Dikiş İzi için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Dikiş izleri ya da yara izleri özellikle görünür bölgelerde olduğunda birçok kişinin kafasına takılmakta ve canını sıkmaktadır. Haliyle dikiş izlerini iyileştirmek ve ortadan kaldırmak için ne gibi yöntemler olduğu merak edilen konulardan biri haline geliyor. İşte bu noktada ben devreye giriyorum ve yapılması gerekenleri ve gidilmesi gereken bölüm hakkında bilgiler veriyorum.

Dikiş izleri genellikle belirli bir ameliyattan ya da operasyondan sonra oluşan yaraların uygun yöntemlerle dikilmesi sonucu ortaya çıkar. İlk etapta bu operasyonu gerçekleştiren hekiminizin uygun gördüğü tedavi uygulanır. Örneğin ameliyatınızı genel cerrahi bölümünde oldu iseniz genel cerrahınızın uygun gördüğü yara iyileşme tedavisini uygulayacaksınız.

Ameliyatınızı oldunuz uzun zaman geçti veya yara izinin geçmeyeceğinden endişelisiniz. Bu durumda başvurmanız gereken birkaç bölüm olabilir. Yaranın durumuna ve operasyona bağlı olarak cildiye polikliniği ve plastik cerrahi polikliniği bunların başta gelenleridir.

dikiş izine hangi bölüm bakar
Dikiş izi için plastik cerrahi kliniklerine gidilebilir.

Dikiş izinin geçmesi için uygun tedaviyle birlikte zaman gereklidir. Genellikle izin çabucak geçmesi beklendiği için hayal kırıklığı yaşanmakta ve geçmeyeceği düşüncesi oluşmaktadır. Oysa bu endişeler çoğu zaman yersizdir. İyi bakılan ve uygun tedavi uygulanan bir yara izi maksimum iyileşme gösterecektir.

Dikiş izi için krem, merhem ya da ilaç tedavileri ile yara iyileşmesi hızlandırılmakta ve izin minimum düzeylere çekilmesi hedeflenmektedir. Bu noktada merak ettiğiniz herhangi bir husus varsa en altta yer alan yorum bölümüne yazmanız haline cevaplayacağım. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2020'yi bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Dikiş İzi için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 6 yorum

 1. Merhaba doktor bey
  Ben bebekken alnimi taşa vurmuşum ve dikiş atılmış 22 yaşındayken geçireceğini vadettikleri için lazer uygulattım dikiş izim daha çok açıldı ve belirginlesti kaş üstünde olunca kaşımı aşağıya düşürdü bunun için hangi doktora gitmeliyim ya da ne yapmalıyım yardımcı olabilir misiniz

  Cevapla
  • Merhabalar Yasemin Hanım, öncelikle geçmiş olsun.
   Cildiye bölümüne giderek muayene olmanızı öneririm.
   Sağlıklı günler.

   Cevapla
 2. Merhaba hocam benim burun ucumda geçmek bilmeyen bir sivilce vardı iltihaplıydi genel cerrahine gittim içini boşaltıp dikiş attı dikişleri aldırdım ama izi duruyor ne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhabalar Dursun Bey, öncelikle geçmiş olsun.
   Dikişlerinizi alan doktora ya da bir cildiye hekimine giderek muayene olunuz. Dikişlerin izine göre kremlerle ya da farklı bir şekilde tedavi planı yapılacaktır.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın