Oblitere Tıp Dilinde Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Oblitere Nedir?

Oblitere, tıkanmış anlamına gelmekle beraber tıpta sıkça kullanılan bir terim olduğu bilinmektedir. Sıklıkla vücutta bulunan boşluklarda obliterasyon görülür. Obliterasyon görüldüğünde boşluklarda tıkanma ortaya çıkar. Özetle oblitere olan yapılar tıkanmış yapılardır. Görseli inceleyiniz.

oblitere ne demek tıp
Görselde obliterasyon sonrası tıkanmanın belirtilerini görmektesiniz.

Temel olarak oblitere terimini anladığınızı düşünüyorum. Merak ettiğiniz hususları alttaki yorumlara yazabilirsiniz. Cevaplayacağım.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Oblitere Tıp Dilinde Nedir?” üzerine bir yorum

  1. sağ supraklavuklar bölgede 14x7mm ve 12×88 mm boyutlu, korteksleri kalın santral yağ dokuları büyük ölçüde oblitere, patolojik görünüm veren lenf nodları izlendi ne anlama geliyor .

    Cevapla

Yorum yapın