Büyük Abdesti Yaparken Zorlanmak Neden Olur?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Büyük Abdesti Yaparken Zorlanmanın Nedenleri

Büyük abdest yaparken kişinin zorlanması ve bu durumun yanı sıra kan, yanma, kaşıntı gibi belirtileri de görmedi bir rahatsızlığının olduğu anlamına gelebilir. Özellikle büyük abdest yaparken kan gelmesi ve aynı zamanda ağrı oluşması kişinin doktora başvurması gereken durumlar arasındadır. Büyük abdesti yaparken zorlanmak neden olur konusunda birçok ihtimal vardır.

buyuk abdesti yaparken zorlanma
Büyük abdesti yaparken ağrı neden olur ile ilişkili görsel.

Hemoroid (Basur)

Halk arasında Basur olarak bilinen Hemoroid hastalığı anüs bölgesinde oluşan ciddi bir hastalıktır. İç ve dış basur olarak iki tipi görülebilir. İç basurda anüsün iç bölgesinde bulunan toplar damarlarda oluşan şişkinlikler zaman içerisinde kanamalar yol açar ve kişinin büyük abdestini yaparken zorlanmasına neden olur.

Aynı şekilde dış basurda makat bölgesinde gözle görülür ve bu durumda da zorlanma oluşur. Her iki durumda hastaların yaşantılarını etkilediği için en kısa sürede doktora başvurulmalıdır. Bu noktada hemoroid için hangi bölüme gidilir başlıklı yazımıza göz atmanızda fayda var. Ayrıca basur muayenesi nasıl yapılır başlıklı yazımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

Kabızlık

Kabızlık halk arasında en sık görülen bağırsak rahatsızlıklarından biridir. Kabızlığı ise bir çok nedeni vardır. Büyük abdesti yaparken zorlanmak neden olur konusunda kabızlık oldukça etken bir hastalıktır. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması ve bağırsakların tembelleşmesi sonucu kişi büyük abdestini yapamaz. Aynı zamanda dışkının katılaşması da bağırsak içerisindeki hareketlerini olumsuz etkiler. Bu durumda kişi büyük abdestini yapmaya çalışırken zorluk çeker ve ağrılar oluşur. Kabızlık Tedavisinin Bilinmeyenleri başlıklı yazımız için tıklayınız.

Anal Fissür

Halk arasında Makat Çatlağı olarak bilinen Anal Fissür, anüs çevresinde oluşan çatlaklara denmektedir. Anüs bölgesinde oluşan çatlakların ilk etkisi ağrılardır. Büyük abdest yaparken oluşan ağrıların nedenleri arasında bu çatlaklarda gösterilebilir. Aynı zamanda çatlakların verdiği ağrının yanı sıra kaşıntı ve kan gelme durumları da görülebilmektedir. Kabızlık, çocuk doğurma, ishal, anüs kanseri gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkabilmektedir. Anüs Fissür ilaç ile tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Baharatlı Yiyecekler

Bazı hastalıkların yanı sıra tükettiğimiz besinlerde büyük abdest yaparken ağrı ve yanmaya neden olabilir. Baharatlı besinler makatı tahriş eden maddeler içerir. Özellikle kırmızı toz biberde bulunan Kapsaisin maddesi bu konuda en sık sorun çıkaran gıdalardandır. Sık tüketmek veya fazla tüketmek nedeni ile büyük abdest yapılırken makat bölgesinde ağrılar oluşabileceği gibi yanma ve tahrişte oluşabilmektedir. Bu tarz durumlar genellikle kendiliğinden geçer ve herhangi bir doktor müdahalesine gerek duymaz.

Cilt Hastalıkları

Makat bölgesinde görülen bazı cilt hastalıkları ağrılara neden olabilmektedir. Bu cilt hastalıklarından biri ise kıl dönmesidir. Özellikle erkeklerde görülen bu durum kıl dönmesi oluşan yerin büyük abdest yapılırken ağrıya sebebiyet vermesine neden olur. Çeşitli egzamalarda ağrı oluşturur. Bu tip durumlarda doktora başvurulmalıdır. Genel olarak çeşitli kremler ve gerekirse küçük cerrahi müdahaleler ile sorun aşılmaya çalışılır. Cilt hastalıkları ile ilgili bölümümüze buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Büyük Abdesti Yaparken Zorlanma Durumunda Hangi Doktora Gidilir?

Büyük abdesti yaparken zorlanma için hangi doktora gidilir konusunda ilk yapmanız gereken Genel Cerrahi bölümüne başvurmanızdır. Yapılan elle muayene sonrasında gerekirse sizlerden farklı tahlillerde istenebilmektedir. Ayrıca gerek duyulduğunda cilt problemlerinde Dermatoloji bölümüne de sevk edilmesi söz konusu olabilir.

Büyük Abdesti Yaparken Ağrı İçin Ne Zaman Doktora Gidilmeli?

Büyük abdest yapılırken oluşan ağrı her zaman çok ciddi bir hastalığa haberci değildir. Bunun için bu durum ile karşılaşan kişiler öncelikle durumu sakin bir şekilde karşılayarak panik yapmamalıdır. Ağrıların devamlılık göstermesi doktor muayenesini gerekli kılan nedenlerdendir. Aynı zamanda ağrı ile birlikte kan görülmesi, yanma, kaşıntının yanı sıra büyük abdestin yapılmadığı zamanlarda da ağrının oluşması doktora gidilmesi gerektiren durumlardandır. Bu şekilde göreceğiniz belirtilerde zaman kaybetmeden doktora başvurmanız ve gerekli tedavilerin başlamasını sağlamanız oldukça önemlidir.


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Photo of author

Sağlık Profesyoneli

Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz. Yazılarımız mutlaka sitemizde hizmet veren bir hekim tarafından kontrol edilir. Bu nedenle uzman kadromuza güvenerek içiniz rahat bir şekilde okumaya devam edebilirsiniz...

Yorum yapın