Tinea Cruris Nedir? Belirtileri, Tanısı ve Tedavisi

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tinea Cruris Nedir?

Tinea Cruris, çoğunlukla diğer mantar enfeksiyonlarını eşlik ettiği, halk arasında kasık mantarı olarak bilinen ve kasık bölgesini tutmaya eğilimli olan bir dermatofit enfeksiyonudur. Dermatofit adı verilen bu organizmalar nemli ve sıcak ortamlarda, terleme ve sürtünmenin arttığı bölgelerde daha kolay gelişme eğilimindedirler.

tinea-cruris-ne-demektir
Tinea kruris halk arasında kasık mantarı olarak bilinen, kasık bölgesinde görülen bir mantar enfeksiyonudur.

İlk bulgular kasık bölgesinden başlar ve çevreye doğru yayılır. Simetrik yerleşimli değildir ve iyileşme alanları net sınırlara sahiptir.

tinea-cruris-nedir
Kasık mantarı, cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.

Elementer lezyonu plaklardır.

Tinea Cruris Belirtileri

Kasık mantarının belirtileri yukarıdaki resimlerden de görebileceğiniz gibi şunlardır:

  • Kasık bölgesinde kızarıklık
  • Kaşıntı
  • Deride pullu görüntü
  • Döküntü
  • Kabarcıklar
  • Su toplaması

şeklinde çoğaltabiliriz.

Tinea Cruris Bulaşıcı mıdır?

Kasık mantarı normalde cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir ancak temas edilmesi halinde diğer bireylerde ortaya çıkma olasılığında artış görülür.

Tinea Cruris Tedavisi

Kasık mantarının tedavisi temel olarak enfeksiyonun şiddetine ve neden olan mantar türüne bağlı olarak değişir. Hafif vakalarda, antifungal kremler veya merhemler yeterli okurken şiddetli vakalarda oral antifungal ilaçlar kullanılabilir. Bu kremlere bir örnek mantazol kremdir ancak bu kremleri kullanmadan önce mutlaka doktorunuza muayene olmalı ve onun reçete ettiği ilacı kullanmalısınız.

Tinea Cruristen Nasıl Korunurum?

  • Kasık bölgesini temiz ve kuru tutabilirsiniz.
  • Geniş ve havadar giysiler giymek sürtünmeyi azaltacağı için zemin hazırlamaz.
  • Terlemenizi önlemek için önlemler almak yine önemli bir kriterdir.
  • Enfekte bir kişi ile yakın temasta bulunmaktan kaçınmak bulaşıcılığı azaltacağından önemlidir.

Vücutta ortaya çıkan diğer mantar türleri şunlardır:

Bu hastalıkla ilgili aklınıza takılanları veya merak ettiğiniz hususları yorumlara yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

(Bu yazı ilk defa 8 Eylül 2016 tarihinde yazılmıştır. Ardından 7 Kasım 2023 tarihinde güncellenmiştir.)

Bu makale, bir doktor tarafından yazılmış ve profesyonelce incelenmiştir. Sağlık ve tıp alanında genel bilgilendirme amacı taşır ancak kişisel tıbbi önerilerin yerine geçmez. Özel sağlık durumlarınızı değerlendirmek ve tedavi seçenekleri hakkında bilgi almak için lütfen bir sağlık kuruluşuna başvurun. Profesyonel sağlık ekibimizi incelemek ve editöryal sürecimiz hakkında bilgi sahibi olmak için tıklayınız.
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

Diploma - Sertifika - Özgeçmiş

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2024'e girdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Sitemize yorum yazarak Yorum Politikası kurallarını kabul etmiş sayılırsınız. Yorumlarınızda asla tıbbi tavsiye vermeyin. Gerçek bir sağlık profesyoneli olsanız bile hastayı muayene etmeksizin vereceğiniz bilgilerin hastaya zarar verebileceğini unutmayın.

Yorum yapın