Tıbbi Genetik Hangi Hastalıklara Bakar?

Bu yazı tıbbi açıdan Doktor Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir.

Tıbbi Genetik Hangi Hastalıklara Bakar? Neye Bakar?

Günümüzde birçok hastalık genetik faktörlerden dolayı bireylerde görülmektedir. Genetik faktörlerden dolayı oluşan hastalıkların teşhisi ve tedavisini yapan bilin dalına ise Genetik Bilim dalı denmektedir. Hastalıkların tedavilerini gerçekleştirirken hastalık teşhisi çok önemlidir. Yapılan yanlış bir teşhis yanlış tedavilerin uygulanacağına neden olabileceği gibi hastalığında geçmemesine neden olacaktır. Genetik gibi oldukça zor bir alanda oluşan hastalıklar Tıbbi Genetik Bölümü ile teşhis edildiği için hastalıklar doğru tespit edildiği gibi etkili tedavi yöntemleri de uygulanabilmektedir. Tıbbi Genetik hangi hastalara bakar konusunda ise oldukça geniş bir liste vardır.

tibbi genetik bolumu neye bakar
Tıbbi genetik hangi hastalıklara bakar ile ilişkili görsel.

İki türlü test vardır. Bunlardan biri Prenatal yani doğum öncesi, diğeri ise Postnatal yani doğum sonrası yapılan testlerdir. Son zamanlarda ise bu testler oldukça yaygın olarak kullanılmış hatta büyük bir gereklilik haline gelmiştir. Bu testler sayesinde yeni doğan bebek eğer ebeveynlerinden kalıtsal olarak bir hastalık taşırsa bu hastalık erkenden teşhis edilmekte ve bebeğin tedavisinin daha etkili olmasına olanak sağlamaktadır.

Tıbbi Genetik Prenatal Yöntemle Yapılan Testler

Doğmamış bebeğin anne karnındayken herhangi bir kalıtsal hastalığı olup olmadığı konusunda yapılan testtir. İler zamanlar oluşabilecek hastalıkların erkenden teşhisi ve tedavisi bu sayede daha kolay olmaktadır. Testte embriyonun daha anne karnındayken gözetlenerek gerekli işlemler ile test sonuçları alınır. Eğer bir hastalık saptanırsa anne karnındayken yapılabilecek tedaviler başlatılır.

Tıbbi Genetik Postnatal Yöntemle Yapılan Testler

Bebeğin doğduktan sonraki yapılan testtir. Bu test sayesinde genetik bir hastalığın olup olmadığı tespit edilir. Eğer bir hastalık tespit edilirse tanı konur ve tedavi uygulanamaya başlanır. Bazı hastalar gen terapisine uygun olmakta ve embriyo tedavisi sayesinde oluşan hastalıktan kurtulabilmektedir. Diğer yandan ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

Bu tarz ilaç tedavilerindeki kullanılan ilaçlar yüksek dozlara sahip ve yan etkileri olan ilaçlardır. Bebeğin bu konuda zarar görmemesi için hastalığın temeli iyi araştırılmalı, hastalığın ilerleme seviyesi iyi bir şekilde analiz edilerek uygulamalara geçilmelidir.

Tıbbi Genetik Hangi Hastalara Bakar?

Doğum öncesinde veya doğum sonrasında tespit edilen hastalıkların tedavisi tespit edilen hastalığın türüne göre gerçekleşmektedir. Tıbbi genetik hangi hastalara bakar konusun anne karnında ve doğum sorasında yapılan testler olduğu için bütün hastalıkları kapsamaktadır. Başlıca nedeni sebze ve meyve tüketiminin yetersiz olması, vitamin, mineral eksikliği, obezite, kolesterol, alkol veya sigara olan hastalıklar bebeği etkileyerek kalp ve damar hastalıkları, kalp kapağı hastalıkları, koroner arter hastalığı, aort anevrizması, damar yolu hastalıkları Tıbbi Genetik testleri ile tespit edilebilmektedir.

Beslenme alışkanlıklarını nedeni ile sindirim sistemlerinde bazı hastalıklar oluşabilir. Gıdaları çok sıcak veya soğuk tüketmek, aşırı yemek tüketmek, alkol, sigara, yetersiz sıvı tüketimi gibi nedenlerden dolayı sindirim sistemlerinde hastalıklar görülebilir. Bu durumda ülser, kolera, tifo, sindirim sistemi hastalıkları, siroz, dizanteri, gastrit, pankreas kanseri, kabızlık, mide kanseri gibi hastalıklar tespit edilebilmektedir.

Sigara insanların genetik kodlarında büyük hasara sebep olan bir maddedir. Sigara özellikle solunum yollarına büyük zararlar vermektedir. Solunum yollarında görülen hastalıkların tabi ki tek nedeni sigara değildir. Sigaranın yanı sıra hareketsiz bir hayat, kötü havalara maruz kalma, yetersiz beslenmenin yanı sıra özellikle pasif içicilik nedenlerinden dolayı solunum yollarında bazı hastalıklar görülebilmektedir. Bu hastalıkları taşıyan insanlar genetik yatkınlık nedeni ile bebeklerinin de bu hastalıklara maruz kalmasına neden olabilmektedir. Bu anlamda akut bronşit, farenjit, sinüzit, alerji, astım, zatürre, koah, akciğer kanseri, tüberküloz gibi hastalıkların bebekte görülüp görülmediği Tıbbi Genetik testleri ile tespit edilmektedir.

Anne ve Babada Olan Genetik Hastalık Çocuğa Geçer mi?

Bu sorunun cevabı evettir. Anne ve babada görülen genetik hastalıklar çocuklarda görülebilmektedir. Hastalıkların bazılarının çocukta tekrar görülme olasılığı %50 ilen bazı hastalıklarda bu oran %25’tir. Bu konuda öncelikle ebeveynler çocuk sahibi olmadan önce genetiklerini araştırmalıdırlar. Çünkü ebeveynlerin bilmedikleri genetik hastalıklara dahi sahip olabilirler. Yapılan gerekli testler sonrasında varsa bu hastalıklar tespit edilmekte ve daha sonra gerekli bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bir hastalık tespit edilmişse ve hamile kalınmışsa da doğum öncesinde gerekli Tıbbi Genetik testleri yapılmalı ve bebeğin herhangi bir hastalık taşıyıp taşımadığı tespit edilmelidir. Eğer anne ve babadan genetik olarak bir hastalık çocuğa geçmişse gerekli olan tedaviler önceden uygulanarak bebeğin ileride sorun yaşamaması için gerekli tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne bakabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Alttaki yorum bölümünü kullanarak doktorlara soru sormak için sorunuzu olabildiğince detaylı bir biçimde yazınız. Doktorlarımız en geç 6 saat içerisinde cevap vermektedirler. Yorum yapmaktan çekinmeyin 🙂

Yazar: Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

“Tıbbi Genetik Hangi Hastalıklara Bakar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın