Büyük Abdestten Kan Gelmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️

Büyük Abdestten Kan Gelmesi için Hangi Bölüme Gidilir?

Büyük abdestte görülen kan, makatta veya bağırsakta oluşan hastalıklar nedeni ile ortaya çıkmaktadır. Oldukça ciddi bir durumdur. Bu nedenle büyük abdestte kan gelmesi için hangi doktora gidilir konusunda doğru bilgiye sahip olunması gerekir. Çünkü bu tarz durumlarda insanlar panik yaparak yanlış bölümlere başvurabilmektedir. Böyle durumlarda ise zaman kaybı yaşandığı gibi yanlış tedavilerin uygulanmasına da neden olabileceği için doğru bölüme gitmek önemlidir.

buyuk abdestten kan gelmesi icin hangi doktora gidilir
Büyük abdestten kan gelmesi için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Büyük Abdestten Neden Kan Gelir?

Büyük abdesttin kanlı olmasının en sık görülen nedenlerinden biri hemoroid hastalığıdır. Anüsün içerisinde bulunan damaların çeşitli nedenlerden dolayı şişmesi neticesinde büyük abdestin yapılması anında bu damar veya damarların kanama göstermesidir. Bu nedenle dışkıda kan görülebilir.

Kabızlıkta kanamalara neden olabilmektedir. Düşük seviyelerde kabızlıklarda böyle etkiler genel olarak görülmez. Ancak ileri derecede kabızlık görüldüğünde dışkı çok sert olduğu durumlarda makat bölgesinden çıkarken çevresine zarar vermesi neticesinde kanamalar meydana gelebilir.

En sık görülen nedenlerin arasında makattaki çatlaklar gelmektedir. Bu hastalığa anal fissür denmektedir. Çatlaklar nedeni ile büyük abdest yapılırken çatlakların gerilmesi ile kanamalar görülebilir.

Gıda zehirlenmeleri de kanlı dışkılamanın nedenleri arasındadır. Çeşitli nedenlerden dolayı gıda zehirlenmesi gerçekleştiğinde kişinin ishal olması ile dışkısında kan görülebilir. Özellikle E.coli ve norovirüs hastalıkları nedeni ile kanlı ishaller görülebilmektedir.

İltihaplı bağırsak hastalıkları türlerinden biride kolit hastalığıdır. Bağırsakta birçok nedenden dolayı ve çeşitli hastalıklardan dolayı iltihaplanma oluşabilmektedir. İltihaplar nedeni ile dışkıda kan görülmesi olasıdır.

Bu hastalıkların yanı sıra yapısal damar bozuklukları, bağırsak veya kolan tıkanıklıkları, peptik ülser, kanser, divertikül, yiyecek alerjileri, ince bağırsak tümörü gibi hastalıklarda büyük abdest yaparken kanamanın görülmesine neden olabilir.

Kanama görüldüğünde ilk fırsatta bu durum uzman bir doktor tarafından araştırılması gerekir.

Büyük Abdestten Kan Gelmesi Durumunda Hangi Doktora Gidilir?

Bu tarz durumlarda insanlar genel olarak durumun iç hastalıklar bölümü yani dahiliye ile ilgili olduğunu düşünürler. Ancak büyük abdestten kan gelmesi için hangi doktora gidilir konusunda ilk yapılması gereken Genel Cerrahi bölümüne başvurmaktır.

Uzman doktorlar gerekli tetkikleri gerçekleştirdikten sonra kanın gelme sebebine göre tedaviyi başlatacaktır.

Büyük Abdestten Kan Gelmesi Tedavisi

Uzman doktora başvurduğunuzda doktor bazı testler yaparak durumun nedenini kesin olarak tespit etmeye çalışacaktır. Bu konuda yapılan testler ise kolonoskopi ve gaita testleridir. Çıkan sonuçlara göre tedavi uygulamaya başlanır.

Tespit edilen hastalığın türüne göre ilaç tedavisi başlatılabileceği gibi cerrahi operasyonlarında gerektirdiği hastalıklarda görülebilmektedir. İlaç ve cerrahi operasyonlardan sonra ise kişinin beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu konuda uzman doktorlar gerekli tavsiyeleri vererek kişinin bir daha böyle bir durum ile karşılaşmaması için nelere dikkat etmesi belirtilir. Diğer yandan oturma banyosu gibi tedavilerde kullanarak kişinin yaşadığı bu sorunu rahat bir şekilde atlatması hedeflenerek tedaviler uygulanır.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu atındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Yorum yapın