Gaitada Gizli Kan Görülmesi Ne Anlama Gelir?

0
717

Gaitada Gizli Kan Görülmesi Ne Anlama Gelir? 

Gaitada gizli kan testi, dışkıdaki kanı ölçmek için yapılmaktadır. Normal şartlarda insan dışkısında kan olmaz. Ancak bazı durumlarda gözle görülemeyen kan dışkıda bulunabilmektedir. Bu test gözle görülmeyen ancak dışkıda var olan kanı tespit etmek için yapılmaktadır. Hastalık genel olarak sindirim sisteminde gerçekleşmiştir ve bu nedenle gözle görülemeyecek kadar kan dışkıda bulunabilmektedir. Gaitada gizli kan görülmesi ne anlama gelir ve gaitada gizli kan tespit pozitif ve negatif değerlerinin anlamı nedir bilinmesi önemlidir.

gaitada gizlikan gorulmesi ne anlama gelir
Gaitada gizli kan görülmesi ne anlama gelir ile ilişkili görsel.

Gaitada Gizli Kan Testi Neden Yapılır?

Sindirim sistemindeki kanser tespiti ve tedavi sürecinin takibi için yapılmaktadır. Çeşitli yaş aralıklarında bu durum görülebileceği gibi en riskli yaş her cinste 50 yaş ve üzeridir. Bu yaşlardaki bireylerinde her yıl en az 1 kere bu testi yapmaları önerilir.

Bireylerde görülen demir eksikliği veya anemi durumlarının açıklanamadığı durumlarda da teste başvurulur. Sindirim sistemimizdeki poliplerin ve divertiküllerin gerektiği durumlarda taranması içinde kullanılan bir testtir. Mide kanaması şüphesi bulunduğunda tetkikleri doğrulayıcı test olarak da kullanılır.

Gaitada Gizli Kan Testi Negatif Ne Anlama Gelir?

Gaitada testi yapıldıktan sonra eğer sonucunuz negatif olarak çıkmışsa bu durumda dışkıda kana rastlanmadığı tespit edilmiş demektir. Eğer başka bir belirti yoksa bu durumda test kabul görür. Ancak haftalık takip ediliyorsa doktor belirli aralıklarla testin tekrar yapılmasını isteyerek sonucun doğruluğunu artırmak isteyebilir.

Gaitada Gizli Kan Testi Pozitif Ne Anlama Gelir?

Testin sonuçları pozitif olarak sonuçlanmışsa dışkıda gizli kanın olduğu tespit edilmiş demektir. Bunu anlamı ise sindirim sisteminde oluşan bir rahatsızlığın olduğudur. Test uzman doktor tarafından çok iyi bir şekilde yorumlanmalı, gerekirse farklı testler yapmalı ve kanın neden olduğu hastalık doğru bir şekilde tespit edilerek doğru tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Gaitada Gizli Kan Testi Pozitif Çıkma Nedenleri?

Pozitif sonuç alınmasının birçok nedeni bulunmaktadır. Bu nedenle test iyi yorumlanmalıdır.

Polipler

Parmaksı mukozal uzantılar olan polipler çeşitli nedenlerden dolayı kansere dönüşebilmektedir. Bağırsaklarda iyi huylu olarak oluşan tümörler de dışkıda kan görülmesine neden olabilmektedir.

Kanser

Dışkıda gizli kan görülmesi farklı kanser türlerine bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Mide ve kolon kanseri durumlarında dışkıda kan görülmesi olası nedenlerdir. Özellikle kolon kanserinin erken teşhisinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Sağ kolon kanserinde gözle görülemeyecek seviyelerde sızıntı şeklinde kanamalar olduğu için bu kanamalar kolay tespit edilemez. Gaitada gizli kan testi ile tespit edilebilmekte ve böylelikle erken teşhis yapılabilmektedir. Yaşanılan sızıntı kişide anemi ve demir eksikliğine neden olabilmektedir.

Mide Ülseri Kanaması

Dışkıda görülemeyen kan sindirim sisteminden gelen sızıntılar ile oluşur. Mide ülseri nedeni ile oluşan kanamalarda sızıntı şeklindedir ve gözle tespit edilemediği için Gaitada testi yapılır. Ayrıca ülser ileri seviyelere ulaşmışsa ciddi kanamalarda görülebilmektedir.

Divertikül

Genel olarak uzun süre kabızlık şikayeti bulunan kişilerde divertikül görülebilmektedir. Bağırsak duvarlarının zaman içerisinde şişerek balonlaşması ve bu balonlaşma neticesinde sızıntı şeklinde kanaması görülebilir.

İskemit Kolit

Bağırsaklara yeterli kan gitmediğinde bağırsaklarda bozulmalar meydana gelir. Bağırsaklarımızı besleyen damarlarda tıkanıklıklar, daralmalar nedeni ile kan akışı azalır ve gizli kan sızıntıları oluşabilir. Bu hastalıkta dışkıda kan görülecek seviyede de olabilir.

Karın travmaları, bağırsakta oluşan enfeksiyonlar, damar iltihapları, mide fıtığı gibi birçok hastalık neticesinde gizli kanamalar görülebilmektedir.

Gaitada Gizli Kan Testi Nasıl Yorumlanır?

Test sonuçları tek başına her zaman teşhisin konulması için yeterli olmayabilir. Pozitif sonuç alınması kişinin kesin hasta olduğunu göstermeyebilir. Basit bir diş kanamasından dolayı yutulan kan dışkıda gizli kan olarak görülebilir. Negatif sonucun çıkması da hastalığın tamamen olmadığı anlamına da gelmeyebilir. Örnek olarak bağırsaklarda oluşan hastalık nedeni ile testin yapıldığında kanamanın olmaması testi negatif çıkaracaktır. Burada yapılması gereken en doğru davranış ise testin yorumlanmasını uzman doktora bırakmaktır.

Gaitada Gizli Kan Testi Yalancı Pozitif

Bazı durumlarda dışkıda kan olmadığı halde testte pozitif sonuç çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak içinse test öncesinde en az 7 gün önceden ağrı kesici almayı bırakmalı, içerisinde yüksek oranda C vitamini barındıran besinlerinde tüketilmemesi önerilir. Testten en az 3 gün öncesinde de kırmızı et veya ciğerin tüketilmemesi de gerekir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here