Büyük Abdestten Kan Gelmesi için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Tuvalete gittiniz büyük abdestinizi yaptınız ve o da nesi? Kırmızı renkte kan lekesini gördünüz. Artık birşeylerin yanlış gittiğinin farkındasınız, zihninizde onlarca soru dolaşıyor ama ne düşüneceğinizden emin değilsiniz. Bu tipteki kanamalara tıpta “rektal kanama” adı verilir. Pek çok farklı durumda ortaya çıkan rektal kanama şikayeti çok basit bit anal fissür gibi bir patolojiden dolayı ortaya çıkabileceği gibi kolorektal kanser gibi durumlardan ötürü de ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu tip durumlarda mutlaka bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Peki büyük abdestten kan gelmesi için hangi doktora gidilir?

Makattan Gelen Kanın Rengi Önemlidir !!!

Parlak Kırmızı Kan: Rektumda kanamayı işaret eder.
Kestane Rengi Kan: Kolonda Kanamayı işaret eder.
Koyu Katran Rengi Kan: Midede kanamayı işaret eder.

Büyük Abdestten Neden Kan Gelir?

Büyük abdesttin kanlı olmasının en sık görülen nedenlerinden biri hemoroid hastalığıdır. Anüsün içerisinde bulunan damaların çeşitli nedenlerden dolayı şişmesi neticesinde büyük abdestin yapılması anında bu damar veya damarların kanama göstermesidir. Bu nedenle dışkıda kan görülebilir.

Kabızlıkta kanamalara neden olabilmektedir. Düşük seviyelerde kabızlıklarda böyle etkiler genel olarak görülmez. Ancak ileri derecede kabızlık görüldüğünde dışkı çok sert olduğu durumlarda makat bölgesinden çıkarken çevresine zarar vermesi neticesinde kanamalar meydana gelebilir.

En sık görülen nedenlerin arasında makattaki çatlaklarda gelmektedir. Bu hastalığa anal fissür denmektedir. Çatlaklar nedeni ile büyük abdest yapılırken çatlakların gerilmesi ile kanamalar görülebilir.

buyuk abdestten kan gelmesi icin hangi doktora gidilir
Büyük abdestten kan gelmesi durumu mutlaka bir uzman hekim tarafından araştırılmalıdır.

Gıda zehirlenmeleri de kanlı dışkılamanın nedenleri arasındadır. Çeşitli nedenlerden dolayı gıda zehirlenmesi gerçekleştiğinde kişinin ishal olması ile dışkısında kan görülebilir. Özellikle E.coli ve norovirüs gibi etkenler nedeniyle de kanlı ishaller görülebilmektedir.

İltihaplı bağırsak hastalıkları türlerinden biride kolit hastalığıdır. Bağırsakta birçok nedenden dolayı ve çeşitli hastalıklardan dolayı iltihaplanma oluşabilmektedir. İltihaplar nedeni ile dışkıda kan görülmesi olasıdır. Bu hastalıkların yanı sıra yapısal damar bozuklukları, bağırsak veya kolan tıkanıklıkları, peptik ülser, kanser, divertikül, yiyecek alerjileri, ince bağırsak tümörü gibi hastalıklarda büyük abdest yaparken kanamanın görülmesine neden olabilir. Kanama görüldüğünde ilk fırsatta bu durum uzman bir doktor tarafından araştırılması gerekir.

Büyük Abdestte Kan için Hangi Bölüme Gidilir?

Makattan kan gelmesi şikayetiniz için ilk olarak gitmeniz gereken bölüm aile hekimliği polikliniğidir. Aile hekiminiz ilk muayenenizi yapacak ve ardından sizi en uygun bölüme yönlendirecektir.

Aile hekimini gidemediğiniz durumlarda gidilmesi gereken bölüm sıklıkla genel cerrahi bölümdür. Genel cerrahlar ilgili muayeneyi yaptıktan sonra size doğrudan tedavi verebileceği gibi farklı bölümlere sevkinizi sağlayabilir.

Bir diğer büyük abdestten kan gelmesi ile ilgilenen bölüm ise proktoloji bölümüdür. Proktoloji bölümünde bazı durumlar için uygun tedaviler verilir.

Hala Hangi Bölüme Gideceğime Emin Değilim

Hala hangi bölüme başvuracağınıza emin değilseniz yapmanız gereken durumunuzu detaylı bir şekilde altta bulunan yorum bölümüne yazmaktır. Durumunuzu yorum bölümüne yazdığınızda eldeki veriler ışığında değerlendirip sizin için en uygun yönlendirmeyi yapacağım.

Büyük Abdestten Kan Gelmesi Nasıl Durdurulur?

Uzman doktora başvurduğunuzda doktor bazı testler yaparak durumun nedenini kesin olarak tespit etmeye çalışacaktır. Bu konuda yapılan testler ise kolonoskopi ve gaita testleridir. Çıkan sonuçlara göre tedavi uygulamaya başlanır.

Tespit edilen hastalığın türüne göre ilaç tedavisi başlatılabileceği gibi cerrahi operasyonlarında gerektirdiği hastalıklarda görülebilmektedir. İlaç ve cerrahi operasyonlardan sonra ise kişinin beslenmesine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu konuda uzman doktorlar gerekli tavsiyeleri vererek kişinin bir daha böyle bir durum ile karşılaşmaması için nelere dikkat etmesi belirtilir. Diğer yandan oturma banyosu gibi tedavilerde kullanarak kişinin yaşadığı bu sorunu rahat bir şekilde atlatması hedeflenerek tedaviler uygulanır. Mutlaka bir sağlık profesyoneline başvurarak destek alınız.

Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu atındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça:

  1. Rectal Bleeding – StatPearls – NCBI Bookshelf (nih.gov) Erişim Tarihi: 21.10.2021
  2. The Evaluation of Rectal Bleeding in Adults (nih.gov) Erişim Tarihi: 21.10.2021

(Bu yazı ilk defa 24 Mayıs 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 21 Ekim 2021 tarihinde güncellenmiştir.)

Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

“Büyük Abdestten Kan Gelmesi için Hangi Doktora Gidilir?” üzerine 2 yorum

  1. Merhaba Erhan bey
    3-4 gündür rektal kanamam mevcut bir tahrişde hissediyorum kanın rengi parlak kırmızı ve genel olarak kabız hissetmiyorum aşırı derecede bir gaz sıkışması hissediyorum ve gaz çıkışı oluyor kısa sürede çözülmesi adına hangi bölüme gitmeliyim

    Cevapla
  2. Merhaba Erhan bey büyük abdesttimi yaparken kan geldi bu devamlı olmuyor yani 7/8ayda bir oluyor ağrı/kaşıntı yok kabızlık nadiren oluyor kan rengi normal bu sorun olabilirmi ilginize teşekkür ederim

    Cevapla

Yorum yapın