Basur için Hangi Doktora Gidilir?

Tıbbi Kontrol : Bu yazı tıbbi açıdan Dr. Erhan Yavuz tarafından kontrol edilmiştir. ✔️ İçerik Politikası

Basur ya da bilinen diğer adıyla hemoroid anal bölgede bulunan şişmiş damarların olduğu ağrılı bir hastalıktır. İnsanlar basuru geçirmek için evde bir takım uygulamalar yapıyor olsa da bazı durumlarda ağrısı geçmeyebiliyor. Hidrasyon, lifli beslenme, oturma banyosu, merhem, krem ve fitil gibi şeylerle basuru geçmeyen hastalar haliyle bir sağlık profesyoneline başvurmak istiyor. Peki basur için hangi bölüme gidilir veya basura hangi bölüm bakar? Detaylar yazımda. Haydi yazıma geçelim.

Basur için Ne Zaman Doktora Görünmeliyim?

Öncelikle durumunuzun basur olduğunu varsayarak anlattığımı bilmenizi isterim. Bazı hastalarda benzer şikayetler ile farklı hastalıklar olabilir. Kendi kendinizi muayene etmeniz oldukça zordur ve yeterli tıbbi bilgi birikimine sahip olmayabilirsiniz. Dolayısıyla mutlaka bir hekime muayene olmalısınız.

Makat kısmında herhangi bir kanama , şiddetli düzeylerde ağrı ve kaka kaçırma durumu söz konusu ise artık doktora görünme ve muayene olma zamanınız gelmiş demektir. Bu şikayetler ortaya çıktıktan sonra bir an önce muayene olmalısınız.

Ani olarak başlayan şiddetli ağrılar ve büyük miktarda ortaya çıkan kanama görülmesi halinde derhal ivedi bir şekilde acil servise başvurmalısınız.

Basur için Hangi Bölüme Gidilir?

Çoğu zaman basur hastalığı şikayetlerinin muhatabı birinci basamak hekimi yani aile hekiminiz olmalıdır. Aile hekiminiz ilk muayenenizi yaptıktan sonra gerekli olması halinde sizi uzman bir hekime yönlendirebilir.

Basur komplikasyon geliştirdiğinde artık uzman hekim tarafından muayene edilme vakti gelmiş demektir. Peki basura hangi doktor bakar?

Basur için aile hekiminiz komplikasyonların durumuna göre genel cerrahi bölümüne, proktoloji bölümüne veya gastroenteroloji bölümüne yönlendirebilir.

Doktorlar Basuru Nasıl Tedavi Eder?

Hekiminiz muayeneniz sonrasında basur için ilaç verebilir, ameliyat olmanızı önerebilir veya farklı tedavilere yönlendirebilir. Krem, merhem, fitil gibi ilaçlar oldukça sık kullanılır. Lastik bant ligasyonu, lazer tedavisi, hemoroid ligasyonu, dopler ligasyonu ve cerrahi hemoroidektomi gibi bazı cerrahi operasyonlar gerekebilir.

Yazımın bu noktasında basur muayenesinin nasıl yapıldığını detaylı bir biçimde anlatan yazıma geçiş yapmak için alttaki butona tıklayınız.

Bu noktada merak ettiğiniz hususları veya sormak istediklerinizi alt tarafta bulunan yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım. Yorumlarınızı bekliyorum.

Kaynakça: 

1. Internal Hemorrhoid - StatPearls - NCBI Bookshelf (nih.gov) Erişim Tarihi: 17.12.2021

(Bu yazı ilk defa 15 Ocak 2018 tarihinde yazılmıştır. Ardından 17 Aralık 2021 tarihinde güncellenmiştir.)
Photo of author

Dr. Erhan Yavuz

2016 yılında Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim hayatımı tamamladım. İlk görev yerim olan Erzurum'un Narman ilçesinde Narman İlçe Devlet Hastanesi'ne atandığımda zorlu günler benim için başladı. Acil serviste doktor olarak çalışmak, canlara dokunmak güzeldi ancak kendimi tekrarlamaya başladığım hissi beni rahatsız ediyordu. Başarılı işler yapmanın ötesinde daha fazla kişiye ulaşmak ve kitlelere seslenmek gerektiğini düşünmüştüm hep. İşte tam da bu düşünceli zamanlarda atıldı temelleri Doktordan Haberler'in. Ben farklı farklı devlet hastanelerinde, sağlık kurumlarında gezerken bloğum dediğim bu siteden her geçen gün daha fazla kişiye hitap etmeye başladım. 2021'i bitirdiğimiz bu günlerde artık her gün binlere ve onbinlere ulaşmanın mutluluğu içerisindeyim. Bıkmadan usanmadan ziyaretçilerimin sorduğu sorulara doktor kimliğimle cevap vermeye devam edeceğim. Yüzbinlere, milyonlara ulaşmak dileğiyle :)

Yorum yapın