Piriform Sinüs Oblitere Ne Demektir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Genelde bazı rapor sonuçlarında görülür sağ veya sol “piriform sinüs oblitere” ifadesi. Temel olarak piriform sinüs oblitere, yutağın alt sağ ve sol kısmında bulunan boşlukların tıkanması anlamına gelmektedir. Normalde bu boşluklar hava ve yiyeceklerin geçmesinde önemli rol taşımaktadır. Bu sinüsler tıkandığında ise ilgili bölgenin beslenmesi ve havalanmasında sorunlar yaşanmaktadır.

piriform sinüs oblitere
Şekilde piriform sinüs, p harfi ile işaretli alan olarak gösterilmektedir.[1]Pyriform Sinus – Laryngopedia

Piriform Sinüs Hangi Hastalıklarda Oblitere Olur?

Genelde ilgili bölgede travma, enfeksiyon, kitle olduğunda sinüslerde tıkanma görülebilir. Ayrıca bazı ilaç kullanımları ve diğer tedaviler sebebiyet verebilir.

Piriform Sinüs Oblitere Olduğunda Neler Görülür?

Obliterasyon durumunda sıklıkla yutkunma da güçlük, seste kısılma, ağrı duyulması, zaman zaman ateşlenmeler ve şişlikler görülebilir.

Pifirorm sinüste obliterasyon ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir. Bu nedenle mutlaka bir uzman hekime görünmeli ve rapor sonucunuzu göstermelisiniz. Aklınıza takılanları yorumlar kısmından bana iletebilirsiniz. Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

Kaynakça

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Piriform Sinüs Oblitere Ne Demektir?” üzerine bir yorum

Yorum yapın