Basur için Hangi Doktora Gidilir?

0
1168

Basur için Hangi Doktora Gidilir? Kim Bakar?

Basur için hangi doktora gidilir konusuna geçmeden önce kısaca bazı bilgiler verelim. Halk arasında basur ya da mayasıl olarak tanımlanan Hemoroid, anal kanalın üst kısmında genişleme ile ortaya çıkan damar yumaklarıdır. Kabızlık ve ishal gibi barsakların sağlıksız çalışma koşullarını tetikleyen etkenler dışında çok çeşitli faktörler hastalığın ortaya çıkmasında önemli rol oynamaktadır.

Gebelik ve doğum, spor amaçlı ya da profesyonel anlamda yapılan at ya da bisiklet binme, mesleki bazı nedenler, kalın barsak kanseri ve sağlıksız, hareketsiz yaşam tarzı hastalığın ortaya çıkmasına neden olan önemli ve en yaygın türler olarak saptanmıştır.

Teşhis aşamasında ise karşılaşılan en yaygın belirtilerin başında rektal bölgedeki kanama ya da ağrılar gelir. Makat bölgesindeki kanama, kaşıntı ya da ağrı, basur rahatsızlığının en bilinen belirtileridir.

Basur için Hangi Doktora Gidilir
Basur için hangi doktora gidilir ve basur hastalığına hangi bölüm bakar ile ilişkili görsel.

Kaşıntı, ağrı ve kanama dışında makat bölgesinde ele gelecek boyutta şişlik ve bölgede yaşanan akıntı ya da ıslaklık hissidir. İnsanlar bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

  1. Basur için hangi bölüme gidilir?
  2. Basur için hangi bölümün doktoruna gidilir?
  3. Basura hangi doktor bakar?
  4. Basur için hangi doktora gitmeliyim?
  5. Basur için hangi bölümden randevu almalıyım?
  6. Basur hangi uzmanlık alanına girer?
  7. Basuru hangi bölüm tedavi eder?
  8. Basur hastalığına hangi birim bakar?
  9. Basur hangi bilim dalına girer?
  10. Hemoroid için hangi doktora bölüme gidilir?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde basur icin hangi doktora gidilir sorusuna cevaplar verelim.

Basur için Hangi Bölüme Gidilir?

Söz konusu hastalığa dair belirtilerden herhangi birini gözlemliyorsanız basur için Genel Cerrahi dalında bir uzmana görünmeniz gerekmektedir. Yalnızca basur için değil, anal bölgede yaşadığınız hastalıklarla ilgili şikâyetlerinizde Genel Cerrahi Uzmanı ile görüşmeniz gerekiyor. Fakat bu noktada önemli olan detay, Genel Cerrahi uzmanının Proctoloji, yani makat hastalıkları konusunda uzman olmasına dikkat etmelisiniz.

Göz, parmak ve anoskop muayene olmak üzere üçe ayrılan basur gözlem ve tedavi süreci hastalığın türüne ve nedenlerine bağlı olarak değişmektedir


Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağız.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here