Papp-A Nedir?

0
257

Papp-A Nedir?

Papp-A, gebelikle ilişkili plazma proteini A (pregnancy associated plasma protein A) olarak ta bilinen ve insanlarda PAPPA geni tarafından kodlanan bir proteindir. Hamilelik sırasında sinsityotrofoblastlar tarafından üretilen en büyük protein yapısıdır. Bu proteinin Matriks mineralizasyonu ve anjiyogenez gibi önemli olayların sorunsuz sürdürülmesine katkı sağladığı bilinmektedir.

İlk üç aylık dönemde Papp-A seviyeleri yükselmeye başlar. Papp-A seviyeleri trizomi 21 ve down sendromuda dahil olmak üzere bazı bozukluklar için tanıya yardımcı test olarak kullanılabilir. Tıp dünyasında PAPPA1, papalizin 1, yüksek molekül ağırlıklı alfa 2 mobil gebelik spesifik protein, IGFBP4 proteaz, ASBABP2 ve DIPLA1 olarak ta bilinir.

Gebeliğin 11 ve 13. haftasında düşük seviyelerde gebelikle ilişkili plazma proteni(papp A) düzeyleri ölü doğum, intra uterin büyüme bozuklukları, preterm doğum ve preeklampsi gibi bozukluklarla ilişkilendirilmiştir.

Yakında bu alana pappa normal değerleri, yüksek ve düşük olduğu değerler hakkında detaylı bilgiler eklenecektir. Lütfen takipte kalınız.

papp-a nedir
Papp-A nedir ve pappa normal değerleri ile ilişkilendirilmiş görsel.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Avatar
Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitimimi Sürdürmekteyim. Bana erhanyavuz@mail.com veya instagram üzerinden ulaşabilirsiniz. Lütfen tıbbi sorularınızı olabildiğince konu altlarındaki yorum bölümlerinden sormaya özen gösteriniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here