Proktoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

0
419

Proktoloji Hangi Hastalıklara Bakar?

Proktoloji hangi hastalıklara bakar konusuna geçmeden önce birkaç bilgi verelim. Genel Cerrahi ana dalının alt branşlarından biri olan Proktoloji, makat rahatsızlıkları konusunda uzmanlık ve cerrahlık gerektiren önemli bir alt tıp dalıdır. Genel Cerrahi uzmanlarının 200’ü aşkın cerrahi operasyon uzmanlığı bulunurken Proktoloji uzmanlarının yaptıkları cerrahi operasyonlar 10 ve üzeri olarak bilinmektedir. Fakat Genel Cerrahi’nin diğer alt branşlarının aksine Proktoloji uzmanlarının yaptığı ameliyatlar makat hastalıkları alanında oldukça önemli bir tedavi sahası olarak kabul edilmektedir. Hemen genel cerrahi hangi hastalıklara bakar başlıklı yazıya geçerek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Makat hastalıkları konusunda kendi içinde farklılıklar, bulgular ve cerrahi anlamda uzmanlık gerektiren birçok farklı tedavi şekli gösterse de, uzmanlığın yöneldiği alan makat hastalıkları olarak kabul edilebilir. Tabii durum yalnızca makat hastalıkları ile sınırlı değil.İnsanlar internet ortamında bu konuyla ilgili olarak şu şekilde aramalar yapmaktadırlar:

 1. Proktoloji uzmanı hangi hastalıklara bakar?
 2. Proktoloji hangi hastalıklarla ilgilenir?
 3. Proktoloji hangi bölüme bakar?
 4. Proktoloji doktorları neye bakar?

Şimdi tüm bu sorulara cevap olacak şekilde proktoloji hangi hastalıklara bakar konusuna açıklık getirelim.

proktoloji hangi hastaliklarla ilgilenir
Proktoloji hangi hastaliklara bakar ve proktoloji bölümü neye bakar ile ilişkili görsel.

Proktoloji Bölümü Doktorları Hangi Hastalıklara Bakar?

Proktoloji uzmanlarının baktıkları hastalıkları kendi içinde başlıklar hâlinde sıralamak gerekirse:

 1. Kabızlık
 2. Hemoroid
 3. Makat Çatlağı
 4. Makat Pıhtı Toplanması
 5. Kıl Dönmesi
 6. Makat Siğili
 7. Makat Apsesi

gibi birçok hastalığa baktığını görebiliriz.

Kabızlık : Yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları, mesleki tempo gibi birçok farklı etkene direkt olarak bağlı olmakla birlikte genetik yatkınlık faktörünün de saptandığı kabızlık, sindirim sisteminin sağlıklı çalışmaması durumlarında ortaya çıkar. Bağırsaklardaki fonksiyon kaybı en belirgin bulgular arasında yerini alırken, kronik kabızlık beraberinde hemoroid, anal fissür, anal hematom gibi pek çok hastalığa da davetiye çıkartır.

Hemoroid : Kabızlığın neden olduğu en belirgin ve yaygın hastalıklar arasında yer almaktadır. Halk arasında basur olarak da tanımlanan hemoroid, dışkılama alışkanlıklarının sağlıksız ve şiddetli ağrılar ile sonlanmasına neden olur. Kabızlık nedeniyle dışkılama sırasında hastalar sürekli olarak ıkınma ihtiyacı hissederler. Bu ıkınma alışkanlıkları sonrası anüs bölgesindeki toplardamarın genişlemesine ve makat bölgesinde zaman içinde yırtılmalar, kanamalar ve enfeksiyon oluşması meydana gelir.

Makat Çatlağı : Kabızlık rahatsızlığının neden olduğu bir başka hastalık da makat çatlağı hastalığıdır. Makat çatlağı olarak bilinen Anal Fissür, kuru ve sert dışkının anüs bölgesinden geçişi sırasında dokuya zarar verir ve iç anüs bölgesinde çatlak, yırtılma ya da kanama meydan gelmektedir. Süreç oldukça ağrılı devam ederken dışkılama sonrası ağrılar 2 ila 3 saat arası devam edebilmektedir.

Makatta Pıhtı Toplanması : Anal Hematorm olarak adlandırılan ve yine kabızlığın neden olduğu makat bölgesindeki pıhtı toplanması, çoğu zaman basur ile karıştırılmaktadır. Kabızlık ile olan bağlantısı; ıkınma nedeniyle kılcal damarlarda meydana gelen çatlamalar bölgedeki kan akışının sekteye uğramasına ve süreç sonrası makat bölgesindeki kan akışında pıhtılaşma meydana gelmesine neden olur.

Kıl Dönmesi : Özellikle genç ve orta yaş erkeklerde sıkça rastlanan ve halk arasında kıl dönmesi olarak bilinen Pilonidal Sinüs rahatsızlığı, kuyruk sokumunda oluşan gözeneklerden cilt altına giren kıl ve elbise tüylerinin bir doku oluşturması olarak tanımlanabilir. Cilt altına giren bu tür tüy ve kılları yabancı madde olarak kabul eden metabolizma, bu yabancı maddeler üzerinde koruyucu bir zar oluşturur ve dışarıdan fark edilen bir gözenek hâline gelir. Belli aralıklarla bölgede toplanan kıl topağını sıvı hâlde vücuttan atmak için işlem gören vücut sistemimiz nedeniyle sancılı bir süreç yaşarız.

Makat Siğili : Anal bölgede olması nedeniyle bulaşıcı özelliği bulunan makat siğili, cinsel ilişki sırasında oldukça kolay bulaşabilmektedir. HPV virüsü olarak tanımlanan virüsün bulaşıcı özelliği oldukça fazladır. Tedavi sonrası takibi 1 ayı geçmekle birlikte tedavi sonrası devam etmesi durumunda 6 aylık bir süreçte takibi yapılmalıdır.

Makat Apsesi : Genel bulgular doğrultusunda saptanan hastalık verilerine bakıldığında çoğunlukla salgı bezlerinin tıkanması ya da işlev kaybı nedeniyle ortaya çıkan makat apsesi, makat bölgesinde aniden ortaya çıkan şişkinlik, enfeksiyona neden olabilecek zararlı doku oluşumu ve beraberinde getirdiği ağrılar ile kendisini belli etmektedir. Ciddiye alınmaması nedeniyle daha büyük sorunlara yol açan makat apsesi, genellikle hastalar tarafından müdahaleye uğramaktadır. Bu gibi durumlarda doktor kontrolünde muayene olmanız gerekmektedir. Zira ortaya çıkan apseye kendiniz müdahale ettiğinizde içindeki bakteriler daha ciddi makat hastalıklarına neden olabilmektedir.


Proktoloji hangi hastalıklara bakar başlıklı konumuzu bitirmiş bulunuyoruz. Merak ettiklerinizi ve eklemek istediklerinizi konu altındaki yorum bölümüne yazabilirsiniz. Cevap vermekten mutluluk duyacağım.

Dr. E Yavuz
Sağlık ve hastalık konusunda internet ortamında var olan bilgi kirliliğinin önüne geçmek ve siz değerli ziyaretçilerimizi bilgilendirmek amacıyla yıllardır yazılar hazırlıyorum. Konu ile ilgili aklınıza takılanlar ve merak edilenleri yorum bölümüne yazarak Doktordan Haberler ekibinin cevaplamasını bekleyebilirsiniz.

Haydi Hemen Bir YORUM Yazın

Please enter your comment!
Please enter your name here