( Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. )

Dikiş İzi için Hangi Bölüme Gidilir?

Dikiş izleri ya da yara izleri özellikle görünür bölgelerde olduğunda birçok kişinin kafasına takılmakta ve canını sıkmaktadır. Haliyle dikiş izlerini iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için ne gibi yöntemler olduğu merak edilen konulardan biri haline geliyor. İşte bu noktada ben devreye giriyorum ve yapılması gerekenleri ve gidilmesi gereken bölüm hakkında bilgiler veriyorum.

Dikiş izleri genellikle belirli bir ameliyattan ya da operasyondan sonra oluşan yaraların uygun yöntemlerle dikilmesi sonucu ortaya çıkar. İlk etapta bu operasyonu gerçekleştiren hekiminizin uygun gördüğü tedavi uygulanır. Örneğin ameliyatınızı genel cerrahi bölümünde oldu iseniz genel cerrahınızın uygun gördüğü yara iyileşme tedavisini uygulayacaksınız.

Ameliyatınızı oldunuz uzun zaman geçti veya yara izinin geçmeyeceğinden endişelisiniz. Bu durumda başvurmanız gereken birkaç bölüm olabilir. Yaranın durumuna ve operasyona bağlı olarak cildiye polikliniği ve plastik cerrahi polikliniği bunların başta gelenleridir.

dikiş izine hangi bölüm bakar
Dikiş izi için plastik cerrahi kliniklerine gidilebilir.

Dikiş izinin geçmesi için uygun tedaviyle birlikte zaman gereklidir. Genellikle izin çabucak geçmesi beklendiği için hayal kırıklığı yaşanmakta ve geçmeyeceği düşüncesi oluşmaktadır. Oysa bu endişeler çoğu zaman yersizdir. İyi bakılan ve uygun tedavi uygulanan bir yara izi maksimum iyileşme gösterecektir.

Dikiş izi için krem, merhem ya da ilaç tedavileri ile yara iyileşmesi hızlandırılmakta ve izin minimum düzeylere çekilmesi hedeflenmektedir. Bu noktada merak ettiğiniz herhangi bir husus varsa en altta yer alan yorum bölümüne yazmanız haline cevaplayacağım. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Yorum yapın