Makat Kanaması için Hangi Bölüme Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Makat kanaması için hangi bölüme gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Dış etken olarak kabul edilebilecek mesleki ya da gündelik yaşam tarzı, makat hastalıklarının farklı yaş gruplarından erkek ve kadınlarda sıkça rastlanmasını tetiklemektedir.

makat kanamasina hangi bolum bakar
Makat kanamasına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Genetik bir faktör olarak da ülkemizde hastalar arasında yaygınlaşan makat hastalıkları arasında en sık rastlanan rahatsızlık makat kanaması rahatsızlığıdır. Her ne kadar yetişkinlerde sıkça rastlandığı düşünülse de farklı yaş gruplarında da ortaya çıkan makat kanaması, çocuk yaştaki ergenlerde de meydana gelebilmektedir. Bu durum beslenme alışkanlıkları ya da gündelik yaşam temposu gibi pek çok etkeni kapsamaktadır. Makat bölgesinde oluşan kaşıntılar için https://doktordanhaberler.com/makatta-kasinti-icin-hangi-bolume-gidilir/ yazımıza göz gezdirin.

Makat Kanamasını Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Makat kanaması rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikleyen asıl verinin saptanması, hastalığın seyrinin daha sağlıklı bir şekilde ilerlemesine ve kontrol altında tutulmasına imkân tanımaktadır. Bu noktada dikkat edilmesi gereken esaslar şunlardır:

 1. Makat bölgesinde kanamaya neden olan nedenler dış faktörler mi, yoksa bölgede oluşan bir tahriş nedeniyle mi meydana geliyor?
 2. Bölgede şişlik, yanma, kızarıklık gibi semptomlar saptanıyor mu?
 3. Kaşınma, akıntı, koku, makat bölgesinde ağrı meydana geliyor mu?
 4. Oluşan makat kanaması beslenme alışkanlıklarına bağlı olarak değişkenlik gösteriyor mu?
 5. Makat bölgesinde kanamaya neden olan herhangi bir dış etken var mı, yoksa bölgede oluşan bir iltihaplanma nedeniyle mi kanama gerçekleşiyor?
 6. Kanama şiddeti ne boyutta?

Kanama ağrılı veya ağrısız olabilir. Makat bölgesinde oluşan ağrılar için https://doktordanhaberler.com/makat-agrisi-icin-hangi-doktora-gidilir/ yazımıza göz gezdirin.

Makat Kanamasına Hangi Bölüm Bakar? Kim Bakar?

Peki, olası sonuçlar değerlendirilip hastalığa dair verilere saptandı; sonraki aşamada makat kanaması için hangi bölüme gitmelisiniz? Makat hastalıkları ile alakalı en çok bilinen yanlış, oluşan bütün hastalıklara Genel Cerrahi bölümünün baktığıdır. Fakat makat kanaması hastalığına Genel Cerrahi dalının alt branşı olan Proktoloji bölümü bakmaktadır.

makat kanamasi icin hangi bolume gidilir
Makat kanaması için hangi bölüme gidilir ile ilişkili görsel.

Proktoloji uzmanı (Proktolog) her ne kadar Genel Cerrahi dalının bir branşı olsa da, uzmanlığı makat hastalıkları alanında ihtisas yapmasıyla ilgilidir. Makat kanaması şikâyetinizle ilgili olarak bir Proktoloji uzmanı ile görüşmeden evvel dikkate almanız gereken noktaları sıralayalım:

 1. Makat bölgenizle alakalı olarak herhangi bir rahatsızlığınız var mı?
 2. Daha önce bir hastalık atlattınız mı? Ne gibi bir tedavi gördünüz?
 3. Kanamaya neden olan ya da kanamayı tetikleyecek herhangi bir unsur saptadınız mı?
 4. Bölgede gün içinde kaşıntı, akıntı, koku ya da basuru işaret eden bir meme oluşumu meydana geliyor mu?
 5. Kanama şiddeti ne boyutta? Ağrı yapıyor mu?

Bu noktada Erkekte makattan kan gelmesi ile ilgili diğer bir yazımıza göz gezdirmenizi öneriyorum: https://doktordanhaberler.com/erkekte-makattan-kan-gelmesi-neden-olur/


Makat kanaması için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımızı bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

“Makat Kanaması için Hangi Bölüme Gidilir?” üzerine 3 yorum

 1. İyi günler 2gundur büyük abdest yaparken kırmızı renkte kan geliyor ne yapmalıyım ve hangi bölüme gitmeliyim

  Cevapla
 2. Merhaba
  Birkaçgünden beri makatta kaşıntı var. Doktora gittim. Geçmedi. 5. gün bugün. Ne yapmam gerekir? Başka hangi ilaç kullanmam gerekir? Kaşıntım ara ara oluyor? Yardımcı olur musunuz? Cildiye mi gitmem gerekir?

  Cevapla
  • Merhabalar, öncelikle geçmiş olsun.
   Cildiye bölümüne başvurarak muayene olmaya gidebilirsiniz.
   Sağlıklı ve mutlu günler dilerim.

   Cevapla

Yorum yapın