurularak verilen fiziksel ve psikolojik bakıma verilen isimdir.

preoperatif ne demek tıp
Görselde ameliyat öncesi yani preoperatif dönemi görüyorsunuz.

Netice itibariyle preoperatif terimi ameliyattan önce gerçekleşen hadiseler için kullanılır. Bu terim sıklıkla perioperatif ile karışabilir. Bu nedenle hemen https://doktordanhaberler.com/perioperatif/ linkine gidiniz ve detaylıca okuyunuz. Aklınıza takılanları alttaki yorumlar kısmına yazınız. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın