Tetkik Nedir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tetkik, tıp biliminde araştırma, inceleme anlamına gelmektedir.Tıpta sıkça kullanılan kelimelerden biridir. Doktorlardan mutlaka şu tetkiki isteyelim ya da hastaya bu tetkiki yapalım diye duymuşsunuzdur. Peki tetkik ne demek?

Doktorlar tıpta bu terimi genellikle kan tahlilleri, ultrason, tomografi ya da emar gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanmak için söylerler. Örneğin hastadan ultrason istenecekse o hasta için tetkik istenmiş olur gibi düşünebilirsiniz. Sonuçta tüm bu tetkik ve tahliller birer tıbbi inceleme birer tıbbi analizdir.

Bu terim ile ilgili olarak aklınıza takılan şeyler olursa alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevaplamaktan mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın